forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Michel Montignac (http://forum.slabute.ro/dieta-michel-montignac/)
-   -   Intrebari Montignac (http://forum.slabute.ro/dieta-michel-montignac/intrebari-montignac-3931.html)

Dana S 27 mar 2010 10:42:47

Intrebare in legatura cu dieta Montignac
 
Stie cineva daca in dieta disociata a lui Montignac se pot combina carbohidratii cu proteinele vegetale?E foarte comod,de exemplu sa mananci o felie de paine cu branza tofu,care se gaseste acum cu diferite gusturi(cu marar,cu chimen,cu ardei).Problema e daca e permis...:-/

sunshine 28 mar 2010 20:14:54

Re: Intrebare in legatura cu dieta Montignac
 
daca vrei sa consumi la o masa glucidica, tofu tre sa aiba 0% grasime( nici nu cred ca se gaseste) iar paine sa fie conforma, iar daca vrei la o masa lipidica paine tre sa aiba un continut de min24% fibre. mai asteapta si alte pareri :)

alxa 23 mai 2010 08:24:00

Intrebari Montignac
 
salut, dragele mele:)

Deocamdata nu am cartea Montignac, si am aflat doar partial cum e cu reteta Montiganc...Pana voi face rost de carte am insa o intrebare: ciocolata neagra(85%) se poate manca cu glucide sau cu lipide...mie mi se intampal f des, ca dupa o masa pr-lipidica sa am senzatia de nevoie de dulce si am vazut ca 1-1 patratele de ciocolata neagra ajuta....

stiti ceva despre asta?

si o alta intrebare despre peste:se poate manca in combinatie cu paine neagra?

mersi, si scuze daca intrebarile mele par aiurea, dar dupa cum spuneam inca nu am cartea:(

numai bine!

sunshine 23 mai 2010 09:22:10

Re: montiganc
 
Citat:

Anterior postat de alxa (Post 197223)
salut, dragele mele:)

Deocamdata nu am cartea Montignac, si am aflat doar partial cum e cu reteta Montiganc...Pana voi face rost de carte am insa o intrebare: ciocolata neagra(85%) se poate manca cu glucide sau cu lipide...mie mi se intampal f des, ca dupa o masa pr-lipidica sa am senzatia de nevoie de dulce si am vazut ca 1-1 patratele de ciocolata neagra ajuta....

stiti ceva despre asta?

si o alta intrebare despre peste:se poate manca in combinatie cu paine neagra?

mersi, si scuze daca intrebarile mele par aiurea, dar dupa cum spuneam inca nu am cartea:(

numai bine!

buna, ciocolata se poate manca dupa masa prot - lip, sau ca si gustare
peste se consuma numai alaturi de alimente cu IG<= 35
deci nu cu paine, paste, orez

mvthebest 23 mai 2010 10:04:19

Re: Intrebari Montignac
 
Faina neagra este permisa la Monti?:)

onetotilia 23 mai 2010 10:07:37

Re: Intrebari Montignac
 
mira eu stiu ca tot ce e ntegral e permis.... si eu de luni ma apuc.. :) de monti

mvthebest 23 mai 2010 10:41:35

Re: Intrebari Montignac
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 197321)
mira eu stiu ca tot ce e ntegral e permis.... si eu de luni ma apuc.. :) de monti

Si e?:))
Batonelele fribro bar sunt permise? Sunt facute din: fructoza, dextroza, masa de cacao, ulei din sambure de palmier, izolat proteic de soia, fulgi de porumb, faina de cereale expandate, tarata de grau, lecitina, vitamina C...
Si daca da,cand pot sa le mananc?

mvthebest 23 mai 2010 13:54:02

Re: Intrebari Montignac
 
Daca dieta Monti nu permite zaharul,dar permite ciocolata cu peste 70%cacao. Am vazut ca multe(nu stiu daca toate) ciocolatiile acelea au si zahar.
Exista si cioco cu peste 70%cacao cu fructoza?:-/
Calorii Ciocolata amaruie 72% cacao, Carrefour
Calorii Ciocolata amaruie 75% cacao, Heidi Dark Intense
Calorii Ciocolata amaruie 80% cacao Intense Noir, Anidor

sunshine 23 mai 2010 14:04:00

Re: Intrebari Montignac
 
mira ti-am raspunsul in jurnal referitor la fibrobar. cat despre faina, la monti se fol faina integrala in combinatie cu tarate.
ciocolata, poate sa contina zahar, dar tre sa aiba min 75% cacao. in acest caz cantitatea de zahar este neglijabila, deci nu te chinui sa cauti cioco cu froctoza. trebuie doar sa aiba min 75% cacao

mvthebest 23 mai 2010 14:32:29

Re: Intrebari Montignac
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 197530)
mira ti-am raspunsul in jurnal referitor la fibrobar. cat despre faina, la monti se fol faina integrala in combinatie cu tarate.
ciocolata, poate sa contina zahar, dar tre sa aiba min 75% cacao. in acest caz cantitatea de zahar este neglijabila, deci nu te chinui sa cauti cioco cu froctoza. trebuie doar sa aiba min 75% cacao

Aa,fain.:)
Ma uitam la ciocolata ,la cele cu peste 70%cacao si toate erau si cu zahar. Desi nu se simte:)) ca ar avea.:P
Multumesc. Am sa caut atunci faina integrala. :) Desi astea neagra cam are gust de tarare:))


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:39:25.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO