forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Culturism&Fitness (http://forum.slabute.ro/culturism-fitness/)
-   -   Beneficiile antrenamentelor cu greutati pentru femei (http://forum.slabute.ro/culturism-fitness/beneficiile-antrenamentelor-greutati-femei-3215.html)

anqutz 21 mar 2010 14:22:11

Beneficiile antrenamentelor cu greutati pentru femei
 
Cele mai multe femei cred ca daca fac antrenamente de forta vor lua in greutate si vor ajunge sa arate ca niste barbati. Nimic mai fals! De-a lungul timpului s-au facut numeroase cercetari in domeniu si s-a dovedit ca acest tip de antrenament poate fi benefic pentru femei.

Un prim beneficiu provine de la scaderea in greutate. Exercitiile cu greutati cresc rata metabolica, astfel arzi mai multe kcal stand degeaba. Cu cat vei avea o masa musculara mai densa cu atat vei arde mai multe kcalorii. Un kg de muschi arde intre 20 si 40 de kcal/zi, in timp ce un kg de grasime poate arde doar intre 4 si 10 kcal/zi. De asemenea, daca veti continua sa faceti exercitii cu gerutati o perioada indelungata veti preveni ingrasarea.

Femeile nu pot avea o crestere musculara foarte mare. De ce? Pentru ca au cu intre 10 si 30 de ori mai putini hormoni care determina cresterea masei musculare, printre care se numara si testosteronul, decat un barbat. Si oricum, nici pentru barbati nu e asa de usor sa puna masa musculara. De aceea o buna parte dintre ei iau steroizi.

De asemenea, s-a dovedit o crestere a mineralelor din oase o data cu practicarea fitnessului. Coloana vertebrala are cele mai multe beneficii de pe urma fitnessului: densitatea minerala a coloanei a crescut cu 13% dupa 6 luni de antrenament.

De asemenea, exercitiile cu greutati scad:
· riscul de diabet zaharat
· glicemia
· riscul de boli cardioasculare
· tensiunea arteriala
· oboseala
· nivelul colesterolului
· depresiile si anxietatea
· marirea densitatii capilare

LE: am uitat sa va mai zic de faptul ca antrenamnetele pentru femei difera de cele pentru barbati. Ei fac 3 serii, 6-8 repetari cu greutati mari, exercitii care forteaza muschiul sa creasca. Feleile fac 4 serii cu 15-20 de repetari, care ajuta la tonifiere si dau o forma frumoasa muschiului.

Asta e ce am putut sa ve explic in prima faza, din ce stiam eu mai bine si din ce m-am documentat si pe net. Daca mai aveti intrebari, HERE I AM! :D

Slabuta 22 mar 2010 02:12:01

Re: Beneficiile antrenamentelor cu greutati pentru femei
 
Anca, asta este inceputul articolului despre care ne-ai promis? :)
Imi place cum ai explicat :)

Acum slabutele vor sti ca nu se vor "umfla" daca fac sport :)

Sand 22 mar 2010 02:23:12

Re: Beneficiile antrenamentelor cu greutati pentru femei
 
Asa este, mai multe repetari cu greutati mai mici in mai multe serii cu pauze de un minut intre serii = pentru femei ajuta la suplete. Inca o chestie interesanta e ca daca te tii de ele ani la rand, ajuta la distribuirea greutatii armonios (creste masa musculara, se definesc picioarele, mainile in sensul ca se duce din grasime si ramane totul mai suplu, alungit. Poti sa si cresti in greutate intr-o prima faza (creste masa musculara si scada sunca). Pe cantar iesi cu plus insa in cm. cu minus. Si ce e cel mai important e ca dupa sport arzi calorii timp de 24 de ore (DUPA ce ai terminat sendinta de sport), iti creste nu stiu ce substanta in creier care ajuta la relaxare/fericire si somn odihnitor. Si in somn se ard calorii, cu cat dormi mai putin..cu atat iti scade metabolismul si ... te ingrasi. Organismul intra intr-un blocaj care tine de toate grasimile ca sa nu se dea peste cap. D-aia te ingrasi si nu slabesti daca dormi haotic.

anqutz 22 mar 2010 09:58:17

Re: Beneficiile antrenamentelor cu greutati pentru femei
 
Slabuta, asta e, dar mai trebuie sa mai gasesc timp sa mai scriu ceva in el, ca sunt multe de zis. Sper ca la finalul saptamanii asteia sa fie gata.

Sand, eu citisem ca intre 48 si 72 de ore este accelerat metabolismul dupa un antrenament de fitness. Si ai dreptate despre distribuirea greutatii uniform si pastrarea supletii. Sunt multe de zis pe tema asta, timp sa am sa completez articolul.

Nu mai zic ca am citit ca cel mai frumos corp se face cu ex cu greutati. Trebuie sa mai iau niste reviste la rasfoit si va spun mai multe.


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:04:22.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO