forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/)
-   -   Dinti albi (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/dinti-albi-3915.html)

Slabuta 21 mai 2010 17:17:17

Dinti albi
 
Ce faceti pentru a avea dinti albi?
Aveti probleme cu dintii?

Haideti sa impartasim sfaturi :)

LicuriciColorat 21 mai 2010 17:27:23

Re: Dinti albi
 
Si eu mi-as dori dinti albi,asta e dorinta mea,dar nu imi fac albire la stomato ca nu recomanda,a vorbit mama cu unul si i-a zis ca el i-a facut fiului lui chiar daca el nu e deacord si acum baiatul se plange de dureri de dinti,chiar daca nu a facut toate sedintele de albire doar vreo 4:)
Eu am dantura destuul de frumoasa,doar ca is mai galbeni si cu o pata pe cel drept(nu se prea mai vede),am folosit o pasta si inca o folosesc,eu am fost super multumita de ea,mi-a albit dintii cu 2 tonuri,dar din pacate mai mult nu face:(

Slabuta 21 mai 2010 17:58:46

Re: Dinti albi
 
Eu, imi spal dintii si dimineata si seara.
Am observat ca in saptamanile in care mi-am permis sa beau cafea zilnic, de dimineata, dintii oarecum au capatat o tenta galbuie.

M-am speriat si am lasat cafeaua deoparte.

Cand eram pe la 20 ani, am tot bazait-o pe mama la cap sa imi dea bani de albire :D

Mi i-a dat, cand am ajuns la cabinet, lucrurile s-au schimbat :)

Mai aveam o cariuta de reparat...
Doctorul m-a sfatuit sa nu fac albirea pentru ca vor deveni dintii sensibili la cald/rece, alimente dure (precum marul) si ca o sa regret.

Asa ca nu am facut :)

LicuriciColorat 21 mai 2010 18:07:18

Re: Dinti albi
 
Da,din pacate nu e recomandata si tare rau imi pare,imi pare rau ca am datura drepata si nu ii am albi cum ii vreau:(
eu desi beam cafea tot mi sor albit de la pasta de dinti probabil e buna
desi acu nu mai beau cafea(contine zahar:(),nu am vazut sa se albeasca mai mult
am incercat cand eram mai mica si albire cu sare si cu bicarbonat,o prostie:))*(desi tata asa si io albit)

Fulguta 21 mai 2010 18:13:58

Re: Dinti albi
 
Eu folosesc lamaie si mere ! Am incercat si cu sare si bicarbonat ,dar nu a mers ! :(
Nu sunt galbeni ,dar as vrea sa fie mai albi !
Tratament naturist cu LAMAI :
consumul de lamaie sau frecarea dintilor cu lamaie deter­mina albirea lor.
Tratament naturist cu MAR :
consumul de mere determina albirea dintilor.
incearca o saptamana sa te speli pe dinti cu sare in fiecare seara ( OBLIGATORIU) si in fiecare dimineata. o pui pe periuta, vezi sa fie sare extra fina sau macar fina ca sa nu te zgarie. daca iti sangereaza gingiile o sa te usture putin, dar e tratament pentru tot, si e naturist.
Dar sunt si contra indicatii !
Lamaia si citricele se gasesc in majoritatea retetelor de albire ale dintilor, dar acidul citric ataca smaltul si dentina si poate distruge structurile dentare. Astfel, dintii se cariaza si se coloreaza mai usor. De fiecare data cand folositi lamaia pentru a va albi dintii, aveti grija ca la cateva minute dupa tratament saO alta varianta ar fi sa te speli mai intai cu zeama de lamaie, apoi sa freci foarte bine cu bicarbonat de sodiu. Acesta nu doar ca actioneaza abraziv, dar neutralizeaza si ph-ul si dispare aciditatea.

Bicarbonatul il poti folosi ca tratament cu cinci minute inainte de a folosi pasta de dinti. va spalati bine pe dinti pentru a inlatura aciditatea.

sunshine 21 mai 2010 18:22:25

Re: Dinti albi
 
eu mi-am albit dintii in cabinet. durere aceea pe care o simti, dureaza maxim 2-3 zile, dintii au niste canale mici, care duc spre nerv, in momentul in care se pune gelul acela se curata bine bine dintele si acele canale mici, microscopice raman dezgolite. de aceea si durerea. durerea este de genul: mananci lamaie si apoi bei apa rece, sau tragi aer rece pe gura.
eu am fost multumita de albire:) in vara poate ma mai duc din nou

yulyka 26 iul 2010 11:06:12

Re: Dinti albi
 
eu voi tine cont de sfaturi;)

ali_lumi 06 aug 2010 12:24:57

Re: Dinti albi
 
Eu una nu prea sunt de acord cu albitul dintilor :( am auzit numai lucruri "naspa" despre procedura asta.
As vrea, dar mie frica de urmari:)
Asa ca mai bine folosesc o pasta buna de dinti x 3-4 spalari pe zi , si aia e:)

MIRUTZA 06 aug 2010 12:28:17

Re: Dinti albi
 
Sora mea si-a facut albire la cabinet si mi-a recomandat calduros sa nu imi fac.;;)
Au devenit fffff sensibili si simte durere/discomfort si la cald si la rece....mai tot trimpul.:(

PinkFuneral 07 aug 2010 22:59:08

Re: Dinti albi
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 195828)
Da,din pacate nu e recomandata si tare rau imi pare,imi pare rau ca am datura drepata si nu ii am albi cum ii vreau:(
eu desi beam cafea tot mi sor albit de la pasta de dinti probabil e buna
desi acu nu mai beau cafea(contine zahar:(),nu am vazut sa se albeasca mai mult
am incercat cand eram mai mica si albire cu sare si cu bicarbonat,o prostie:))*(desi tata asa si io albit)

Cum si i-a albit tatal tau? :D


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:57:03.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO