forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/)
-   -   Sfaturi machiaj pentru ochi albastri (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/sfaturi-machiaj-ochi-albastri-4144.html)

minouse 12 iun 2010 18:09:46

Sfaturi machiaj pentru ochi albastri
 
1 ataşament(e)
Peste cateva luni va avea loc o petrecera data de o prietena de-a mea cu ocazia zilei ei de nastere si va fi tinuta intr-un restaurant si cred ca trebuie sa arat cat mai bine asa ca am nevoie este un sfat in legatura cu machiajul, as vrea sa stiu ce culoare pt machiajul ochilor o sa mi-i scoata in evidenta avand in vedera ca sunt albastrii. Va rog frumos sa ma ajutati, multumesc mult :-*

Un Pai Roz 12 iun 2010 18:34:05

Re: Sfaturi machiaj pentru ochi albastri
 
2 ataşament(e)
Mie de exemplu imi place cum imi sta cu verde inchis, cu accente de gri inchis spre exterior, cu negru in interiorul ochiului iar gri mai deschis nitel pe jos...

culorile care am observat eu ca accentueaza sunt gri, albastru, verde, chiar si maro combinat cu gri
cel mai tare accentueaza negrul...iar tusul e bestial :D
aici sunt zilele trecute, machiata cu albastru si negru
daca ma fac si cu verde o sa iti arat...dar pana atunci incearca tu, sa-mi spui daca iti place :-* >:D<

minouse 13 iun 2010 09:00:15

Re: Sfaturi machiaj pentru ochi albastri
 
Citat:

Anterior postat de Un Pai Roz (Post 217617)
Mie de exemplu imi place cum imi sta cu verde inchis, cu accente de gri inchis spre exterior, cu negru in interiorul ochiului iar gri mai deschis nitel pe jos...

culorile care am observat eu ca accentueaza sunt gri, albastru, verde, chiar si maro combinat cu gri
cel mai tare accentueaza negrul...iar tusul e bestial :D
aici sunt zilele trecute, machiata cu albastru si negru
daca ma fac si cu verde o sa iti arat...dar pana atunci incearca tu, sa-mi spui daca iti place :-* >:D<



De cum am citit mesajul, m-am dus repede la cel mai apropiat magazin sa-mi cumpar niste tus ca nu mai aveam si am incercat propunerea ta si sincera sa fiu sunt incantata, iti multumesc foarte muclt pt sfat multi pupici:-* si scuze ca nu am pus nici o poza cu felul in care mi-a iesit dar mi s-a stricat aparatul, dar oricum e super. PS Ai niste ochi superbi ;)

Un Pai Roz 13 iun 2010 12:37:59

Re: Sfaturi machiaj pentru ochi albastri
 
Citat:

Anterior postat de minouse (Post 217865)
De cum am citit mesajul, m-am dus repede la cel mai apropiat magazin sa-mi cumpar niste tus ca nu mai aveam si am incercat propunerea ta si sincera sa fiu sunt incantata, iti multumesc foarte muclt pt sfat multi pupici:-* si scuze ca nu am pus nici o poza cu felul in care mi-a iesit dar mi s-a stricat aparatul, dar oricum e super. PS Ai niste ochi superbi ;)

Multumesc Minouse si ma bucur ca ti-a placut! :-* >:D<

[*128*] [*128*] [*128*]

Amma 14 iun 2010 06:50:25

Re: Sfaturi machiaj pentru ochi albastri
 
buna fetele.....intradevar tusul este esential pt ochii albastri iar culorile indicate ar fi culoarea piersicii,roz,pamantiu,frez,toate nuatele calzi mai ales ca e si vara acum....incercati 2 culori combinate.deschis-inchis!!!!eu sunt de meserie si de aceea va scriu pt a va da un sfat...si eu am ochii albastri si nu renunt niciodata la conturarea lor!!!!!

Un Pai Roz 14 iun 2010 08:00:21

Re: Sfaturi machiaj pentru ochi albastri
 
Citat:

Anterior postat de Amma (Post 218445)
buna fetele.....intradevar tusul este esential pt ochii albastri iar culorile indicate ar fi culoarea piersicii,roz,pamantiu,frez,toate nuatele calzi mai ales ca e si vara acum....incercati 2 culori combinate.deschis-inchis!!!!eu sunt de meserie si de aceea va scriu pt a va da un sfat...si eu am ochii albastri si nu renunt niciodata la conturarea lor!!!!!

depinde si de ten Amma :-*
eu de exemplu am tenul foarte deschis si nu imi sta bine cu roz sau culoarea piersicii. Imi mai accentueaza si pistruii :))
in schimb, sunt de accord cu tine, conturarea este esentiala, dar depinde si de forma ochiilor daca se contureaza tot ochiul cu negru sau doar ploapa superioara...
E super ca ai meseria acesta, cred ca e foarte interesanta! >:D< :-*

ali_lumi 14 iun 2010 10:01:41

Re: Sfaturi machiaj pentru ochi albastri
 
Daca ai ochii albastri, trebuie sa folosesti farduri din gama culorilor calde. Culoarea bleu-verde poate face ca irisul sa devina cameleonic: albastru si verde in acelasi timp. Prin contrast cu portocaliul, albastrul ochilor va fi si mai albastru. Aplicand putin fond de ten pe pleoape vei ajuta culoarea sa tina mai mult. Coltul exterior al ochiului se coloreaza in nuante de maro sau albastru inchis. Sub sprancene se aplica un praf sidefat, iar conturul pleoapei superioare se traseaza cu un creion gri-sidefat.



Eu una folosesc maro deschis in interior si maro inchis in exterior, rozul, verde din cand in cand, tusul negru accentueaza la fel de bine ochii.

minouse 14 iun 2010 16:13:41

Re: Sfaturi machiaj pentru ochi albastri
 
Citat:

Anterior postat de Amma (Post 218445)
buna fetele.....intradevar tusul este esential pt ochii albastri iar culorile indicate ar fi culoarea piersicii,roz,pamantiu,frez,toate nuatele calzi mai ales ca e si vara acum....incercati 2 culori combinate.deschis-inchis!!!!eu sunt de meserie si de aceea va scriu pt a va da un sfat...si eu am ochii albastri si nu renunt niciodata la conturarea lor!!!!!


Multumim mult, este frumos din partea ta si cu siguranta iti voi asculta sfaturile din moment ce esti de meserie, cred ca este cu adevarat interesanta profesia ta.
Iti multumesc din nou ca te-ai deranjat sa scrii acest sfat.

minouse 14 iun 2010 16:17:02

Re: Sfaturi machiaj pentru ochi albastri
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 218623)
Daca ai ochii albastri, trebuie sa folosesti farduri din gama culorilor calde. Culoarea bleu-verde poate face ca irisul sa devina cameleonic: albastru si verde in acelasi timp. Prin contrast cu portocaliul, albastrul ochilor va fi si mai albastru. Aplicand putin fond de ten pe pleoape vei ajuta culoarea sa tina mai mult. Coltul exterior al ochiului se coloreaza in nuante de maro sau albastru inchis. Sub sprancene se aplica un praf sidefat, iar conturul pleoapei superioare se traseaza cu un creion gri-sidefat.



Eu una folosesc maro deschis in interior si maro inchis in exterior, rozul, verde din cand in cand, tusul negru accentueaza la fel de bine ochii.


Multumesc mult, eu nu prea m-am machiat deloc pana acum asa ca nu aveam experienta deloc dar cu siguranta am invatat multe cu ajutorul slabutelor de aici. Imi plac foarte mult combinatiile propuse de tine.

Amma 14 iun 2010 23:50:42

Re: Sfaturi machiaj pentru ochi albastri
 
cu mare placere si daca mai aveti nevoie de vreun sfat legat de styling(par,make-up)raspund cu placere........


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:36:54.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO