forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/)
-   -   Nu mi-a venit ciclu. Ar trebui să mă îngrijorez? (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/nu-mi-venit-ciclu-ar-trebui-sae-mae-ngrijorez-10202.html)

aycha 07 sep 2011 12:29:06

Nu mi-a venit ciclu. Ar trebui să mă îngrijorez?
 
Bună slăbuţelor.Am o problema:D.Luna trecută mi-a venit ciclul,dar a ţinut destul de puţin,iar luna asta nu a mai venit deloc.Menţionez că sunt virgină.Ar putea fii din cauza noului regim de viaţă?Să îmi fi dereglat el hormonii?Menţionez că mănânc bine şi sănătos,nu mananc in nicio zi mai putin de 1000kcl. Ar trebui să mai aştept?
Dar ceea ce mă ingrijoreaza pe mine este faptul că mă voi duce in curand la medic şi probabil imi va da ceva pastile pentru reglare sau cev de genu.Acele pastile ingraşa de fel?

Multumesc anticipat pentru sfaturi şi răspunsuri>:D<

Geanynna 07 sep 2011 13:14:36

Re: Nu mi-a venit ciclu. Ar trebui să mă îngrijorez?
 
Citat:

Anterior postat de aycha (Post 782882)
Bună slăbuţelor.Am o problema:D.Luna trecută mi-a venit ciclul,dar a ţinut destul de puţin,iar luna asta nu a mai venit deloc.Menţionez că sunt virgină.Ar putea fii din cauza noului regim de viaţă?Să îmi fi dereglat el hormonii?Menţionez că mănânc bine şi sănătos,nu mananc in nicio zi mai putin de 1000kcl. Ar trebui să mai aştept?
Dar ceea ce mă ingrijoreaza pe mine este faptul că mă voi duce in curand la medic şi probabil imi va da ceva pastile pentru reglare sau cev de genu.Acele pastile ingraşa de fel?

Multumesc anticipat pentru sfaturi şi răspunsuri>:D<

Aha, deci bebe nu vei avea;)) deci se exclude asta:D
Poate fi o dereglare hormonala, poate fi din cauza dietei si chiar a stresului ( daca exista), pot fi multe cauze........
Mai asteapta putin si apoi mergi la medic, iti va da anticonceptionale sa iti vina:) Daca e doar intarzierea ciclului si nu ai alte probleme.

Exemplu: Eu in clasa a 12a am patit la fel din cauza stresului de la bac, am mers la medic mi'a dat pastile, dupa primele 2 pastile cred ca mi-a si venit....nu te ingrasa din cate stiu eu, te fac doar sa retii apa in corp..plus ca nu vei lua ca si fetele care iau regulat pastile anticonceptionale si doar cateva pastile:)

Eu recomand medicul in orice caz!>:D<

Shania 07 sep 2011 13:20:59

Re: Nu mi-a venit ciclu. Ar trebui să mă îngrijorez?
 
Buna Aycha,

Daca luna trecuta ai avut ciclu pentru prima data, n-ar trebui sa te ingrijorezi ca luna aceasta iti intarzie, e ceva normal. Poate intarzia chiar 2-3 luni, apoi ti se regleaza ori e posibil sa fie vorba de vreo amenoree secundara. Regimul de viata nu iti afecteaza in niciun fel ciclul, ba chiar te ajuta cu mult. Eu asa mi-am rezolvat o mare parte din problemele hormonale, prin regim si sport, nu pastile.

O vizita la medic, este binevenita, dar luarea unor pastile doar pentru reglare, nu cred ca-i o solutie prea buna sa te indopi cu hormoni de la varsta asta daca n-ai de gand sa-ti incepi viata sexuala.

Te pup!
Sanatate multa iti doresc.>:D<

mihaella 07 sep 2011 13:39:56

Re: Nu mi-a venit ciclu. Ar trebui să mă îngrijorez?
 
Buna.dieta nu influenteaza menstruatia,asa cum a spus si Shania,te ajuta:) daca este prima data cand ai menstruatie,este normal sa ai unele dereglari.intr-o luna poate fii mai abundenta,in una nu.eu am avut ceva probleme anul acesta,am mers la medic si mi-a prescris niste medicamente,nu ingrasa,nu stiu daca am voie sa scriu numele lor aici,oricum nu iti recomand sa iei de capul tau.cel mai bine mergi la medic,iti face niste analize de sange,acolo vede ce si cum:)
ai calculat corect data menstruatiei??daca au trecut 10 zile si nu ai menstra mergi la medic.
sanatate multa.nu te speria:-*

aanniiee 07 sep 2011 13:40:56

Re: Nu mi-a venit ciclu. Ar trebui să mă îngrijorez?
 
Citat:

Anterior postat de aycha (Post 782882)
Bună slăbuţelor.Am o problema:D.Luna trecută mi-a venit ciclul,dar a ţinut destul de puţin,iar luna asta nu a mai venit deloc.Menţionez că sunt virgină.Ar putea fii din cauza noului regim de viaţă?Să îmi fi dereglat el hormonii?Menţionez că mănânc bine şi sănătos,nu mananc in nicio zi mai putin de 1000kcl. Ar trebui să mai aştept?
Dar ceea ce mă ingrijoreaza pe mine este faptul că mă voi duce in curand la medic şi probabil imi va da ceva pastile pentru reglare sau cev de genu.Acele pastile ingraşa de fel?

Multumesc anticipat pentru sfaturi şi răspunsuri>:D<


Buna.Si eu sunt fix in situatia ta :|
Eu am mers la ginecolog si mi-a dat niste pastile care trebuie luate de 2 ori pe zi.El a spus ca pastilele astea o sa faca sa imi vina si o sa il si regleze.Dar le iau deja de 4 zile si nu se vede nicio ameliorare :|:((

buburuzze 07 sep 2011 21:37:33

Re: Nu mi-a venit ciclu. Ar trebui să mă îngrijorez?
 
Citat:

Anterior postat de aycha (Post 782882)
Bună slăbuţelor.Am o problema:D.Luna trecută mi-a venit ciclul,dar a ţinut destul de puţin,iar luna asta nu a mai venit deloc.Menţionez că sunt virgină.Ar putea fii din cauza noului regim de viaţă?Să îmi fi dereglat el hormonii?Menţionez că mănânc bine şi sănătos,nu mananc in nicio zi mai putin de 1000kcl. Ar trebui să mai aştept?
Dar ceea ce mă ingrijoreaza pe mine este faptul că mă voi duce in curand la medic şi probabil imi va da ceva pastile pentru reglare sau cev de genu.Acele pastile ingraşa de fel?

Multumesc anticipat pentru sfaturi şi răspunsuri>:D<


Buna aycha :)
Am avut aceleasi probleme ca tine si te rog,te rog din suflet sa nu mergi la ginecolog,mai ales ca esti virgina.
Tu trebuie sa mergi la un
doctor endocrinolog ,acesta se ocupa cu dereglarile hormonale ,nu medicul ginecolog.
Poti citi pe jurnalul meu ce probleme am la varsta aceasta din cauza unei dereglari hormonale pe care dupa cum ai fost sfatuita ,cu cele mai bune intentii sunt convinsa :) ,am "rezolvat-o" mergand la ginecolog si luand anticonceptionale.
Sper ca ti-am fost de folos :)
O seara frumoasa:-*

GabyN 08 sep 2011 00:01:26

Re: Nu mi-a venit ciclu. Ar trebui să mă îngrijorez?
 
Buna ! Si eu sunt in aceeasi situatie!!! Nu mi-a venit de 2 luni si eu nu am avut niciodata probleme de genul acesta. Ma gandesc ca e de la slabit,avand in vedere ca am slabit ceva vara asta,dar ma gandesc ca si stresul de la BAC a avut rolul lui....Chiar nu stiu ce sa fac,mi-e si frica sa ma duc la medic,mi-e frica si sa-i zic mamei .In prima luna am zis ca lasa poate se 'regleaza' ,da acuma deja e deja a 2-a luna.

Efs 08 sep 2011 11:17:01

Re: Nu mi-a venit ciclu. Ar trebui să mă îngrijorez?
 
Am avut aceeasi problema in urma unei diete cam restrictive (sub 1000 de kcal).

Nu-mi venise 3 luni.Apoi am mers la medic, mi-am facut analiza hormonale.Amenoree Secundara.Nu mai stiu exact, erau unii hormoni in cantitate f mica, am primit tratament cu anticonceptionale (il urmez din martie ) .L-am tinut 3 luni, apoi tot nu a venit ciclul singurel si am inceput iar sa iau pastile.Nu am luat in greutate absolut deloc.Sper ca dupa ce termin cu pastilele sa vina singur :(


Nu prea e de joaca cu chestia asta, o dieta poate sa-ti dea peste cap tot organismul...


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:48:50.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO