forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/)
-   -   Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/primul-este-ultimul-bine-sau-rau-ambele-perspecive-6527.html)

Slabuta 30 sep 2010 20:47:54

Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
Vad ca Dio este ocupat :D
Deschid eu in locul lui subiectul cu prima tema propusa. :)

anqutz 30 sep 2010 22:54:22

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
Depinde. Daca reusesti sa-l gasesti pe THE ONE din prima e ok. Daca nu, atunci mai incerci. Am trait si eu o eprioada in care am crezut ca primul o sa fie si ultimul. Ne iubeam mult, aveam planuri de viitor, de nunta, de copii. Pana cand a devenit ft gelos si posesiv, ma sufoca, nu ma mai respecta. Si atunci am zis ca daca nu e el e altul. Momentan e un altul si vreau sa va zic cu mana pe inima ca e muuult mai bine cu el. Si am si termen de comparatie. :))

aussie_girl 30 sep 2010 23:06:19

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
ca femeie cu ceva ani de casnicie dar in acelasi timp ca femeie pentru care primul a fost si ultimul eu consider ca nu e bine. consider ca o femeie trebuie sa aiba un pic de experienta, sa stie ce vrea de la viata, ce vrea de la un barbat..
Desigur este doar parerea mea care cu siguranta poate fi proasta!

andra_aly 30 sep 2010 23:08:25

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
Sunt de acord cu Aussie. sunt multe fete care de mici stau cu un baiat si poate si mai mare cu mult ca ele. si altceva nu mai vad:-s nici asa nu cred ca e ok:-/

anqutz 30 sep 2010 23:11:11

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
Da, daca se iubesc si totul merge bine de ce sa dai cu piciorul la o rel doar ca sa experimentezi cu altul? :-s

Sand 30 sep 2010 23:16:49

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 348729)
Da, daca se iubesc si totul merge bine de ce sa dai cu piciorul la o rel doar ca sa experimentezi cu altul? :-s

Just. Si pe urma de ce sa nu experimentezi cu primul, nu?;;)

anqutz 30 sep 2010 23:20:33

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 348739)
Just. Si pe urma de ce sa nu experimentezi cu primul, nu?;;)

Exact. :) Dar nici sa te tii de o relatie doar pt ca a fost primul, indiferent de cat de mizerabil se poarta cu tine. Nu mai traim pe vreme strabunicii unde femeile se maritau fete mari. Acum avem dreptul de a decide cu cati barbati sa ne culcam. Ca e doar 1 sau ca sunt 50 e irelevant pana la urma. Avem insa datoria fata de noi sa ne gasim barbatul cu care ne simtim compatibile si pe plan fizic si pe cel sentimental.

Sand 30 sep 2010 23:26:43

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 348742)


Exact. :) Dar nici sa te tii de o relatie doar pt ca a fost primul, indiferent de cat de mizerabil se poarta cu tine. Nu mai traim pe vreme strabunicii unde femeile se maritau fete mari. Acum avem dreptul de a decide cu cati barbati sa ne culcam. Ca e doar 1 sau ca sunt 50 e irelevant pana la urma. Avem insa datoria fata de noi sa ne gasim barbatul cu care ne simtim compatibile si pe plan fizic si pe cel sentimental.

Pai daca se poarta mizerabil si stai cu el inseamna ca esti masochista. Zic in general, nu tu, ma intelegi...

Aia cu culcatul cu 50 e cam trasa de par...chiar sa nu-ti gasesti omul dupa sa zic...vreo cativa numarati pe degetele de la o mana e cam trasa de par. Poate e ceva in neregula cu tine, stii. (tine e termen generic).

Ce sa mai, mai in gluma mai in serios...nu conteaza atat timp cat sunteti fericiti. Numai sa nu ai pretentia la omul fara defecte ca nici tu nu esti fara. Parerea mea.

aussie_girl 30 sep 2010 23:28:43

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 348729)
Da, daca se iubesc si totul merge bine de ce sa dai cu piciorul la o rel doar ca sa experimentezi cu altul? :-s

iubita asa am spus si eu. nu am gasit defecte relatiei mele..nu am gasit..si chiar si dupa un numar de ani suntem in aceeasi buna relatie..el la fel de indragostit si de
"acolo" pentru mine..

dar tind sa cred ca daca as fi renuntat un pic la regulile impuse de societate, de educatia stricta..de una de alta..as fi putut fi acom o femeie ..aaa poate mai increzatoare decat sunt acum..increzatoare in ..viata. Nah..ca as vrea sa spun ceva si nu prea stiu cum..anyway..eu v-am zis..parerea mea e parerea mea..voi nu analizati ce spun eu..

anqutz 30 sep 2010 23:30:29

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 348754)
Pai daca se poarta mizerabil si stai cu el inseamna ca esti masochista. Zic in general, nu tu, ma intelegi...

Aia cu culcatul cu 50 e cam trasa de par...chiar sa nu-ti gasesti omul dupa sa zic...vreo cativa numarati pe degetele de la o mana e cam trasa de par. Poate e ceva in neregula cu tine, stii. (tine e termen generic).

Ce sa mai, mai in gluma mai in serios...nu conteaza atat timp cat sunteti fericiti. Numai sa nu ai pretentia la omul fara defecte ca nici tu nu esti fara. Parerea mea.

Da, te inteleg. si eu tot in general vb. Stiu ca am tras de par cifra 50. :P

Dupa ce am scris nr mi-am dat seama ca daca nu o faci doar de distractie s-ar putea sa fie ceva gresit la tine daca iti cauti barbatul ideal in asa de multi barbati. E clar ca nu stii sa-i alegi. Dar acesta este deja alt subiect si sunt multe de dezbatut pe tema asta. :P

Nimeni nu e fara defecte, dar trebuie ca acele defecte sa fie estompate de calitatile sale. Si sa vezi mai mult binele din el, ca daca vezi mai mult defectele e clar ca nu-l prea iubesti.

anqutz 30 sep 2010 23:32:31

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
Citat:

Anterior postat de aussie_girl (Post 348759)
iubita asa am spus si eu. nu am gasit defecte relatiei mele..nu am gasit..si chiar si dupa un numar de ani suntem in aceeasi buna relatie..el la fel de indragostit si de
"acolo" pentru mine..

dar tind sa cred ca daca as fi renuntat un pic la regulile impuse de societate, de educatia stricta..de una de alta..as fi putut fi acom o femeie ..aaa poate mai increzatoare decat sunt acum..increzatoare in ..viata. Nah..ca as vrea sa spun ceva si nu prea stiu cum..anyway..eu v-am zis..parerea mea e parerea mea..voi nu analizati ce spun eu..

Eu nu ma referam la tine in special. :P Era o remarca generala la subiect. Am comentat la ce a zis Andra. :) Mi se pare ft frumos ca ai gasit dragostea din prima si ca nu a fost nevoie sa cauti mult. ;)

onetotilia 30 sep 2010 23:34:55

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
deocamdata am planuri de nunta cu primul :D ..

deadcountess 01 oct 2010 10:18:41

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 348772)
deocamdata am planuri de nunta cu primul :D ..

Casa de piatra :)

E frumos asa, dar din pacate nu toata lumea are norocul asta. Nu mai merge relatia cu primul, pe care probabil l-ai iubit candva, asta e pastrezi amintirile frumoase si mergi mai departe, nu te poti crampona de o relatie doar din cauza prejudecatilor. In schimb una e sa nu-ti gasesti jumatatea din prima si alta extrema cealalta,sa experimentezi pana ajungi la 50 vorba fetelor:P doar asa de dragul experimentului.

Dio 01 oct 2010 13:08:02

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
Eu consider ca nu este bine ca primul sa fie ultimul. Din nou o sa scriu o groaza .... Ma urasc ca nu sunt in stare sa sintetizez mesajele.

Toti in viata facem decizii. Surprinzator, de multe ori o decizie lipsita de importanta in influenteaza viata mult mai mult decat o decizie foarte importanta la care te gandesti foarte mult. Un exemplu: nu esti hotarata daca sa mergi o statie pe jos sau cu autobuzul, te uiti o secunda la cer, e frumos afara, mergi pe jos si cunosti marea iubire. Totusi, deoarece ne lovim toata viata de decizii, uneori ajungem sa ne puteam intrebarea: cum era daca nu faceam cum am facut. Si ceva imi spune ca femeile isi pun intrebarea asta mai des decat mine. Acum ca am stabilit bazele rationamentului, sa il incepem

O relatie este foarte frumoasa la inceput si asta ne da motivatia sa o continuam. Ulterior urmeaza o perioada de proba, de incercari, in care sunt si parti bune si parti rele, peste care trebuie sa treci. Apoi, dupa 10-20-30 de ani intervine varsta la care nu mai dai inapoi si totul vine din inertie. Eu cred ca perioada in care apar diferite probleme ajung femeile sa se intrebe cum ar arata viata cu altcineva din toate aspectele:
- Daca barbatul era ca Georgel, atent, deschide portiera sotiei, duce copii la gradinita, etc.
- Daca barbatul era ca Ionita, inteligent, spontan, reuseste sa faca totul cu cap, sa profite de oportunitati, promoveaza la munca, este foarte serios
- Daca barbatul era ca Mihaita, un taur comunal care reuseste sa isi satisfaca nevasta in fiecare seara de trebuie sa mearga la coafor in fiecare dimineata sa reuseasca sa-si aranjeze parul dupa noptile fierbinti.

Si lista poate continua.

Si intrebarea mea este: Cum poti sa spui ca X este barbatul perfect pentru tine, daca nu ai idee cum sunt cei care nu se potrivesc. Exista o vorba, pe care, incultul de mine, a auzit-o in filme, dar sunt sigur ca daca as pierde 10 secunde as afla mult mai multe despre ea: Nu exista bine fara sa existe rau. Tranpusa in situatia de fata, nu exista barbati potriviti daca nu exista si barbati nepotriviti. Nu alte cuvinte, daca nu ar exista cel putin 1 barbat nepotrivit pentru tine nu ai avea termen de comparatie sa spui ca ceilalti sunt potriviti, pentru ca toti ar fi potriviti si atunci ar disparea termenul respectiv. Deci, cum poti sa afirmi ca X este cel potrivit, din toate punctele de vedere, atata timp cat nu ai experimentat cum nu este bine pe propria piele. Cum poti sa spui ca X este in intimitate ce iti doresti tu, cand nu ai idee cum este altfel?

Rusu Laura 01 oct 2010 13:13:33

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 349268)
Eu consider ca nu este bine ca primul sa fie ultimul. Din nou o sa scriu o groaza .... Ma urasc ca nu sunt in stare sa sintetizez mesajele.

Toti in viata facem decizii. Surprinzator, de multe ori o decizie lipsita de importanta in influenteaza viata mult mai mult decat o decizie foarte importanta la care te gandesti foarte mult. Un exemplu: nu esti hotarata daca sa mergi o statie pe jos sau cu autobuzul, te uiti o secunda la cer, e frumos afara, mergi pe jos si cunosti marea iubire. Totusi, deoarece ne lovim toata viata de decizii, uneori ajungem sa ne puteam intrebarea: cum era daca nu faceam cum am facut. Si ceva imi spune ca femeile isi pun intrebarea asta mai des decat mine. Acum ca am stabilit bazele rationamentului, sa il incepem

O relatie este foarte frumoasa la inceput si asta ne da motivatia sa o continuam. Ulterior urmeaza o perioada de proba, de incercari, in care sunt si parti bune si parti rele, peste care trebuie sa treci. Apoi, dupa 10-20-30 de ani intervine varsta la care nu mai dai inapoi si totul vine din inertie. Eu cred ca perioada in care apar diferite probleme ajung femeile sa se intrebe cum ar arata viata cu altcineva din toate aspectele:
- Daca barbatul era ca Georgel, atent, deschide portiera sotiei, duce copii la gradinita, etc.
- Daca barbatul era ca Ionita, inteligent, spontan, reuseste sa faca totul cu cap, sa profite de oportunitati, promoveaza la munca, este foarte serios
- Daca barbatul era ca Mihaita, un taur comunal care reuseste sa isi satisfaca nevasta in fiecare seara de trebuie sa mearga la coafor in fiecare dimineata sa reuseasca sa-si aranjeze parul dupa noptile fierbinti.

Si lista poate continua.

Si intrebarea mea este: Cum poti sa spui ca X este barbatul perfect pentru tine, daca nu ai idee cum sunt cei care nu se potrivesc. Exista o vorba, pe care, incultul de mine, a auzit-o in filme, dar sunt sigur ca daca as pierde 10 secunde as afla mult mai multe despre ea: Nu exista bine fara sa existe rau. Tranpusa in situatia de fata, nu exista barbati potriviti daca nu exista si barbati nepotriviti. Nu alte cuvinte, daca nu ar exista cel putin 1 barbat nepotrivit pentru tine nu ai avea termen de comparatie sa spui ca ceilalti sunt potriviti, pentru ca toti ar fi potriviti si atunci ar disparea termenul respectiv. Deci, cum poti sa afirmi ca X este cel potrivit, din toate punctele de vedere, atata timp cat nu ai experimentat cum nu este bine pe propria piele. Cum poti sa spui ca X este in intimitate ce iti doresti tu, cand nu ai idee cum este altfel?

de data asta sunt de acord cu tine!

si asa ca sa am totusi ceva de zis: un barbat poate sa fie 3-4 barbati la un loc...X poate fi si X si Georgel, Ionita, Mihaita :P greu de gasit, dar na :P

deadcountess 01 oct 2010 13:24:44

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 349268)
Eu consider ca nu este bine ca primul sa fie ultimul. Din nou o sa scriu o groaza .... Ma urasc ca nu sunt in stare sa sintetizez mesajele.

Toti in viata facem decizii. Surprinzator, de multe ori o decizie lipsita de importanta in influenteaza viata mult mai mult decat o decizie foarte importanta la care te gandesti foarte mult. Un exemplu: nu esti hotarata daca sa mergi o statie pe jos sau cu autobuzul, te uiti o secunda la cer, e frumos afara, mergi pe jos si cunosti marea iubire. Totusi, deoarece ne lovim toata viata de decizii, uneori ajungem sa ne puteam intrebarea: cum era daca nu faceam cum am facut. Si ceva imi spune ca femeile isi pun intrebarea asta mai des decat mine. Acum ca am stabilit bazele rationamentului, sa il incepem

O relatie este foarte frumoasa la inceput si asta ne da motivatia sa o continuam. Ulterior urmeaza o perioada de proba, de incercari, in care sunt si parti bune si parti rele, peste care trebuie sa treci. Apoi, dupa 10-20-30 de ani intervine varsta la care nu mai dai inapoi si totul vine din inertie. Eu cred ca perioada in care apar diferite probleme ajung femeile sa se intrebe cum ar arata viata cu altcineva din toate aspectele:
- Daca barbatul era ca Georgel, atent, deschide portiera sotiei, duce copii la gradinita, etc.
- Daca barbatul era ca Ionita, inteligent, spontan, reuseste sa faca totul cu cap, sa profite de oportunitati, promoveaza la munca, este foarte serios
- Daca barbatul era ca Mihaita, un taur comunal care reuseste sa isi satisfaca nevasta in fiecare seara de trebuie sa mearga la coafor in fiecare dimineata sa reuseasca sa-si aranjeze parul dupa noptile fierbinti.

Si lista poate continua.

Si intrebarea mea este: Cum poti sa spui ca X este barbatul perfect pentru tine, daca nu ai idee cum sunt cei care nu se potrivesc. Exista o vorba, pe care, incultul de mine, a auzit-o in filme, dar sunt sigur ca daca as pierde 10 secunde as afla mult mai multe despre ea: Nu exista bine fara sa existe rau. Tranpusa in situatia de fata, nu exista barbati potriviti daca nu exista si barbati nepotriviti. Nu alte cuvinte, daca nu ar exista cel putin 1 barbat nepotrivit pentru tine nu ai avea termen de comparatie sa spui ca ceilalti sunt potriviti, pentru ca toti ar fi potriviti si atunci ar disparea termenul respectiv. Deci, cum poti sa afirmi ca X este cel potrivit, din toate punctele de vedere, atata timp cat nu ai experimentat cum nu este bine pe propria piele. Cum poti sa spui ca X este in intimitate ce iti doresti tu, cand nu ai idee cum este altfel?

Bun, si daca Gheorghita are prima relatie cu Georgel si totul merge bine, vor sa se casatoreasca, ar trebui sa ia o pauza, sa se cupleze o tura cu Ionel sa vada cum e, ca sa aiba cu cine sa-l compare pe viitorul sot? :-o

Eu nu am in nici un caz fixul ca primul trebuie sa fie si ultimul, dar nici sa vad in asta o problema in cazul in care primul e pe veci.;)

Dio 01 oct 2010 13:47:06

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
Well, poate sunt eu paranoic dar de aceea evit relatii serioase cu fete virgine, pentru ca la un moment dat consider ca o sa le para rau ca nu au apucat sa vada cat de rau este cu altii incat sa ma aprecieze pe mine.

PS: fraza de mai sus este spusa in gluma, in cazul in care nu este tratata ca atare inlocuiti partea de dupa cuvantul "vada" cu "cum este si cu altii ca sa reuseasca sa-si dea seama daca sunt multumite sau nu".

onetotilia 01 oct 2010 13:49:01

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
ce ar trebui sa fac eu acum? il iubesc, ma iubeste... ne potrivim din punc de vedere a ceea ce ne dorim de la viata deci tragem amandoi la plug in aceeasi directie), in pat e super (nu a fost la inceput dar acum e)... ne plac aceleasi lucruri cu mici diferente (jocuri cu impuscaturi...sau eu jocuri cu iepurasi topaind... filme.. actiune... romantice.. insa amandoi facem compromisuri.. o zi tu alegi o zi eu aleg..)

acum eu pt ca nu am experimentat trebuie sa renunt la tot... si sa sufar.... si sa mi-o $$$$ cu vreo cativa.. cine mai te vrea inapoi??? si sa regret toata viata ca am dat cu piciorul pt ce?? daca e sa nu fim impreuna la un moment dat vom realiza... si atunci voi sti.. ei.. nu am pierdut nimic.. am incercat nu a mers.. la revedere...

deadcountess 01 oct 2010 13:56:40

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 349326)
Well, poate sunt eu paranoic dar de aceea evit relatii serioase cu fete virgine, pentru ca la un moment dat consider ca o sa le para rau ca nu au apucat sa vada cat de rau este cu altii incat sa ma aprecieze pe mine.

PS: fraza de mai sus este spusa in gluma, in cazul in care nu este tratata ca atare inlocuiti partea de dupa cuvantul "vada" cu "cum este si cu altii ca sa reuseasca sa-si dea seama daca sunt multumite sau nu".

Bine, acum asa de dragul discutiei :P, daca intalnesti o fata de care te indragostesti pana peste urechi dar ea este virgina, ce faci, o trimiti sa-si rezolve "problema" virginitatii in alta parte ca sa puteti avea o relatie care merge bine?:))

andra_aly 01 oct 2010 14:10:10

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 349330)
ce ar trebui sa fac eu acum? il iubesc, ma iubeste... ne potrivim din punc de vedere a ceea ce ne dorim de la viata deci tragem amandoi la plug in aceeasi directie), in pat e super (nu a fost la inceput dar acum e)... ne plac aceleasi lucruri cu mici diferente (jocuri cu impuscaturi...sau eu jocuri cu iepurasi topaind... filme.. actiune... romantice.. insa amandoi facem compromisuri.. o zi tu alegi o zi eu aleg..)

acum eu pt ca nu am experimentat trebuie sa renunt la tot... si sa sufar.... si sa mi-o $$$$ cu vreo cativa.. cine mai te vrea inapoi??? si sa regret toata viata ca am dat cu piciorul pt ce?? daca e sa nu fim impreuna la un moment dat vom realiza... si atunci voi sti.. ei.. nu am pierdut nimic.. am incercat nu a mers.. la revedere...

Otilia, sunt cazuri si cazuri. eu zic ca sunt situatii in care nu trebuie sa ii incerci pe toti, ca sa sti care e cel idealb-)

Alina82 01 oct 2010 14:20:00

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
Mda....la mine primul l-am ales in asa fel incat sa nu fie sigur ultimul....sa explic si de ce....de fel sunt mai pragmatica asa....nu stiam cum e treaba cu sexul si nu aveam habar o sa imi placa sau nu...ma gandeam la vremea aia k poate o sa ma dezguste asa k nu am vrut sa ma bag intr-o situatie din care sa nu mai stiu cum sa mai ies....asa k am decis sa fie un tip care nu era din oras....statea doar 2 sapt si am facut-o inainte cu vreo 3 zile k el sa plece sa fiu sigura k scap repede:))nu l-am iubit dar au fost ok primele partide din viata mea:D

mvthebest 01 oct 2010 17:15:54

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
Eu nu consider neaparat ca trebuie sa experimentezi. Pentru ca daca simti ca el iti este alesul,nu ai de ce sa te desparti de el si sa te mai culci cu 50 ca sa vezi cum sunt si ei.

Personal mi-as dori sa imbatranim impreuna si sa ne iubim ca si pana acum (este primul barbat din viata mea). :x:x:x
Nu regret pasul care l-am facut ,chiar daca e sa nu mai fim impreuna pana la batranete.

Toate nu au cum sa mearga roz,pentru ca asta este viata. Sunt si bune si rele intr-o relatie dar daca suntem pe aceasi unda si stim ce vrem unul de la celalalt trecem peste greutatile de zi cu zi.
Toti suntem diferiti,nu avem cum sa ne potrivim chiar in tot,fiecare are gandirea,opinia,hobby-urile lui.:)

aussie_girl 01 oct 2010 17:25:46

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
fetelor..si daca e sa fie primul asta e..e frumos, e superb. Cand se constata ca nu merge exista si divortul si gata..poti sa incerci cati vrei si ai terminat povestea comparatiilor. ce atata discutii..ne pierdem in amanunte..:) Daca e sa fie primul..foasrte bine! Daca e sa fie cel de-al 4-lea..asta e..e la fel de bine!!

Acu..iote exemplu: asistenta mea, de aceeasi varsta cu mine se casatori sambata trecuta! L-a cunoscut pe net prin februarie si in septembrie s-au insurat. Acu' ea ne-a spus in office c anu a facut dragoste cu el si ca astepta pana in noaptea nuntii. Eu..femeie maritata zise'i ca bine ar fi s aincerce inainte de nunta..ca deh, parca are o oarecar eimportanta si chestia asta cu potrivitul in pat. Ea Nu si NU!! Acu' intr-o zi o intreb (nu de alta, da ma ardea curiozitatea de nu ma mai puteam concentra sa lucrez)/..deci o intrebai: mai femeie, tu esti inca virgina?? Si ea imi spune: NU! Hmmmm mare dilema pe capul meu..dar deh..a fost decizia lor.

rodica2010 01 oct 2010 21:59:50

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
La sfarsitul lunii fac 24 de ani de casnicie.O casnicie frumoasa,cu bune si rele,nu m-a lovit niciodata,nu m-a injurat niciodata,am avut si noi certuri ca fiecare,a fost primul,dar cu toate astea nu cred ca as putea sa dau un verdict.Viata e plina de surprize(de cele mai multe ori neplacute!)si tocmai de aceea cred ca trebuie traita la maxim,sa profiti de tot ce-ti da ea bun si sa nu regreti nimic(poate doar ceea ce n-ai facut!).In primul rand trebuie sa te iubesti pe tine,pt. ca doar atunci poti iubi si pe altcineva.

VAmedeea 02 oct 2010 17:07:54

Re: Primul este si ultimul: bine sau rau din ambele perspecive
 
Nu cred ca e pusa bine problema. Daca stai si te gandesti ca primul e si ultimul, asta inseamna ca ceva puternic a fost intre cei doi de au ramas impreuna. Dupa o viata traita cu un singur om cum poti spune daca a fost bine sau rau? Nu prea poti (exclud cazurile in care unul din parteneri sta intr-o casnicie/ relatie din diferite obligatii).
Cred ca niciodata nu poti sti cu siguranta daca cel de langa tine iti e cel mai potrivit partener. Din nici un punct de vedere. Ai putea spune asta doar daca ai reusi sa ai cate o experienta cu toate persoanele de sex opus (sau nu:P) de pe planeta. Si la sfarsit sa tragi concluzia. Cutarica e cel mai bun, e sufletul meu pereche, ne potrivim ca doua picaturi bla, bla, bla.
Cum asa ceva nu se poate, atunci trebuie sa iei niste decizii. Ori vrei sa experimentezi, ori vrei sa ai o relatie serioasa. De multe ori se intampla sa vrei doar sa vezi cum e si sa devina serios. Sentimentele nu se pot controla, fie iti place, fie nu. Nu poti spune acum imi place, peste o ora nu, dupa din nou ma trezesc ca imi place.
Eu nu m-am gandit niciodata ca prima relatie va dura atat de mult, pe deasupra ca ma voi casatori. Din p mea a inceput din dorinta de a experimenta, de a cunoaste, de a avea pe cineva alaturi. Din p lui a fost dragoste de la inceput. In timp si eu am inceput sa am sentimente, initial mai micute, apoi mai profunde. La mine iubirea a venit treptat, lin. Nu am planuit asta. Momentan e primul si singurul. Suntem de 6 ani impreuna si de 2 casatoriti. Dar nu es stie niciodata. Azi esti cu cineva, maine nu. Sentimentele se pot schimba, viata te poate pune in diferite situatii. Si peste tot e vb de o decizie. Sa fac asa sau invers.
Parerea mea e ca nu conteaza ca e primul, al doilea, al 100-lea. Daca simti ca ai langa tine pe cineva cu care te vezi si peste ani, atunci nu mai ai de ce sa astepti.
Si e adevarat ca nu ai termen de comparatie daca ai fost doar cu un singur partener, dar daca te face sa te simti bine, iubit/ta, iti e alaturi si la bine dar mai ales la rau, ce mai conteaza?
Ca poate vecinul e mai bun la pat, dar ingrozitor ca persoana, sau colegul nu stie sa iti fie alaturi la nevoie, sau.... si lista poate continua. Poate nu are 10+ in dormitor, dar are 11 la alte aspecte la fel e importante pt o relatie de durata. Daca per total nota te satisface, atunci nu mai conteaza al catelea e.


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:59:28.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO