forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/)
-   -   Sfaturi pentru slabute chibzuite (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/sfaturi-slabute-chibzuite-6580.html)

OtiliaIon 07 oct 2010 10:03:25

Sfaturi pentru slabute chibzuite
 
A fost o vreme cand eram foarte cheltuitoare. Mancam de la restaurant de cateva ori pe saptamana, vedeam filme doar la cinematograf, cand imi placea o pereche de pantofi dadeam si 2 milioane fara sa ma gandesc de doua ori..

De ceva timp insa mi-am dat seama ca salariul nu trebuie cheltuit 100% si ca e bine sa pui o parte deoparte din el si pentru o viitoare casa, pentru vacante, tratamente medicale etc. Asa ca incerc sa cheltuiesc mai chizuit.

Sfaturi pentru a economisi bani:
- mananca mai sanatos, legumele sunt mult mai bune la pret decat dulciurile
- mananca mai rar in oras, adu-ti mancarea pentru pranz de acasa
- fa exercitii in casa sau/si jogging
- cumpara-ti un aparat de epilat si benzi de ceara pentru a reduce drumurile la saloane de infrumusetare
- cumpara de pe bloguri vintage, negociaza pretul, daca nu ceri reducere - nu ti se va da
- la magazin cumpara respectand lista facuta acasa, nu lua lucruri de care nu aveai nevoie inainte sa le vezi
- cumpara in volum mai mare - fie ca e vorba de apa, ulei, detergent - alege pachetele mai mari, chiar daca pe loc dai mai mult vei vedea ca e un castig in timp
- mergi la film miercuri cu Orange 241 (2 bilete la pret de 1) sau vezi filme/seriale acasa
- mergi cu metroul/autobuzul, evita taxiurile si foloseste masina personala doar cand e nevoie de ea (cumparaturi grele, excursii in afara orasului)

In general regula pentru a te imbogati este sa strangi cat mai multe lucruri care iti aduc bani (un imobil pe care sa-l inchiriezi, certificari care iti cresc salariul, un blog cu reclame adsense pe el..) si sa le eviti pe cele care duc la alte cheltuieli (masina, credit..)

Un afacerist recomanda sa punem deoparte 30% din salariu dar cred ca depinde de planurile fiecaruia.

Voi puneti deoparte din salariu? Cat reusiti sa strangeti intr-o luna sau intr-un an? si mai ales Cum? Care sunt sfaturile voastre pentru a economisi bani?

curly.light 07 oct 2010 13:33:21

Re: Sfaturi pentru slabute chibzuite
 
Nu castig inca salariu ,dar am gasit si eu o metoda eficienta de economisit bani :D

Inainte,cu banii de buzunar care ii mai aveam ,imi cumparam dulciuri. Mergeam la magazin cand ieseam de la scoala,si dadeam si vreo 30 de lei doar pe dulciuri! Si daca va spun ca le mancam pe toate..nu ma credeti :-s

De cand sunt la dieta,pe langa ca am scapat de vreo 6kg..am strans o gramada de bani.
Cum de felul meu sunt cheltuitoare,cand vine vorba de orice......
Mi-am cumparat o pusculita:>
Cand am monede,sau bancnote de 1 leu/5 lei , le pun acolo ,ca sa fie in siguranta. Inca nu am desfacut pusculita sa vad cat am strans..dar sigur sunt cateva milioane pana acum.
Asa sunt eu ...daca am bani mai mari ,nu ii cheltuiesc pe orice. Dar astia de 1 leu..5 lei ...imediat imi cumpar cate o prostie inutila cu ei!
Bine macar ca nu mai iau atatea dulciuri #:-s
Asa am mai slabit..si m-am mai si "imbogatit":))
>:D<

OtiliaIon 07 oct 2010 19:25:55

Re: Sfaturi pentru slabute chibzuite
 
Bravo curly, tot asa pana la 61 de kg!

curly.light 07 oct 2010 21:58:50

Re: Sfaturi pentru slabute chibzuite
 
Citat:

Anterior postat de OtiliaIon (Post 356659)
Bravo curly, tot asa pana la 61 de kg!

Multumesc!:-*>:D<

OtiliaIon 10 oct 2010 19:52:34

Re: Sfaturi pentru slabute chibzuite
 
Cum sa cumperi bilete ieftine de avion


Cu cat locurile pentru un zbor incep sa se ocupe cu atat pretul biletelor se scumpeste. Doar 10% din bilete se vand cu adevarat ieftin si ca sa pui mana pe ele iata ce trebuie sa stii:

Cand poti sa cumperi bilete ieftine de avion

- pretul biletelor va fi mai mic daca le achizitionezi cu cel putin doua luni inainte de plecare. Incepe deci sa cauti oferte de bilete de avion din timp, chiar si cu 4 luni inainte

- fii flexibil in legatura cu datele de plecare si de sosire, e posibil sa ti se recomande o oferta mai buna decat te asteptai pentru o alta perioada decat cea pe care o ai principal in vedere

- fii flexibil cu orele de plecare si de sosire, nu multa lume vrea sa plece la doua dimineata si sa ajunga la 6 astfel ca sunt sanse mai mari sa obtii un discount daca nu tii mortis sa calatoresti la ore convenabile

- circula un mit cum ca martea ar fi cea mai buna zi a saptamanii pentru a cumpara biletele dar de fapt trebuie doar sa eviti zilele din preajma sarbatorilor si zilele de luni si duminica cand pretul tinde sa fie mai mare.

- Lumea va plati scump sa plece luni si sa se intoarca duminica. cum f putina lume pleaca in concediu marti sau sambata automat cresc sansele sa prinzi bilete mai ieftine pentru astfel de plecari/sosiri

Alte sfaturi pentru oferte de bilete de avion

- aboneaza-te la sistemul de alerte oferit de unele site-uri care te anunta cand apar oferte de bilete de avion

- fii cu ochii pe promotii, companiile aeriene isi promoveaza ofertele online sau offline. Ca in orice domeniu si aici functioneaza legea competitiei, si sunt sanse mari ca si alte companii sa inceape sa vanda mai ieftin odata ce una anunta super oferte

- verifica daca poti obtine reduceri bazate pe faptul ca esti student

- daca zbori de mai multe ori pe an intereseaza-te ce oferte exista in avantajul tau. Paravion.ro de exemplu ofera o reducere oricui achizitioneaza a doua oara un bilet de avion prin ei

Calatoreste usor

- calatoreste doar cu bagaj de mana, desi sfatul nu intra in categoria oferte bilete avion bagajul e totusi unul din lucrurile care se taxeaza extra la un zbor astfel ca daca planuiesti o calatorie de weekend rezuma-te la a lua cu tine doar strictul necesar

Spor la cautari!

curly.light 13 oct 2010 19:33:56

Re: Sfaturi pentru slabute chibzuite
 
Otilia,
Multumim pentru sfaturi!
Chiar perioada asta ma interesam de preturi pentru bilete de avion ,mi-ai dat niste idei bune!>:D<

OtiliaIon 29 oct 2010 10:45:30

Re: Sfaturi pentru slabute chibzuite
 
- Idei de cadouri pentru prieten de ziua lui: o masina de tuns (investitie pentru a rari vizitele la frizerie), o bicicleta (faci sport, drumuri cat sa platesti o factura etc)

- O masa in doi si nu una de fiecare cand iesiti in oras: o pizza in doi de ex

- Abonament numai pe liniile de transport pe care mergi in mod regulat

- Foloseste acumulatori (aparat foto, mp3, lanterna, tensiometru etc), baterii reincarcabile si nu obisnuite

- Compararea pretului la macar 3 magazine inainte de a cumpara un produs


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:43:02.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO