forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/)
-   -   Cadou pentru un nou-nascut (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/cadou-nou-nascut-986.html)

Slabuta 08 aug 2009 15:40:05

Cadou pentru un nou-nascut
 
Fetele, va rog ajutati-ma cu niste sfaturi/pareri.

O prietena a nascut un baiat...
Ei, cand vad prima oara copilul ce trebuie sa aduc?
Hainute, bani...?

ianna 08 aug 2009 16:02:32

Re: Cadou pentru un nou-nascut
 
ori bani...dar daca nu sunt semnificativi ca suma mai bine cadou

acu ideal ar fi sa stii cam ce are si ce nu are

daca nu stii poti lua asa
  • costumas body 3-6 luni (ideal sa aiba 2 capse la cap) sau salopeta blugi -atentie sa aiba capse intre picioare la craci (copii cresc foarte repede - al meu nou nascut nu l-am imbracat niciodata de la nou nascuti ca era f lung ci de la 0-3 luni)
  • biberon - niciodata nu strica unul in plus - dar fie iei mai mare de 6 oz (180 ml parca inseamna) fie poti lua unul ptr cand e mai marisor 6 luni si apuca biberobul - poate sunt si la voi biberon cu toartza de are copilul cum sa-l tina
  • daca vrei sa iei mutzunache - cauta sa fie rosu, sa aiba ochii mari si sa fie ceva mai mari ca asta ii tenteaza - gen winnie the pooh sau tweety
  • super sunt cadourile gen Baby Carrier sau baby bouncer nu stiu cum ii zice in ro..dar cauta exact asa pe google la imagini si ai sa intelegi la ce ma refer (dar cred ca in ro sunt scumpe - eu aici am dat pe un baby carrier $31 si pe infant baby bouncer $35)
  • poti lua si o paturica mai frumoasa daca nu dispui de multi $$$ ...ca iar nu strica;)
daca iei hainute mai mari sa faci socoteala in ce luna va fi de ex daca s-a nascut in august - hainutele ptr 5 luni sa fie cu maneca lunga ca va fi iarna:)

te-ai gandit la ceva anume?


Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 17867)
Fetele, va rog ajutati-ma cu niste sfaturi/pareri.

O prietena a nascut un baiat...
Ei, cand vad prima oara copilul ce trebuie sa aduc?
Hainute, bani...?


Slabuta 08 aug 2009 16:08:08

Re: Cadou pentru un nou-nascut
 
Merci frumos Ianna :-*

Foarte bune sfaturi. :)

Eu am auzit ca atunci cand vezi prima oara copilul, asa e obiceiul cica, trebuie sa pui langa el niste bani, aduce noroc :D
Dar vii si cu cadou, ce suma nu conteaza, conteaza banii ca si concept :)

O sa mergem maine sa cautam ceva din ce mi-ai spus tu aici :)
O sa fac poze si va arat ce am luat :)

mishutza 08 aug 2009 17:49:10

Re: Cadou pentru un nou-nascut
 
Slabu,cand a nascut prietena mea si am fost sa facem cunostinta cu bebe noi i-am luat asa:
-un body pe care scria i am a boy,i am a girl,si bifat la boy.Ei au fost tare incantati,mai ales ca erau mandrii ca au baietel
-o rama intr-o parte cu poza,intr-o parte cu o pasta,cred ca ghips,unde au pus amprenta manutii lui bebe si a talpii,si bratarica din spital.O au iar la loc de ciste in casa,ca na,vad cat era de mic copilul.Si in partea cealalta au pusa prima poza a lui bebe.
-o masina mare si rosie,cum zice Ianna,din plus.Care nu l-a atras niciodata.
Bani nu se dau,cred,habar nu am,aici,oricum nu as da,ca nici eu nu as vrea sa primesc bani.Dar traditia e traditie.Si un buchet mare de flori proaspetei mamici.
Incerc sa gasesc poze cu ce am luat,poate te inspira.

mishutza 08 aug 2009 17:54:29

Re: Cadou pentru un nou-nascut
 
1 ataşament(e)
Si o babetica pe care scia milk junkie,am uitat.Iti pot pune doar o poza,ca celelalte cu restul cadourilor is cu tot cu copil,si nu imi permit sa postez copii altora pe net.:D

dienusha 08 aug 2009 21:14:48

Re: Cadou pentru un nou-nascut
 
Slabutica si la mine asa e obiceiul. Prietena mea a nascut luna trecuta si i-am dus un cosulet pentru bebe si un costumas si am pus 50 RON "sub perna"(i-am dat mamei mai exact ca doar nu era sa pun banii aia murdari langa BB). Cica asa se face....

Roxana 08 aug 2009 22:11:11

Re: Cadou pentru un nou-nascut
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 17873)
Merci frumos Ianna :-*

Foarte bune sfaturi. :)

Eu am auzit ca atunci cand vezi prima oara copilul, asa e obiceiul cica, trebuie sa pui langa el niste bani, aduce noroc :D
Dar vii si cu cadou, ce suma nu conteaza, conteaza banii ca si concept :)

O sa mergem maine sa cautam ceva din ce mi-ai spus tu aici :)
O sa fac poze si va arat ce am luat :)



Asa mi a zis si mie mama cand sa nascut nepoata mea, sa i pun niste banii la scutec si sa i ia mama ei.....se spune ca aduce noroc!
Cat despre cadouri.....cred ca ii poti lua niste jucarii ce se pun deasupra la patut,sau hainute,dar sa te interesezi de marimea copilului...de exemplu nepoata mea are 3 saptamani si poarta 50(ceea mai mica marime aici in Suedia)!

Slabuta 09 aug 2009 20:55:26

Re: Cadou pentru un nou-nascut
 
fetele merci din suflet pentru sfaturi, foarte bune, mi-au placut toate :)
Mishutza tare frumoasa acea rama, dar sa vad daca gasesc asa ceva in Romania, oricum vreau sa ii iau o hainuta, si ceva mai simbolic, cu o conotatie mai spirituala :) cum e rama aceea, sau ceva personalizat :)

ras_cristalin 09 aug 2009 23:22:45

Re: Cadou pentru un nou-nascut
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 17867)
Fetele, va rog ajutati-ma cu niste sfaturi/pareri.

O prietena a nascut un baiat...
Ei, cand vad prima oara copilul ce trebuie sa aduc?
Hainute, bani...?

La mine, prima vizita la un nou nascut se numeste mersul in rodin. Tre' sa duci hainute pentru bebe, o jucarioara (din plus, fara bucatele ce pot fi inghitite) si un cadouas si pentru mamica. Nu se mai practica, insa se ducea si o sticla de ulei, o punga de orez, una de sare, zahar... sa fie spor in casa si sa aiba micutul de toate.
Precizez ca "la mine" inseamna in zona Bucovinei. :)

off-topic : slabuta, am vazut ca ai mers la aqua gym. cat a costat? multumesc frumos

Slabuta 09 aug 2009 23:34:08

Re: Cadou pentru un nou-nascut
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 18082)
La mine, prima vizita la un nou nascut se numeste mersul in rodin. Tre' sa duci hainute pentru bebe, o jucarioara (din plus, fara bucatele ce pot fi inghitite) si un cadouas si pentru mamica. Nu se mai practica, insa se ducea si o sticla de ulei, o punga de orez, una de sare, zahar... sa fie spor in casa si sa aiba micutul de toate.
Precizez ca "la mine" inseamna in zona Bucovinei. :)

off-topic : slabuta, am vazut ca ai mers la aqua gym. cat a costat? multumesc frumos

Merci pentru sfaturi :)
Foarte interesante obiceiuri in diferite colturi ale tarii :)

Eu mai mult am fost in "inspectie", sa vad ce si cum, dar mai multe info am scris aici: http://forum.slabute.ro/aquagym/aqua...resti-451.html


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:09:58.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO