forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/)
-   -   Casnicia mea se destrama... (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/casnicia-mea-se-destrama-5551.html)

blondi 19 iul 2010 08:40:10

Casnicia mea se destrama...
 
fetelor, sunt de relativ putin timp pe forum si nu stiu daca amj deschis unde trebuie subiectul, daca am gresit rog moderatorii sa il mute.
sotul meu este dependent de un joc pe calculator. joaca 30/24 sta pe internet. de cand a inceput sa joace ( de aproximativ 3 ani - de fapt de cand ne-am casatorit) s-a schimbat foarte mult. a devenit tacuti nu prea mai vorbeste cu mine, devine nervos in momentul in care incerc eu sa vorbesc cu el pentru ca are impresia ca il deranjez, nu vrea sa iasa nicaieri, nu mai are nici un prieten real, aia reusesc sa il conving sa mearga sa ia o sticla de apa sau o paine, in rarele cazuri in care ii cer de fapt, pentru ca stiu ca trebuie sa ii fac morala o ora ca sa il conving, si de multe ori prefer sa ma duc singura decat sa ma rog de el, desi vin franta de oboseala dupa o zi de munca de 12-14 ore.
ce ma deranjeaza exagerat de mult este ca, desi eu munces si el nu munceste da drumul la muzica in timp ce se joaca, indiferent daca e ora 11 noaptea sau 3 dimineata.aseara nu l-am rugat sa dea muzica mai incet pentru ca eram foarte obosita ( duminica-singura mea zi lbera , fac curatenie generala singura, pentru ca el nu se scoala de la pc) si a doua zi, adica azi, urma sa ma trezesc la 6.30 si sa plec la munca. bineinteles ca nu a dat muzica mai incet si normal ca nu a stins-o si m-am enervat si m-am dus in sufragerie si am dosmit acolo pe canapea. acum ma dor toate oasele.
de dimineata la 6.30 m-am dus in dormitor sa ma imbrac sa plec la munca,el inca nu se culcase, si tot el facea pe suparatul si pe rasfatatul ca l-am lasat singur in camera.
viata sexualae si ea la pamant, cred ca si bunicii o fac mai des decat noi. atunci cand resesc cu chiu cu vai a il conving sa iesim pana la colt la o ingheata imi toaca atat de mult capul toata saptamana de ca si cum mi-a facut cine stie ce favoare scotandu-ma la terasa de la colt.
partea proasta este ca familia lui il incurajeaza si niciodata nu ii zic ca ceea ce face el nu este normal.cand incerc eu sa ii zic imi spune ca sunt cicalitoare.
m-am saturat sa dorm singura, m-am saturat sa muncesc ca un robot la serviciu, m-am saturat ca duminica, cand e singura mea zi libera din saptamana sa faca singura curatenie generala in toata casa. el a ajuta doar sa pun perdelele, in rest nici nu se ridica de la pc.nu se ridica nici cand vreau sa aspir sub masa de calculator.
peste tot merg singura,la reuniuni, la intalniri cu prietenii, la nunti, etc. el niciodata nu are timp, pentru ca in permanenta are razboaie pe net, in joc adica.
nu mai stiu ce sa mai fac fetelor. scuzati-mi incoerenta dar sunt f obosita, ma doare spatele si mijlocul si m-au mai mancat si tantarii

Slabuta 19 iul 2010 08:46:58

Re: Casnicia mea se destrama...
 
Citat:

Anterior postat de blondi (Post 259580)
fetelor, sunt de relativ putin timp pe forum si nu stiu daca amj deschis unde trebuie subiectul, daca am gresit rog moderatorii sa il mute.
sotul meu este dependent de un joc pe calculator. joaca 30/24 sta pe internet. de cand a inceput sa joace ( de aproximativ 3 ani - de fapt de cand ne-am casatorit) s-a schimbat foarte mult. a devenit tacuti nu prea mai vorbeste cu mine, devine nervos in momentul in care incerc eu sa vorbesc cu el pentru ca are impresia ca il deranjez, nu vrea sa iasa nicaieri, nu mai are nici un prieten real, aia reusesc sa il conving sa mearga sa ia o sticla de apa sau o paine, in rarele cazuri in care ii cer de fapt, pentru ca stiu ca trebuie sa ii fac morala o ora ca sa il conving, si de multe ori prefer sa ma duc singura decat sa ma rog de el, desi vin franta de oboseala dupa o zi de munca de 12-14 ore.
ce ma deranjeaza exagerat de mult este ca, desi eu munces si el nu munceste da drumul la muzica in timp ce se joaca, indiferent daca e ora 11 noaptea sau 3 dimineata.aseara nu l-am rugat sa dea muzica mai incet pentru ca eram foarte obosita ( duminica-singura mea zi lbera , fac curatenie generala singura, pentru ca el nu se scoala de la pc) si a doua zi, adica azi, urma sa ma trezesc la 6.30 si sa plec la munca. bineinteles ca nu a dat muzica mai incet si normal ca nu a stins-o si m-am enervat si m-am dus in sufragerie si am dosmit acolo pe canapea. acum ma dor toate oasele.
de dimineata la 6.30 m-am dus in dormitor sa ma imbrac sa plec la munca,el inca nu se culcase, si tot el facea pe suparatul si pe rasfatatul ca l-am lasat singur in camera.
viata sexualae si ea la pamant, cred ca si bunicii o fac mai des decat noi. atunci cand resesc cu chiu cu vai a il conving sa iesim pana la colt la o ingheata imi toaca atat de mult capul toata saptamana de ca si cum mi-a facut cine stie ce favoare scotandu-ma la terasa de la colt.
partea proasta este ca familia lui il incurajeaza si niciodata nu ii zic ca ceea ce face el nu este normal.cand incerc eu sa ii zic imi spune ca sunt cicalitoare.
m-am saturat sa dorm singura, m-am saturat sa muncesc ca un robot la serviciu, m-am saturat ca duminica, cand e singura mea zi libera din saptamana sa faca singura curatenie generala in toata casa. el a ajuta doar sa pun perdelele, in rest nici nu se ridica de la pc.nu se ridica nici cand vreau sa aspir sub masa de calculator.
peste tot merg singura,la reuniuni, la intalniri cu prietenii, la nunti, etc. el niciodata nu are timp, pentru ca in permanenta are razboaie pe net, in joc adica.
nu mai stiu ce sa mai fac fetelor. scuzati-mi incoerenta dar sunt f obosita, ma doare spatele si mijlocul si m-au mai mancat si tantarii

:( Blondi, imi pare rau pentru ceea ce ti se intampla. :(
Mie nu imi vine sa cred ca poate exista asa situatie. :(

Tu ai incercat sa discuti cu el? Ma refer, o discutie sincera si care sa aiba o concluzie.
Daca deja de 3 ani se intampla acest lucru, tu inca esti rezistenta. :( Eu cred ca as innebuni.

Sigur, nu este o viata normala si ma gandesc ca ar fi bine sa decideti ce faceti mai departe.:-/

El doar s-a casatorit cu tine, nu cu jocul, la urma urmei.
De ce nu munceste? Nu isi gaseste job sau nu vrea?

mishutza 19 iul 2010 08:49:56

Re: Casnicia mea se destrama...
 
Blondi,imi pare rau ca ai asa mari probleme si esti nefericita.3 ani de asa viata mi se par o vesnicie.
Dar inainte cum era?Inainte de a incepe cu jocul.Sa stii ca si dependenta asta este o boala si din pacate se pare ca el nu realizeaza.
Tu il mai iubesti?El ce zice,te mai iubeste?Daca vorbesti cu el si ii spui cat de mult te face sa suferi ce spune?De ce nu munceste si el?Spune-i ca de maine nu mai mergi la munca si e randul lui acum.
Te cred ca e vraiste in capul tau,poate ar trebui sa iti iei vreo 3 zile libere departe de el si de toate sa te odihnesti si sa fii singura,doar tu si gandurile tale.

blondi 19 iul 2010 08:54:42

Re: Casnicia mea se destrama...
 
daca ar fi vrut sa gaseasca isi gasea.
el vrea un loc de munca lejer, in care sa aiba calculator si conexiune la internet pentru a se putea juca si la locul de munca.el nu are nici macar facultate, dar are pretentii foarte mari. cand am insistat sa faca o facultate la idd macar dar nu vrea.
eu desi sunt abolventa a facultatii de drept, sunt nevoita sa lucrez in momentul de fata ca secretara pentru ca nu mi-am gasit alt loc de munca.
noi suntem din orase diferite, el in orasul natal avea sala de net.intre timp eu, ca sa il rup de internet, am insistat sa ne mutam in orasul in care stau eu. oricum orasul meu este mult mai mare si exista mult mai multe sanse de afirmare decat oraselul lui de provincie.
el a acceptat, dar acum nu isi gaseste loc de munca pe motiv ca el avea si ca eu l-am facut sa renunte la locul lui de munca, si acum trebuie sa intretin eu casa pentru ca din vina mea si-a pierdut el locul de munca.
am incercat de nenumarate ori sa vorbesc cu el dar nici macar nu ma asculta, nici macar nu ridica ochii din calculator.
a venit soacra mea in vizita la noi, si a vazut si ea, dar nu i-a zis absolut nimic, tot pe mine ma considera vinovata pentru ca sunt cicalitoare, ca ii fac lui capul calendar si imi zice sa il las in pace ca isi revine el, dar au trecut deja 3 ani, cat sa mai suport?
soacra-mea imi spune sa fac un copil, poate asa va intelege si el ca e un barbat casatorit si isi va asuma responsabilitatile, dar eu nu vreau sa ma risc asa si nu vreau nici sa ma folosesc de copil ca sa il aduc pe el pe calea cea buna. el ar trebui sa isi dea singur seamaunde greseste si sa faca ceva in sensul asta.
ma simt atat de obosita..

blondi 19 iul 2010 08:58:57

Re: Casnicia mea se destrama...
 
viata de dinainte de joc = viata de prietenie.
imediat dupa ce ne-am casatorit, dupa o luna, el a inceput sa se joace. inainte era ok, ne plimbam, ne distram, plecam in afara localiatii, faceam excursii. acum, s-a dus totul de rapa
il iubesc forte mult, din cauza asta inca mai sunt cu el. el sustine ca ma iubeste, dar imi reproseaza ca sunt foarte cicalitoare.
cand ii zic ca nu mai vreau sa muncesc si ca e randul lui sa munceasca imi spune sa ne mutam in orasul lui (acolo inca mai are sala de net de care se ocupa fratele lui),dar eu nu vreau asta. nu vreau sa ne ducem acolo pentru ca in primul rand ar intra iar intr-un cerc vicios - calculator toata zua + prieteni dependenti de joc, si in plus de asta soacra-mea nu prea ma agreaza, ma jigneste, incearca sa ma injoseasca, si nu vreau sa fiu aproape de ea.

blondi 19 iul 2010 09:01:31

Re: Casnicia mea se destrama...
 
zilele astea trebuie sa plec in afara localitatii la nise cunostinte care au sa-mi dea niste bani si o sa trebuiasca sa lipsesc de la munca vreo 2 zile. cand am lipsit data trecuta de la munca mi-au taiat din salariu zilele in care nu am venit.
si l-am rugat pe ca atunci cand plec eu sa vina el in locul meu 2 zile, ca seful meu ar accepta. va trebui doar sa raspunda la telefoane si la mailuri dar a inceput sa tipe ca el nu se duce, ca el nu stie ce tre sa faca acolo si ca mai bine o pun pe mama sa vina in locul meu, ca sa nu imi taie din salariu.

Slabuta 19 iul 2010 09:06:34

Re: Casnicia mea se destrama...
 
Citat:

Anterior postat de blondi (Post 259600)
daca ar fi vrut sa gaseasca isi gasea.
el vrea un loc de munca lejer, in care sa aiba calculator si conexiune la internet pentru a se putea juca si la locul de munca.el nu are nici macar facultate, dar are pretentii foarte mari. cand am insistat sa faca o facultate la idd macar dar nu vrea.
eu desi sunt abolventa a facultatii de drept, sunt nevoita sa lucrez in momentul de fata ca secretara pentru ca nu mi-am gasit alt loc de munca.
noi suntem din orase diferite, el in orasul natal avea sala de net.intre timp eu, ca sa il rup de internet, am insistat sa ne mutam in orasul in care stau eu. oricum orasul meu este mult mai mare si exista mult mai multe sanse de afirmare decat oraselul lui de provincie.
el a acceptat, dar acum nu isi gaseste loc de munca pe motiv ca el avea si ca eu l-am facut sa renunte la locul lui de munca, si acum trebuie sa intretin eu casa pentru ca din vina mea si-a pierdut el locul de munca.
am incercat de nenumarate ori sa vorbesc cu el dar nici macar nu ma asculta, nici macar nu ridica ochii din calculator.
a venit soacra mea in vizita la noi, si a vazut si ea, dar nu i-a zis absolut nimic, tot pe mine ma considera vinovata pentru ca sunt cicalitoare, ca ii fac lui capul calendar si imi zice sa il las in pace ca isi revine el, dar au trecut deja 3 ani, cat sa mai suport?
soacra-mea imi spune sa fac un copil, poate asa va intelege si el ca e un barbat casatorit si isi va asuma responsabilitatile, dar eu nu vreau sa ma risc asa si nu vreau nici sa ma folosesc de copil ca sa il aduc pe el pe calea cea buna. el ar trebui sa isi dea singur seamaunde greseste si sa faca ceva in sensul asta.
ma simt atat de obosita..

Mie mi se pare deja culmea ca tot tu sa fii de vina pentru situatia creata.

Dar el oare mai stie de ce s-a casatorit cu tine?!
Sfatul meu este pur personal, adica ce as fi facut eu.

As incerca pentru ultima oara sa mai discut ceva, daca nu vrea si nu vrea sa poarte o discutie de oameni maturi, as depune pentru divort.

Tu esti tanara, ai toata viata inainte si sunt sigura ca meriti mai mult de atat.

Iar sfatul soacrei sa faceti un copil, mi se pare cea mai mare prostie. Si daca sta in continuare la pc chiar si cu un copil?!
Copilul se face cand exista armonie si intelegere.

Cum zice si Mishutza trebuie sa iti iei liber si sa stai departe de el, ca sa poti gandi in liniste.

blondi 19 iul 2010 09:13:40

Re: Casnicia mea se destrama...
 
daca fac si un copil o sa ma chinui tot eu cu cresterea copilului + munca.
eu nu cred ca el isi mai aminteste de ce s-a casatorit cu mine. oricum din cate am inteles il influenteaza si mama lui foarte mult pentru ca am auzit-o cand ii spunea lui ( eu eram la bucatarie, si cu 5 min inainte ma plansesem ei ca el sta numai la calculator, etc., iar ei ramasesera in sufragerie ) - divorteaza mama daca nu te mai intelegi cu ea.tu ce credeai ca toti barbatii sunt norocosi ca taica-tu, care a gasit o femeie calma si intelegatoare ca mine ( nici nu mai zic ca socrul meu a muncit toata viata, a intretinut 3 copii si soacra-mea nu a muncit in viata ei)

mishutza 19 iul 2010 09:19:08

Re: Casnicia mea se destrama...
 
Blondi,eu in locul tau as fugi mancand pamantul si as multumi cerului ca am scapat.
Dar din fericire nu sunt in locul tau si nu stiu ce e in inima si in mintea ta.Mie mi se pare oricum sub orice critica sa nu poti macar sta de vorba cu el.Iar de soarca nu mai zic nimic,astea ar trebui sa nu existe,hahaha.Sa nu faci prostia sa faci copil,un copil nu e o unealta.dar asta am vazut ca stii.
Te cred ca esti cicalitoare,ai motive.Sincer,sotul tau mi se pare un copil,si vazand atitudinea soacrei tale,vad a cui e o mare parte din vina.Si daca s-a mutat in orasul tau s-a mutat si pentru el,pentru fericirea lui,nu doar ca sa te faca pe tine fericita.nu?
Eu zic sa schimbi foaia,sa il ignori,sa te prefaci ca nu exista,sa nu vorbesti cu el,sa iesi in oras cu prietene,cand ajungi acasa de la munca sa mergi sa faci o baie,sa te relaxezi.Calca-ti pe inima si nu mai fac curat,nu mai fa mancare,macar vreo 2 saptamani.Si spune-i ca atata timp cat tu aduci bani in casa,nu mai ai energie si de altele,dar pe tine nu te deranjeaza mizeria.Si ca te gandesti sa divortezi.
Si nu il mai cicali,fi exact opusul la cum esti acum,relaxata si detasata.
Si daca nici atunci nu reactioneaza,eu as zice sa iti schimbi prioritatile in viata.

Slabuta 19 iul 2010 09:33:45

Re: Casnicia mea se destrama...
 
Citat:

Anterior postat de blondi (Post 259631)
daca fac si un copil o sa ma chinui tot eu cu cresterea copilului + munca.
eu nu cred ca el isi mai aminteste de ce s-a casatorit cu mine. oricum din cate am inteles il influenteaza si mama lui foarte mult pentru ca am auzit-o cand ii spunea lui ( eu eram la bucatarie, si cu 5 min inainte ma plansesem ei ca el sta numai la calculator, etc., iar ei ramasesera in sufragerie ) - divorteaza mama daca nu te mai intelegi cu ea.tu ce credeai ca toti barbatii sunt norocosi ca taica-tu, care a gasit o femeie calma si intelegatoare ca mine ( nici nu mai zic ca socrul meu a muncit toata viata, a intretinut 3 copii si soacra-mea nu a muncit in viata ei)

Foarte aiurea situatia :(
Daca si soacra mai toarna ulei ca "focul sa fie mai puternic", atunci chiar este vorba de a face o schimbare.:(


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:42:34.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO