forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/)
-   -   Sfaturi machiaj (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/sfaturi-machiaj-2953.html)

onetotilia 28 feb 2010 11:22:30

Re: Jurnalul unei foste fumatoare
 
In primul rand nu conteaza ce tip de ten ai trebuie sa hidratezi fata folosund crema hidratanta pt tipul de ten pe care il ai.

Fondul de ten: E cel mai bine sa fe aplicat cu degetele si intins foarte bine dinspre obraji spre exterior...in cercuri pana devine uniorm.atentie !!!! A nu se folosi prea milt si de proasta calitate......astfem machiajul va fi de la inceput un esec.pt femeile cu ten uscat si nu numai e important sa foloseasca fonduri de ten hidratante.adaptati culoarea fondului de ten la culoarea de ten potrivita.

Cum sa testati: Luati o picatura si intinde_ti_o uniform pe unul dintre obraji,daca exista diferenta mare intre cei do obaji cu siuranta nu este culoarea de care aveti nevoie.

onetotilia 28 feb 2010 11:24:31

Re: Jurnalul unei foste fumatoare
 
Daca e nevoie sa folositi anticearcan, acesta trebuie sa fie in aceeasi nuanta cu fondul de ten si se aplica peste acesta....

onetotilia 28 feb 2010 11:37:51

Re: Jurnalul unei foste fumatoare
 
Dupa o fata pregatita incepeti sa puneti machiajul:

1 daca vreti un machiaj de zi: Eu recomand un machiaj natural: Blush sau fard de obraz. Acesta sa fie in culori sidefate : Piersica,bej auri sau roz pal,si se aplica dinspre pometi spre tample si nu doar pe pometi

2pentru ochi la fel recomand o culoare usoara bej,roz pal,piersica,vernil,lila,pentru pleapa superioara iar maro,gri,bleu ciel sau verde brad pentru a contura putin pleoapa siperioara la baza si putin cea interioara.

A se evita pentru machiajul de zi : Liniile alungide cu dermatograf,sau tus,sclipiciul auriu sau argintiu.culorile mare si puternice folosie pe intreaga pleoapa superioara ca:galben,orange,rosu,violet,albastru ultramarin,verde inchis sau negru.gene false,sprancene intunecate si creionate;A se evita evectul ochilor inchisi ´´smocky eyes``

onetotilia 28 feb 2010 11:40:16

Re: Jurnalul unei foste fumatoare
 
intradevar se incearca si pegat dar uneori nu e la fel de vizibil si daca il aplice pe unul dintre obraji si te uiti in oglinda iti dai seama imediat daca este sau nu adecvat.

onetotilia 28 feb 2010 11:44:15

Re: Jurnalul unei foste fumatoare
 
rimelul trebuie sa iti puna in evidena privirea si nu s incarce genele....

onetotilia 28 feb 2010 11:48:20

Re: Jurnalul unei foste fumatoare
 
Daca pui accentul pe buze, cu rujuri de culori mai inchise, ochii trebuiesc conturati foarte putin (cu un fard mai deschis si rimel). Daca machiajul ochilor este accentuat, atunci rujul de buze trebuie aplicat in nuante cat mai naturale, putand fi inlocuit si de un luciu de buze transparent sau incolor.

Daca folosesti luciu de buze peste ruj, buzele vor deveni mai atragatoare si mai apetisante (poti incerca combinatii de culori, care dau rezultate neasteptat de bune in general).
De obicei, culorile rujului trebuiesc asortate culorii tenului, parului dar si personalitatii.

  • Nu se mai poarta creionul contur pentru buze cu nuante mai inchise decat rujul.
  • Nu-ti mari artificial buzele dandu-ti cu ruj in afara conturului lor natural! Chiar daca tie iti par mai sexy buzele mai pline, oricine va observa acest artificiu nefericit.
  • Nu consuma jumatate de tub de ruj sau gloss pe zi! Chiar nu e sexy!
  • Daca nu ai o dantura estetica, nu folosi ruj in culori stridente (care sa atraga atentia asupra gurii):rosu de burgundia,rosu aprins,fucsia.

onetotilia 28 feb 2010 11:50:23

Re: Jurnalul unei foste fumatoare
 
sunt foarte multe produse pentru cearcane.eu am stat mult in saloane profesionale si nu se folosescte cel verde sau cele de la firme dintrastrea ambulante....stiti la ce ma refer...

am sa incerc sa fa pun 2 poze cu machiaj pe care l-am facul eu prntru mine.

Sand 19 mar 2010 23:40:15

Re: Jurnalul unei foste fumatoare
 
Pentru scoaterea in evidenta a ochilor...ca tot sunt oglinda sufletului...machiajul cu culori in contrast (opuse) fata de iris e cel mai ca lumea. E cam ca la haine, daca ai o bluza alba care nu mai e asa de alba ci mai bej ca e un pic mai veche...nu o sa o imbraci cu pantaloni albi (ca o sa arate si mai veche) ci nu negri (contrast!).

Ideal pentru ochi:
- verzi - machiaj lila;
- albastri - galben/auriu sau nuante de roz;
- caprui aproape negri - griuri deschise pana la inchise (contrastul negrului este albul);
- negri - vezi mai sus;
- caprui aurii - vernil, caramiziu, ocru.

Important: cu cat inaintezi in varsta cu atat musai sa mai tai din machiaj. Uita de culori tari (gen albastru pe pleoape, creion negru pe pleoapa inferioara), iarta-i pe cei din jur si arunca-ti toate chestiile sidefate, cu sclipici, "tineresti" pentru adolescente. Lasa-te de oje tari si unghii lungi si incearca oje la culoarea pielii si unghii scurte. Renunta la parul foarte lung (arati ca o vrajitoare), buclite si carlionturi sau cocuri complicate si alege-ti o coafura care sa fie mai moderna, cu stil si foarte soft, care sa cada... feminina. Evita coada de cal care-ti expune fata in cele mai mici detalii si lasa sa cada ceva prin jurul pometilor...

Alege una din doua, ochii sau buzele...nu le machia tare pe ambele in acelasi timp (clown/film de groaza). :-o

Daca vrei sa fii blonda, vopseste-ti si sprancenele macar doua nuante mai deschise decat negrul taciune (cum erau inainte) altfel contrastul dintre sprancene si parul galben :D arata grotesc.
...
etc.

kore 27 mar 2010 02:48:45

Re: Sfaturi machiaj
 
eu am ochii verzi si tenul deschis spre foarte deschis iar cand ma machez cu lila parca am ochii loviti de cineva:)
pt ochii mei folosesc auriu/brun, bej, o nuanta calda de roz
ce alte culori imi sugerati sa incerc?

roseadria 27 mar 2010 15:13:07

Re: Sfaturi machiaj
 
eu iti recomand bleumarin si maro ciocolata dar Niciodata negru !


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:40:46.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO