forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/)
-   -   Toate "durerile" noastre... (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/toate-durerile-noastre-895.html)

mishutza 22 iul 2009 19:58:13

Re: Briose
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 16114)
pai m-am uitat cum arata briosele de 100 gr de la mc si ale tale sunt cam 1/4 din ele :D

HAhahaha,eu am zis ca esti dasteapta.
Da,e cam aproximativ,oricum,cand le fac prima oara calculez exact,de fapt e imposibil sa nu am calculat pe undeva,dar in cele doua agende de le am,scrise fara cap si coada,fara titlu,unde apar doar proteine,lipide carbohidrati si calcule e imposibil de descoperit care si cum e.
A,si nu am scapat de antibiotic,astazi am mers a alt medic,ca eram si mai umflata,si stii tu ca eu nu am noroc la medici destepti din prima.Asa ca urmeaza o extragere,bine ca am scapat de drenaj,cum ai patiti tu,imi inchipui ca placut nu a fost.

Slabuta 22 iul 2009 20:12:51

Re: Briose
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 16116)
HAhahaha,eu am zis ca esti dasteapta.
Da,e cam aproximativ,oricum,cand le fac prima oara calculez exact,de fapt e imposibil sa nu am calculat pe undeva,dar in cele doua agende de le am,scrise fara cap si coada,fara titlu,unde apar doar proteine,lipide carbohidrati si calcule e imposibil de descoperit care si cum e.
A,si nu am scapat de antibiotic,astazi am mers a alt medic,ca eram si mai umflata,si stii tu ca eu nu am noroc la medici destepti din prima.Asa ca urmeaza o extragere,bine ca am scapat de drenaj,cum ai patiti tu,imi inchipui ca placut nu a fost.

ei, desteapta, inventiva mai degraba :))

asa fac si eu, un carnetel plin cu task-uri, cu calorii, produse, nu stiu ce picturi, am de toate acolo :))

Mishutza, crede-ma ca o sa fii alt om dupa ce ti-o extrage, eu am uitat de ea din momentul in care mi-a extras-o doctorul si abia astept sa scap si de restul. Ideea este ca nu trece inflamatia, daca a inceput sa faca probleme o sa se tina de tine pana te nenoroceste, dureri, febra, nu poti manca.... tare rau imi pare pentru tine :( stiu prin ce treci :-s sa te refaci cat mai curand >:D< da, slava domnului ca nu ti-a facut 2 drenaje fara anestezic si care intr-un final s-au dovedit in zadar :(

mishutza 22 iul 2009 20:50:51

Re: Briose
 
Slabuta,nush de ce am impresia ca pe aici nici nu se prea obisnuieste drenajul,nush sigur.Si da,e cam logic ca nu prinde anestezia,din moment de ai infectie.Faza e ca minunatul medic extrem de controversat si roman la care am fost astazi mi-a nfipt iar un panasament cu antibiotic intre masea si gingie,anestezie nu mi-a facut,ca a zis ca ma inteapa degeaba.Darrrrrr,nu m-a durut,Dumnezeu sa ii binecuvanteze mainile alea de pianist,ieri m-am incolacit in scaun de durere,azi a fost super.Plus ca chestia pusa e minuscula,nu ma deranjeaza,nu o simt.
Asa e,trebuie sa scap de ea,are ani de zile de cand cam odata pe luna,2 zile ma doare gingia,dar putin,nicidecum infectie sau nevoie de pastile.
Si dureri nu mai am,pt ca iau ibuporfen,e un fel de nurofen.Eu incerc sa fiu un erou,efectul pastielei trece la 6,7 ore,si atunci spun ca nu mai iau,dar maxim 10 minute rezist,si mama si pogsteru ma roaga sa mai iau una,ca nu ma suporta.Stii cum e.Din pacate,ma intreb care va fi pretul pe care il voi plati pt 5 zile deja de ibuprofen si acum si antibiotice,la ficatul meu care saracul nu suporta nici macar doua aspirine.Momentan nu simt dureri la el,ca ar fi culmea,doar greata si ameteli,si recunosc ca e deja extrem de nemultumi.Dar mai are 4 zile jumate de antibiotice si scapa.Sincer sa iti zic,pe el cam stiu cum sa il repar,dar sunt sigura ca as muri de durere daca nu as lua pastilele de durere.Off,scapam noi si de ele toate.
Nici nu vreau sa ma gandesc prin ce ai trecut tu.Astazi cand am dat mana cu doctorul i-am spus ca,orice vrea sa imi faca nu vreau si imi e frica,e destul sa imi vorbeasca si imi creste tensiunea.A ras si el,si a fost super dragut,si mi-a explicat tot.M-a facut sa ma simt safe,asa ca am fost cuminte si mai merg.

Slabuta 22 iul 2009 21:23:00

Re: Briose
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 16127)
Slabuta,nush de ce am impresia ca pe aici nici nu se prea obisnuieste drenajul,nush sigur.Si da,e cam logic ca nu prinde anestezia,din moment de ai infectie.Faza e ca minunatul medic extrem de controversat si roman la care am fost astazi mi-a nfipt iar un panasament cu antibiotic intre masea si gingie,anestezie nu mi-a facut,ca a zis ca ma inteapa degeaba.Darrrrrr,nu m-a durut,Dumnezeu sa ii binecuvanteze mainile alea de pianist,ieri m-am incolacit in scaun de durere,azi a fost super.Plus ca chestia pusa e minuscula,nu ma deranjeaza,nu o simt.
Asa e,trebuie sa scap de ea,are ani de zile de cand cam odata pe luna,2 zile ma doare gingia,dar putin,nicidecum infectie sau nevoie de pastile.
Si dureri nu mai am,pt ca iau ibuporfen,e un fel de nurofen.Eu incerc sa fiu un erou,efectul pastielei trece la 6,7 ore,si atunci spun ca nu mai iau,dar maxim 10 minute rezist,si mama si pogsteru ma roaga sa mai iau una,ca nu ma suporta.Stii cum e.Din pacate,ma intreb care va fi pretul pe care il voi plati pt 5 zile deja de ibuprofen si acum si antibiotice,la ficatul meu care saracul nu suporta nici macar doua aspirine.Momentan nu simt dureri la el,ca ar fi culmea,doar greata si ameteli,si recunosc ca e deja extrem de nemultumi.Dar mai are 4 zile jumate de antibiotice si scapa.Sincer sa iti zic,pe el cam stiu cum sa il repar,dar sunt sigura ca as muri de durere daca nu as lua pastilele de durere.Off,scapam noi si de ele toate.
Nici nu vreau sa ma gandesc prin ce ai trecut tu.Astazi cand am dat mana cu doctorul i-am spus ca,orice vrea sa imi faca nu vreau si imi e frica,e destul sa imi vorbeasca si imi creste tensiunea.A ras si el,si a fost super dragut,si mi-a explicat tot.M-a facut sa ma simt safe,asa ca am fost cuminte si mai merg.

Norocul tau Mishutza, intr-adevar conteaza si doctorul care iti umbla prin gura, ma gandesc ca la urgenta aia nu aveau chef de mine, aveam o falca nici nu vedeam bine cu ochiul drept :(

Dupa ce mi-a facut drenajul mi-a pus si mie ceva intre dinte si gingie si a doua zi am venit la ei, cu falca la loc :(

Off, si pastilele astea, sa nu te iubesti prea mult cu ibuprofenul, stiu ca nu e chiar bun la ficat :-s ai grija mare >:D< termina-ti maseluta si fa o pauza la mancaruri grele, ca sa mai odihnesti ficatelul si mai ia niste pastilute de detoxifiere, ceaiuri naturale... eu nu ma chiar pricep, slava domnului, inca nu am probleme cu ficatul si sper sa ma feresc de ele, ca ar fi tabloul complet cu cate boli mai am :(

Slabuta 22 iul 2009 21:29:21

Re: Toate "durerile" noastre...
 
si ca sa fiu o plangacioasa....
sa va spun ce chinuri trag de 2 zile :((

am fost la dermatolog, si mi-a dat gentamicin antibiotic pentru stafilococ, 5 zile cate 2 fiole seara, mi le pun la 9 seara si dupa dispar 30 de minute in iad:((

nici nu stiu cum sa va explic, imi pun injectia, trec 5 minute si incepe teroarea.... intepaturi de cutit in buca, picior, tare greu de suportat si ma varcolesc asa vreo 20 de minute pana se calmeaza durerile :( si pe la 12, asa a fost ieri cel putin, ma uit in oglinda, locul injectiei rosu, inflamat, fierbinte, doare la atingere, si sta umflat, parca toata solutia de gentamicin s-a strans intr-un loc... :(

aseara am pus o bucata de vata cu putin spirt dizolvat in apa, ca sa incalzeasca locul si dimineata toate au trecut dar buca doare si nu pot sta pe partea stanga nici 10 minute, azi am pus in partea dreapta, ma intreb cum voi fi maine :(

ce am ingrijoreaza este altceva.... tablou similar cu cel de acasa, cand mi-am pus 10 zile injectii de imunitate in brat (umar)
aceleasi simptome...
nu am avut niciodata asa ceva si sunt tare panicata, ce se intampla.... :-s

mishutza 22 iul 2009 21:39:23

Re: Toate "durerile" noastre...
 
Pai tu vb de injectii nu?Cine ti le face?

mishutza 22 iul 2009 21:40:27

Re: Toate "durerile" noastre...
 
Mai Slabuta,da medicul tau stie de probelemele de imunitate?Ca totusi ,antibioticele pe lanaga ce fac bine,in primul rand scad imunitatea,deci nu cred ca era momentul cel mai potrivit pt ele.

skiny katy 22 iul 2009 21:49:56

Re: Toate "durerile" noastre...
 
buna fetelor uite slabuta am un pont incearca sa pui un cub de gheata pe locul unde s-a facut injectia ca sa mai treaca senzatia de caldura si incearca sa masezi bine bine locul respectiv,daca injectia nu e facuta bine sau prea superficial cum zici tu ca s-a adunat toate solutia intr-un loc se poate forma un abces(de fapt se nimereste mai profund sau intre fibrele musculare etc),ai grija sa papi bine zilele in care faci antibiotice si mai usor cu efortul:Dmulta sanatate amandorura>:D<

Slabuta 22 iul 2009 21:50:37

Re: Toate "durerile" noastre...
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 16136)
Mai Slabuta,da medicul tau stie de probelemele de imunitate?Ca totusi ,antibioticele pe lanaga ce fac bine,in primul rand scad imunitatea,deci nu cred ca era momentul cel mai potrivit pt ele.

Stie Mishutza, dar a zis ca 5 zile nu e capat de tara. Ce e mai dubios ca asa reactie am avut si la cele de imunitate, deci nu este legat de antibiotice
Este ceva dubios in organism, parca nu vrea sa le primeasca :-/

Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 16135)
Pai tu vb de injectii nu?Cine ti le face?

Da injectii... Acum mi le face iubi, el mi-a pus pana acum toate injectiile si nu am avut nimic.
Pana acum am avut 3 ture a cate 10 injectii pentru imunitate, din care ultima tura a fost groaznica (injectii puse de mama) si acum vin antibioticele astea si iar aceiasi reactie.
Sunt sigura ca daca iau cele mai banale injectii de vitamine, care nu trebuie sa doara si sa imi faca asa rau, la fel va reactiona organismul

Ceva se intampla... sa fie prea multe medicamente in ultima jumatate de an?

skiny katy 22 iul 2009 21:53:42

Re: Toate "durerile" noastre...
 
int-adevar ibuprofenul este un AINS f bun dar mult mai util in cazurile grave reumatologice,deci mare grija la dozele maxim recomandate;cit despre ficatul care a fost suprasolicitat de medicamente ppoti lua ceva de genul LIV52 (sau orice hepatoprotector)sunt naturiste si chiar eficiente:Dmulta sanatate>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:49:57.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO