forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre Post (http://forum.slabute.ro/despre-post/)
-   -   Postul si regimul disociat (http://forum.slabute.ro/despre-post/postul-regimul-disociat-2366.html)

carlosita 21 ian 2010 12:33:36

Postul si regimul disociat
 
Consider ca postul poate fi o excelenta metoda de a aplica si dieta disociata ;)
Asa ca avem motivatie dubla acum!

Liviutzza 21 ian 2010 12:34:28

Re: Postul si regimul disociat
 
a inceput postul pastelui?Cum crezi ca potzi aplica dieta disociata?in post?

Mihaela1006 21 ian 2010 14:41:46

Re: Postul si regimul disociat
 
am mari probleme cu chestia asta de fapt... ce mai disociezi, ca nu ai decat legume si fructe plus nuci la dispozitie, daca e sa tii post ca la carte fara ulei... eu m-am ingrasat cand am tinut post pentru ca nu am putut sa nu mananc si paine :(
cine are idei despre cum si cat trebuie mancat disociat in post?

Liviutzza 21 ian 2010 15:04:12

Re: Postul si regimul disociat
 
si eu ma gandeam si mi se pare ciudat sa disociezi in post...ce sa mai disociezi??

drama queen 21 ian 2010 19:39:02

Re: Postul si regimul disociat
 
cred ca e vb valabila ptr faza cu o zi fructe, paste, si legume..alta nu vad :D eu oricum trebuie sa ma mai documentez pt ca vreau sa tin postul Pastelui :D alte idei mai aveti fetelor:D

ianna 21 ian 2010 20:41:20

Re: Postul si regimul disociat
 
disociat inseamna un singur fel/gen de produs pe zi... in mod normal dieta disociata nu scoate proteinele din schema...dar fiind ca vreti in post atunci eu v-as propune

ziua 1- legume (nu cartofi)

ziua 2 - fructe

ziua 3- carbohidrati - aici puteti papa cartofi si orez brun

ziua 4 - care ar fi fost de proteine sau lactate - si nu prea ma pricep dar poate puteti baga : peste fiert sau la gratar

ziua 5: daca pica vineri - tineti post negru pana la inserat (eu nu recomand dar nu ma opun religiei- fiecare crede in ce vrea) si dupa inserat papti fructe si legume

carlosita 22 ian 2010 02:24:14

Re: Postul si regimul disociat
 
Ah, n-am precizat, ma gandeam nu la un post mare, ci la zilele de post dintr-o saptamana normala; se tine post luni, miercuri si vineri.

drama queen 22 ian 2010 11:02:32

Re: Postul si regimul disociat
 
dap pt luni, miercuri si vineri, aranjeazale tu in asa fel incat sa fie bine pt tine.. legume fructe si inca ceva.:D succes !:-*

Mihaela1006 24 ian 2010 15:43:15

Re: Postul si regimul disociat
 
postul in zilele de luni/miercuri/vineri intr-o saptamana obisnuita e simplu... orez fiert, legume crude si fierte, supe de legume, pate integrale, salate, paine integrala, masline, grau fiert, fructe de orice fel, plus oleaginoase, greu e sa le mananci zilnic, de aceea am pus problema postului mare, atunci e problema...

elemine 02 feb 2010 19:27:21

Re: Postul si regimul disociat
 
Buna slabutelor! vad ca sunteti in cautare de o dieta disociata de post.Eu am aflat una de la o colega de serviciu,care garanteaza slabirea a 5-7 kg intr-o saptamana. Totusi eu cred ca depinde de fiecare organism in parte si de vointa pe care o are fiecare.
Dieta suna asa:
L-1.5 l suc natural+2l apa;
M-1.5kg cartofi fierti (copti)fara sare +2l apa;
M-1.5legume crude+2l apa;
J- 1.5kg fructe+2 l apa
V-100 g orez fiert+2l apa
S-100g paste fierte+2 l apa
D-orice fara paine si fara dulciuri.
Eu as vrea s-o incerc in prima saptamana din post.;;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:01:47.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO