forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/)
-   -   Decapaj...?!? (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/decapaj-6106.html)

andra_aly 29 aug 2010 21:37:05

Decapaj...?!?
 
Am decis sa deschid un subiect nou pentru ca vreau sa aflu cat mai multe pareri:-s sunt tare dezorientata. si mi-e frica sa nu fac vreo prostie. deci: vreau sa ajung la culoarea mea naturala a parului - adica un saten mai deschis. ieri am fost la salon sa imi zica ce se poate face. si am aflat ca pentru a rezolva treaba asta imi trebuie o zi libera. adica vreo 7 ore la salon:-s problema nu e asta... chestia e ca as vrea sa aflu parerea voastra. daca ati facut vreodata decapaj...in ce consta, cum a fost parul dupa aia:-s
eu acum sunt bruneta. de 3 ani si ceva numai brunet m-am vopsit. inainte am fost cam toate culorile:-s:">
de aceea am si decis ca e timpul sa il las sa respire.#:-s
deci, care a trecut prin asa ceva? ati fost vreodata bruneta si ati trecut la un saten?:)
cunoasteti pe cineva care a facut treaba asta? mai sunt cateva zile...deci vreau sa stiu cat mai multe despre decapaj. macar sa ma razgandesc din timp daca cumva a avut cineva experiente traumatizante:-s

onetotilia 29 aug 2010 22:28:04

Re: Decapaj...?!?
 
nu e asa de traumatizant.... va trebui mai multa atentie si ingrijire pentru o vreme.... eu am avut decapaj... am fost brneta insa nu a stat grozav si dupa o perioada am castigat un concurs la euforia si mi s-a oferit o sedinta de hair style la unul dintre cei mai renumiti stilisti din tara...parul meu era oribil... brunet vopsit si apoi ars de soare dci iti poti imagina... si mi-a facut decapaj, m-a vopsit blond inchis si m-a tuns bob... eu te sfatuiesc sa il faci... cu conditia sa lasi elemente distrugatoare la o parte....(placa, ondulator....)

andra_aly 29 aug 2010 22:33:14

Re: Decapaj...?!?
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 307050)
nu e asa de traumatizant.... va trebui mai multa atentie si ingrijire pentru o vreme.... eu am avut decapaj... am fost brneta insa nu a stat grozav si dupa o perioada am castigat un concurs la euforia si mi s-a oferit o sedinta de hair style la unul dintre cei mai renumiti stilisti din tara...parul meu era oribil... brunet vopsit si apoi ars de soare dci iti poti imagina... si mi-a facut decapaj, m-a vopsit blond inchis si m-a tuns bob... eu te sfatuiesc sa il faci... cu conditia sa lasi elemente distrugatoare la o parte....(placa, ondulator....)

Multumesc otilia pentru raspuns. ma gandeam ca nu exista nimeni ce a probat decapajul mai ales de la brunet la ceva deschis. Parul meu pot sa zic ca de ceva timp arata chiar bine. nu e despicat. doar ca e firul destul de subtire-asta e de la "mama natura".
Of, m-am mai linistit#:-s tu cat ai stat la salon? in ce consta chestia asta? te "decoloreaza" de mai multe ori? si atunci de cate ori te spala pe cap?:-o:-/
scuze ca iti pun atatea intrebari. >:D<

onetotilia 29 aug 2010 22:40:16

Re: Decapaj...?!?
 
vreau sa spun ca au fost vreo 3 la capul meu...
am stat in jur de 6 ore...
pe mine m-a decolorat o singura data la un saten deschis apoi mi-a aplicat vopseaua care a deschis si ea culoarea parului... vreau sa spun ca o culoare superba am avut.... m-a spalat de 3 ori : dupa decapaj, dupa vopsea si dupa tuns.. si de fiecare data mi-a aplicat tratament... ce drept ca am avut cadou produse profesionale de ingrijore cam 3 luni de la eveniment... dar parul meu nu a aratat nici un moment ars sau uscat.... ca si cum a inceput sa arate de cand am inceput eu sa il vopsesc eu blond.. din ce in ce mai deschis...

andra_aly 29 aug 2010 22:46:32

Re: Decapaj...?!?
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 307058)
vreau sa spun ca au fost vreo 3 la capul meu...
am stat in jur de 6 ore...
pe mine m-a decolorat o singura data la un saten deschis apoi mi-a aplicat vopseaua care a deschis si ea culoarea parului... vreau sa spun ca o culoare superba am avut.... m-a spalat de 3 ori : dupa decapaj, dupa vopsea si dupa tuns.. si de fiecare data mi-a aplicat tratament... ce drept ca am avut cadou produse profesionale de ingrijore cam 3 luni de la eveniment... dar parul meu nu a aratat nici un moment ars sau uscat.... ca si cum a inceput sa arate de cand am inceput eu sa il vopsesc eu blond.. din ce in ce mai deschis...

Wow, cred ca o sa ies cu dureri decap de acolo;;)
pai oricum o sa merg dimineata la 9 cum deschide si cred ca o sa ma satur...#:-s trebuie sa imi iau o zi libera de la munca. ca altfel nu am cum. asa ca astept maine sa vedem ce zice seful daca pot lipsii marti. ca sa merg:D
Am citit si eu ca iasa o culoare frumoasa dupa decapaj. maram nu raman reflexe. apai sa speram ca nu o sa se deschida satenul prea tare dupa aia. ca nu prea imi plac suvitele. prefer culoarea uniforma.
Mie mi-a explicat ca din prima nu o face numai daca imi asum eu responsabilitatea:-s asa ca o sa imi aplice de vreo 2-3 ori(cat v-a fi necesar) acea chestie (decoloranta). nici eu nu prea stiu ce e:))
sa vedem... sunt tare curioasa. si ma v-a costa cam 150 €. sper sa nu imi para rau. stiu sigur ca o sa par caraghioasa satena:P cam de 7 ani jumate nu am mai fost:P

onetotilia 29 aug 2010 22:50:05

Re: Decapaj...?!?
 
eu dupa 2 ani blonda cand m-am vazut satena anul trecut.. (culoarea mea naturala) mi-a venit sa plang... dupa ce am toata lumea imi spunea ce bine arat... deja s-a schimbat si viziunea mea...
eu nu am fost vopsita brunet decat o data... si o parte iesise.... mie mi-a placut sa stau acolo la salon.. o gramada de barfe mondene... si am mai intalnit si oameni cunoscuti.. :)

onetotilia 29 aug 2010 22:51:30

Re: Decapaj...?!?
 
daa.. costa destul de mult.. eu am avut noroc.. sa fie pe gratis... :d

andra_aly 29 aug 2010 22:58:40

Re: Decapaj...?!?
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 307067)
eu dupa 2 ani blonda cand m-am vazut satena anul trecut.. (culoarea mea naturala) mi-a venit sa plang... dupa ce am toata lumea imi spunea ce bine arat... deja s-a schimbat si viziunea mea...
eu nu am fost vopsita brunet decat o data... si o parte iesise.... mie mi-a placut sa stau acolo la salon.. o gramada de barfe mondene... si am mai intalnit si oameni cunoscuti.. :)

Imi dau seama... apai eu ca am fost blonda, roscata bruneta- si chiar toate nuantele posibile:)) sa ma vad dupa atatia ani satena. mi-e cam :-s
o prietena de-a lui mama mi-a zis ca de ce sa fac asta ca imi sta bine bruneta ca am ochii erzi..etc. dar eu sincer ma gandesc ca am numai 21 de ani. ce ma fac la 30? port peruca?:-s
ei, sunt fete tinere acolo, dar sunt sigura ca o sa ma plicti. important e sa ies multumita de acolo#:-s

onetotilia 29 aug 2010 23:01:30

Re: Decapaj...?!?
 
eu am un an de cand am culoarea naturala... nu mai am fir de par vopsit.. ca l-am tuns

acum il las sa creasca si o sa ma tund de 2 ori pe an... pt ingrijire :)

o sa fie bine.. :)

andra_aly 29 aug 2010 23:07:26

Re: Decapaj...?!?
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 307075)
eu am un an de cand am culoarea naturala... nu mai am fir de par vopsit.. ca l-am tuns

acum il las sa creasca si o sa ma tund de 2 ori pe an... pt ingrijire :)

o sa fie bine.. :)

Super:x m-ai mai linistit>:D< deci tu acum ai culoarea ta naturala:) ms mult otilia>:D<

CezaraCezarului 29 aug 2010 23:07:46

Re: Decapaj...?!?
 
Andra, si eu am trecut prin asta si nu a fost nimic traumatizant. Daca ai alaturi de tine un profesionist, nu are ce sa mearga prost. Doar asa am reusit sa scap de negru si parul a aratat chiar bine dupa, l-am simtit mai subtirel vreo saptamana, dar daca ai grija de el isi revine, straluceste, toate cele. Mai ales daca ti-l faci din 2-3 vizite la salon eu zic ca vei avea parte de rezultatul dorit. Eu una astept poze. ;)) Iti va sta foarte bine satena, e in ton cu pielea ta frumoasa.

andra_aly 29 aug 2010 23:13:51

Re: Decapaj...?!?
 
Citat:

Anterior postat de CezaraCezarului (Post 307081)
Andra, si eu am trecut prin asta si nu a fost nimic traumatizant. Daca ai alaturi de tine un profesionist, nu are ce sa mearga prost. Doar asa am reusit sa scap de negru si parul a aratat chiar bine dupa, l-am simtit mai subtirel vreo saptamana, dar daca ai grija de el isi revine, straluceste, toate cele. Mai ales daca ti-l faci din 2-3 vizite la salon eu zic ca vei avea parte de rezultatul dorit. Eu una astept poze. ;)) Iti va sta foarte bine satena, e in ton cu pielea ta frumoasa.

multumesc diana. ma bucur ca ai reusit sa , scapi de negru si a mers totul ok.
pai da.. mi-l face din 2-3 probe. dar in aceeasi zi.
din cate am inteles eu il decoloreaza putin cate putin. pentru ca daca l-ar decolora pe tot dintr-o data ar fi nasol:-s pune oxidant parca mai slab asa ca treuie sa faca de mai multe ori. daca ar pune mai puternic si l-ar face numai o data a zis ca risc sa raman cu parul in mana:-s
a zis ca asa o sa fie ok. si ca normal , o sa fie putin mai subtire dar important e sa am grija de el.
Multumesc:-* promit ca o sa pun poze imediat dupa ce o sa aung acasa;)

andra_aly 30 aug 2010 22:21:04

Re: Decapaj...?!?
 
Maine la ora 9 o sa fiu pe capul la nenea ala:P deci, e luata decizia. sper sa nu imi para rau:-s
fiti sigure ca o sa caut o retea pe acolo cu telefonul. poate am noroc si va pove in direct ce imi fac aia in cap:))

deadcountess 31 aug 2010 14:06:50

Re: Decapaj...?!?
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 308360)
Maine la ora 9 o sa fiu pe capul la nenea ala:P deci, e luata decizia. sper sa nu imi para rau:-s
fiti sigure ca o sa caut o retea pe acolo cu telefonul. poate am noroc si va pove in direct ce imi fac aia in cap:))

Nu ne spui cum ti-a iesit ca ne-ai facut curioase ;;)

andra_aly 31 aug 2010 19:53:44

Re: Decapaj...?!?
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 309121)
Nu ne spui cum ti-a iesit ca ne-ai facut curioase ;;)

Uite, iti pun linkul unde am povestit ce si cum si am pus si poze. ca sa nu mai scriu inca o data aceeasi chestie:P
Decapaj... esuat:-s

dienusha 04 sep 2010 12:35:40

Re: Decapaj...?!?
 
Hai sa iti zic cum a fost la mine cu decapajul...Eram bruneta si am vrut culoarea mea naturala, exact ca si tine. Inainte de asta am fost roscata, blonda, satena etc...toate culorile. Acum...ce mi-a zis mie tipa de la salon e ca pigmentul roscat se duce cel mai greu si ramai cu reflexe aramii mult timp.
La mine decapajul a durat cateva ore, nu mai tin minte exact ce s-a intamplat dar imi aduc aminte ca la un moment dat aveam radacinile galbene si apoi parul era tot mai inchis spre varfuri, iar pe la mijloc era roscat, cu varfurile negre...horror!! Dupa asta mi-a mai facut un decapaj mai bland, si am ramas cu parul un saten spre aramiu si radacinile tot galbene (un galben urat de tot). Eh, la momentul asta deja nu mai aveam rabdare, eram suparata pe rezultat si i-am zis sa faca ceva cu radacinile macar ele sa nu fie galbene....pana la urma tot parul a devenit un saten aramiu.

Eh, dupa faza asta m-am prins eu ca nuantele de cenusiu/gri neutralizeaza tonurile de roscat si m-am facut cu un saten cenusiu (tipa de la salon mi-a zis ca mai trebuie sa merg la salon de vreo 2 ori ca sa ajung la culoarea mea "naturala"). Surpriza! Satenul aramiu din parul meu + saten cenusiu din cutie...a iesit fff aproape de culoarea mea naturala...si mult mai ieftin ca la salon. Culoarea mea naturala e un saten mediu, dar e o culoare "rece". Buuun.....eram multumita de rezultat dar m-am plictisit repede. Asa ca m-am hotarat sa ma fac blonda :) asta a insemnat ca m-am vopsit cu nuante tot mai deschise de blond...pana am ajuns la culoarea de acum. Acum vreau sa imi inchid putin parul la culoare :) dap...ma plictisesc repede.
va pun si niste poze sa vedeti culorile pe care le-am avut de-a lungul timpului....

andra_aly 04 sep 2010 12:40:04

Re: Decapaj...?!?
 
Multumesc diana ca mi-ai pove experienta ta:) astept si pozele:D deci... eu ma gandeam sa astept macar o luna si apoi sa imi decolorez putin varfurile acasa pana vad ca ajunge mai deschis. apoi sa imi iau si eu un saten deschis cenusiu-ca am citit si eu pe net ca ala copera putin roscatul si sa ma fac:) astept sa vedem cum se decoloreaza parul.:-/
sincera sa fiu, mai bine ma fac acasa si imi stric eu parul. pentru ca nu mai am incredere in nimeni:((

dienusha 04 sep 2010 12:41:11

Re: Decapaj...?!?
 
http://i58.photobucket.com/albums/g261/dyuzzza/15.jpg

http://i58.photobucket.com/albums/g2...a/DSC00399.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g2...a/SS100381.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g261/dyuzzza/100.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g2...a/DSC00826.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g2...a/SS103005.jpg
http://i58.photobucket.com/albums/g2...a/SS103285.jpg


Nu mai gasesc poze din perioada roscata....

andra_aly 04 sep 2010 12:44:32

Re: Decapaj...?!?
 
Asta e satenul care ti-a iesit? pare destul de inchis?:-/
dar macar nu e ca al meu:( 5 culori de 7 feluri

dienusha 04 sep 2010 12:52:02

Re: Decapaj...?!?
 
Andra, primele poze sunt din perioada bruneta, inainte de decapaj. Dupa decapaj si dupa ce m-am vopsit eu eram ca si in poza alb-negru...stiu ca e poza alb-negru dar poate totusi iti faci o idee de cum era :) nu era departe de culoarea din poza...

andra_aly 04 sep 2010 13:12:12

Re: Decapaj...?!?
 
Macar tu nu ai trecut prin ce am trecut eu:(
crede-ma imi venea si inca imi vine sa mor de ciuda. la urma urmei mai bine ramaneam bruneta:x ca era lung si frumos parul:(
in fine... am uitat sa va zic ca MI-A DAT JUMATE DIN BANI INAPOI si mi-a zis sa merg la el daca vreau sa imi termine treaba. si asta pe gratis ca el vrea sa fiu multumita. de fapt mama a fost la el si a vb. a vrut sa o puna sa ii semneze. cred ca ii era frica ca ii iau bani si merg apoi sa il denunt. dar eu am vrut macar o parte din bani ca asa merg si imi cumpar produse sa repar ce a stricat el.
diana, dar tu cum ai devenit apoi blonda? numai cu vopsea tot mai deschisa? sau te-ai decolorat?

dienusha 04 sep 2010 14:28:44

Re: Decapaj...?!?
 
Andra eu nu m-am decolorat deloc...m-am tot vopsit tot mai deschis.

nathusyk 04 sep 2010 17:03:02

Re: Decapaj...?!?
 
diaenush, eu tot sunt satena mediu spre bruneta cred, si as vrea si eu sa ma fac blonda, sau cel putin sa-mi deschid putin culoarea podoabei capilare. spune-mi te rog ce nuante si ce marci de vopsea ai folosit, pentru a te decolora treptat. mentionez ca culoarea satena de acu este a mea naturala, iar virfurile au fost vopsite ultima data vreun an si cev a inainte cu castaniu, deci s-a decolorat deja. please help
p.s. la salon miau cerut o suma cam frumusica si nu mi-o pot permite acum.

dienusha 04 sep 2010 19:59:28

Re: Decapaj...?!?
 
Nathusyk te-as ajuta cu cel mai mare drag dar nu imi amintesc exact ce marci am folosit si ce nuante...nu am folosut neaparat marci scumpe, ci am cautat culori neutre sau spre gri si m-am uitat pe cutie, cum ar trebui sa iasa in functie de culoarea mea de par. Zic ca nu m-am decolorat dar presupun ca, ceva decolorant o fi in vopselele alea...ca altfel nu vad cum s-ar deschide parul la culoare.
Ca si marci de vopsea am folosit la un momet dat L'oreal Recitale Preference (Blondissimes nuanta 03-asta cred ca are ceva decolorant in el, dar nu mult, nu mi-a degradat deloc parul), si Garnier Nutrisse care mie imi place mult pentru ca are culori naturale.
O prietena de-a mea, care era bruneta, parul ei natural, a cumparat o vopsea de par din supermarket, speciala pentru brunete pentru a-si deschide culoarea parului si arata superb, nu e blond dar e un saten deschis/ciocolatiu...nu stiu exact marca dar pot sa intreb daca te intereseaza.
Acum...sfatul meu pentru oricine care are inca parul natural, nevopsit, e sa foloseasca vopsea semi-permanenta sau macar fara amoniac. Eu am incercat recent L'oreal Glossy Blondes (cred ca a aparut si in Romania), e fara amoniac si mi-a deschis bine la culoare radacinile...de la satenul meu natural la un blond cenusiu.
Astea sunt marcile mele preferate, si am incercat multe. Inca una care imi place mult si care nu mi-a degradat parul (asta o foloseam pentru radacini, dar poate fi folosita si pe tot parul urmata de o alta vopsea care sa dea o nuanta mai frumoasa, este Schwarzkops Live XXL), deschide parul cu 4-6 nuante.
Complicat, stiu :)
Acum...problema mea e...m-am saturat de blond...ce culoare sa ma mai fac?

nathusyk 05 sep 2010 09:45:01

Re: Decapaj...?!?
 
mersi mult dienusha, eu cam asa si m-am gindit sa fac, am mai navigat ieri pe net si am dat de garnieir nutrisse, niste filmulete pe yuo tube, unde se arata cum se poate ajunge de la saten-brunet la blond mediu spre deschis. dar se face prin decolorare. pai eu nu as risca chiar deodata sa ma fac foarte tare bonda,, nici nu iimi inchipui cum as arata. parca e ceva tabu pentru mine. mai degraba as avrea sa ma deschid treptat iar apoi sa imi deschid la culoare doar radacinile, eventual printr-o usoara decolorare. ma mai interesez saptamina asta dee diferite produse si apoi ma hotarasc.

p.s.am niste emotii numai cind ma gindesc, ca mi se taie rasuflarea. ma tem mult sa nu arat prea fada, de aia voi incepe cred ca operatiiunile prin suvvitari.

dienusha 05 sep 2010 10:02:51

Re: Decapaj...?!?
 
Nathusyk, eu inainte sa devin blonda ultima data...am mai fost odata blonda...si am zis atunci ca nu ma mai fac blonda in viata mea, aratam oribil. Apoi...mi s-a pus pata pe blond si am ajuns la concluzia ca oricarei femei i se potriveste o nuanta de blond, trebuie doar sa afli care. Pe mine negrul ma facea sa par mai batrana, aratam palida si trebuia sa ma makiez...cu blondul e mai simplu...un pic de mascara, un pic de gloss si gata.

Imi place blondul daaar, daca ar fi sa dau timpul inapoi nu m-as mai vopsi deloc parul(eventual cand as avea fire carunte)....am ajuns la vorba lui tata, parul e mai frumos cand e natural. Tu esti sigura ca vrei sa te vopsesti blonda?:P

nathusyk 05 sep 2010 13:04:43

Re: Decapaj...?!?
 
eu, nu am fost niciodata blonda, am fost un pic roscata, si ceva timp il vopseam dark brown, dar iesea cam negru. vreun an mi-l improspatam cu castaniu. acum as vrea sa incerc blond, nu numai decit foarte deschis ca de bebe, ci pur si simplu sa-mi deschid putin culoarea parului, sa fac ceva care sa-i dea un fic de farmec, ca cul. mea naturala e de un saten cam sters, cel putin asa mise pare mie. in plus am tenul deschis, cald, si ochiii gri spre verzui. mi s-a mai spus ca o culoarea mai deschisa, sau niste suvite , mi-ar da un pic de stralucire. de aia si m-am gindit sa incerc, poate intr-adevar este ceea ce imi trebuie.

nathusyk 05 sep 2010 13:05:31

Re: Decapaj...?!?
 
http://forum.slabute.ro/images/editor/separator.gifp.s. eu inca nu sunt chiar foarte foarte hotarita, asa ca ma mai interesez, mai citesc pareri, ca sa fiu mai informata.

andra_aly 05 sep 2010 19:44:34

Re: Decapaj...?!?
 
Citat:

Anterior postat de dienusha (Post 314557)
Andra eu nu m-am decolorat deloc...m-am tot vopsit tot mai deschis.

Wow. eu stiam ca daca vopsesti blond peste saten nu prinde aproape deloc.:-/

andra_aly 05 sep 2010 19:47:32

Re: Decapaj...?!?
 
Diana, din toate pozerle imi place cum iti sta in aceea unde esti blonda gri-cenusiu:x iti sta foarte bine.
mie imi place cel mai mult cum esti blonda;;)
dar si in restul iti sta bine:x
of, vreau si eu satena:( nu credeam ca o sa ajung sa zic asta vreodata:))

andra_aly 05 sep 2010 19:59:07

Re: Decapaj...?!?
 
2 ataşament(e)
Si ca sa vedeti ce toanta sunt.. am fost un brunet si s-a tot decolorat pana a iesit roscat de mai demult la iveala. si ce mi-a trecut prin minte? m-am vopsit bruneta cu vopsea din ro. si de atunci tot cu de aia. eram fericita pentru ca nu se mai decolora asa tare negrul:x cu timpul am ajuns sa am parul negru si eram tare multumita:P
asta s-a intamplat in iulie 2008.
uitati 2 poze. la diferenta de o zi:( de ce nu mi-a venit mintea la cap atunci ca era mai usor de la culoarea din 1a poza sa ajung culoarea mea:(( =((
of, minte de copil prostut:(
Ataşament 5158Ataşament 5159
scuza-ti fata din a 2a poza;))


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:05:14.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO