Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #5571 (permalink)  
Vechi 25 ian 2013, 09:29:22
Antuca's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 02 oct 2009
Locaţie: Piatra Neamt, Romania
Vârsta: 47
Dieta: Monti+ sport!
Date: 168cm, 63.4kg
Mesaje: 716
Aprecieri acordate: 16
Am fost apreciat(a) de 17 ori in 15 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

'Neata fetelor!
Vin cu cafeluta si cu meniul!
Aseara: sala( si eu fac tot tae-bo, este super!)
Cina: Salata de naut cu castraveti in otet si putina maioneza( facuta de mine).
Azi: MD- 2 chifle cu tarate cu gem fara zahar, 1 cafea
Pranz: de vazut ce ne hotaram sa comandam la birou, probabil ceva carne cu garnitura de legume sau cu salata.
Cina: va povestesc maine
Gustari: migdale, mere, portocale
O zi minunata!
__________________
Antuca, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2002 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1485 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #5572 (permalink)  
Vechi 25 ian 2013, 14:54:44
Q88's Avatar
Q88 Q88 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Montignac
Date: 167cm, 61.1kg
Mesaje: 3.887
Aprecieri acordate: 3.738
Am fost apreciat(a) de 3.919 ori in 2.163 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Buna ziua fetelor!
Eu azi am mancat:
MD: salata maaareee de fructe (200g kiwi, 160g mandarine, 120g ananas, 100g mere)
P: 380g fasole batuta (fara prajeala) cu gogosari in otet
G: 40g nuci
C: 200g salata de vinete cu ceapa si 40g masline.
Am facut 45 min Tae Bo Insane Abs si 10 min stepper. Mai pe seara urmeaza 34 min exercitii cu greutati.

Antuca ma bucur ca mai e cineva care face Tae Bo.
In vara trecuta si eu faceam salata de naut cu rosii, castraveti, masline, ceapa de apa si era foarte buna! Rosiile pe care le gasim acum nu imi plac deloc si de aceea nu mai fac.
Dar eu nu inteleg combinatia ta intre naut si maioneza. Sunt convinsa ca e delicioasa, dar monti nu spune ca nu trebuie sa combinam carbohidratii cu grasimile????
Daca eu gresesc spune-mi si maine mananc si eu paine cu unt ca visez la combinatia asta......
__________________
Un om de succes este acela care poate construi o fundație solidă cu cărămizile pe care alții le aruncă în el.
Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...ml#post1443416
Răspuns cu citat
  #5573 (permalink)  
Vechi 25 ian 2013, 17:45:36
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de Q88 Vezi mesajul
Apreciez foarte mult astfel de Doamne pentru ca am avut multe de invatat de la ele si la facultate si la serviciu.
Mult spor in sesiune si numai note mari.

VAmedeea te rog eu din suflet fa Tae Bo in continuare. Eu fac numai dupa Billy Blanks si e cu adevarat bun si e prima oara cand se vede.
Iti spun cateva cuvinte despre mine in speranta ca reusesc sa te conving.
Am 24 de ani (inca nu sunt 25, mai am 2 luni ) si de cand ma stiu pe lumea asta nu am facut sport. Nu stiu sa merg pe bicicleta, nu m-am dat cu rolele, cu sania, nu am alergat cand eram copil, nu ma jucam in fata blocului,etc.
Pe scurt nu am facut niciun fel de miscare, nici macar joaca aceea de copii si tot timpul eram scutita la sport.
Te rog sa ma crezi pe cuvant: nu ma miscam DELOC!
Daca vreodata voi avea un copil il duc cu forta la sport, orice isi doreste, dar nu il las sa stea.
Imagineaza-ti ca eu la 14 ani aveam 61 de kg la 1,60 si un pic. Eram mai grasa fata de colegele mele.
Dupa ce am terminat facultatea in 2011 si m-am intors la mama acasa, m-am decis sa ma las de fumat si am reusit cu Tae Bo. Am facut o luna dupa un DVD cu Luminita Nicolescu si apoi am trecut la Billy Blanks. Dupa 15 min cu Billy tremuram din toate incheieturile; dupa 3-4 zile mai adaugam cate 5 -10 min de exercitii si asa treptat am reusit sa fac tot programul.
Minunea cu sportul a tinut aproape 3 luni si apoi am renuntat pentru ca nu slabisem 10 kg asa cum imi doream eu!
Am avut o perioada stresanta pentru un concurs si mancam ce apucam si multeeeee dulciuri. Dupa ce am esuat in vara aceasta la concurs am constatat ca iar sunt o rotunjoara la 63 de kg.
Si ca sa reusesc sa depasesc esecul, sa ma mobilizez sa ma apuc de invatat pentru acelasi examen si ca sa vad transformari ale corpului meu am revenit din septembrie la Billy Blanks.
De data aceasta am revenit cu altfel de ganduri si anume: nu conteaza daca slabesc 2 kg intr-o luna, fac sport pentru sanatatea mea si ca sa se intareasca musculatura.
Si multumesc lui Dumnezeu peste 3 zile se fac 4 luni de cand m-am apucat de sport, am pierdut 10 cm la coapse (nu am crezut ca voi reusi vreodata sa imi subtiez pulpele, orice altceva am incercat a dat gres 100%) si am slabit 7 kg in 4 luni (putin, dar imi amintesc din nou scopul: fac sport pentru sanatatea mea fizica si psihica si pentru a avea un trup armonios).

VAmedeea si fetelor va rog sa dati o sansa acestui sport. Rezultate vor fi! va garantez!

Am citit urmatoarele: corpul are nevoie de minim 3 luni ca sa se transforme; oare chiar nu meritam 3 luni pentru noi? Raspundeti-va la aceasta intrebare. Eu cand mi-am raspuns am stiut ce am de facut pe viitor.
Frumos mesaj!
Eu in schimb am fost un copil destul de activ. Nu faceam sport dar faceam miscare. Adica mergeam f. mult pe jos, faceam treaba in casa, ieseam afara la joaca, ba un volei, ba un alergat, ba gimnastica la orele de educatie fizica...

Doar ca era miscare in aer liber si mereu cu alte persoane. De una singura nu m-am miscat niciodata, am preferat mereu sa stau la filme, sa citesc, etc.

Am si fost slaba pana acum 4 ani cand am inceput sa iau niste tratamente si poate si de aceea sportul nu ma atrage f. mult.

Si nu ca nu ma atrage, ci pur si simplu nu imi vine acasa si de una singura. De aceea marele meu tel in urmatoarea perioada e sa imi schimb jobul si sa imi fac abonament la sala. Imi doresc enorm sa fac sala. Ca la sala am mai fost cand eram prin liceu cu o prietena si eram acolo aproape zilnic.

Asa ca planuri sunt. Acasa am tot incercat diverse, dar nu ma atrage nimic daca nu mai e careva pe langa mine sa facem impreuna.
Citat:
Anterior postat de Q88 Vezi mesajul
Buna ziua fetelor!
Eu azi am mancat:
MD: salata maaareee de fructe (200g kiwi, 160g mandarine, 120g ananas, 100g mere)
P: 380g fasole batuta (fara prajeala) cu gogosari in otet
G: 40g nuci
C: 200g salata de vinete cu ceapa si 40g masline.
Am facut 45 min Tae Bo Insane Abs si 10 min stepper. Mai pe seara urmeaza 34 min exercitii cu greutati.

Antuca ma bucur ca mai e cineva care face Tae Bo.
In vara trecuta si eu faceam salata de naut cu rosii, castraveti, masline, ceapa de apa si era foarte buna! Rosiile pe care le gasim acum nu imi plac deloc si de aceea nu mai fac.
Dar eu nu inteleg combinatia ta intre naut si maioneza. Sunt convinsa ca e delicioasa, dar monti nu spune ca nu trebuie sa combinam carbohidratii cu grasimile????
Daca eu gresesc spune-mi si maine mananc si eu paine cu unt ca visez la combinatia asta......
Gresesti un pic pt ca nautul are ig mic, pe cand painea, fie ea si integrala, are ig. mediu si mare.
Asa ca mazarea, nautul, fasolea, lintea (toate uscate sau congelate - nu in conserva!!!!!) pot fi folosite fara probleme si cu grasimi.
Plus ca at cand Antuca spune putina maioneza e intradevar f. putina.
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui VAmedeea:
Antuca (28 ian 2013), Q88 (25 ian 2013)
  #5574 (permalink)  
Vechi 25 ian 2013, 19:58:59
Q88's Avatar
Q88 Q88 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Montignac
Date: 167cm, 61.1kg
Mesaje: 3.887
Aprecieri acordate: 3.738
Am fost apreciat(a) de 3.919 ori in 2.163 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

VAmedeea abia astept sa imi spui ca te-ai apucat de sala. Si poate, dupa ce iti intri in ritm, faci la sala Tae Bo ca Antuca. Sunt convinsa ca la sala e mai distractiv, dar eu ma simt mai bine in intimitatea casei.
Adevarul e ca eu ma gandesc foarte mult si la economia de timp (drumul pana la sala dus-intors; daca mai am si "norocul sa ma intalnesc cu cineva" inseamna sa pierd 3-4 ore si nu imi permit, cel putin nu zilnic).
Imi pare rau ca pastilele te-au dat peste cap. Imi imaginez ca le-ai luat pentru ca aveai nevoie si ele ti-au dat peste cap metabolismul.

Din ce mi-ai explicat inteleg ca pot sa mananc mazare cu pui maine?
Mai explicati-mi odata de ce nu sunt bune la conserva. Stiu ca s-a mai discutat mai demult tot aici, dar nu reusesc sa imi amintesc.
__________________
Un om de succes este acela care poate construi o fundație solidă cu cărămizile pe care alții le aruncă în el.
Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...ml#post1443416
Răspuns cu citat
  #5575 (permalink)  
Vechi 25 ian 2013, 20:52:42
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de Q88 Vezi mesajul
VAmedeea abia astept sa imi spui ca te-ai apucat de sala. Si poate, dupa ce iti intri in ritm, faci la sala Tae Bo ca Antuca. Sunt convinsa ca la sala e mai distractiv, dar eu ma simt mai bine in intimitatea casei.
Adevarul e ca eu ma gandesc foarte mult si la economia de timp (drumul pana la sala dus-intors; daca mai am si "norocul sa ma intalnesc cu cineva" inseamna sa pierd 3-4 ore si nu imi permit, cel putin nu zilnic).
Imi pare rau ca pastilele te-au dat peste cap. Imi imaginez ca le-ai luat pentru ca aveai nevoie si ele ti-au dat peste cap metabolismul.

Din ce mi-ai explicat inteleg ca pot sa mananc mazare cu pui maine?
Mai explicati-mi odata de ce nu sunt bune la conserva. Stiu ca s-a mai discutat mai demult tot aici, dar nu reusesc sa imi amintesc.
Mazare cu pui poti manca!

Mazarea din conserva si cam tot ce e in conserva are igul ridicat pt ca de obicei se foloseste zahar ca sa le conserve. Si chiar daca nu ar fi zahar in apa aia faptul ca sunt firte inainte si apoi o perioada lunga de timp stau in lichid duce la o deteriorare a structurii amidonului pe care leguminoasele il contin. Iar amidonul din ele este cel ce ridica glicemia.

Discursul e mai lung si mai complicat de explicat. Ca asa si faina are amidon. Dar sunt 2 tipuri de amidon. Si in timp ce faina are in proportie mai mare un anumit tip de amidon (care se dizolva f. repede), spre ex nautul are in proportie mai mare tipul celalalt, care e mai greu de distrus.

As putea sa caut si denumirile stiintifice, dar nu stiu daca ajuta pe cineva sau chiar conteaza.

Si eu astept cu nerabdare sa aj la sala. Si medicamentele le aiu tot timpul de mai bine de 4 ani pt ca am lupus (search pe domnul G pt detalii
Pupici!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui VAmedeea:
Q88 (26 ian 2013)
  #5576 (permalink)  
Vechi 26 ian 2013, 08:31:59
Q88's Avatar
Q88 Q88 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Montignac
Date: 167cm, 61.1kg
Mesaje: 3.887
Aprecieri acordate: 3.738
Am fost apreciat(a) de 3.919 ori in 2.163 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Multumesc pentru raspuns!
Nu e nevoie sa cauti denumirile stiintifice pentru ca am inteles mult mai bine asa cum ai explicat tu.
Imi pare rau ca ai lupus. Multa sanatate si sa treci cat mai repede peste.
__________________
Un om de succes este acela care poate construi o fundație solidă cu cărămizile pe care alții le aruncă în el.
Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...ml#post1443416
Răspuns cu citat
  #5577 (permalink)  
Vechi 26 ian 2013, 11:26:06
AvramRaluca's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2011
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Date: 158cm, 57.7kg
Mesaje: 93
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Buna,

Numele meu este Raluca si am 23 ani si 58 kg (1.58 cm) in ultimii 3 ani am tinut tot felul de diete printre care si montignac cu care nu am reusit sa scad sub 55-54 kg dar si ultima Dukan cu care ajunsesem la 51 kg (unde imi si doresc).

Dar se pare ca imediat cum nu mai tin dietele ca in carti kg vin inapoi cat ai zice peste

Asa ca ma intorc aici.... la dieta montignac (pentru ca e cea mai apropiata de un stil de viata sanatos) si sper sa gasesc in mine din nou ambitia de a face sport.

Aveti vreun sfat? Sunt cam demoralizata de tot istoricul asta tumultos cu kg

O zi placuta tuturor!
AvramRaluca, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1483 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 966 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #5578 (permalink)  
Vechi 26 ian 2013, 15:40:36
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de Q88 Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns!
Nu e nevoie sa cauti denumirile stiintifice pentru ca am inteles mult mai bine asa cum ai explicat tu.
Imi pare rau ca ai lupus. Multa sanatate si sa treci cat mai repede peste.
Multumesc mult!

Citat:
Anterior postat de AvramRaluca Vezi mesajul
Buna,

Numele meu este Raluca si am 23 ani si 58 kg (1.58 cm) in ultimii 3 ani am tinut tot felul de diete printre care si montignac cu care nu am reusit sa scad sub 55-54 kg dar si ultima Dukan cu care ajunsesem la 51 kg (unde imi si doresc).

Dar se pare ca imediat cum nu mai tin dietele ca in carti kg vin inapoi cat ai zice peste

Asa ca ma intorc aici.... la dieta montignac (pentru ca e cea mai apropiata de un stil de viata sanatos) si sper sa gasesc in mine din nou ambitia de a face sport.

Aveti vreun sfat? Sunt cam demoralizata de tot istoricul asta tumultos cu kg

O zi placuta tuturor!
Buna!
Singurul sfat pe care ti-l pot da e sa te linistesti psihic, sa inveti sa iti iubesti corpul pt ca tu nu esti o persoana grasa, sa-ti faci un abonament la sala si fie ca ai chef, fie ca nu, sa te tii de el si sa incerci sa eviti alimentele nocive.
Dupa cum vezi nu ti-am spus nimic de nici o dieta. Si asta pt ca orice ai dori sa tii, dupa un timp vei fi din nou frustrata si iar te vei ingrasa. Mananca din cele sanatoase pana te saturi si gusta din cele de care ai pofta. Ca de obicei poftele sunt de cioco sau de cartofi. Nu ti le exclude de tot, mai ales daca e ceva ce iti place la nebunie. Spre ex mie imi plac de mor pepenii si porumbul fiert.

Asta e sfatul meu pt tine.

Si tine mereu moralul sus!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui VAmedeea:
coana mare (26 ian 2013), Michelina (01 feb 2013)
  #5579 (permalink)  
Vechi 26 ian 2013, 16:46:59
Q88's Avatar
Q88 Q88 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Montignac
Date: 167cm, 61.1kg
Mesaje: 3.887
Aprecieri acordate: 3.738
Am fost apreciat(a) de 3.919 ori in 2.163 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de AvramRaluca Vezi mesajul
Buna,

Numele meu este Raluca si am 23 ani si 58 kg (1.58 cm) in ultimii 3 ani am tinut tot felul de diete printre care si montignac cu care nu am reusit sa scad sub 55-54 kg dar si ultima Dukan cu care ajunsesem la 51 kg (unde imi si doresc).

Dar se pare ca imediat cum nu mai tin dietele ca in carti kg vin inapoi cat ai zice peste

Asa ca ma intorc aici.... la dieta montignac (pentru ca e cea mai apropiata de un stil de viata sanatos) si sper sa gasesc in mine din nou ambitia de a face sport.

Aveti vreun sfat? Sunt cam demoralizata de tot istoricul asta tumultos cu kg

O zi placuta tuturor!
Bine ai venit in gasca Raluca!
Cred ca noi toate am trecut prin perioada de dezamagire cand se intorc kg.
Majoritatea fetelor de aici avem experiente asemanatoare cu a ta: o perioada in care am slabit si perioada de dupa cura de slabire, cand ne dorim sa mancam normal dar sa ne pastram rezultatul.
Nu se poate sa mancam normal si sa ne pastram silueta dintr-un singur motiv: noi definim gresit expresia "normal"!
Gandeste-te la un singur lucru: "mancatul normal" asa cum tu il definesti te-a adus la 58 de kg. E o vorba care spune asa: daca faci aceleasi greseli in continuare, de ce te astepti sa obtii rezultate diferite?
Lasand filosofia deoparte si mai pe romaneste: sa presupunem ca tie iti place sa mananci piure, paste, mamaliga cu branza, etc. Tu nu beneficiezi de un SUPERMETABOLISM (de genul fetelor care mananca orice, oricand si oricum si ele sunt tot scandura - am 2 verisoare de genul acesta) si dupa ce slabesti si ajungi la nr de kg cu care tu te simti bine (si anume 51) iti doresti sa mananci normal, adica ce mancai inainte de cura de slabire (paste, piure, mamaliga - asa am presupus eu ca ti-ar placea). O intrebare logica: daca te intorci la ce mancai inainte, oare nu e normal sa te intorci si la nr de kg pe care il aveai??

Fetele ca noi, care nu poseda de la mama natura un SUPERMETABOLISM, trebuie sa inteleaga urmatoarele lucruri:

1) NU EXISTA o cura de slabire care sa ne schimbe metabolismul; nu exista acea cura minune (indiferent cum se cheama: Montignac, Scardale, Dukan, Atkins, South Beach, Rina 90, disociata, etc) pe care sa o tinem o luna sau 2 luni si apoi sa mancam ce vrem si sa ne mentinem rezultatele pana la adanci batraneti. Primul om care va inventa o astfel de cura va castiga Nobelul (aceasta constatare apartine unei persoane care a citit mai multe decat mine)

2) "Gusturile se educa, iar pofta se mai pune si in cui!" (Carmen Bruma)
E adevarat, testat pe propria-mi piele de 4 luni deja. De exemplu: am inlocuit painea cu branza topita si salam/parizer/muschi (sunt cel putin 600 de calorii si multe substante periculoase, iar pentru mine reprezentau un mic dejun delicios) cu branza proaspata de la tarani cu masline, castraveti si rosii cand e sezonul (aproximativ 350 de calorii).
Dupa 4 luni de zile mi se pare normal, natural, firesc ca micul dejun sau cina sa fie format din asa ceva; iar inainte mi se parea un chin.
Am constatat ca nu mai imi place nici margarina (o grasime hidrogenata periculoasa).

3) trebuie sa intelegem ca avem nevoie sa ne schimbam stilul de alimentatie si ca trebuie sa introducem sportul in viata noastra. Aici nu ma refer la persoane care se afla in situatia VAmedeei, respectiv persoane care s-au ingrasat din cauza medicamentelor sau a unor probleme de sanatate.

4) si ultimul lucru pe care trebuie sa il intelegem este ca lupta cu kg e castigata doar AZI, cand am mancat corect, cand am facut sport. Maine e o noua lupta.

Pe final pot sa iti spun ca nu sunt o slabuta, dar e prima oara cand arat bine. Am pierdut 7 kg in 4 luni (povestea pe scurt am scris-o la pagina 557), dar in aceste 4 luni am deprins niste obiceiuri sanatoase, am invatat o multime de lucruri despre alimentatie si cea mai mare realizare a mea e ca m-am apucat de sport (asta insemnand de cel putin 4-5 ori pe saptamana).
Daca ai avut rabdare sa citesti pana aici, iti recomand sa citesti si cartile lui Carmen Bruma; sa nu crezi ca fac reclama, dar cartile ei si cateva articole ale Slabutei mi-au schimbat modul de gandire vis-a-vis de relatia cura de slabire (efecte de scurta durata) si stil de viata sanatos+sport (efecte de lunga durata)!
Cartile le gasesti pe acest forum la sectiunea "biblioteca".
Si cel mai important lucru e sa iti gasesti motivatiile tale. Eu am mai multe si daca intr-o zi vreau sa trag chiulul de la sport imi amintesc cel putin una.
Du-te la sala, asa cum ti-a recomandat VAmedeea; iar daca esti comoda sau nu iti place ideea ca cineva sa se uite la tine in timp ce tu te chinui, cauta pe "youtube" sau pe "vplay" filme cu programe de sport (cauta-le pe cele de 45-50 min).
Eu insist pe ideea cu Tae Bo. Eu sunt genul de persoana care se plictiseste repede, dar daca faci Tae Bo nu ai cum sa te plictisesti.
Daca ai vreo nelamurire, te ispiteste vreo prajitura, vrei sa tragi chiulul de la sport sau ai nevoie sa fii sustinuta, scrie aici. Slabutele sunt fete deosebite, saritoare si iti vor raspunde. Ai fi uimita cate lucruri stiu slabutele si le impartasesc pe acest forum.
Mult succes si incearca sa intelegi ca trebuie sa faci niste schimbari in viata ta! Nu ai nevoie de o noua cura de slabire, pentru ca stii de acum care e finalul.
__________________
Un om de succes este acela care poate construi o fundație solidă cu cărămizile pe care alții le aruncă în el.
Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...ml#post1443416

Ultima dată editat de Q88; 26 ian 2013 at 16:50:53.
Răspuns cu citat
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui Q88:
Antuca (28 ian 2013), Michelina (01 feb 2013), RaluR (29 ian 2013), VAmedeea (26 ian 2013)
  #5580 (permalink)  
Vechi 26 ian 2013, 17:07:15
AvramRaluca's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2011
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Date: 158cm, 57.7kg
Mesaje: 93
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Wow fetelor ce frumos mi-ati scris!! Va multumesc frumos pentru sustinere. Aveti dreptate ca nu am nevoie de inca o dieta ci de un stil de viata sanatos PERMANENT

Placerile mele din pacate sunt cele de la fast food (fie ca sunt restaurante fie care sunt covrigi) De ce? Lipsa de timp in general adica foamea pe drum. Munca zilnica cel putin 10 ore plus drum spre casa etc. Stiti cum este sigur

Dar promit sa gasesc macar 30 min zilnic prin casa sa fac sport si sa gatesc lucruri simple si sanatoase.

Si azi am mancat asa MD: putin iaurt degresat combinat cu branza degresata, tarate de ovaz 1 lingura si o lingura fructe goji

Pranz: supa crema din broccoli, morcov, ceapa cu 2-3 bucatele de paine prajita (neagra)
120 gr sardine in sos tomat

Acum fac o prajitura de dieta formata din branza de vaci degresata, oua, iaurt degresat, 1 linguritza cacao degresat, esenta de rom, scortisoara si indulcitor.

Daca va suna interesant va spun reteta

Va pup cu drag!
AvramRaluca, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1483 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 966 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
calorii, dieta, fetelor, gasca, michel, montignac, partea, sanatos, slabit, tin


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Gasca fetelor care tin Montignac partea IX VAmedeea Dieta Michel Montignac 4971 02 ian 2012 04:11:16
Gasca fetelor care tin Montignac partea VIII Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4048 19 iun 2011 10:02:48
Gasca fetelor care tin Montignac partea V Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4071 19 oct 2010 22:05:39
Gasca fetelor care tin Montignac partea II Slabuta Arhiva - Dieta Michel Montignac 4413 09 iul 2010 10:01:33
Gasca fetelor care tin Montignac partea I adynna Arhiva - Dieta Michel Montignac 3430 07 apr 2010 22:49:32

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole