forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Hipocalorica (http://forum.slabute.ro/dieta-hipocalorica/)
-   -   Dieta 1200 kcal (http://forum.slabute.ro/dieta-hipocalorica/dieta-1200-kcal-174.html)

Slabuta 08 mar 2009 10:47:07

Dieta 1200 kcal
 
Alimente permise:
  • 100 gr carne: pasăre fără pieliţă (pui, găină, curcan), vită, iepure, căprioară, peşte slab (şalău, ştiucă, stavrid, cod)
  • 100 gr brânză de vaci slabă, caş, urdă
  • 250 ml lapte cu 1,8 % grăsime, lapte bătut, iaurt dietetic
  • 100 gr pâine (graham, intermediară, neagră) sau 300 gr mămăligă
  • 400 gr legume cu 5 % glucide (legume tip A) : fasole verde, praz, gulii, varză, conopidă, dovlecei, spanac, roşii, castraveţi, salată verde, ardei, ridichi, vinete, andive, ciuperci, bame, sparanghel, urzici, lobodă, ştevie, untişor, păpădie
  • 100 gr legume cu 10 % glucide (legume tip B) : ceapă, morcovi, ţelină, rădăcină de pătrunjel
  • 100 gr legume cu 20 % glucide (legume tip C), cântărite fierte: cartofi, fasole boabe, mazăre boabe sau 100 gr orez, griş, paste făinoase cântărite fierte
  • 300 gr fructe cu 10 % glucide: mere creţeşti, renete, mere domneşti, pere, portocale, mandarine, gutui, căpşuni, vişine, cireşe de mai, fragi, zmeură, afine, coacăze, mure, piersici sau 500 gr pepene roşu / galben sau 400 gr grepfruit
  • 20 gr unt
  • 25 ml ulei
  • condimente aromate: frunze de pătrunjel, mărar, leuştean, tarhon, dafin, cimbru, scorţişoară, vanilie
  • lichide: apă minerală, ceai medicinal, cafea, suc natural din fructe permise
Model de repartizare pe mese a celor 1.200 de calorii:
Micul dejun - ora 8.00:
  • 250 ml ceai şi lămâie
  • 50 gr pâine (2 felii)
  • 15 gr unt
  • 50 gr brânză de vaci dietetică
  • 50 gr legume de tip A
Gustare - ora 11.00:
  • 25 gr pâine
  • 250 ml lapte
Prânz - ora 13.00:
  • mâncare din 100 gr legume de tip A sau 100 gr paste făinoase, 10 ml ulei, verdeaţă
  • 100 gr carne rasol sau grătar
  • 150 gr salată de legume de tip A, 5 ml ulei, verdeaţă, suc de lămâie
Gustare - ora 17.00:
  • compot din 200 gr fructe
Cină - ora 19.00:
  • salată de legume de tip B şi C (200 gr) şi legume de tip A (150 gr), 10 ml ulei, verdeaţă, suc de lămâie
  • 50 gr brânză de vaci
  • 5 gr unt
  • 25 gr pâine

aln2010 22 ian 2010 16:42:03

Re: Dieta 1200 kcal
 
Si cat slabesti?Dar efort fizic nu trebuie?:-*

Slabuta 22 ian 2010 16:43:36

Re: Dieta 1200 kcal
 
Citat:

Anterior postat de aln2010 (Post 69798)
Si cat slabesti?Dar efort fizic nu trebuie?:-*


Nu stiu cat se slabeste, depinde de organsim. :)
Iar ce tine de efort fizic, este nevoie de el in orice dieta :)

Liviutzza 22 ian 2010 16:48:29

Re: Dieta 1200 kcal
 
E super interesanta dieta:)Mai ales ptr persoanele care vor sa pape 1200 calorii pe zi:D Adica meeee:D:D:D
O sa incerc sa ma inspir din ea:)

Baciu Mihaela 28 ian 2010 13:29:42

Re: Dieta 1200 kcal
 
Buna. Suna interesant, dar oare zaharina e atat de sanatoasa? Sunt noua si vreau sa slabesc 7 kg.

Slabuta 28 ian 2010 14:09:36

Re: Dieta 1200 kcal
 
Citat:

Anterior postat de Baciu Mihaela (Post 72914)
Buna. Suna interesant, dar oare zaharina e atat de sanatoasa? Sunt noua si vreau sa slabesc 7 kg.

Cel mai bine e sa nu folosesti indulcitori, dar sunt unii care nu pot sa bea cafea/ceai fara sa fie indulcite.
Asa eram si eu acum 5 ani. :)

Dar am renuntat la zaharina, dupa ce am aflat ca e este cancerigena.:-s

Baciu Mihaela 28 ian 2010 15:09:25

Re: Dieta 1200 kcal
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 72941)


Cel mai bine e sa nu folosesti indulcitori, dar sunt unii care nu pot sa bea cafea/ceai fara sa fie indulcite.
Asa eram si eu acum 5 ani. :)

Dar am renuntat la zaharina, dupa ce am aflat ca e este cancerigena.:-s

Eu inainte de a ramane insarcinata aveam 67 kg. Am Avut initial 74kg, dar am slabit tinand cont la calorii, eliminand prajeli, tocaturi, porc, bauturi carbogazoase, dulciuri(dar nu in totalitate) si facand la stepper 3 zile pe sapt cate 20 min. In 6 luni am ajuns la 67 kg. Indulceam cu miere ceaiul si cafeaua, mancam fructe intre mese, chiar banana, un cub de ciocalata amaruie si nu mancam dupa 7. Eu de fel beau peste 2 l apa pe zi, chiar si noaptea dorm cu sticla la cap. Nu am calculat niciodata ca acum. Aveam un tabel si calculam pe hartie. Am avut o vointa de fier. Mancam si pufuleti, seminte(dar putine), cereale cu lapte 1,5 %, lapte batut de la zuzu cu cereale musli si cas si multe altele.
Cand faceam mancare gatita puneam in jur de 350-400 cal/portie(in functie de ce era, mazare fasole) si asa faceam in mare calculul la final.
De ajutor e un cantar de buc pe care nu il am....deocamdata.
Cand imi propun ceva de obicei duc la bun sfarsit.
Imi e greu ca eu mai gust si din papica pustiului de 1an si 4 luni. Dar nu sunt chiar asa de exagerata si stricta.

anki 29 apr 2010 20:53:41

Re: Dieta 1200 kcal
 
am si eu vreo 7 zile de cand am inceput sa-mi calculez caloriile si ma incadrez in 1200 (sunt zile cand chiar mai putin) si ma simt destul de bine, si din ce in ce imi intra in reflex calculul caloriilor (ceea ce inainte nu se intampla). am 66 kg si 161 cm, si asa vrea sa ajung undeva intre 55-60, dupa nastere din cauza anticonceptionalelor si mai ales a lipsei de miscare am prins colacei pe ici pe colo ce sunt inestetici. :-o

anki 29 apr 2010 20:55:02

Re: Dieta 1200 kcal
 
mihaela, mierea de albine e permisa ca indulcitor fara sa ingrase prea mult? sa-ti traiasca bebitz-ul>:D<

Slabuta 02 mai 2010 13:03:13

Re: Dieta 1200 kcal
 
Citat:

Anterior postat de anki (Post 170755)
am si eu vreo 7 zile de cand am inceput sa-mi calculez caloriile si ma incadrez in 1200 (sunt zile cand chiar mai putin) si ma simt destul de bine, si din ce in ce imi intra in reflex calculul caloriilor (ceea ce inainte nu se intampla). am 66 kg si 161 cm, si asa vrea sa ajung undeva intre 55-60, dupa nastere din cauza anticonceptionalelor si mai ales a lipsei de miscare am prins colacei pe ici pe colo ce sunt inestetici. :-o

Buna Anki si bine ai venit printe noi :)

Eu nu ti-as recomanda sa ai zile in care sa scazi sub 1200 kcal ;)
Problema va fi mare cand vei stagna, nu mai ai de unde sa scazi calorii ca sa fortezi organismul sa slabeasca ;)

Combinat cu sport un aport caloric de 1200 kcal da rezultate mai mult decat satisfacatoare :)

Citat:

Anterior postat de anki (Post 170762)
mihaela, mierea de albine e permisa ca indulcitor fara sa ingrase prea mult? sa-ti traiasca bebitz-ul>:D<

Da, mierea de albine este buna si recomandata (maxim 1 lingurita pe zi ), evita zaharul, ciclamatul, aspartamul, astea sunt indulcitori artificiali foarte periculosi.

Mult succes si spor la alungat kilograme :)

Tanyusha 14 mai 2010 11:16:19

Re: Dieta 1200 kcal
 
Si eu de cateva zile tin dieta aceasta, adica ma incadrez in 1100-1200 kcal pe zi, si intr-adevar ajuta , desigur plus sport 3-4 zile in saptamana, eu fac aerobic. E super site-ul acesta. Imi place ca pentru fiecare produs gasesc aici cate kcal are si deci mi-e usor sa calculez cat mananc.
Spor la slabit tuturor!!!

anki 16 mai 2010 13:22:36

Re: Dieta 1200 kcal
 
ma simt atat de bine de cand tin dieta cu 1000-1200 calorii, adica cam de 3 saptamani, nu stiu exact cat am slabit, deocamdata nu am cantar, dar important este ca ma simt mai bine, acum s-am mai si incalzit, iesim zilnic in parculet (cu micutza daria), de trei ori pe saptamana merg la aerobic, iar in restul zilelor fac cate 15 minute gimnastica acasa si sper ca totul sa fie ok.
Da, intr-adevar acum nu mananc mai nimic pana nu intru pe site sa vad caloriile ce le contine alimentul respectiv.
Slabire usoara!!!

dolli 17 mai 2010 08:13:27

Re: Dieta 1200 kcal
 
Buna dimineata!>:D<
De astazi si eu vreau sa incep aceasta munca. Stiu ca la mine este greu, dar trebuie sa-mi trag un picior in fund si sa plec la drum. :-s
Multumesc pentru lista de alimente si in special pentru calclulatorul de calorii.:x

Slabuta 17 mai 2010 15:16:58

Re: Dieta 1200 kcal
 
Mult succes fetelor, sa aveti bafta in aceasta lupta si sa ne vedem slabute la vara :)

happyhippo 31 aug 2010 21:35:21

Re: Dieta 1200 kcal
 
la mine dieta de o urmam nu mai functioneaza...nu am mai dat nici un gram de 2 saptamani....asa ca zic sa o incerc si pe asta..sa scap de cele aproape 10 kg pe care le mai am de dat jos pana la finalul lunii octombrie ...spor in continuare...va pupa un hipo....mai mic ...

Yadhira 04 sep 2010 13:25:23

Re: Dieta 1200 kcal
 
Buna. Si eu pap inte 1200-1300 kcal pe zi insa nu imi fac meniul inainte. Credet ca e o problema??????? Tot ce mananc intr-o zi scriu pe caiet si calculez kcal.

Slabuta 09 sep 2010 15:21:08

Re: Dieta 1200 kcal
 
Citat:

Anterior postat de Yadhira (Post 314517)
Buna. Si eu pap inte 1200-1300 kcal pe zi insa nu imi fac meniul inainte. Credet ca e o problema??????? Tot ce mananc intr-o zi scriu pe caiet si calculez kcal.

Buna Yadhira. :)

Meniurile facute inainte sunt bune pentru ca sa fii ordonata si sa nu iei pe langa dieta, mancand altceva decat ceea ce ti-ai propus, dar ai gasit in frigider :D

Ai putea sa ne postezi niste meniuri de-ale tale sa vedem ce papi, poate trebuie ceva corectat :)

Elysee 16 sep 2010 19:26:59

Re: Dieta 1200 kcal
 
Buna Slabuta:-* am citit cate ceva din hipocalorica si mi se pare destul e interesanta poate chiar mai bine decat scarsdale, cred ca as putea s-o adopt ca un mod de viata sanatos,nu? O sa revin dupa ce termin tot de citit si sa cer sfaturi. Merci:-*>:D<:-*

Slabuta 16 sep 2010 21:47:52

Re: Dieta 1200 kcal
 
Citat:

Anterior postat de Elysee (Post 331283)
Buna Slabuta:-* am citit cate ceva din hipocalorica si mi se pare destul e interesanta poate chiar mai bine decat scarsdale, cred ca as putea s-o adopt ca un mod de viata sanatos,nu? O sa revin dupa ce termin tot de citit si sa cer sfaturi. Merci:-*>:D<:-*

Elysee, modelul propus la prima pagina nu imi apartine, este un model vehiculat pe internet. :)
Si este doar un model.

Cel mai bine este sa iti faci propria dieta cu 1200 kcal.
Dar ce te poate ajuta este repartizarea mancarii pe mese, ai vazut sunt 5 mese, 3 principale si 2 gustari. :)

Multe legume, carnita, fructe....

Elysee 16 sep 2010 21:58:13

Re: Dieta 1200 kcal
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 331534)

Elysee, modelul propus la prima pagina nu imi apartine, este un model vehiculat pe internet. :)
Si este doar un model.
Sa stii ca nici nu prea ma gandeam sa ma iau dupa modelul ala.
Cel mai bine este sa iti faci propria dieta cu 1200 kcal.
Dar ce te poate ajuta este repartizarea mancarii pe mese, ai vazut sunt 5 mese, 3 principale si 2 gustari. :)
Este foarte corect ce zici tu, daca imi fac propria mea dieta cu 1200cal cred ca o sa-mi fie mult mai usor, si regula de 3 mese si 2 gustari deja este lege pt mine, foarte rar mai sar peste vreuna.
Multe legume, carnita, fructe....

Merci frumos Slabuta, o sa te tin la curent cu ce o sa fac. Pupici si o seara frumoasa:-*>:D<:-*

rodica2010 11 oct 2010 18:20:40

Re: Dieta 1200 kcal
 
Citat:

Anterior postat de happyhippo (Post 309855)
la mine dieta de o urmam nu mai functioneaza...nu am mai dat nici un gram de 2 saptamani....asa ca zic sa o incerc si pe asta..sa scap de cele aproape 10 kg pe care le mai am de dat jos pana la finalul lunii octombrie ...spor in continuare...va pupa un hipo....mai mic ...

Eu sincer cred ca ai mancat mai putin de 1200 de cal.Pt. a slabi 5kg.pe luna trebuia sa mananci 900 si ceva de calorii daca ne uitam la necesarul tau.Vezi si ai grija,e corpul tau pana la coada si stii cum se spune:"trebuie sa ne respectam corpul nostru ca pe un templu".:-*

RADA 19 oct 2010 21:43:22

Re: Dieta 1200 kcal
 
buna seara slabutelor!
Sunt RADA nou venita in comunitatea voastra, am 102kg si 1.72 inaltime , am copii mari .
Nu am fost asa intodeauna , am pus surplusul in ultimii 3 ani dupa cde am luat pastile de slabit.
Credeti ca voi reusii??? trebuie sa ajung la 78-80kgma gandesc ca in 6-8 luni. Sufar mult fetelor si am nevoie de sprijinul vostru !!! va multumesc din suflet.

RADA 19 oct 2010 21:53:09

Re: Dieta 1200 kcal
 
Buna seara slabutelor!:)
Sunt noua in comunitatea vostra, am 102 kg la 1.72 inaltime si copii mari.
Nu am fost tot asa doar de 3 ani am pus mult si sufar pentru asta. Azi am consultat si un nutritionist , iar inregistrare pe situl acesta este de bun augur zic eu .
Cu regim sport , multa vointa si cu ajutorul vostru sper sa reusesc ....oricum tare m-as bucura.
Va inbratisez si sper sa fac parte din ,, gasca,,, pupici :xdragelor >:D<

Slabuta 19 oct 2010 21:55:13

Re: Dieta 1200 kcal
 
Citat:

Anterior postat de RADA (Post 372712)
Buna seara slabutelor!:)
Sunt noua in comunitatea vostra, am 102 kg la 1.72 inaltime si copii mari.
Nu am fost tot asa doar de 3 ani am pus mult si sufar pentru asta. Azi am consultat si un nutritionist , iar inregistrare pe situl acesta este de bun augur zic eu .
Cu regim sport , multa vointa si cu ajutorul vostru sper sa reusesc ....oricum tare m-as bucura.
Va inbratisez si sper sa fac parte din ,, gasca,,, pupici :xdragelor >:D<

Bun venit printre noi :)

Vrei sa adopti o dieta hipocalorica? :)
Mult succes in drumul catre slabuta din tine>:D<

m09ny 15 feb 2011 19:42:59

Re: Dieta 1200 kcal
 
Buna,
Eu sunt Monica, am 24 de ani, 174 cm si , in urma nasterii, am ramas cu vreo 17 kg pe plus x-(.
Vreau sa incep dieta Hipocalorica, cea prezentata la inceputul acestui topic cu 1200 kcal/zi, sper sa reusesc sa ma tin.
Doamne ajuta,
Moni

Bubulina Paula 31 mar 2011 20:20:06

Re: Dieta 1200 kcal
 
O sa o incerc si eu:x Sunt noua pe aici..si din cate am citit...mi se pare foarte interesanta si eficienta. O sa revin cu rezultate...cand vor aparea. >:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:50:41.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO