forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Disociata (http://forum.slabute.ro/dieta-disociata/)
-   -   Dieta Disociata (http://forum.slabute.ro/dieta-disociata/dieta-disociata-229.html)

Slabuta 16 mar 2009 13:21:59

Dieta Disociata
 
Aspecte contra
Atentie!!! Mancatul disociat priveaza organismul de toate elementele nutritive esentiale de care are nevoie corpul nostru zilnic. In zilele in care se consuma numai fructe si legume, organismul, desi primeste vitamine, va fi lipsit de proteine care sunt necesare pentru buna functionare a muschilor, in alte zile in care se mananca doar lactatele, organismul va fi lipsit de vitamine si tot asa.
In plus, pentru ca dieta este restrictiva in aportul zilnic de macronutrienti (intr-o zi organismul primeste alimente doar dintr-o singura grupa), nu va putea fi tinuta pe termen lung, iar in momentul in care se revine la o alimentatie normala, exista posibilitatea revenirii kilogramelor pierdute.

Dieta disociata se bazeaza pe principiul ca nu alimentele in sine ingrasa, ci combinatia lor in cadrul unei mese.
Exista mai multe tipuri de diete disociate. In cazul unora nu avem voie sa combinam anumite grupe de alimente la aceeasi masa, in cazul altora nu avem voie sa mancam decat o singura grupa de alimente pe zi, sau decat un singur aliment pe zi.
Dieta disociata pe zile – exemplu de meniu:

Zilele 1, 2, 3 – se consuma numai fibre, adica fructe si legume, fara cartofi, struguri si banane.
Zilele 3, 4, 5 – se consuma numai lactate, adica branza, iaurt, lapte, sana, kefir
Zilele 6, 7, 8 – se consuma numai proteine adica numai carne slaba de pui sau vita, fiarta.
Se repeata de la ziua 1, pana cand se ajunge la greutatea dorita.
Dieta disociata pe zile – exemplu de meniu

Ziua 1 – Fructe, fara banane si struguri, in orice cantitati
Ziua 2 – Lactate, in orice cantitati
Ziua 3 – Cereale, in orice cantitati, fara faina alba, paine alba, produse de patiserie. Se pot consuma: orez, ovaz, secara, mei.
Ziua 4 – Carne slaba in orice cantitati, fara prajeli si fara carne de porc.
Ziua 5 – Legume, fara cartofi.
Se repeta de la ziua 1, de cate ori este necesar.
Dieta disociata pe un singur aliment – exemplu de meniu:

Ziua 1 – mere
Ziua 2 – morcovi
Ziua 3 – carne de pui fiarta sau la gratar
Ziua 4 – iaurt slab
Ziua 5 – cartofi fierti

rose rose 24 apr 2009 14:03:00

Mai tine cineva aceasta dieta? Eu am de gand sa incep acest gen de regim combinat cu tae-bo. Ar fi mai bine daca am fi mai multe! >:D<

Shorty 25 apr 2009 09:10:55

Re: Dieta Disociata
 
Eu am tinut disociata pe zile ..am slabit destul de mult dar am pus la fel de repede mult mai multe..

Rose daca vrei sa tii aceasta dieta iti recomand disociata pe mese..e mai apropiata de o alimentatie sanatoasa

Succes

rose rose 26 apr 2009 18:59:35

Re: Dieta Disociata
 
Cred ca asa o sa si fac. >:D<

Shorty 27 apr 2009 13:50:43

Re: Dieta Disociata
 
:) Daca te simti slabita sa stii ca nu e ok...Succes la dieta >:D<

rose rose 28 apr 2009 06:52:06

Re: Dieta Disociata
 
M-am hotarat sa tin ceva personalizat; exclud alimentele "interzise" (cele prajite, fainoasele, dulciurile.....). vreau ca ultima masa sa fie pana in 18.00 si sa fac si sport.

miha 28 apr 2009 09:14:58

Re: Dieta Disociata
 
Citat:

Anterior postat de rose rose (Post 4906)
M-am hotarat sa tin ceva personalizat; exclud alimentele "interzise" (cele prajite, fainoasele, dulciurile.....). vreau ca ultima masa sa fie pana in 18.00 si sa fac si sport.

multa bafta rose rose!!!

Shorty 28 apr 2009 10:05:29

Re: Dieta Disociata
 
Citat:

Anterior postat de rose rose (Post 4906)
M-am hotarat sa tin ceva personalizat; exclud alimentele "interzise" (cele prajite, fainoasele, dulciurile.....). vreau ca ultima masa sa fie pana in 18.00 si sa fac si sport.


Deci sa inteleg ca renunti la disociat ? :)...e mai simplu sa personalizezi desi s-ar putea sa para greu...cu ultima masa la ora 18:00..parerea mea e ca trebuie sa iti pui ultima masa in functie de programul tau de somn...mie imi place sa zic ca asta cu nimic dupa ora 18:00 se trage din comunism :D cand oamenii se trezeau la 6 si se culcau la 22:00..dar in ziua de azi putini mai respectam programul asta..eu de exemplu ma culc la 12 -1 ..daca as manca la 18:00 ultima oara..probabil ca la 12 as fi in frigider...de foame dupa 6 ore...regula e :cu 4 ore inainte de somn nu se mai manaca nimic. Dar daca tu nu ai nici o problema cu ultima masa la ora 18:00 e ok..cum te simtit tu mai bine :)

grasuta88 06 mai 2009 21:31:38

Re: Dieta Disociata
 
am tinut si eu aceasta dieta dar nu a mers foarte bine,dupa o saptamana ma durea capul si ma simteam slabita,dar acu depinde si de orgsanism:)

apatonica 08 aug 2009 18:48:28

Re: Dieta Disociata
 
ce fel de lichide se pot consuma in general la diete ? in afara de apa ? se poate combina o dieta disociata cu pepsi sau cola light , apa cu lamaie , cafea ????


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:43:45.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO