forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/)
-   -   Avort - da sau nu? (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/avort-da-sau-nu-2318.html)

Slabuta 18 ian 2010 15:28:34

Avort - da sau nu?
 
Slabutelor, ce parere aveti despre avort?

anqutz 18 ian 2010 15:41:33

Re: Avort - da sau nu?
 
Eu sunt pro avort. Decat sa se aduca pe lume inca un copil nedorit, tratat de parinti ca si cum nu ar fi o fiinta umana, batut si schinguit dpdv emotional. Asta in cazul in care nu il abandoneaza. Daca nu ai ce sa ii dai sa manance, daca nu esti pregatita sa il cresti si sa il umplii de iubire, sa te dedici lui si sa iasa un adevarat OM din el, mai bine nu aduci pe lume o fiinta care sa aiba o copilarie traumatizanta si nefericita.

Sunt de acord si cu avortul medical (malformatii sau pune viata mamei in pericol) si cu avortul in cazul in care sarcina survine in urma unui viol.

Slabuta 18 ian 2010 15:50:40

Re: Avort - da sau nu?
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 66562)
Eu sunt pro avort. Decat sa se aduca pe lume inca un copil nedorit, tratat de parinti ca si cum nu ar fi o fiinta umana, batut si schinguit dpdv emotional. Asta in cazul in care nu il abandoneaza. Daca nu ai ce sa ii dai sa manance, daca nu esti pregatita sa il cresti si sa il umplii de iubire, sa te dedici lui si sa iasa un adevarat OM din el, mai bine nu aduci pe lume o fiinta care sa aiba o copilarie traumatizanta si nefericita.

Sunt de acord si cu avortul medical (malformatii sau pune viata mamei in pericol) si cu avortul in cazul in care sarcina survine in urma unui viol.


In mare sunt de acord cu tine :)
Si cu toate acestea ma gandesc uneori, daca era sa raman insarcinata intr-un moment nepotrivit, tot mi-ar fi mila de copilas sa fac avort :x

Legat de varianta 3 cu violul sau malformatii, sunt 100% de acord. :)

alexa.stan 18 ian 2010 15:53:56

Re: Avort - da sau nu?
 
Eu nu sunt deacort cu avortul. Sunt o sumedenie de metode contraceptive. Nu cred ca mai suntem in situatia in care sa spunem asta e s-a intamplat. Este o viata, un om, care asteapta sa vina pe lume. Si cred ca cel mai bine este sa ne asumam, consecintele faptelor noastre. Sexul nu este un joc, si nici copii nu mai suntem, Este pacat ca in randul tinerilor pare asta pare un joc. Si de aici se concep copii nedoriti.

Eu nu as face avort sub nici o forma. Nu cred ca as putea sa omor o mica viata.

ianna 18 ian 2010 15:58:56

Re: Avort - da sau nu?
 
depinde de la caz la caz...del asituatoe la situatie...si de la persoana la persoana.... avortul...din pct meu de vedere...e strict alegerea femeii ramase insarcinate

nu poti cere/impune unei copile de 16 ani sa pastreze un copil...cand ea e doar un copil

nu poti cere/impune unei femei de 30 de ani sa pastreze un copil daca considera ca financiar nu poate sustine/creste un copil...cand abia are ce pune pe masa....

nu poti cere/impune unei femei violate sa pastreze urma violului chiar daca copilul se spune ca e inocent... psihicul ficaruia e foarte diferit ...si copilul poate avea de suferit foarte mult

cu alte cuvinte
nu poti cere/impune unei femei sa dea viata unei alte fiinte daca efectiv considera ca nu e in stare sa o creasca din x motive... sunt cazuri si cazuri..unele femei au pastrat copilul si au regretat ....altele l-au pastrat si a ajuns pe strazi sau cu "sechele"...altele l-au crescut mai bine decat si-au imaginat ca ar fi fost in stare...

alegerea pastrarii sarcinii nu trebuie luata peste noapte ...pentru ca implica foarte multa responsabilitate si maturitate:)

AdrianaB 18 ian 2010 16:03:26

Re: Avort - da sau nu?
 
Cum spunea si alexa, sexul nu este o joaca si un sport, ca sa iti permiti la final sa spui, "asta e". Consider ca trebuie sa ne asumam rasponsabilitatea faptelor noastre.
Daca totus mi s-ar intampla, prin nu stiu ce nenorocire, sa raman insarcinata, as avorta fara sa stau pe ganduri. Asadar sunt pro avortului in conditiile in care nu iti doresti copilul, nu ii poti asigura o familie, un camin si un viitor; egoista din fire, consider ca persoana mea e mai presus decat oricare alta, astfel ca daca nu sunt capabila sa cresc un copil, mai bine nu il aduc pe lume, nu il chinui si nu ii nenorocesc viata.
In cazul malformatilor, sau a situatiilor in care o sarcina pune in pericol viata mamaei, iar sunt pro avortului, deoarece acea femeie poat da nastere altor vieti.

anqutz 18 ian 2010 16:09:49

Re: Avort - da sau nu?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 66569)


In mare sunt de acord cu tine :)
Si cu toate acestea ma gandesc uneori, daca era sa raman insarcinata intr-un moment nepotrivit, tot mi-ar fi mila de copilas sa fac avort :x

Legat de varianta 3 cu violul sau malformatii, sunt 100% de acord. :)

Mie mi-ar fi mai mila sa nu am sa ii dau sa manance. Ca atunci e constient, cand e doar un embrion nu simte. Stiam ca abia la 7 sept se formeaza sarcina. Oricum , avort poti sa faci cat de repede ai aflat de sarcina.

Citat:

Anterior postat de alexa.stan (Post 66571)
Eu nu sunt deacort cu avortul. Sunt o sumedenie de metode contraceptive. Nu cred ca mai suntem in situatia in care sa spunem asta e s-a intamplat. Este o viata, un om, care asteapta sa vina pe lume. Si cred ca cel mai bine este sa ne asumam, consecintele faptelor noastre. Sexul nu este un joc, si nici copii nu mai suntem, Este pacat ca in randul tinerilor pare asta pare un joc. Si de aici se concep copii nedoriti.

Eu nu as face avort sub nici o forma. Nu cred ca as putea sa omor o mica viata.

Sunt oarecum de acord cu tine, exista metode contraceptive si e de datoria noastra sa le folosim. Si totusi... am o prietena care a ramas gravida peste pastile. Si o stiu constiincioasa, avea alarma la tel. Nah, ce faci in situatia asta?!

Sheba 18 ian 2010 16:28:43

Re: Avort - da sau nu?
 
Eu sunt pentru varianta 3.... si atunci doar daca intr-adevar este mai bine pentru el...
Cum spunea alexa pentru restul exista metode contraceptive ff sigure. De ce sa nu le folosim?! E absurd sa omori o viata doar ptr ca tu nu te-ai gandit!!!
Prea este luat totul in gluma....

ianna 18 ian 2010 16:38:15

Re: Avort - da sau nu?
 
pai Sheba e luat mult in gluma si fara a "ne" gandi la consecinte ... ma uit aici la pustoaicele de 14 ani chiar... aici iti dau pe gratis pastile contraceptive sau prezervative (asigurarea medicala gratuita de la stat acopera) si ele totusi raman insarcinate..de ce? inconstienta varstei (oricata scolire ar avea in "consecintele" sexului neprotejat).... si multe care pastreaza sarcina... daca nu au un ajutor real si sigur din partea familiei (parinti)...si multe nu au ...si-au terminat viata ....adio cariera ... si hai sa zicem ca nu cariera conteaza DAR sa termini numai liceul si sa intreti si un copil??!! sa fim seriosi ...ca nici aici nu umbla cainii cu covrigi in coada

anqutz 18 ian 2010 16:41:44

Re: Avort - da sau nu?
 
Ianna, la noi in tara nici macar educatie sexuala cum trebuie nu se face. Sar profii de rusine peste ele, sau nu stiu de ce sar.

Si la noi se dau pastile si prezervative gratis la centrele de planning, pt elevi, studenti, rromi si persoane sarace. Dar cine se duce sa le ia.

Oricum, voi scapati din calcul un lucru: nici o metoda de contraceptie nu este infailibila. Chiar si daca ai folosit-o corect.


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:24:44.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO