forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/)
-   -   Ati putea avea o relatie cu un barbat cu o dizabilitate? (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/ati-putea-avea-relatie-barbat-dizabilitate-7709.html)

OtiliaIon 11 ian 2011 11:43:03

Ati putea avea o relatie cu un barbat cu o dizabilitate?
 
Cred ca multi nu ne vedem in stare sa avem o astfel de relatie. Cu toate ca o clipa de neatentie ne-ar putea arunca in situatia unei persoane cu dizabilitati.. si atunci, oare nu am avea si noi nevoie de iubire?

Voi sunteti deschise spre astfel de relatii? Ati ramane langa cel pe care-l iubiti acum daca maine i s-ar intampla un accident in urma caruia si-ar pierde un brat sau ar ramane intr-un carucior?

Cred ca e nevoie de aceasta deschidere si din alt motiv.. fiindca suntem femei si am putea da nastere unui copil imperfect, cu strabism au alta dizablitate si-atunci cum il putem noi invata ca in viata poate primi dragoste?

Mi se pare uimitoare dragostea dintre o persoana cu dizabilitati si una fara. Cred ca iti trebuie multa putere sa poti sa treci peste ce spune sau stiii ca gandeste lumea. Voi ce credeti?

deadcountess 11 ian 2011 12:46:25

Re: Ati putea avea o relatie cu un barbat cu o dizabilitate?
 
Evident ca nu mi-as parasi sotul orice i s-ar intampla, as accepta situatia.

In privinta copilului, nu stiu, asa ceva se poate detecta inainte de nastere si probabil as alege sa intrerup sarcina. Bine, acum depinde si de cat de serioasa ar fi dizabilitatea. Strabismul, de exemplu, nu mi se pare ceva asa grav.

micutza1 11 ian 2011 19:13:13

Re: Ati putea avea o relatie cu un barbat cu o dizabilitate?
 
Foarte buna tema ... mi-am pus si eu de nenumarate ori aceasta intrebare ...
In cazul unei relatii .. daca persoana draga mie ar pati ceva Doamne fereste ... sincer nu stiu cum as reactiona ... depinde mult de situatie - acum sa fiu sincera daca eu as avea 25 de ani si al meu barbat ar ramane in carucior sa zicem merita sa imi termin eu viata la 25 de ani ? Adica mi-ar putea cere el asa cv sau altcinev a? ... Nu as face un asemenea sacrificiu .. poate doar in cazul in care acel barbat ar fi sufletul meu pereche si nu mi-as putea imagina viata fara el ..

In cazul unui copil nu exista alta optiune decat sa ma impac cu situatia sa zicem asa : sa fac tot ce pot sa imi ajut copilul si sa ii ofer toata iubirea din lume caci este rupt din inima mea . Nu poti intoarce spatele propriului tau sange ... Dar dupa cum zicea si Contess acum tehnologia a evoluat asa mult incat poti afla tot inainte de nasterea copilului si poti lua o decizie cat mai buna atat pt bebe cat si pt tine .

Oricum ar fi : cu dizabilitati sau fara .. toti avem nevoie de iubire iar cei mai provocati de soarta cei cu dizabilitati au nevoie de 2 ori mai mult .. insa exista si celelalt punct in care eu gandesc asa : avem 1 viata o sansa .. si trebuie sa alegem ce este mai bn pt noi! ...

Roxii 11 ian 2011 19:57:35

Re: Ati putea avea o relatie cu un barbat cu o dizabilitate?
 
Citat:

Anterior postat de OtiliaIon (Post 469078)
Cred ca multi nu ne vedem in stare sa avem o astfel de relatie. Cu toate ca o clipa de neatentie ne-ar putea arunca in situatia unei persoane cu dizabilitati.. si atunci, oare nu am avea si noi nevoie de iubire?

Voi sunteti deschise spre astfel de relatii? Ati ramane langa cel pe care-l iubiti acum daca maine i s-ar intampla un accident in urma caruia si-ar pierde un brat sau ar ramane intr-un carucior?

Cred ca e nevoie de aceasta deschidere si din alt motiv.. fiindca suntem femei si am putea da nastere unui copil imperfect, cu strabism au alta dizablitate si-atunci cum il putem noi invata ca in viata poate primi dragoste?

Mi se pare uimitoare dragostea dintre o persoana cu dizabilitati si una fara. Cred ca iti trebuie multa putere sa poti sa treci peste ce spune sau stiii ca gandeste lumea. Voi ce credeti?

Buna intrebare...cred ca daca il iubesti cu adevarat pe omul de langa tine ramai alaturi de el orice ar fi.Eu una nu as putea sa`l parasesc pe iubitu daca doamne fereste ar pati ceva..nu m`ar lasa sufletul.La urma urmei tot aceeasi persoana este chiar daca nu mai are o mana sau mai stiu eu ce.In schimb,daca nu l`as iubi nu as putea sa stau cu el din mila.

deadcountess 11 ian 2011 22:56:33

Re: Ati putea avea o relatie cu un barbat cu o dizabilitate?
 
Citat:

Anterior postat de Roxii (Post 469915)


Buna intrebare...cred ca daca il iubesti cu adevarat pe omul de langa tine ramai alaturi de el orice ar fi.Eu una nu as putea sa`l parasesc pe iubitu daca doamne fereste ar pati ceva..nu m`ar lasa sufletul.La urma urmei tot aceeasi persoana este chiar daca nu mai are o mana sau mai stiu eu ce.In schimb,daca nu l`as iubi nu as putea sa stau cu el din mila.

Pt mine din fericire nu e asa complicat...daca nu l-as iubi nu as sta cu el deloc, adica nici cand este perfect sanatos...

Citat:

Anterior postat de micutza1 (Post 469830)
Foarte buna tema ... mi-am pus si eu de nenumarate ori aceasta intrebare ...
In cazul unei relatii .. daca persoana draga mie ar pati ceva Doamne fereste ... sincer nu stiu cum as reactiona ... depinde mult de situatie - acum sa fiu sincera daca eu as avea 25 de ani si al meu barbat ar ramane in carucior sa zicem merita sa imi termin eu viata la 25 de ani ? Adica mi-ar putea cere el asa cv sau altcinev a? ... Nu as face un asemenea sacrificiu .. poate doar in cazul in care acel barbat ar fi sufletul meu pereche si nu mi-as putea imagina viata fara el ..

Nu vad de ce m-as gandi ca viata mea ar fi terminata, in schimb mi-ar fi groaza pt a lui. Niciodata nu mi-ar cere asta dar nu as concepe astfel. Doamne feri de asa ceva, dar cred ca primul lucru la care m-as gandi ar fi "bine ca a ramas in viata"

Roxii 11 ian 2011 23:56:36

Re: Ati putea avea o relatie cu un barbat cu o dizabilitate?
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 470321)
Pt mine din fericire nu e asa complicat...daca nu l-as iubi nu as sta cu el deloc, adica nici cand este perfect sanatos...

Asa este,insa tu ai o varsta la care nu mai vezi un rost intr`o relatie daca nu il iubesti pe cel de langa tine pe cand eu m`am gandit si la cazul in care nu l`as iubi pe prietenul meu pentru ca eu am o varsta mai frageda si nu intotdeauna exista iubire intr`o relatie la 18 ani:)

OtiliaIon 12 ian 2011 09:01:00

Re: Ati putea avea o relatie cu un barbat cu o dizabilitate?
 
Interesant ce spui. Eu am cautat dragoste in toate prieteniile pe care le-am avut si poate nu ar fi fost atatea complicatii daca as fi privit lucrurile mai light
Citat:

Anterior postat de Roxii (Post 470447)


Asa este,insa tu ai o varsta la care nu mai vezi un rost intr`o relatie daca nu il iubesti pe cel de langa tine pe cand eu m`am gandit si la cazul in care nu l`as iubi pe prietenul meu pentru ca eu am o varsta mai frageda si nu intotdeauna exista iubire intr`o relatie la 18 ani:)


OtiliaIon 12 ian 2011 09:03:00

Re: Ati putea avea o relatie cu un barbat cu o dizabilitate?
 
Nici eu n-as putea sa-l parasesc, cand zici la bine si la rau trebuie sa te gandesti la orice rau s-ar putea intampla.


Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 469196)
Evident ca nu mi-as parasi sotul orice i s-ar intampla, as accepta situatia.


OtiliaIon 12 ian 2011 09:12:21

Re: Ati putea avea o relatie cu un barbat cu o dizabilitate?
 
Mi-am amintit de un studiu:
In aceeasi zi la doi oameni li se intampla cate ceva: unul castiga la loto, iar altul isi pierde un picior. Peste un an care crezi ca va fi mai fericit?
Pana la urma peste un an amandoi vor fi la fel de fericiti/nefericiti, fiindca omul se obisnuieste cu orice apare in viata lui.

Nu cred ca viata ti s-ar termina daca el ar fi in carucior. Ti s-ar schimba da, dar pana la urma el ar fi acelasi si daca te-ai inteles bine cu el inainte ar trebui sa te intelegi si dupa. Solutii s-ar gasi. Importanta e intelegerea asta, in ciuda oricarui defect fizic, cum ziceai si tu, daca el e sufletul pereche, cred ca nimic nu ar mai conta.

Am un prieten care s-a nascut cu o mana cu probleme. Ironia face sa fie printre art directorii premiati ai Romaniei (pentru creativitate si tehnica nu cine stie ce premii speciale). Mama lui stia de dizabilitate si a ales sa duca la bun sfarsit sarcina. S-a gandit mult dar pana la urma a hotarat ca nu poti controla totul..

Citat:

Anterior postat de micutza1 (Post 469830)
depinde mult de situatie - acum sa fiu sincera daca eu as avea 25 de ani si al meu barbat ar ramane in carucior sa zicem merita sa imi termin eu viata la 25 de ani ? Adica mi-ar putea cere el asa cv sau altcinev a? ... Nu as face un asemenea sacrificiu .. poate doar in cazul in care acel barbat ar fi sufletul meu pereche si nu mi-as putea imagina viata fara el ..

In cazul unui copil nu exista alta optiune decat sa ma impac cu situatia sa zicem asa : sa fac tot ce pot sa imi ajut copilul si sa ii ofer toata iubirea din lume caci este rupt din inima mea . Nu poti intoarce spatele propriului tau sange ... Dar dupa cum zicea si Contess acum tehnologia a evoluat asa mult incat poti afla tot inainte de nasterea copilului si poti lua o decizie cat mai buna atat pt bebe cat si pt tine .


Roxii 12 ian 2011 09:14:29

Re: Ati putea avea o relatie cu un barbat cu o dizabilitate?
 
Citat:

Anterior postat de OtiliaIon (Post 470675)
Interesant ce spui. Eu am cautat dragoste in toate prieteniile pe care le-am avut si poate nu ar fi fost atatea complicatii daca as fi privit lucrurile mai light

Eu sunt total opusa..am incercat pe cat posibil sa ma feresc de dragoste in relatiile avute(desi nu au fost exagerat de multe).Intai asteptam sa cunosc bine persoana si sa vad ca merita dragostea mea inainte sa i`o ofer si de obicei relatiile nu durau mai mult de 1-2 luni.Singura exceptie e actualul care de cand l`am vazut mi`a tresarit inimioara;;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:36:38.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO