forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/)
-   -   Ierti daca esti inselata? (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/ierti-daca-esti-inselata-1350.html)

Slabuta 23 sep 2009 20:21:54

Ierti daca esti inselata?
 
M-am gandit sa propunem in fiecare seara cate un subiect de discutie si altceva decat slabitul :)

Mi-ar placea sa ne cunoastem mai bine, si de aceea am decis sa abordam si altfel de subiecte in care sa ne expunem parerile personale :)

In seara asta propun sa discutam despre:

Ai ierta daca ai fi inselata? Acorzi a doua sansa?

lalita 23 sep 2009 20:27:37

Re: Ierti daca esti inselata?
 
pai pot sa spun doar NU! niciodata. poate as ierta multe altele,dar asta chiar nu ar avea nici o scuza pt mine(sau cel putin nu m-ar interesa,pt ca mi se pare clar ca e o dovada perfecta de lipsa de respect si iubire fata de partener).

Roxana 23 sep 2009 20:29:26

Re: Ierti daca esti inselata?
 
Sincer nu stiu,acum eu zic ca nu,dar daca s ar intampla nu stiu ce as face.....
Tu ce ai face daca te ar insela?

Slabuta 23 sep 2009 20:33:44

Re: Ierti daca esti inselata?
 
Eu sa va spun sincer nu cred ca as putea sa iert, si nu este vorba de orgoliul meu, de nu stiu ce principii, este vorba de faptul ca acel barbat nu te mai considera femeia lui, ci un lucru cu care poate sa faca ce vrea, sa il raneasca in cel mai crunt mod.

Cand iti jura iubire nu are cum sa iti jure in acelasi timp si duplicitate ;)
Consider ca un barbat care iubeste nu poate sa te raneasca in asa hal.

Roxana 23 sep 2009 20:34:04

Re: Ierti daca esti inselata?
 
Eu cred ca atunci cand o persoana isi inseala partenerul este pentru ca alaturi de acesta nu se simte implinit ,nu este satisfacut pe deplin,lipseste ceva relatiei....etc

mishutza 23 sep 2009 20:36:03

Re: Ierti daca esti inselata?
 
Pai la mine depinde ce ar face.
De exemplu,daca ar merge la un chef cu baietii,ar bea,chestii si s-ar intampla,l-as ierta fara probleme.Prima oara.A doua oara nu stiu,nu cred.Bine ca nu bea,hhehehe
Daca de exemplu ar avea o colega la munca,pe care ar considera-o frumoasa ,dasteapta,cea mai cea mai,i-ar da si luna de pe cer,dar nu s-ar culca cu ea,probabil l-as zbura.Daca nu mi-ar spune,ca na,exista posibilitatea ca la un moment dat sa nu iti mai iubesti perechea si sa nu iti mai dai seama.Si atunci te indragostesti de altul.Ca nu imi spune,asta e inselat pe fata.
Daca ar avea o amanta stabila,o luna,doua,un an,aia nu as ierta.Ca aia e deja premeditata si judecata si cu timpuri de gandire intre inselaciuni:D

ras_cristalin 23 sep 2009 20:37:04

Re: Ierti daca esti inselata?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 35197)
M-am gandit sa propunem in fiecare seara cate un subiect de discutie si altceva decat slabitul :)

Mi-ar placea sa ne cunoastem mai bine, si de aceea am decis sa abordam si altfel de subiecte in care sa ne expunem parerile personale :)

In seara asta propun sa discutam despre:

Ai ierta daca ai fi inselata? Acorzi a doua sansa?

Foarte buna initiativa, Slabuta :)
Acum vreo 2-3 ani, raspunsul meu ar fi fost un categoric NU. Poate s-au ridicat cateva sprancene citind asta... insa dupa catva timp petrecut intr-o relatie, cand incepi sa cunosti persoana iubita, devii mai relaxat si mai convins de fidelitatea lui/ei.
Dupa 20 de ani de casnicie in care ai avut un singur partener sexual (sotul/sotia), se mai intampla ca unul din soti sa devina plictisit sau curios. In cazul asta, nu vad rostul despartirii daca a fost un eveniment unic si eventual marturisit. Poate chiar regretat. Eu nu m-as desparti de sotul meu la 50 de ani pentru ca a vrut sa isi aminteasca cum e... cu altcineva. Nu ar ramane "nerasplatit" gestul lui, bineinteles.
Insa daca aceasta curiozitate survine prea devreme, spre exemplu dupa doi ani de relatie... 99% sanse sa ramana singur. Mai bine suferi 6 luni la 22 de ani decat sa suferi ani de zile dupa ce esti casatorita si ai si copii.

lalita 23 sep 2009 20:39:27

Re: Ierti daca esti inselata?
 
Citat:

Anterior postat de Roxana (Post 35207)
Eu cred ca atunci cand o persoana isi inseala partenerul este pentru ca alaturi de acesta nu se simte implinit ,nu este satisfacut pe deplin,lipseste ceva relatiei....etc

da exact,asa consider si eu. deci e clar ca nu poate functiona.. si apoi chiar daca l-as ierta(ceea ce nu s-ar intampla oricum niciodata),nu as mai fii acceasi,m-as comporta altfel. si relatia ar fi alta..nu ar mai fi ceva ''pur'' sa zic asa

Roxana 23 sep 2009 20:41:48

Re: Ierti daca esti inselata?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 35206)
Eu sa va spun sincer nu cred ca as putea sa iert, si nu este vorba de orgoliul meu, de nu stiu ce principii, este vorba de faptul ca acel barbat nu te mai considera femeia lui, ci un lucru cu care poate sa faca ce vrea, sa il raneasca in cel mai crunt mod.

Cand iti jura iubire nu are cum sa iti jure in acelasi timp si duplicitate ;)
Consider ca un barbat care iubeste nu poate sa te raneasca in asa hal.


Ai dreptate !
Dar,cunosc un cuplu( 40 -45 ani)...ea a fost plecata 3 luni si cand a revenit ,a aflat ca a inselat o cu o alta femeie ,insa dupa multe rugaminti etc...l-a iertat si au ramas impreuna...iar in prezent sunt foarte fericiti ,au un baiat si au reusit foarte multe impreuna.

Slabuta 23 sep 2009 20:43:56

Re: Ierti daca esti inselata?
 
Cred ca adevarul e undeva la mijloc. :)
Cum zicea Mishutza daca o face cu premeditare e clar caz "penal" :))

Nu stiu ce sa zic de 40-50 ani inca nu sunt acolo, si parca nu as vrea sa mi se intample asta atunci :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:35:49.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO