forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Copii sanatosi (http://forum.slabute.ro/copii-sanatosi/)
-   -   Nu reusesc sa-mi dezvat copilul de pampers de noapte (http://forum.slabute.ro/copii-sanatosi/nu-reusesc-mi-dezvat-copilul-pampers-noapte-9979.html)

pinksirena 11 aug 2011 14:17:54

Nu reusesc sa-mi dezvat copilul de pampers de noapte
 
Am un baiat de 3 ani jumate si nu reusesc sa-l invat sa se trezeasca noaptea sa merga la baie.Am incercat de toate,l-am lasat ud,l-am trezit eu k sa faca dar degeaba.Adevarul e k bea multa apa si face km de 2-3 ori pe noapte pipi.Ce as putea face ?Acum nu ma deranjeaza prea tare k e vara dar knd vine frigul ma tem k nu se invata pana atunci.Dati-mi un sfat,pls!:((:((:((

nicoleta100 11 aug 2011 14:35:23

re: Nu reusesc sa-mi dezvat copilul de pampers de noapte
 
Citat:

Anterior postat de pinksirena (Post 756421)
Am un baiat de 3 ani jumate si nu reusesc sa-l invat sa se trezeasca noaptea sa merga la baie.Am incercat de toate,l-am lasat ud,l-am trezit eu k sa faca dar degeaba.Adevarul e k bea multa apa si face km de 2-3 ori pe noapte pipi.Ce as putea face ?Acum nu ma deranjeaza prea tare k e vara dar knd vine frigul ma tem k nu se invata pana atunci.Dati-mi un sfat,pls!:((:((:((

salutare!
sunt in aceasi situatie ,singura diferenta e ca al meu baiat are 2 ani si 4 luni!
ii pun pampers doar la somn!
cand am incercat sa il las fara ,uda tot patul!
si el bea multa ,multa apa !
mi-am propus sa incerc a nu-i mai da apa sa bea ,macar cu o ora inainte de somn sa vedem ce se intampla!si sa imi pun ceasul sa sune noaptea pt a-l pune pe oala!
daca reusesc ceva ,te tin la curent!
multa bafta!!!

AnDrAdAxl 11 aug 2011 14:48:17

re: Nu reusesc sa-mi dezvat copilul de pampers de noapte
 
Salut mamici!Si eu am o fetita de 2 ani si o luna si de vreo luna a inceput sa faca la olita si de vreo 2 saptamani abia ma lasa sa ii pun pampers cand iesim in oras si cand doarme.Bineinteles ca face si ea in pat daca nu ii pun desi acum(cand"a disparut"bibe)nu mai bea multa apa...Eu ma bucur ca face si asa pt ca pana la 2 ani nu a vrut sa stea macar pe olita,iar de facut nici nu mai vorbim...
Ma gandesc sa ii bag salteluta in cearsaf impermeabil sau ceva de genul si sa o las sa faca pe ea si sa o cert putin asa...:-?O sa incerc si asta cu trezitul noaptea cand o sa ma inteleg cu ea ca acum daca o trezesc ma si injura(pe limba ei:))) si nu face la olita.:P
Multa bafta sa avem:)!

costina89 13 aug 2011 08:40:12

Re: Nu reusesc sa-mi dezvat copilul de pampers de noapte
 
buna fetelor....am si eu o fetita de aproape 4 ani si din fericire am reusit sa o dezvat sa imi mai faca noaptea pipi in pat.Acum se trezeste si se duce singurica la baie dar inainte era dezastru,se trezea si plangea in pat,nu vb cu nimeni si bineinteles ca facea si pipi pe ea.Pe la 3 ani si am incetat sa ii mai dau apa cu vreo 2-3 ore inainte de somn si daca cerea ii dadeam foarte putina(1-2 gurite cu max 1 ora inainte de somn) iar inainte de culcare o puneam olita...am observat ca nu mai face si continuam si acum "ritulalul".De atunci nu a mai facut decat o singura data;),acum 3 sapt cand a mancat foarte mult pepene pe la 7 seara si ea de obicei se culca la max 9 jumate.


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:26:20.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO