forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Copii sanatosi (http://forum.slabute.ro/copii-sanatosi/)
-   -   Am revenit cu copilul in tara, ce fac? (http://forum.slabute.ro/copii-sanatosi/revenit-copilul-tara-fac-8865.html)

ianna 12 apr 2011 14:24:01

Am revenit cu copilul in tara, ce fac?
 
Intrebari de baraj.... la care am gasit cateva raspunsuri intreband in dreata ...stanga...dar n-ar strica sa imi spuneti si voi ce si cum

1. Am inteles ca trebuie NEAPARAT inscris la un "doctor de familie". Sper ca" ce am ales " e ok...o doctorita pediatra. Chiar azi tre sa mergem la ea :)

2. Tre sa dau doctorului lista vacinurilor pe care copilul le-a facut ..si orice am "la dosar" legat de sanatatea lui.

3. Ce lapte este mai indicat? I-am dat Dorna o perioada ...dar nu mi-a placut ptr ca mi-a patat efectiv biberoanele:-o acu suntem pe ZuZu

4. Apropo de biberoane.... execrabile ! ba curg, ba nu se inchid, ba e "tuturica" foarte tare, ba au gaurile prea mari sau prea mici -nerespectandu-se varsta/lunile... ba puuuuuuuuuuuuut dupa nici 2 ori de folosire.... am facut deja comanda la altele din state:))

5. Ce altceva mai tre sa iau in calcul?

6. Ca si medicamentatie..momentan mai am cele date de la pediatrii din state..pentru o mica febra, o durere de dinti etc DAR dupa aia?

Mihaela1006 12 apr 2011 15:44:36

Re: Am revenit cu copilul in tara, ce fac?
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 618887)
Intrebari de baraj.... la care am gasit cateva raspunsuri intreband in dreata ...stanga...dar n-ar strica sa imi spuneti si voi ce si cum

1. Am inteles ca trebuie NEAPARAT inscris la un "doctor de familie". Sper ca" ce am ales " e ok...o doctorita pediatra. Chiar azi tre sa mergem la ea :)

da, obligativitatea de a alege medicul tine de sistemul sanitar de aici, si numarul de vizite la medicul de familie depind de varsta copilului. Deci, cati ani are? Cu cat e mai mic cu atat trebuie mers mai des.

Citat:

2. Tre sa dau doctorului lista vacinurilor pe care copilul le-a facut ..si orice am "la dosar" legat de sanatatea lui.
asta e cel mai important, ca sa stie ce vaccinuri a facut si ce mai trebuie sa faca, ce boli a facut, cand a luat ultima data antibiotic daca a luat si ce anume.
Citat:

3. Ce lapte este mai indicat? I-am dat Dorna o perioada ...dar nu mi-a placut ptr ca mi-a patat efectiv biberoanele:-o acu suntem pe ZuZu
Mie imi place Zuzu foarte mult si daca este agreat de copil, ramai la el. Cel degresat, nu? Sunt reclame care se tot lauda cu produsele dar e greu sa gasesti un lapte bun pentru copii mici... intra pe forumuri de mamici cu copii mici si afli noutati ;)
Citat:

4. Apropo de biberoane.... execrabile ! ba curg, ba nu se inchid, ba e "tuturica" foarte tare, ba au gaurile prea mari sau prea mici -nerespectandu-se varsta/lunile... ba puuuuuuuuuuuuut dupa nici 2 ori de folosire.... am facut deja comanda la altele din state:))
da, e cel mai bine - vezi ca au ei o marca super extra, imi scapa acum, dar e una din cele mai cunoscute acolo - am avut un set de trei bucati si cand s-au stricat toate, cand a implinit fata mea un an si nu am mai gasit pe aici aceeasi calitate a refuzat complet biberonul si am trecut direct la baut din canuta :P
Citat:

5. Ce altceva mai tre sa iau in calcul?
aici ai avantajul sa poti gasi fructe si legume mai naturale, incearca sa nu iei mancarica la borcan si sa-i prepari tu supele, piureurile...
Detergentii pe aici sunt mai duri, nu prea avem sortimentatie pentru haine de copii mici, asa ca ai grija cand ii speli hainutele poate gasesti ceva potrivit, sa nu se irite. Sau poate am ramas eu in urma si gasesti in anumite magazine specializate. In rest cosmeticale de copii de calitate gasesti, doar ca sunt cam scumpe.
Citat:

6. Ca si medicamentatie..momentan mai am cele date de la pediatrii din state..pentru o mica febra, o durere de dinti etc DAR dupa aia?
la capitolul asta te ajuta medicul de familie, medicamente se gasesc si pe aici cam de toate - daca tot ti se trimit biberoane, cere si medicamentele de prima necesitate cu care e obisnuit copilul - antitermice, anticolici sau alte chestii care se pot da fara reteta, ca antibiotice avem si pe aici oricum, Doamne-fereste sa aiba nevoie. O sa observi ca medicamentele sunt foarte diferite si abordarea medicilor e alta, dar trebuie sa te adaptezi :)

alinamar 12 apr 2011 23:08:57

Re: Am revenit cu copilul in tara, ce fac?
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 618887)
Intrebari de baraj.... la care am gasit cateva raspunsuri intreband in dreata ...stanga...dar n-ar strica sa imi spuneti si voi ce si cum

1. Am inteles ca trebuie NEAPARAT inscris la un "doctor de familie". Sper ca" ce am ales " e ok...o doctorita pediatra. Chiar azi tre sa mergem la ea :)

2. Tre sa dau doctorului lista vacinurilor pe care copilul le-a facut ..si orice am "la dosar" legat de sanatatea lui.

3. Ce lapte este mai indicat? I-am dat Dorna o perioada ...dar nu mi-a placut ptr ca mi-a patat efectiv biberoanele:-o acu suntem pe ZuZu

4. Apropo de biberoane.... execrabile ! ba curg, ba nu se inchid, ba e "tuturica" foarte tare, ba au gaurile prea mari sau prea mici -nerespectandu-se varsta/lunile... ba puuuuuuuuuuuuut dupa nici 2 ori de folosire.... am facut deja comanda la altele din state:))

5. Ce altceva mai tre sa iau in calcul?

6. Ca si medicamentatie..momentan mai am cele date de la pediatrii din state..pentru o mica febra, o durere de dinti etc DAR dupa aia?

1. E mult mai ok un medic pediatru. Punct lovit punct ochit cum se zice...
2. E neaparat sa-i inmanezi tot ce ai cu privire la starea lui de sanatate.
3. Incearca Milli. E mai ok cu siguranta! Are un termen de valabilitate mai mic..deci e mai sigur oarecum1
4. Sunt si biberoane ok. Avent sau Chicco ai incercat?
5. Arata-i copilului doar locurile si lucrurile frumoase din Ro si fa-l sa se simta confortabil in tara asta..stiu ca e greu din pacate, dar e absolut necesar!! :))
pupici!

ianna 14 apr 2011 21:50:51

Re: Am revenit cu copilul in tara, ce fac?
 
deocamdata raman pe Zuzu... ca vad ca "ne intelegem " bine cu el si il iau din frigider ...am mers si eu dupa premiza...termen de valabilitate mai mic... mai putzine porcarii bagate in el...

Despre Avent nu am o parere foarte buna iar de la Chicco chiar am vrut sa iau dar mereu cand am mers la cumparaturi am gasit pana la 9 luni ...si nimic ptr copilasi mai mari.

nicoleta100 14 apr 2011 21:55:48

Re: Am revenit cu copilul in tara, ce fac?
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 622983)
deocamdata raman pe Zuzu... ca vad ca "ne intelegem " bine cu el si il iau din frigider ...am mers si eu dupa premiza...termen de valabilitate mai mic... mai putzine porcarii bagate in el...

Despre Avent nu am o parere foarte buna iar de la Chicco chiar am vrut sa iau dar mereu cand am mers la cumparaturi am gasit pana la 9 luni ...si nimic ptr copilasi mai mari.

Eu ii dau al Robert (care maine implineste 2 ani) lapte de vaca!!! Am pe cineva de incredere care imi aduce lapte si este tare bun!!! Acum nu mai bem cu biberon ,am trecut la cana(biberoanele le-au papat pisica)!!!
Am avut si eu de la Avent ,dar nu sunt tare incantata de ele! (le-am primit ,nu am dat bani pe ele ,cica sunt tare scumpe)

ianna 14 apr 2011 22:07:56

Re: Am revenit cu copilul in tara, ce fac?
 
La multi ani lui Robert !


Ce mari s-au facut baietii nostrii, nu?parca ieri se tineau de pereti sa mearga:))

De lapte de vaca ..nici vorba:))nu prea am eu pe nimeni de incredere :))dar bravo ca Robert a renuntzat la biberon.

Apropo ... cand il vei duce la gradinitza?Si daca il vei duce? Cum sa fac diferentierea intre gradintze...adica la ce sa ma uit ca sa-mi dau seama daca e buna sau nu... in afara de cele de "bun simtz" ca sa zic asa - gen educatoare, cladire, locul de joaca....

nicoleta100 15 apr 2011 09:08:25

Re: Am revenit cu copilul in tara, ce fac?
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 623033)
La multi ani lui Robert !


Ce mari s-au facut baietii nostrii, nu?parca ieri se tineau de pereti sa mearga:))

De lapte de vaca ..nici vorba:))nu prea am eu pe nimeni de incredere :))dar bravo ca Robert a renuntzat la biberon.

Apropo ... cand il vei duce la gradinitza?Si daca il vei duce? Cum sa fac diferentierea intre gradintze...adica la ce sa ma uit ca sa-mi dau seama daca e buna sau nu... in afara de cele de "bun simtz" ca sa zic asa - gen educatoare, cladire, locul de joaca....

Multumesc!!!!!
Oare Edy cat are?A implinit 2 ani?
Eu am renuntat la biberon pt ca Robert are o maseluta care se strica ,se sfarma si mi-a intrat mie in cap ca e carie de biberon! De fapt nu stiu daca e asa!E foarte probabil sa ma mosteneasca pe mine ,care mereu am avut probleme cu dantura !!!:(:(
As vrea sa il dau la gradinita din toamna ,dar pt asta trebuie sa renuntam la pampers,lucru la care lucram din greu!!! Astept sa se mai incalzeasca sa pot sa il las fara pampers prin casa ,doar cu chilotei ,si poate asa se dezvata! Ca nu ii place sa fie ud!!!
Eu am langa mine (aproape de locuinta)si camin si scoala ,ambele sunt bune!!! Caminul este renovat recent ,are niste sali super misto,dotate cu tot ce trebuie ,este curatenie si se aude ca educatoarele sunt bune!!!!Despre educatoare am aflat de la alte mamici care sunt mai bune care nu! Si la noi daca vrei la o anumita educatoare trebuie sa ''cotizezi cu ceva'' ,intelegi ce vreau sa spun ,nu?In curte trebuie sa aiba spatii de joaca ,te poti interesa ce mancare le da ,si asta conteza ,sa le dea mancare variata si sanatoasa!!!!

Sa ai o zi minunata!!!>:D<:x:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:16:50.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO