forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/)
-   -   Poti ramane insarcinata in cele 7 zile de pauza daca folosesti pilule/contraceptive? (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/poti-ramane-insarcinata-cele-7-zile-pauza-daca-folosesti-pilule-contraceptive-5771.html)

mvthebest 04 aug 2010 16:18:06

Poti ramane insarcinata in cele 7 zile de pauza daca folosesti pilule/contraceptive?
 
Poti ramane insarcinata in cele 7 zile de pauza daca folosesti pilule?? (in timpul menstruatiei)

CezaraCezarului 04 aug 2010 20:56:27

Re: Poti ramane insarcinata in cele 7 zile de pauza daca folosesti pilule/contraceptive?
 
Mira, daca pastilele au fost administrate corect nu poti sa ramai insarcinata. Insa daca le iei doar de o luna, e mai bine sa ai grija, procentul de protectie e relativ mai mic. Dupa a doua luna insa, nu mai trebuie sa iti faci griji in cele 7 zile.

mvthebest 04 aug 2010 21:20:49

Re: Poti ramane insarcinata in cele 7 zile de pauza daca folosesti pilule/contraceptive?
 
Citat:

Anterior postat de CezaraCezarului (Post 277784)
Mira, daca pastilele au fost administrate corect nu poti sa ramai insarcinata. Insa daca le iei doar de o luna, e mai bine sa ai grija, procentul de protectie e relativ mai mic. Dupa a doua luna insa, nu mai trebuie sa iti faci griji in cele 7 zile.

>:D<>:D<
Le iau de cateva luni si am fost la doctorita,ea mi le-a prescris.:) Dar eram curioasa,daca in cele 7zile sunt sanse sa ramai insarcinata. :)

mvthebest 04 aug 2010 21:35:07

Re: Poti ramane insarcinata in cele 7 zile de pauza daca folosesti pilule/contraceptive?
 
Sa spunem ca le iei de 3luni de ex. si se termina... dar tu nu ai luat pastila azi,dar ieri da,risti sa ramai gravida? (am doar nedumeriri,nu mi s-a intamplat#:-s :) )

Adella 04 aug 2010 21:37:36

Re: Poti ramane insarcinata in cele 7 zile de pauza daca folosesti pilule/contraceptive?
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 277840)
Sa spunem ca le iei de 3luni de ex. si se termina... dar tu nu ai luat pastila azi,dar ieri da,risti sa ramai gravida? (am doar nedumeriri,nu mi s-a intamplat#:-s :) )

Mira in acea pauza practic trebuie sa se instaleze musafirii deci esti fara probleme protejata ..daca uiti o zi si nu-ti amintesti sa o iei pana in maxim 12 ore ..de exemplu ai uitat sa iei la 9 seara ..si pana la 9 dim nu ai luat-o nu esti protejata o saptamana ..trebuie sa folosesti si alte metode de protectie:)

CezaraCezarului 04 aug 2010 21:38:19

Re: Poti ramane insarcinata in cele 7 zile de pauza daca folosesti pilule/contraceptive?
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 277840)
Sa spunem ca le iei de 3luni de ex. si se termina... dar tu nu ai luat pastila azi,dar ieri da,risti sa ramai gravida? (am doar nedumeriri,nu mi s-a intamplat#:-s :) )

Ma bucur sa aud ca nu a fost cazul, in primul rand. Si in al doilea... din cate m-am documentat eu, se poate accepta sa uiti sa le iei o zi, dar ziua urmatoare sa fie luate la ora corespunzatoare, sau daca vin zilele de menstruatie (cele 7 zile de pauza), e si mai ok, nu sunt sanse sa ramai insarcinata.

mvthebest 04 aug 2010 21:49:59

Re: Poti ramane insarcinata in cele 7 zile de pauza daca folosesti pilule/contraceptive?
 
Citat:

Anterior postat de Adella (Post 277847)
Mira in acea pauza practic trebuie sa se instaleze musafirii deci esti fara probleme protejata ..daca uiti o zi si nu-ti amintesti sa o iei pana in maxim 12 ore ..de exemplu ai uitat sa iei la 9 seara ..si pana la 9 dim nu ai luat-o nu esti protejata o saptamana ..trebuie sa folosesti si alte metode de protectie:)

Citat:

Anterior postat de CezaraCezarului (Post 277848)


Ma bucur sa aud ca nu a fost cazul, in primul rand. Si in al doilea... din cate m-am documentat eu, se poate accepta sa uiti sa le iei o zi, dar ziua urmatoare sa fie luate la ora corespunzatoare, sau daca vin zilele de menstruatie (cele 7 zile de pauza), e si mai ok, nu sunt sanse sa ramai insarcinata.

Sincer astazi am aflat ca in cele 7 zile se poate si neprotejat. Am crezut ca sunt sanse ca sa ramai insarcinata daca ai contact sexual atunci(in cele 7 zile) si nu este protejat prin alta metoda (prezervativ).
Multumesc pentru nelamuriri>:D<:-*:-*:-*:-*

sunshine 05 aug 2010 04:02:13

Re: Poti ramane insarcinata in cele 7 zile de pauza daca folosesti pilule/contraceptive?
 
Citat:

Anterior postat de CezaraCezarului (Post 277848)


Ma bucur sa aud ca nu a fost cazul, in primul rand. Si in al doilea... din cate m-am documentat eu, se poate accepta sa uiti sa le iei o zi, dar ziua urmatoare sa fie luate la ora corespunzatoare, sau daca vin zilele de menstruatie (cele 7 zile de pauza), e si mai ok, nu sunt sanse sa ramai insarcinata.

Nu se poate :) Mira cum ti-a explicat adella...daca ai uitat o pastila, si nu ai luat o in max 12 ore, pt urmatoarele 7 zile nu mai esti protejata 100%. Deci mare grija.
De altfel grepfruitul, ceaiul de sunatoare in exces si antiobioticele, scad efectul anticonceptionalelor.

anqutz 05 aug 2010 09:11:52

Re: Poti ramane insarcinata in cele 7 zile de pauza daca folosesti pilule/contraceptive?
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 277869)



Sincer astazi am aflat ca in cele 7 zile se poate si neprotejat. Am crezut ca sunt sanse ca sa ramai insarcinata daca ai contact sexual atunci(in cele 7 zile) si nu este protejat prin alta metoda (prezervativ).
Multumesc pentru nelamuriri>:D<:-*:-*:-*:-*

Nu iti fa griji, ai ceea ce se numente protectie naturala chiar si dupa prima luna de cand ai luat pilulele. :) Chiar si fara pilule in aceea perioada este protejata natural, daca ai ciclul regulat, desi nu as recomanda nimanui sa faca sex neprotejat.

dara 05 aug 2010 09:50:22

Re: Poti ramane insarcinata in cele 7 zile de pauza daca folosesti pilule/contraceptive?
 
In prospectele celor pe care le-am luat eu scrie ca exista protectie in cele 7 zile de pauza (ideea e ca e oprita ovulatia deja) si in plus scrie cum sta treaba, pentru cazurile in care uiti o zi pastila, mai mult de 12 ore, in functie de perioada daca esti protejata sau nu.

In pauza lor normala (adica nu ai uitat vreuna, ci s-au terminat) sigur exista protectia, dar in prospect mai explica si ca in unele perioade nu se intampla nimic daca uiti o zi, in altele trebuie un mijloc de contraceptie suplimentar.

Acum nu bag mana in foc ca sunt explicate chestiile astea in prospect la absolut toate tipurile de anticonceptionale, ca nu am luat eu din toate felurile ca sa stiu cum arata prospectul lor.


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:11:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO