forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Hipocalorica (http://forum.slabute.ro/dieta-hipocalorica/)
-   -   Dieta hipocalorica (http://forum.slabute.ro/dieta-hipocalorica/dieta-hipocalorica-176.html)

Slabuta 08 mar 2009 10:54:30

Dieta hipocalorica
 
Ce este dieta hipocalorica?

O dieta hipocalorica este un plan alimentar in care conteaza atat aportul caloric, sursa caloriilor, cat si consumul caloric prin diferite activitati.
Pentru a putea urma o dieta hipocalorica trebuie stabilit (estimat) un aport caloric zilnic in functie de fiecare persoana in parte, luand in calcul varsta, sexul, greutatea actuala, nivelul de activitate fizica si altele.
Necesarul caloric

Caloriile sunt “introduse” in organism prin ingerarea de alimente si “scoase” prin practicarea diferitelor activitati, cum ar fi exercitii sportive, etc.
Greutatea nu se modifica atunci cand aportul caloric (calorii ingerate) este egal cu consumul caloric (calorii arse). Greutatea creste atunci cand aportul caloric (calorii ingerate) depaseste consumul caloric (calorii arse).
Un deficit caloric saptamanal de 3500 kcal (500 kcal pe zi) este egal cu 1 kg slabit.
Pentru a estima necesarul tau caloric poti folosi acest calculator – Calculator necesar zilnic calorii.
Exemple de diete hipocalorice

Programele nutritionale precum: Weight Watchers, dieta Zone, dieta South Beach, etc sunt diete hipocalorice. Aceste diete au un aport caloric zilnic intre 1200-1500 kcal.
Dieta hipocalorica personalizata

Daca vrei sa urmezi o dieta hipocalorica personalizata trebuie sa stii urmatoarele reguli:
  • Aportul caloric zilnic nu trebuie sa scada sub 1000 kcal, pentru ca aceea nu mai este dieta, ci infometare
  • Nu uita sa incluzi in dieta ta alimente care sa iti furnizeze nutrienti esentiali, raspunzatori pentru buna functionare a organismului si o slabire sanatoasa. Printre acestea se numara: proteinele (carnea, peste, etc), grasimile bune (ulei de masline, seminte, nuci, etc), carbohidratii (precum: legume, fructe, cereale integrale, tarate, etc)
  • Grasimele rele (margarina, sosuri, creme, etc), zaharul si alcoolul trebuie limitate cat mai mult.
Activitati fizice

Asa cum am spus mai sus, o dieta hipocalorica are 2 aspecte la baza ei: alimentatia (calorii ingerate) si sportul (calorii consumate).
Recomandabil este un nivel de activitate “moderat activ”, cu 60 minute de sport de 3-4 ori pe saptamana.
Exercitiile ar trebuie sa fie practicate la o intensitate medie si mare, cum ar fi alergatul, jogging-ul, nord walking-ul, aerobicul, dansul, ciclismul, inotul sau alte sporturi.
Avertismente

Reducerea drastica a aportului caloric (cu mult sub necesarul zilnic) poate aduce cu sine numeroase aspecte negative asupra sanatatii tale:
  • dereglarea si/sau absenta ciclului menstrual
  • schimbari hormonale
  • depresii
  • oboseala
  • anemie
  • pierderea in masa masculara si nu grasime
  • malnutritie
  • moartea
De aceea, atunci cand te hotarasti sa urmezi o dieta ia in calcul aceste avertismente, alege sa slabesti sanatos, nu te infometa!!!

iunie15.09 11 iul 2009 18:13:29

Re: Dieta hipocalorica
 
Buna fetelor!
Sunt foarte incantata ca am decoprit acest dorum, sunt bucuroasa si vreau sa impart bucuria mea cu voi.
Din data de 15 iunie am inceput sa imi notez tot ce mananc si sunt foarte incantata de rezultate si de starea mea.
Din pacate am unele probleme de sanatate, am avut mai multe perioade grele in viata mea si am ajuns in halul asta, de a ma ingrasa cum nu credeam vreoadata. Sunt increzatoare in mine, ma rog la Dumnezeu sa am puterea de a merge cat mai departe, sa imi pot indeplini visul de a ma stabili la o greutate cat de cat normala pentru statura si varsta mea. Bafta la toti cei care trec prin ce trec eu.

edinootza 15 ian 2010 22:25:06

Re: Dieta hipocalorica
 
Buna drage(i)lor!

Urmez si eu o dieta hipocalorica insa am sa va impartasesc experienta mea. Acum am 85 kg la o inaltime de 1.68(adica mult peste normal)insa am multa masa musculara ceea ce nu ma face sa arat chiar ca un balon(lucky me). La 70 de kg(veti putea vedea in poze) arat chiar foarte ok, adica sa ai nene pe ce sa pui mana :)). Inainte sa am 70 de kg aveam tot 80 si ceva9mereu m-am luptat cu kg) iar acum 3 ani am spus "stop!sunt foarte tanara, nici naiba nu se uita la mine, etc". Aveam deja 22 de ani, eu relatie IOC, asta e...baietii au preferat mereu fetele mai putin plinute ca sa zic asa. Buuuuun...si a venit ambitia. Fara sa am acces la forumuri si sute de site-uri legate de diete si regimuri, am inceput sa-mi schimb regimul alimentar. Mancam aproape orice, insa foarte putin. Locuiam in camin, nu trebuia sa gatesc, mancam ce-mi cumparam(cand in cumparam). Am renuntat cat se paote la dulciuri(insa cand mi se facea pofta de praji...imi cumparam de la cofetarie, nicidecum nu cumparam porcarii indopate cu E-uri). Stop am zis si grasimilor de orice fel, carne mancam doar carne de pui, in orice varianta, chiar si pane, insa nu o combinam cu cartofi si alte cele. Ador salatele cu dresinguri sau fara, insa le prefer pe cele cu maioneza sau smantana/iaurt. Asta e ...macar atata placere sa am. Imi faceam salata orientala, salata de telina cu morcovi, salata de beouf, salata de paste cu maioneza, in cantitati mai mari si 2-3 zile numai aia mancam+pufuleti si fructe. Sunt o norocoasa ca ador fructele, as manca in cantitati industriale. Apa nu am putut niciodata sa beau mai mult de 1l pe zi..nu pot si cu asta basta, insa consumam lichide chiar si sucucri acidulate pentru a ma apropia de 2l pe zi. Sa stiti ca nu mi-a daunat...si puteti sa beti, numai ca nu 2l pe zi, echilibrati apa cu sucul. Nu va chinuiti sa indulciti cafeau sau ceaiul cu zaharine si alte tampenii, ca de la 2-3 lingurite de zahar nu moare nimeni si nici nu va ingrasati, va zic eu. Am inceput regimul acesta de viata in luna mai, iar pana de Craciun am reusit sa slabesc putin peste 10 kg. Si aratam minunat, ma opreau vechi cunostinte pe strada si ma intrebau cum am reusit(repet, mereu am fost dolofana rau). Eram alta persoana. Anotimpul mi-a permis sa merg mult pe jos(alta miscare nu faceam pentru k urasc sportul fortat) si asa am ajuns sa port cu mandrie costum de baie 2 piece la mare in luna Iulie a aceluiasi an. M-am mentinut asa timp de aproape 2 ani, insa intre timp mi-am gasit iubit, ne-am mutat impreuna si am inceput sa gatesc normal. Dat fiind faptul ca ceea ce pt o persoana inseamna un meniu normal pentru mine inseamna prea mult, am inceput sa iau proportii incet, dar sigur. Pofta de mancare permanenta a revenit si asa nu am mai realizat ca redevin cea de dinaintea succesului. Asa am ajuns din nou la 85 de kg(putin mai mult chiar ca inainte). In luna iunie a acestui an ma casatoresc cu acelasi EL si vreau sa fiu din nou fata pe care a cunoscut-o, desi el saracu` imi spune sa nu ma chinui si sa nu stau nemancata ca el ma iubeste oricum. EU insa sunt cea care nu se simte bine in pielea ei si care are nevoie de un alt tonus, fizic si psihic, nemaipunand la socoteala ca am ajuns hipertensiva din cauza surplusului de kg:( ceea ce e mult mai ingrijorator decat orice altceva.
Am revenit la acelasi regim alimentar de acum aprox 3 ani, sper si cred ca voi avea acelasi rezultate, plus ca voi invata din greseli. Vreau sa fiu mandra de mine pentru ca si altii sa se mandreasca apoi cu mine. Asta este principiul pe care ar trebui sa se bazeze orice femeie si sa nu se culce pe o ureche gandindu-se ca nu mai conteaza aspectul fizic. Mereu va conta, indiferent de statutul nostru social sau civic. O femeie e frumoasa cand ss simte frumoasa, si frumusetea se vede atunci cand emana din interiorul nostru. Va doresc slabire usoara, sigura si durabila! Sper ca in 5 luni de acum inainte sa va povestesc cum am slabit 5-6-7 kg...intr-un mod sanatos!Va pup

Albinutzza 20 ian 2010 14:09:23

Re: Dieta hipocalorica
 
Bun fetelor

Si eu m-am apucat de o sapt de aceasta dieta calorica, si merge totul bine. A fost greu sa ma apuc, vointa si rabdarea cred ca stau la baza oricarei diete, mai cu seama, cand iti propui sa dai 40kg jos:DDar nu ma las, fac si sport de 3 ori/sapt si pana acum am pierdut 2kg, ceea ce ma bucura enorm. Acum caut un cantar electronic, in felul acesta am dat si peste acest site:)

andrei alina 25 ian 2010 10:27:49

Re: Dieta hipocalorica
 
>:D<Salut....am citit tot felul de pareri referitor la aceasta dieta...:(dar cu tot riscul eu m am hatarat sa o urmez asa cum e ea....azi este prima mea zi de dieta...si imi doresc sa o pot tine pe durata a 2 saptamani:D,.....oricum daca voi avea timp am sa va scriu silnic.....trebuie sa dau jos cele peste 20 de kg puse...pup:-*

andrei alina 03 feb 2010 07:04:08

Re: Dieta hipocalorica
 
salut.....tin foarte mult sa va spun...am inceput dieta dipocalorica.in primele 2 zile mi-a fost foarte greu...dar dupa o saptamana am dat jos aproape 3kg....pup....continuam inca o saptamana.....

Simona1978 20 feb 2010 22:33:30

Re: Dieta hipocalorica
 
ciao slabutelor!
si eu doresc sa incep dieta hipocalorica de luni.
Daca aveti cartea d-nei bilic va rog sa mi-o trimiteti si mie.. vreau sa-mi fac un meniu pentru urmatoarele 3-4 zile si sa ma duc maine la cumparaturi

cami1 08 mar 2010 14:13:44

Re: Dieta hipocalorica
 
Buna slabutelor! Desi am aproape 2 luni decand va urmaresc, azi m-am decis sa va scriu. Super site! Ma ajuta mult sa-mi calculez caloriile. Am inceput dieta pe 18 noiembrie avand 70,4 kg, o dieta hipocalorica. Consumam aprox 1300kcal pe zii, in prima luna am dat jos 4 kg, apoi au venit sarbatorile....iar din 10 ianuarie m=am pus din nou pe treaba si am mai slabit pana in prezent inca 6kg. Vreau sa ajung pana in mai iunie la 57, ca sa nu zic 55 kg.
Va pup, ma bucur ca existati si spor la slabit!

Slabuta 11 mar 2010 23:17:01

Re: Dieta hipocalorica
 
Citat:

Anterior postat de cami1 (Post 111071)
Buna slabutelor! Desi am aproape 2 luni decand va urmaresc, azi m-am decis sa va scriu. Super site! Ma ajuta mult sa-mi calculez caloriile. Am inceput dieta pe 18 noiembrie avand 70,4 kg, o dieta hipocalorica. Consumam aprox 1300kcal pe zii, in prima luna am dat jos 4 kg, apoi au venit sarbatorile....iar din 10 ianuarie m=am pus din nou pe treaba si am mai slabit pana in prezent inca 6kg. Vreau sa ajung pana in mai iunie la 57, ca sa nu zic 55 kg.
Va pup, ma bucur ca existati si spor la slabit!

Felicitari Cam pentu kg slabite si mult succes pe mai departe, sa ajungi la greutatea dorita :)

Ampera 06 apr 2010 08:36:16

Re: Dieta hipocalorica
 
M-am decis sa incerc dieta asta. Sper sa ma pot tine de ea. Intrebare: cum afecteaza regimul daca schimb ordinea meselor? As vrea de ex ca pranzul sa fie cina si invers


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:43:51.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO