forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/)
-   -   Cei singuri la parinti: ati simtit lipsa fratilor sau surorilor? (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/singuri-parinti-ati-simtit-lipsa-fratilor-sau-surorilor-11779.html)

lulus07 13 aug 2012 13:46:38

Cei singuri la parinti: ati simtit lipsa fratilor sau surorilor?
 
Buna!
M-am gandit sa deschid acest subiect pentru ca vroiam sa vad parerile voastre, ale celor singuri la parinti: v-ati fi dorit frati sau surori?

losefat 13 aug 2012 13:53:25

Re: Cei singuri la parinti: ati simtit lipsa fratilor sau surorilor?
 
Daaaa, eu personal am simtit!
Acesta este si unul din motivele ptr. care i-am facut o surioara fetitei mele cele mari....si nu regret deloc, din contra este cea mai buna decizie pe care am luat-o in viata mea!Recomand cu caldura tuturor sa faca minim 2 copiilasi, fetitele mele se iubesc mult si se inteleg fff bine!Sper sa se inteleaga bine mereu si sa reprezinte una ptr. cealanta un sprijin constant ptr. toata viata!

coco23 13 aug 2012 14:21:30

Re: Cei singuri la parinti: ati simtit lipsa fratilor sau surorilor?
 
Intrebarea nu cred ca e bine pusa. Nu am cum sa compar cum ar fi sa am un frate/sora, ca sa zic ca i-am simtit lipsa.

Mi-as fi dorit o sora mai mica, totusi :)

Exp 13 aug 2012 14:27:32

Re: Cei singuri la parinti: ati simtit lipsa fratilor sau surorilor?
 
sincer? nu! pentru ca nu stiu cum ar fi fost "daca" :-)
este relativ, la fel ca si cu rudele- le ai nu le alegi...de multe ori am observat situatii in care cei care aveau frati sau surori se intelegeau si ajutau mai mult cu prietenii... depinde deci :-)

ancad26 14 aug 2012 00:36:43

Re: Cei singuri la parinti: ati simtit lipsa fratilor sau surorilor?
 
Interesant subiect :)
desi am un frate mi-ar fi placut sa mai am o sora mai mica . nu pot spune cum ar fii daca insa sotul fiind singur simte lipsa si mereu imi spune de frati/surori.
Copilaria e foarte frumoasa cand sunt doua persoane ! :x:x

Anycyk90 14 aug 2012 12:46:49

Re: Cei singuri la parinti: ati simtit lipsa fratilor sau surorilor?
 
Eu mi-as fi dorit sa am un frate mai mare,poate cu vreo 4 ani mai mare decat mine.Dc chiar 4 ani?Nu stiu,e doar o idee...
Insa m-am obisnuit singura,fiind o fire singuratica...>:D<

mishutza 14 aug 2012 13:16:18

Re: Cei singuri la parinti: ati simtit lipsa fratilor sau surorilor?
 
Eu sunt singura la parinti si pot spune ca toata viata, chiar si acum mi-as fi dorit si imi doresc sa fi avut o sora sau un frate.
Cand eram mica, imi doream pentru ca toti ceilalti aveau, imi doream sa am cu cine sa ma joc, sa pot spune si eu frate-miu sau sora-mea. In adolescenta iar imi lipsea cineva,cred ca o sora arfi fost faina atunci:D.Dar si un frate mai mare ar fi facut treaba buna.
Cele mai neplacute momente pentru mine erau sarbatorile si duminicile,cand se simtea cel mai tare ca suntem doar noi 3,prea putini dupa parerea mea.
Acum cand sunt adulta sunt fericita ca macar sotul meu are o sora, si avem o nepotica. Mereu ii spun ca ma simt tare norocoasa de posibilitatea de a fi matusica macar asa.
Sunt situatii cand fratii se poarta ca niste straini, dar cred ca situatia poate fi evitata cu putina atentie din partea parintilor inca din copilarie si apoi cu vointa din partea copiilor.

marinuta 14 aug 2012 16:02:33

Re: Cei singuri la parinti: ati simtit lipsa fratilor sau surorilor?
 
buna..e bie sa ai frati si surori...cu cit sunt mai multi cu atit mai bine...eu am o sora geamana si un frate mai mare ca noi cu 5 ani...cu fratele ma inteleg foarteeeeeee bine....cu sora...mai sunt si cete...deja toti avem familiile noastre.......:x

losefat 14 aug 2012 16:37:44

Re: Cei singuri la parinti: ati simtit lipsa fratilor sau surorilor?
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 1112300)
Eu sunt singura la parinti si pot spune ca toata viata, chiar si acum mi-as fi dorit si imi doresc sa fi avut o sora sau un frate.
Cand eram mica, imi doream pentru ca toti ceilalti aveau, imi doream sa am cu cine sa ma joc, sa pot spune si eu frate-miu sau sora-mea. In adolescenta iar imi lipsea cineva,cred ca o sora arfi fost faina atunci:D.Dar si un frate mai mare ar fi facut treaba buna.
Cele mai neplacute momente pentru mine erau sarbatorile si duminicile,cand se simtea cel mai tare ca suntem doar noi 3,prea putini dupa parerea mea.
Acum cand sunt adulta sunt fericita ca macar sotul meu are o sora, si avem o nepotica. Mereu ii spun ca ma simt tare norocoasa de posibilitatea de a fi matusica macar asa.
Sunt situatii cand fratii se poarta ca niste straini, dar cred ca situatia poate fi evitata cu putina atentie din partea parintilor inca din copilarie si apoi cu vointa din partea copiilor.

Daaa, exact asta simt si eu!Mi-ar fi placut o familie mareeee...multi la masa de sarbatori cu bune cu rele...impreuna mereu...Asa este, instrainarea intre frati pleaca din familie...din pacate!

simonet 05 oct 2012 14:29:27

Re: Cei singuri la parinti: ati simtit lipsa fratilor sau surorilor?
 
daaaa, am simtit lipsa unui frate/sora!!
cand eram mica, aveau ai mei un bibelou mare ce reprezenta o barza, si ma rugam la acea barza sa imi aduca un fratior sau o surioara ... atat de mult mi-am dorit, nu exista cuvinte care sa exprime asta ...
acum ma gandesc ca e momentul pentru un frate sau o sora pt fiica-mea, urgent!!!:)))


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:11:53.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO