forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/)
-   -   Cum faceti economii? (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/cum-faceti-economii-2518.html)

VentoFreddo 12 apr 2010 22:34:10

Re: Cum faceti economii?
 
Metoda mea de economisit e ..sotzul:PCa orice italian care se respecta tzine cont de ofertele din pliantele mercatelor, stie toate preturile, aici nu se lasa bani la casiere, se ia si ultimul centessimo..Chestie de care mie imi era rusine, eu lasam mereu , si nu stiam de ce se uita ciudat la mine vanzatoarele:)):))
V-am povestit cum a facut cu laptopul, ca m-a invartit o saptamana prin nu stiu cate magazine, de m-am si certat cu el..;;);;)
Noroc cu el ca ma tempereaza, nu imi interzice insa nimic, daca eu vreau ceva pot sa-mi cumpar linistita;)Adevarul e ca imi cumpar strictul necesar, prefer surplusul de bani sa-l trimit mamei acasa:x

onetotilia 17 aug 2010 17:58:16

Re: Cum faceti economii?
 
eu nu sunt o risipitoare..... insa iubitul meu e groaznic... orice vede cumpara.. asa am ajuns cu o mica gaurica in buget... acum ca si eu muncesc cat de cat... primeste bani cu portia de la mine... :D... i-am confiscat toate cardurile, facturile le-am programat si se platesc singure (posta electronica, banking) .. si deja luna aceasta de la - 1800 euro suntem la -800 :D deci luna viitoare vom fi pe + si daca vom continua asa ne va fi foarte bine :)

deadcountess 13 oct 2010 14:17:37

Re: Cum faceti economii?
 
Folosesc un cont separat in care se muta automat o data pe luna o suma fixa din contul de salariu si la acei bani nu se mai ajunge cu cardul. Altfel n-as fi in stare. Nu ma pot opri pana cand terminalul afiseaza "banca dvs nu accepta tranzactia" :))

Alina82 13 oct 2010 14:23:23

Re: Cum faceti economii?
 
Simplu...spun simplu pt k eu fiind taur ma caracterizeaza perfect zgarcenia zodiei:))in fiecare sapt am casa plina de pliante si cumparaturile le fac in functie de oferte...de la x supermarket iau carne k e in oferta,de la y iau detergent si tot asa....rareori cumpar ceva ce nu are sconto:Dla haine la fel procedez...incaltaminte k la asta sufar sa fie de calitate cumpar de 2 ori pe an cand sunt reduceri si haine de obicei le iau de la mercat unde sunt f ieftine sau cele mai de cozonac tot in perioada reducerilor....si asa ramane si ceva de pus deoparte:D

deadcountess 13 oct 2010 14:30:09

Re: Cum faceti economii?
 
Citat:

Anterior postat de Alina82 (Post 364297)
Simplu...spun simplu pt k eu fiind taur ma caracterizeaza perfect zgarcenia zodiei:))in fiecare sapt am casa plina de pliante si cumparaturile le fac in functie de oferte...de la x supermarket iau carne k e in oferta,de la y iau detergent si tot asa....rareori cumpar ceva ce nu are sconto:Dla haine la fel procedez...incaltaminte k la asta sufar sa fie de calitate cumpar de 2 ori pe an cand sunt reduceri si haine de obicei le iau de la mercat unde sunt f ieftine sau cele mai de cozonac tot in perioada reducerilor....si asa ramane si ceva de pus deoparte:D

Si eu fac majoritatea cumparaturilor cand sunt oferte, dar sunt atatea oferte si tot cumpar pana cadrul zice nu :(

Alina82 13 oct 2010 14:34:16

Re: Cum faceti economii?
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 364308)
Si eu fac majoritatea cumparaturilor cand sunt oferte, dar sunt atatea oferte si tot cumpar pana cadrul zice nu :(

Eu sincer as vrea sa nu mai fiu chiar asa de zgarcita chiar si cand vine vb de mine...rareori cumpar ceva ce nu imi e necesar dar avere tot nu am facut pana akm:))uite imi trebuia un tratament pt par eu am probleme in perioada rece imi cade parul intr-o veselie si cum anul asta am uitat sa imi iau din ro....am stat vreo 3 sapt pe ganduri pt k nu ma induram sa dau 45E pe 15 fiole:|dar pana la urma cu inima cat un purice m-am dus si l-am luat si ink mai am nervi k am dat atatia bani :))

deadcountess 21 dec 2010 09:40:24

Re: Cum faceti economii?
 
Citat:

Anterior postat de Alina82 (Post 364318)

Eu sincer as vrea sa nu mai fiu chiar asa de zgarcita chiar si cand vine vb de mine...rareori cumpar ceva ce nu imi e necesar dar avere tot nu am facut pana akm:))uite imi trebuia un tratament pt par eu am probleme in perioada rece imi cade parul intr-o veselie si cum anul asta am uitat sa imi iau din ro....am stat vreo 3 sapt pe ganduri pt k nu ma induram sa dau 45E pe 15 fiole:|dar pana la urma cu inima cat un purice m-am dus si l-am luat si ink mai am nervi k am dat atatia bani :))

Exact asta e motivul care sa ma faca sa nu fiu in stare sa economisesc: faptul ca sunt constienta ca nu fac avere din asta. As ramane doar cu o suma prea mica pt a face "ceva" si prea mare ca sa o stric pe o vacanta, si nu merita frustrarea. Oricum mai econoama ar trebui sa fiu ca nu se stie niciodata ce se poate intampla.

ayssa 22 ian 2011 15:56:41

Re: Cum faceti economii?
 
Eu de cele mai multe ori nu reusesc sa fac economii, dar nu imi place sa iau toti banii la mine pentru ca cu cat am mai multi cu atat cheltui mai mult si prefer sa las o parte mereu acasa, de rezerva. In rest Carpe Diem (traieste clipa)!

laurra 22 ian 2011 16:08:38

Re: Cum faceti economii?
 
De cand cu miscorarea salariului caut sa iau ce este mai ieftin.Inainte nu tineam cont ,luam ce mi se parea mie ca este de calitate si bineinteles era mai scump.Banii nu ii tin in casa ci pe card doar cat este nevoie,am in casa .Ca si voi mai uit bani prin haine pt ca atunci cand am multi nu ii numar niciodata si la nevoie caut prin toate buzunarele si gasesc de cele mai multe ori.

justbelieve 01 apr 2011 17:40:53

Re: Cum faceti economii?
 
Eu in ultima vreme am strans destui bani :D Banii pe care ii primesc pt scoala ii las acasa ca sa nu ma tenteze sa-mi iau ceva,si imi iau de acasa un mar,alune sau ce am pofta.Si timp de cateva saptamani am adunat ceva:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:03:21.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO