forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/)
-   -   A fi sau nu o femeie independenta? (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/sau-nu-femeie-independenta-6882.html)

Slabuta 28 oct 2010 21:57:52

A fi sau nu o femeie independenta?
 
Ce parere aveti slabutelor? :)
Va place independenta sau nu?

Sau cate putin din fiecare? :)

Sand 28 oct 2010 22:28:54

Re: A fi sau nu o femeie independenta?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 383912)
Ce parere aveti slabutelor? :)
Va place independenta sau nu?

Sau cate putin din fiecare? :)

Ce intelegi printr-o femeie independenta? Sa aiba o cariera si un serviciu/venit propriu? In sensul asta?

Slabuta 28 oct 2010 22:33:55

Re: A fi sau nu o femeie independenta?
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 383942)
Ce intelegi printr-o femeie independenta? Sa aiba o cariera si un serviciu/venit propriu? In sensul asta?

In cazul acestui subiect, da, m-am referit la a avea un serviciu/cariera, venit proriu. :)

deadcountess 29 oct 2010 09:42:41

Re: A fi sau nu o femeie independenta?
 
Da, clar, sunt pentru.
Nu m-ar deranja foarte tare nici sa traiesc pe banii sotului, adica ar fi ok daca ar plati el toate cheltuielile casei, dar imi place mult sa fac cadouri, si daca as folosi banii lui pe asa ceva m-as simti prost.

anqutz 29 oct 2010 11:37:00

Re: A fi sau nu o femeie independenta?
 
Sunt clar pro. De ani de zile stau singura si am invatat sa ma descurc de una singura. La ft putine treburi in casa am nevoie de un barbat si asta pt ca nu am cele mai moderne dotari, pt ca altfel ma puteam lipsi. :P In privinta banilor, eu sunt pro independenta financiara, mi-ar fi rusine si chilotii de pe mine sa-i iau din banii lui. :"> Mai bine am banii mei, daca vreau ceva imi cumpar, daca vreau sa il suprind cu ceva il surprind fara sa ii cer bani in avans.

ali_lumi 29 oct 2010 11:39:26

Re: A fi sau nu o femeie independenta?
 
Sunt undeva la mijloc as putea spune. Categoric, oricarui femeie ii place sa fie independenta, dar depinde si de situatie.

Alina82 29 oct 2010 12:44:42

Re: A fi sau nu o femeie independenta?
 
Eu nush sincer ce sa raspund...adik sunt independenta de pe la 16 ani...mama s-a imbolnavit si cum banii nu ajungeau mai faceam teme pe bani,mai faceam curat pe la cunostintele mai avute...deci aminceput de mik sa imi castig banii mei...si cum am terminat scoala munk...munk si iar munk...m-am obisnuit sa fiu independenta si sa am banii mei...eu spun k mi-ar place si sa stau aks si sa ma intretina sotul....dar sincer nush dak chiar as putea sta la mana lui...chiar dak e un om minunat si stiu k nu mi-ar spune niciodata nik...cred k m-am obisnuit prea tare cu independentza:)

LicuriciColorat 29 oct 2010 13:46:13

Re: A fi sau nu o femeie independenta?
 
da sunt pro independenta
bunica mea casnica fiind ii spunea mamei:'tu sa muncesti,sa ai banii tai,ca de nimeresti unu deala de face mutre la orce,apoi viata grea o sa ai'...asa ca mama a lucrat si a dus bani in casa de tanara
eu sunt la fel,consider ca pana si ciorapii tra sa mi i'au din banii mei,nu as suporta sa stau pe banii lui,sa'i dau explicatii ce si cum,eu stiu ca indiferent cat de bun ar fii el m'ar considera o intretinuta si nu suport gandu asta
visu meu de mica era asta:' sa plec din orasu natal(in strainatete visam),sa fac ceva cu viata mea(o cariera),sa castig bani,sa'mi iau o masina si dupaia sa fac casa si familie'
deci clar nu cred ca cineva imi v'a schimba vreodata prioritatea:'de a face bani eu singura'(nu spun,poate v'oi ajunge o intretinuta nu stiu unde te duce viata sau ce greutati te ajung sa fii nevoita sa stai,dar acum nu ma gandesc la posibilitatea asta-poate sunt naiva-tata zice ca sunt vise de pustoaica dar eu vreau sa'mi demostrez ca pot)

amy0404 29 oct 2010 13:47:50

Re: A fi sau nu o femeie independenta?
 
Sunt de parere ca o femeie trebuie sa fie independenta din acest punct de vedere. Viata iti ofera multe surprize si nu trebuie sa te lasi pe mana nimanui.
Am trecut prim ambele faze. Am avut si banii mei, dar am stat si fara venit. Cel mai bine m-am simtit cand stiam ca si eu contribui cu ceva.

dara 29 oct 2010 23:50:06

Re: A fi sau nu o femeie independenta?
 
Independenta, dar stiind ca pot redeveni oricand, facand aceleasi lucruri, nu m-ar deranja sa-mi iau orice din banii lui. Nu stiu daca as fi putut de la inceput sa stau si sa nu verific eu ca pot...dar acum stiind ca pot, din plin, nu m-ar deranja sa se schimbe situatia.
Iar ca preocupari care sa ma pasioneze imi pot gasi extrem de usor un voluntariat, ba chiar mi-ar placea si mi-as dori :)

aussie_girl 30 oct 2010 00:58:25

Re: A fi sau nu o femeie independenta?
 
well..am fost independenta de cand ma stiu. Am obosit!! Cred ca vreau sa incerc un pic si dependenta!! Uite-asa!!:D

dara 30 oct 2010 09:59:02

Re: A fi sau nu o femeie independenta?
 
Me too, cum facem? :P

mihaela2011 30 oct 2010 13:48:44

Re: A fi sau nu o femeie independenta?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 383912)
Ce parere aveti slabutelor? :)
Va place independenta sau nu?

Sau cate putin din fiecare? :)

Mi-ar placea fff mult sa fiu independenta,din punct de vedere financiar.Nu ma pot plange ca imi lipseste ceva,pentru ca as minti,insa cred ca e mult mai placut sa iti cumperi anumite lucruri din banii tai,iar eu,deocamdata,nu ma pot ,,lauda '' cu asta.Cel mai placut lucru este sa nu depinzi de alta persoana.

onetotilia 30 oct 2010 15:51:05

Re: A fi sau nu o femeie independenta?
 
eu de la 15 aniam mucit si imi faceam banuti, pe langa ce imi dadeau ai mei in scoala...eu fiind la liceu in alt oras... si acum cand m-am mutat aici.. nu am putut sa muncesc.. banii nu aveam.. si spun sincer ca preferam sa nu imi iau nimic decat sa ii cer lui bani ... acum muncesc si eu si castig putin... ma descurc si ma simt muuuuulllt mai bine si fericita..

cand voia avea copii si daca situatia financiara va fi ok.. voi prefera sa stau sa imi cresc copii o vreme..

Adella 30 oct 2010 16:06:46

Re: A fi sau nu o femeie independenta?
 
Deocamdata nu pot spune ca sunt independenta ,insa asta nu inseamna ca nu-mi doresc ca pe viitor sa-mi construiesc si o cariera,din pacate situatia de fata ma impiedica sa-mi gasesc un loc de munca asa cum imi doresc ...

ras_cristalin 30 oct 2010 16:11:44

Re: A fi sau nu o femeie independenta?
 
In prezent sunt studenta la master si sotul lucreaza. Ma simt tare aiurea ca el merge zilnic la munca si eu raman sa mai dorm o ora sau doua. Abia astept sa muncesc si eu, ca sa simt ca vorbesc cu el de la acelasi nivel. :)
Sunt pro-independenta, pentru ca... nu stii niciodata cum te lasa cu ochii in soare ;)

micutza1 24 nov 2010 14:41:25

Re: A fi sau nu o femeie independenta?
 
Sunt PRO pentru independenta femeilor! De fapt sunt in frunte acolo mot pe toate prietenele mele le sfatuiesc in asa fel!
Am 20 de ani - locuiesc in Grecia de 4 ani : cand am venit aici am venit in vacanta:eram logodita - cu un baiat care muncea aici: mereu mi-a placut sa lucrez : m-am angajat dupa o saptamana la un hotel ... am muncit asa doar de capriciu ... insa soarta a facut al meu logodnic si eu sa ne despartim ( de fapt mama lui a facut dar asta e alta poveste) Si eu aveam 2 obtiuni:sa ma intorc in Ro si sa astept pana la 2o de ani sa fiu independenta si nic atunci nu era sigur - pentru ca in Ro este greu sa fi o femeie independenta - sau sa raman in Gr si sa-mi fac viata cum vreau eu> si asa am ramas - mi-am facut bagajul la 3 noaptea am pplecat am dorrmit la hotel - ziua urmatoare mi-am inchiriat casa - am trceut prin bune si grele insa eu am decis ce fac cum fac .. am muncit ca sa mananc sa-mi platesc scolile sa-mi iau haine .. sa ma distrez . De la varsta de 16 ani nici ai mei parinti nici un barbat nu mi-a dat 1 euro sau o mana de ajutor - nu am nevoie. Sunt o independenta convinsa si sunt mandra de asta- decat sa depind de cv mai bine munci 24 din 24 ( lucur pe care l-am mai facut ) . Si nu numai ca ma simt bine ca si femeie independenta - insa si sunt ferm convinsa ca nu o sa imi doresc vreodata sa ma marit .. imi place viata mea am tot ce imi doresc .. ce nevoie am de un barbat ...?


Adella 24 nov 2010 14:53:02

Re: A fi sau nu o femeie independenta?
 
Citat:

Anterior postat de micutza1 (Post 414622)
Sunt PRO pentru independenta femeilor! De fapt sunt in frunte acolo mot pe toate prietenele mele le sfatuiesc in asa fel!
Am 20 de ani - locuiesc in Grecia de 4 ani : cand am venit aici am venit in vacanta:eram logodita - cu un baiat care muncea aici: mereu mi-a placut sa lucrez : m-am angajat dupa o saptamana la un hotel ... am muncit asa doar de capriciu ... insa soarta a facut al meu logodnic si eu sa ne despartim ( de fapt mama lui a facut dar asta e alta poveste) Si eu aveam 2 obtiuni:sa ma intorc in Ro si sa astept pana la 2o de ani sa fiu independenta si nic atunci nu era sigur - pentru ca in Ro este greu sa fi o femeie independenta - sau sa raman in Gr si sa-mi fac viata cum vreau eu> si asa am ramas - mi-am facut bagajul la 3 noaptea am pplecat am dorrmit la hotel - ziua urmatoare mi-am inchiriat casa - am trceut prin bune si grele insa eu am decis ce fac cum fac .. am muncit ca sa mananc sa-mi platesc scolile sa-mi iau haine .. sa ma distrez . De la varsta de 16 ani nici ai mei parinti nici un barbat nu mi-a dat 1 euro sau o mana de ajutor - nu am nevoie. Sunt o independenta convinsa si sunt mandra de asta- decat sa depind de cv mai bine munci 24 din 24 ( lucur pe care l-am mai facut ) . Si nu numai ca ma simt bine ca si femeie independenta - insa si sunt ferm convinsa ca nu o sa imi doresc vreodata sa ma marit .. imi place viata mea am tot ce imi doresc .. ce nevoie am de un barbat ...?

;;);;);;)Te felicit pentru ambitie ..insa din punctul meu de vedere toate femeile sunt la un moment dat dependente de barbat ..si nu neaparat in sensul financiar ...orice femeie are nevoie de iubire ...eu in momentul de fata sunt dependenta de sotul meu si din punct de vedere financiar ..dupa cum ai precizat si tu ,,in Romania e cam greu sa fii independenta cand statul nu te ajuta ,termini facultatea si stai sa te uiti pe pereti ..dar asta se va schimba ..deci sa spunem voi fi si independeta financiar candva ,insa dependenta emotionala,spirituala va fi mereu ,atata timp cat ne iubim :)
Nu e bine sa urasti barbatii ...e ca si cum ai ura iubirea ...stiu o prietena avocanta de succes in Constanta ..si a vrut sa se arunce de la balcon pentru ca era nefericita;)in cariera era implinita ..ii placea ce face ..si ii place ..Slava Domnului ca a avut mama aproape ..banii nu sunt totul;)

micutza1 24 nov 2010 15:43:52

Re: A fi sau nu o femeie independenta?
 
Citat:

Nu e bine sa urasti barbatii ...e ca si cum ai ura iubirea ...stiu o prietena avocanta de succes in Constanta ..si a vrut sa se arunce de la balcon pentru ca era nefericita;)in cariera era implinita ..ii placea ce face ..si ii place ..Slava Domnului ca a avut mama aproape ..banii nu sunt totul;)
... :)) vai dar nu urasc barbatii ! Si doamne fereste sa ma arunc de la vreun balcon hahaha ! Glumesc. Uite eu am o alta versiune despre relatii - cea ce spui tu dependenta spirituala : nu am asemenea nevoie .. adica eu sunt suficienta deocamdata .. stii .. am fost nevoita sa invat sa traiesc asa . Am o relatie de 2 ani : insa nu exista aceasta dependenta - ... da este ok cand auzi cuvinte frumoase da este ok sa fiu dragalosita sau sa fiu sustinuta moral .. insa si dc nu ar exista iar ar fi ok . .. Stii ... regulile de supravietuire : nu vi dependent de nimeni si de nimic pentru ca atunci cand nu o sa-l mai ai o sa fie sfarsitul. ...

dorutza 24 nov 2010 16:06:26

Re: A fi sau nu o femeie independenta?
 
nu , nu sunt o femeie independenta. (nu e asa rau sa depinzi de sot, e mai rau sa depinzi de parinti )
sunt casatorita. nu lucram niciunul, dar avem o gramada de activitati din care facem banuti.
ii facem impreuna si ii cheltuim impreuna. nu zic ca nu as putea sa iau din bani si sa ma duc sa-mi cumpar mai stiu eu ce. dar inainte sa fac asta ii zic ce am de gand. foarte rar se intampla altfel. doar cand e vorba de surprize.

cand am lucrat amandoi, eram ceva de genul: traiam din banii lui iar banii mei ii puneam deoparte, ii strangeam impreuna
cand a lucrat numai el, nu m-a deranjat deloc... era la fel, atata ca nu mai puneam bani deoparte

Adella 24 nov 2010 18:04:49

Re: A fi sau nu o femeie independenta?
 
Citat:

Anterior postat de micutza1 (Post 414702)
... :)) vai dar nu urasc barbatii ! Si doamne fereste sa ma arunc de la vreun balcon hahaha ! Glumesc. Uite eu am o alta versiune despre relatii - cea ce spui tu dependenta spirituala : nu am asemenea nevoie .. adica eu sunt suficienta deocamdata .. stii .. am fost nevoita sa invat sa traiesc asa . Am o relatie de 2 ani : insa nu exista aceasta dependenta - ... da este ok cand auzi cuvinte frumoase da este ok sa fiu dragalosita sau sa fiu sustinuta moral .. insa si dc nu ar exista iar ar fi ok . .. Stii ... regulile de supravietuire : nu vi dependent de nimeni si de nimic pentru ca atunci cand nu o sa-l mai ai o sa fie sfarsitul. ...

Fiecare cu parerile sale ..insa din punctul meu de vedere atunci cand iubesti ai nevoie sa fii iubita ...orice om simte aceasta nevoie ,daca stai mereu sa te gandesti ce faci cand nu va mai fi ..uiti sa traiesti ,orice om cat de dependent ar fi gaseste mereu forta in sine sa mearga mai departe,deci te contrazic:)

peku 06 dec 2010 21:15:23

Re: A fi sau nu o femeie independenta?
 
Eu sunt varsator. Deci, ador independenta.

anqutz 06 dec 2010 21:16:31

Re: A fi sau nu o femeie independenta?
 
Citat:

Anterior postat de peku (Post 429093)
Eu sunt varsator. Deci, ador independenta.

:)) Eu sunt gemeni. Sunt si mai si cand vine vorba de independenta. >:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:31:28.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO