forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/)
-   -   Cupa menstruala?! (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/cupa-menstruala-12217.html)

andra_aly 22 feb 2013 17:28:29

Cupa menstruala?!
 
Buna fetelor...
Auzisem acum vreo 2 ani de chestia aceasta dar am zis: ce scarbos. Atat.
Aseara citeam una alta si am dat peste un articol care m-a facut curioasa.
Asa ca am cautat, am citit si am ras de una singura:P
Voi folositi asa ceva, stiati macar ca exista?
Aveti prietene care o folosesc.

Adevarul ca ideea ma cam sperieb-) mi se pare un pic:-s@-):-t
Dar totusi si celelalte "metode" folosite nu sunt "floricele pe campii":))

Si putina teorie:
Cupa menstruala, ce masoara 5 cm lungime, se foloseste intocmai precum un tampon, fiind plasata aproape de colul uterin, de unde recolteaza fluxul menstrual.

Hipoalergenica, aceasta nu perturba in nici un fel flora vaginala, ba chiar este recomandata femeilor care sufera de micoze sau alte alergii. Asta pentru ca ea nu absoarbe, ci recolteaza sangele menstrual.
Cupa menstruala este foarte usor de folosit: ea se goleste si se clateste dupa fiecare utilizare, adica o data la 4-8 ore (in functie de abundenta fluxului menstrual). Ba chiar, face fata si unei nopti intregi.


Deci, ce parerea aveti despre cupa menstruala?
Vi se pare weeeaky sau ....:-/ ?
o sa va povestesc si de ce am ras cu pofta aseara, dar astept raspunsurile voastre, sunt curioasa:D

ellutza22 22 feb 2013 17:37:29

Re: Cupa menstruala?!
 
Am citit acum cateva luni despre cupa menstruala - era reclama pe facebook si am deschis ca nu stiam ce e :) . Nu ma tenteaza folosirea ei, de fapt cred ca pana as reusi sa o "manuiesc corect" ar dura ceva vreme. Raman la cele deja traditionale :P

andra_aly 22 feb 2013 17:46:40

Re: Cupa menstruala?!
 
Pe mine m-ar tenta doar pentru un motiv:
Sa pot merge la plaja fara probleme:D visul meu:x si cum vara suntem in fiecare weekend pe plaja... iti dai seama, tentatia e mare:D
Doar ca, ma sperie asa putin gandul, mai bine zis imi provoaca putina:-s greata chestia ca se poate refolosi ani buni... o bagam la spalat la masina:)) glumesc:P

astept raspunsuri fetele:) pareri...

andra_aly 23 feb 2013 14:18:43

Re: Cupa menstruala?!
 
Mi-am comandat-o pana la urma:P
Cum sunt curioasa de obicei, nu am putut rezista:P
Recunos ca imi face impresie cand ma gandesc ce si cum... dar vedem daca o sa o si folosesc;))
Oricum, luni imi vin musafirii, deci daca e sa o probez, doar luna vitoare ca dureaza cam o saptamana -10 zile pana ajunge:P

eliza david 26 feb 2013 13:27:35

Re: Cupa menstruala?!
 
Sa ne spui si noua cum e, ca m-ai facut curioasa :))
N-am mai auzit pana acum, dar o sa ma documentez :)

andra_aly 26 feb 2013 14:07:17

Re: Cupa menstruala?!
 
Citat:

Anterior postat de eliza david (Post 1228837)
Sa ne spui si noua cum e, ca m-ai facut curioasa :))
N-am mai auzit pana acum, dar o sa ma documentez :)

Se pare ca esti singura curioasa:P
Ce stii...o fi vreun tabù treaba asta:))
Stai sa primesc, ca am cumparat de pe net...apoi sa vedem daca am curajj sa o "probez".
Bine, musafirii ii am acum, si nu cred ca ajunge zilele astea:-/
O sa va tin la "curent" :))

Animis23 27 feb 2013 16:27:53

Re: Cupa menstruala?!
 
Sa stii ca si eu sunt curioasa. Acum vreo doua luni am vazut o oferta undeva si am stat pe ganduri daca sa imi cumpar sau nu. Pe de o parte, suna bine si comoda. Pe de alta parte, cine stie cum o fi in realitate?

Nu mi se pare nimic scarbos - e corpul nostru pana la urma :)) nu vad de ce ar fi mai yuck decat un absorbant sau un tampon...

Cel mai greu mi se pare de curatat - poti sa o versi in toaleta, dar de clatit unde o clatesti daca esti la munca, de exemplu?

Asteptam pareri luna viitoare!

andra_aly 08 mar 2013 15:14:27

Re: Cupa menstruala?!
 
Deci...am venit cu pareri ...la prima vedere:))
Mi-am ridicat de la posta "chestia" - asa ii zice iubi:P
Ca venise postasul dar nu am fost acasa...
Am studiat-o putin, e cam mare si destul de grosut "materialul" ...
mi-e frica sa o incerc, dar mai am 3 saptamani ca sa facem cunostinta:P :))
Asta daca imi vin musafirii si nu intarzie din cauza ca am intrerupt pilulele:-s#:-s

costina89 08 mar 2013 15:21:41

Re: Cupa menstruala?!
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 1233363)
Deci...am venit cu pareri ...la prima vedere:))
Mi-am ridicat de la posta "chestia" - asa ii zice iubi:P
Ca venise postasul dar nu am fost acasa...
Am studiat-o putin, e cam mare si destul de grosut "materialul" ...
mi-e frica sa o incerc, dar mai am 3 saptamani ca sa facem cunostinta:P :))
Asta daca imi vin musafirii si nu intarzie din cauza ca am intrerupt pilulele:-s#:-s


chiar eram curioasa sa vad ce parere ai,dar zici ca inca nu ai incercat-o:(,te astept cu pareri>:D<,mie,recunosc,mi-ar fi frica rau sa bag ceva in mine din plastic,fier...etc...ma cam sperie gandul:(,mie imi e frica si de sterilet care e cica o chestie mica mica,eu o vad mare mare si infricosatoare:)).

andra_aly 08 mar 2013 17:02:49

Re: Cupa menstruala?!
 
Citat:

Anterior postat de costina89 (Post 1233368)
chiar eram curioasa sa vad ce parere ai,dar zici ca inca nu ai incercat-o:(,te astept cu pareri>:D<,mie,recunosc,mi-ar fi frica rau sa bag ceva in mine din plastic,fier...etc...ma cam sperie gandul:(,mie imi e frica si de sterilet care e cica o chestie mica mica,eu o vad mare mare si infricosatoare:)).

Am tot citit ca ar fi ok sa o probezi cand inca nu ai musafirii prima data... Bine, intai trebuie strerilizata.;)
Asa te "obisnuiesti". O sa incerc pe saptamana viitoare, apoi vin cu pareri:-/
Deocamdata ma uit la ea, mai bine zis o studiez.
Pai steriletul e cu totul altceva... ramane acolo atata timp... nu poti scoate si dezinfecta:))
plus ca mie mi-ar fi de folos vara ca pe caldurile astea de aici:-s


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:02:11.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO