forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Low-Carb (http://forum.slabute.ro/dieta-low-carb/)
-   -   Studiu Low Carbs Diet vs Low Fat Diet (http://forum.slabute.ro/dieta-low-carb/studiu-low-carbs-diet-vs-low-fat-diet-3061.html)

Zoe 11 mar 2010 14:14:37

Re: Studiu Low Carbs Diet vs Low Fat Diet
 
pfu! sa scapam, asadar, in grasimile sanatoase, tip nuci, peste oceanic si ulei de masline! :)

ianna 11 mar 2010 14:39:27

Re: Studiu Low Carbs Diet vs Low Fat Diet
 
Citat:

Anterior postat de Zoe (Post 114469)
pfu! sa scapam, asadar, in grasimile sanatoase, tip nuci, peste oceanic si ulei de masline! :)


Zoe eu am am descoperit dieta low carbs... adica abia acum ma informez cum trebuie... si sunt uimita efectiv de ce rezultate au marea majoritate... nu unii ca la majoritatea dietelor... n-am auzit pe unu plangandu-se ca nu a slabit sau nu a slabit destul... insa sunt cateva probleme legate de insulina si colesterol daca ti dieta pe perioada lunga de timp

Zoe 11 mar 2010 15:26:59

Re: Studiu Low Carbs Diet vs Low Fat Diet
 
mda, probabil ca e ok cum zic oamenii aia, ca dup-aia adaugi cite 5 g, cite 5 g, pina ajungi la cit ar trebui.
ca la toate dietele, de altfel, revenirea e uuuuushurel, ca altfel degeaba o faci :)

anqutz 11 mar 2010 22:58:03

Re: Studiu Low Carbs Diet vs Low Fat Diet
 
Salbuta, tot SB tii? Are dreptate DrIulia, dieta low-carb e cea mai eficienta. Totusi eu nu as recomanda ceva asa de restrictiv precum e Atkins. Vb Slabutei, mai bine o dieta saraca in carbohidrati, in care mananci doar din cei buni, dar esti atenta si la grasimi si papi numai din cele bune, cum e South Beach.

DrIulia2010 11 mar 2010 23:10:52

Re: Studiu Low Carbs Diet vs Low Fat Diet
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 115237)
Salbuta, tot SB tii? Are dreptate DrIulia, dieta low-carb e cea mai eficienta. Totusi eu nu as recomanda ceva asa de restrictiv precum e Atkins. Vb Slabutei, mai bine o dieta saraca in carbohidrati, in care mananci doar din cei buni, dar esti atenta si la grasimi si papi numai din cele bune, cum e South Beach.


Dieta Atkins,e la polul opus,e dezechilibrata energetic,afecteaza tranzitul intestinal,etc.Multe persoane care tin atkins au tendinta de a manca foarte multa carne,uita ca pot consuma(in faza de mentinere)si alte alimente...Nu sunt de acord cu ce spunea dr Atkins,"consumul de grasimi saturate nu e periculos(doar cele trans)"
Foarte multe persoane renunta la dieta dupa 10-14 zile.

Slabuta 11 mar 2010 23:13:29

Re: Studiu Low Carbs Diet vs Low Fat Diet
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 115237)
Salbuta, tot SB tii? Are dreptate DrIulia, dieta low-carb e cea mai eficienta. Totusi eu nu as recomanda ceva asa de restrictiv precum e Atkins. Vb Slabutei, mai bine o dieta saraca in carbohidrati, in care mananci doar din cei buni, dar esti atenta si la grasimi si papi numai din cele bune, cum e South Beach.

Da, de ieri iar SB, partea proasta e ca azi am mancat cam mult, 1500 kcal :))
Am facut si bicicleta dar nu am chef de mai mult, nu stiu ce am. :(

anqutz 11 mar 2010 23:16:59

Re: Studiu Low Carbs Diet vs Low Fat Diet
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 115259)
Dieta Atkins,e la polul opus,e dezechilibrata energetic,afecteaza tranzitul intestinal,etc.Multe persoane care tin atkins au tendinta de a manca foarte multa carne,uita ca pot consuma(in faza de mentinere)si alte alimente...Nu sunt de acord cu ce spunea dr Atkins,"consumul de grasimi saturate nu e periculos(doar cele trans)"
Foarte multe persoane renunta la dieta dupa 10-14 zile.

Am inteles ca esti nutritionist. Ce parere ai despre South Beach?

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 115263)
Da, de ieri iar SB, partea proasta e ca azi am mancat cam mult, 1500 kcal :))
Am facut si bicicleta dar nu am chef de mai mult, nu stiu ce am. :(

Nu cred ca e asa mare baiul daca ai mancat mai multe kcal. Ideea ei e ca nu ai voie anumite alimente, dar nu te restrictioneaza si la kcal.

DrIulia2010 11 mar 2010 23:29:39

Re: Studiu Low Carbs Diet vs Low Fat Diet
 
[QUOTE=anqutz;115268]Am inteles ca esti nutritionist. Ce parere ai despre South Beach?



Fata de Atkins,Daneza,etc e mai ok,60% sunt de acord cu ea.Depinde de fiecare tip de metabolism in parte.O dieta nu e "generala",fiecare organism asimileaza diferit.
Un dezavantaj la SB,la inceputul dietei se pierd rapid kg din cauza reducerii glucidelor(cele cu IG mare)e posibil ca acele kg pierdute sa revina cand in dieta se intorc din nou glucidele(nu este o regula) pentru ca sunt interzise in prima faza ,din aceasta cauza si aportul de fibre este scazut.

anqutz 11 mar 2010 23:32:31

Re: Studiu Low Carbs Diet vs Low Fat Diet
 
[QUOTE=DrIulia2010;115301]
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 115268)
Am inteles ca esti nutritionist. Ce parere ai despre South Beach?



Fata de Atkins,Daneza,etc e mai ok,60% sunt de acord cu ea.Depinde de fiecare tip de metabolism in parte.O dieta nu e "generala",fiecare organism asimileaza diferit.
Un dezavantaj la SB,la inceputul dietei se pierd rapid kg din cauza reducerii glucidelor(cele cu IG mare)e posibil ca acele kg pierdute sa revina cand in dieta se intorc din nou glucidele(nu este o regula) pentru ca sunt interzise in prima faza ,din aceasta cauza si aportul de fibre este scazut.

Am inteles ca si aici se face o trecere fina spre faza 2. Asa e, marele dezavantaj e lipsa fibrelor si te constipi in ultimul hal. Faza 2 mi se pare ideala pt o dieta. Cred ca nu ii lipseste nimic din ce ar trebui sa mancam.

DrIulia2010 11 mar 2010 23:36:26

Re: Studiu Low Carbs Diet vs Low Fat Diet
 
Da,se face o trecere fina,dar din pacate nu e respectata.:)
Faza 2 da,e in regula,nu lipseste nici un nutrient esential.


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:44:14.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO