forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta cu incarcatura glicemica (http://forum.slabute.ro/dieta-incarcatura-glicemica/)
-   -   Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica (http://forum.slabute.ro/dieta-incarcatura-glicemica/gasca-slabutelor-tin-dieta-incarcatura-glicemica-6554.html)

Slabuta 05 oct 2010 14:15:50

Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica
 
Ca sa aiba un loc separat slabutele care urmeaza o alimentatie in care tin cont de incarcatura glicemica a alimentelor, am creat aceasta categorie. :)

Deci, daca esti o slabuta care urmeaza fie o dieta hipocalorica, South Beach, Montignac, etc..... dar vrei sa tii cont si de incarcatura glicemica, te poti alatura acestei gasti. :)

Mai multe informatii despre incarcatura glicemica gasiti aici:
Incarcatura glicemica - Slabute.ro

Aici Retete cu incarcatura glicemica calculata propun sa strangem retete cu incarcatura glicemica calculata, dupa caz:
Retete cu incarcatura glicemica scazuta
Retete cu incarcatura glicemica medie
Retete cu incarcatura glicemica mare

O baza de date cu incarcatura glicemica a alimentelor
Indice Glicemic si Incarcatura Glicemica - Slabute.ro

Mult succes! :)

Slabuta 08 oct 2010 18:03:32

Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica
 
Slabutelor, eu cam in 2 saptamani am de gand sa incep o astfel de "monitorizare". :)

Ce ziceti sa ne gandim la niste mese (mic dejun, pranz....) care au incarcatura glicemica mica sau cel mult medie? :)

vedrana 08 oct 2010 18:07:33

Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica
 
Buna,
eu ma voi alatura sapt. viitoare dupa ce imi voi traduce dieta. Nu locuiesc in tara si nutritionistul mi-a dat dieta in limba tarii in care locuiesc si acum o voi traduce. Apoi ma voi alatura si imi voi impartasii alaturi de voi ceea ce fac eu zilnic. Tot in acelasi timp vreau sa ma apuc de pilates. Sper sa mearga...
Va doresc numai bine

Slabuta 08 oct 2010 18:10:19

Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica
 
Citat:

Anterior postat de vedrana (Post 357847)
Buna,
eu ma voi alatura sapt. viitoare dupa ce imi voi traduce dieta. Nu locuiesc in tara si nutritionistul mi-a dat dieta in limba tarii in care locuiesc si acum o voi traduce. Apoi ma voi alatura si imi voi impartasii alaturi de voi ceea ce fac eu zilnic. Tot in acelasi timp vreau sa ma apuc de pilates. Sper sa mearga...
Va doresc numai bine

Vedrana trebuie sa traduci indicele glicemic al alimentelor?

vedrana 08 oct 2010 18:19:53

Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica
 
Nu,
trebuie sa traduc dieta, ce mi-a dat zilnic sa mananc. Ti-am zis mi-a dat de 1500 cal/zi. Trebuie sa mananc 3 mese si 2 gustari.Dieta este ceva normal...nu este ceva necunoscut, adica mancare putina..carnita gratar la pranz cu salate, iaurt, ceva fructe , dar m-am gandit ca poate vrea vreo slabuta sa se uite peste ea. Nutritionista mi-a zis sa tin dieta 1 luna, apoi sa merg la ea la consultatie. Tot ea imi vb despre testul de intoleranta la alimente, se face pt. 90 de alimente. Am observat ca este la moda acum acest test. Este cei drept f, costisitor, dar cand am vb cu dr. despre faptul ca eu cand beau lapte ma balonez si imi vine greata si tot timpul beau metoclopramid, ea mi-a zis ca s-ar putea sa am intoleranta la lactoza, si am inceput sa beau lapte de orez, ca de soia nu am voie ca am probleme cu glanda. SI cel de orez sau cel de capra imi fac bine, nu am nici un simptom neplacut.

Slabuta 08 oct 2010 18:22:22

Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica
 
Citat:

Anterior postat de vedrana (Post 357861)
Nu,
trebuie sa traduc dieta, ce mi-a dat zilnic sa mananc. Ti-am zis mi-a dat de 1500 cal/zi. Trebuie sa mananc 3 mese si 2 gustari.Dieta este ceva normal...nu este ceva necunoscut, adica mancare putina..carnita gratar la pranz cu salate, iaurt, ceva fructe , dar m-am gandit ca poate vrea vreo slabuta sa se uite peste ea. Nutritionista mi-a zis sa tin dieta 1 luna, apoi sa merg la ea la consultatie. Tot ea imi vb despre testul de intoleranta la alimente, se face pt. 90 de alimente. Am observat ca este la moda acum acest test. Este cei drept f, costisitor, dar cand am vb cu dr. despre faptul ca eu cand beau lapte ma balonez si imi vine greata si tot timpul beau metoclopramid, ea mi-a zis ca s-ar putea sa am intoleranta la lactoza, si am inceput sa beau lapte de orez, ca de soia nu am voie ca am probleme cu glanda. SI cel de orez sau cel de capra imi fac bine, nu am nici un simptom neplacut.

Aha, ok. :)
Da, ar fi interesant sa o postezi. :)

Eu ma balonez daca pap cereale cu lapte, asa ca evit combinatia aceasta:-s

vedrana 08 oct 2010 18:35:21

Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica
 
Da, asa patesc si eu si in general am probleme cu mancatul de dimineata. Pur si simplu nu pot, dupa ce mananc iau un colebil. I-am povestit asta dr. si ea mi-a zis de intoleranta la lactoza si mi-a sugerat sa beau lapte de capra. Eu incepusem deja cu lapte de orez. Iar daca mananc o felie de paine prajita cu lapte imi este bine. daca mananc cereale nu ma simt bine. Sau daca mananc un ou fiert cu o felie de paine prajita si ceai ma simt ok. De aceea ma bate gandul sa urmaresc ce ma baloneaza tare, si sa notez. Am observat ca si strugurii albi si negri ma baloneaza, iar mamaliga la fel, desi imi place mult. Este bine ca aici, in acest loc sa ne impartasim si aceste probleme, ce ne baloneaza, ce ne face rau...pt. ca doar asa citindu-le poate alte slabute ne pot da vreun sfat sau sa ne lumineze asupra unor probleme, pe care noi nu le luam prea mult in seama. Eu cred ca este bine pt. ca aici nu ne plangem de mila, ci pur si simplu spunem ce probleme avem si daca altcineva citeste ne poate da un sfat sau o sugestie. Ce zici?;;);;)

vedrana 08 oct 2010 18:43:44

Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica
 
Am vazut ca exista o carte cu DIETA cu incarcatura glicemica scazuta HOLFORD. O fi interesanta de citit si de acolo ne putem orienta cu unele retete

Ioana slaba 12 oct 2010 11:51:10

Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica
 
Dragelor ma bag si eu la o monitorizare a alimentelor cu incarcatura glicemica dar voi combina si cu disociat. Deci 2 saptamani disociat, 2 saptamani IG

Ioana slaba 12 oct 2010 11:57:23

Re: Gasca slabutelor care tin Dieta cu incarcatura glicemica
 
Iata ce am mancat 11.10.2010

MD: cafea instant cu sirop de agave si lapte 0% 200 ml
iaurt degresat 0,1% 600 ml ( 6 IG)

Pranz: un carnat uscat + perle de branza + iaurt de baut 500 ml

Cina: cascaval afumat, carnat uscat, branza cremoasa

apa


12.10.2010

MD: cafea instant cu sirop de agave si lapte; cafea instant cu o lingurita de zahar si lapte (a sotului) nu stiu incarcatura glicemica.
un ou, 50 gr branza telemea

Pranz: omleta cu branza

Cina voi manca pui la cuptor.


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:41:57.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO