forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/)
-   -   Femeia singura independenta SAU femeia de cuplu familista ? (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/femeia-singura-independenta-sau-femeia-cuplu-familista-7428.html)

micutza1 10 dec 2010 14:55:34

Femeia singura independenta SAU femeia de cuplu familista ?
 
In care categoria va integrati slabutelor.. sau care categorie o preferati ... si de ce ?

Stefanie 10 dec 2010 16:50:26

re: Femeia singura independenta SAU femeia de cuplu familista ?
 
Femeia singura independenta .Acum nu stiu daca singura neaparat dar independenta si career woman cu siguranta.
De ce?Pentru ca mi-a placut dintotdeauna sa nu depind de anumite persoane din viata mea(financiar sunt nevoita momentan -parintii ),sa nu fie nevoie sa fac sacrificii si sa ma las pe mine pe ultimul loc :) Feminista convinsa nu sunt ,dimpotriva uneori tin cu masculii prea mult :))

Slabuta 11 dec 2010 02:58:28

Re: Femeia singura independenta SAU femeia de cuplu familista ?
 
Cred ca din ambele optiuni cate putin. :)

Poti fi si independenta si familista, eu cel putin tin la ambele aspecte in mod egal. :)

Abia la sfarsitul vietii o sa imi dau seama daca am reusit aceasta "uniune", momentan nu am copii care si ei fac parte din ecuatia "femeia familista", deci, nu pot trage o concluzie. :)

micutza1 11 dec 2010 13:02:07

Re: Femeia singura independenta SAU femeia de cuplu familista ?
 
sa raspund si eu la propria-mi intrebare : su sunt Single Lady convinsa. Imi place mult sa fiu independenta si nu as putea schimba asta... ma indoiesc sincer ca mi se potriveste viata de familista ... iubesc copii insa am alte idei mai ... ce sa spun sunt alergica la nuntii rochii de mireasa si asa mai departe.. Deci optez pentru femeia single independenta cu cariera!

deadcountess 13 dec 2010 12:54:43

Re: Femeia singura independenta SAU femeia de cuplu familista ?
 
Nu o vad ca pe o chestiune de principiu sau de alegere. Adica familie iti formezi cand vine momentul, mi s-ar parea ciudat ca o persoana care si-a gasit jumatatea sa ramana single doar asa de dragul independentei sau varianta inversa, o femeie care se marita doar asa de dragul de a fi maritata. Eu cred ca se poate foarte bine sa ai si cariera si familie (sau mai bine spus cuplu, ca vb Slabutei, familie presupune si copii)

Icey 13 dec 2010 13:50:22

Re: Femeia singura independenta SAU femeia de cuplu familista ?
 
Eu nu m-am visat niciodata mireasa- o gramada de fete de varsta mea deja visau la rochia cutare de mireasa, la flori si petreceri- eu nu.
Ziceam si eu- de nu imi fac o familie pana la varsta X, macar o sa fac un copil.
Da! si independenta si cu fluturi ma vedeam si eu:))
Viata insa ne rezerva surprize, cand am intalnit omul potrivit am lasat si joburi si familie si fluturii:)) De mai bine de 6 ani sunt housewife:D si nu as schimba nimic- am ales sa imi vad nazdravanii crescand si sa fiu langa ei si sot zi de zi si nu am renuntat la mine. E drept ca sunt perioade cand si pe mine ma surprinde ce intorsatura au luat lucrurile, dar nu am fost niciodata mai fericita decat acum.
Si pana la urma asta conteaza- sa fim impacate si multumite cu decizia luata indiferent daca e sa fii independenta sau "femeie de cuplu" sau si mai bine de reusesti sa le faci pe amandoua cu spor.

DrIulia2010 13 dec 2010 14:12:59

Re: Femeia singura independenta SAU femeia de cuplu familista ?
 
Se poate 100% sa fi o femeie independenta,cu o cariera de succes chiar si cu familie.:)
Nu vad de ce sa nu se poata.

Cu ce m-ar impiedica sotul,copilul,sa-mi exercit meseria,sa fiu independenta din punct de vedere profesional,financiar..va spun eu,cu nimic.;)

simonet 30 iul 2012 13:42:40

Re: Femeia singura independenta SAU femeia de cuplu familista ?
 
Buna! Interesant subiect!! Imi place:)
Eu sunt maritata, am un copil mic, ma simt independenta financiar, eu tin casa, copilul, pe mine si partial pe sot. Desi al eu lucreaza, salariul lui e doar al lui si al meu e al nostru.
Ma simt bine in pozitia asta, desi poate fi un pic straniu.
Nu depind cu nimic de el, fetita noastra merge la cresa, acasa avem femeie care face toata treaba, fiecare are masina lui, ce sa zic, acum scriind asta imi dau seama ca suntem o familie moderna:);)
Toate bune fetelor si fiti independente, nu va lasati la mana barbatilor de langa voi!

aussie_girl 30 iul 2012 19:29:39

Re: Femeia singura independenta SAU femeia de cuplu familista ?
 
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 1102428)
Buna! Interesant subiect!! Imi place:)
Eu sunt maritata, am un copil mic, ma simt independenta financiar, eu tin casa, copilul, pe mine si partial pe sot. Desi al eu lucreaza, salariul lui e doar al lui si al meu e al nostru.
Ma simt bine in pozitia asta, desi poate fi un pic straniu.
Nu depind cu nimic de el, fetita noastra merge la cresa, acasa avem femeie care face toata treaba, fiecare are masina lui, ce sa zic, acum scriind asta imi dau seama ca suntem o familie moderna:);)
Toate bune fetelor si fiti independente, nu va lasati la mana barbatilor de langa voi!

:) frumos..dar cred ca mi-ar fi placut mai mult varianta: salariul lui e al nostru si salariul meu e al meu!!!! Nu'sh daca mie mi-ar cadea chia rbine varianta ta.. :0 :) :) zic si eu...dar daca tu esti fericita..e fine!!!!>:D<

simonet 31 iul 2012 09:19:57

Re: Femeia singura independenta SAU femeia de cuplu familista ?
 
Citat:

Anterior postat de aussie_girl (Post 1102708)
:) frumos..dar cred ca mi-ar fi placut mai mult varianta: salariul lui e al nostru si salariul meu e al meu!!!! Nu'sh daca mie mi-ar cadea chia rbine varianta ta.. :0 :) :) zic si eu...dar daca tu esti fericita..e fine!!!!>:D<

Depinde f mult si de barbatii de langa noi ... al meu e genul care imi cere ajutorul dar nu mi-l ofera decat f greu ... si daca ma ajuta cu ceva vre-o data, acum ma refer strict la bani, imi scoate ochii jumate de an. asa ca mai bine ii scot eu lui ochii decat el mie:)) Eu ca o lady ce sunt nu prea ii scot:))))) doar asa ocazional ii zic ca de 9 ani imi mananca si nervii, banii si viata:)))
sunt barbati carora le place sa fie cap de familie, care sa isi intretina familia, sa aiba grija de ea ... ei bine, al meu nu e genul asta :))) desi mi-ar place sa fiu ocrotita, sa stiu ca cineva se zbate pt mine.
asta e ... deocamdata imi place asa, asa a fost mereu in relatia noastra si nu mi se pare nimic in neregula:))


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:02:58.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO