forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre Post (http://forum.slabute.ro/despre-post/)
-   -   Postul (http://forum.slabute.ro/despre-post/postul-1718.html)

Slabuta 06 nov 2009 17:28:22

Postul
 
Cate dintre voi tin post? :)

mayya 06 nov 2009 17:46:58

Re: Postul
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 47906)
Cate dintre voi tin post? :)

Cand eram mai mica,pana pe la 16 17 ani,tineam posturile dupa ce am crescut mare parca m-am prostit:(,spre rusinea mea,nici macar miercurea si vinerea o sa incerc in postul asta...ca vad ca de trup nu uit sa am grija, dar de suflet:-snu prea am grija!

Slabuta 07 nov 2009 12:45:37

Re: Postul
 
Eu inainte tineam post, cel de Paste... dar de la o vreme nu mai tin, nu pot, este mult prea limitata lista de produse si eu fara lactate sunt ca fara maini :(

alina_neamt 08 nov 2009 10:58:23

Re: Postul
 
Buna!!
Eu tin post!!Am tinut de cand eram mica si parca acum m-as simti prost daca as incalca aceasta regula, acest obicei!!Problema e alta:cand tin post in loc sa slabesc ma ingras!!:((
Ati putea sa imi indicati niste feluri de mic dejuns, cina, pranz chiar!!Va rog!!Va multumesc!!

mayya 08 nov 2009 12:05:37

Re: Postul
 
Citat:

Anterior postat de alina_neamt (Post 48144)
Buna!!
Eu tin post!!Am tinut de cand eram mica si parca acum m-as simti prost daca as incalca aceasta regula, acest obicei!!Problema e alta:cand tin post in loc sa slabesc ma ingras!!:((
Ati putea sa imi indicati niste feluri de mic dejuns, cina, pranz chiar!!Va rog!!Va multumesc!!

Nu vreau sa fiu pacatoasa,dar un post tinut ca la carte si fara sa te ingrasi,costa bani zic si de ce cred asta(painea,orezul,fasolea uscata,zacusca,cartofii ingrasa corect?!)ce mai ramane niste fructe de sezon,legume la greu fierte salate:varza morcov,mazare verde,fasole verde,ciuperci,branza tofu daca iti place,lapte de soia:cum imi imaginez eu o zi de post dietetic:dimineata fructe sau 2 felii paine integrala cu gem dietetic si un ceai,pranza ciuperci cu legume si eventual putin orez brun fiert si/sau o supa de legume,seara o salata mai consistenta (rosii,castraveti,masline ceapa,branza tofu,salata verde,ulei masline asta e gen bulgareasca)!cam asa vad eu...postul de iarna are un avantaj in toate zilele de sarbatoare si aproape in fiecare weekend e dezlegare la peste si asta e bine ...u ce zici?

veverritza991 06 feb 2010 15:38:56

Re: Postul
 
Se intampla des sa te ingrasi in post..desi renunti la carne si la lactate si branzeturi..te refugiezi poate in dulciurile de post...gen napolitane,cozonac de post, negrese fursecuri placinte etc..

Si eu tin post...si incerc sa il tin fara paine si dulciuri...merg pe fructe , legume(cat mai variate)..si oleaginoase( in cantitati mici: o gustare de un pumn de miez de nuca de exemplu)

Uite urmeaza Postul Pastelui..si daca nu ma insel dureaza 7 saptamani...cine mi se alatura?

alina_neamt 07 feb 2010 09:07:38

Re: Postul
 
Citat:

Anterior postat de veverritza991 (Post 80474)
Se intampla des sa te ingrasi in post..desi renunti la carne si la lactate si branzeturi..te refugiezi poate in dulciurile de post...gen napolitane,cozonac de post, negrese fursecuri placinte etc..

Si eu tin post...si incerc sa il tin fara paine si dulciuri...merg pe fructe , legume(cat mai variate)..si oleaginoase( in cantitati mici: o gustare de un pumn de miez de nuca de exemplu)

Uite urmeaza Postul Pastelui..si daca nu ma insel dureaza 7 saptamani...cine mi se alatura?

Buna!! Eu ma voi alatura tie ca si eu postesc :)
Sper sa reusesc sa nu ma ingras ci sa slabesc... Postul asta e ceva mai aspru....Ca se mananca mai putin peste.....dar va trece si nu va muri nimeni de va manca de post....;;)

veverritza991 09 feb 2010 13:43:02

Re: Postul
 
Super!

Eu am inceput sapt asta sa mai reduc dulciuri ,paine...am mancat si cate un ou...si branza ..lapte:))
Eu sunt sigura ca daca te tii de treaba nu o sa te ingrasi:)

Antuca 09 feb 2010 13:53:20

Re: Postul
 
Eu nu tin:">! Sunt foarte pofticioasa!

Sheba 09 feb 2010 15:30:35

Re: Postul
 
Eu nu tin. Pur si simplu as cadea pe strada. Fier, calciu nu prea vad cum le pot lua decat din produse de origine animala. Si sincer nu prea sunt de acord cu ideea de post. Tii 40 de zile si apoi iti omori ficatul recuperand.
Si oricum postul ar trebui mai mult sa aiba legatura cu sufletul decat cu a manca strict vegetarian.


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:05:21.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO