forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Rapida (http://forum.slabute.ro/dieta-rapida/)
-   -   Dieta cu ciorba de legume (http://forum.slabute.ro/dieta-rapida/dieta-ciorba-legume-9424.html)

Sarita 18 iun 2011 18:23:18

Dieta cu ciorba de legume
 
De curand am aflat ca o cunostinta a slabit cu o dieta asemanatoare celei cu supa de varza numai ca a inlocuit acea supa cu o ciorba ce contine rosii,morcovi,telina si putin orez. Si se pare ca se mentine;;)
In prima zi, pe langa supa mai ai voie sa mananci fructe cat de multe doresti (in afara de banane)si sa bei foarte multa apa plata.
A doua zi combini supa cu legume si apa plata, dar ai grija sa eviti legumele precum fasolea, mazarea, cartoful si porumbul.
A treia zi ai voie atat fructe cat si legume. Si bineintels multa supa si apa.
A patra zi mananci 3 banane si supa.
A cincea zi poti servi 800 de grame de carne de vita sau pui cu supa si multa apa.
In cea de sasea zi poti manca orez fiert pe langa supa cu care te-aiobisnuit deja.
In ce-a de-a saptea zi si ultima de altfel poti manca peste pe gratarsi multa supa.

Intrebarea mea e : In caz ca tin aceasta dieta 7 zile iar apoi revin treptat la un regim sanatos, crescand nr caloriilor cu 50kcal/saptamana exista sansa sa pun inapoi kg slabite sau chiar mai multe?:-/

LicuriciColorat 18 iun 2011 20:50:47

Re: Dieta cu ciorba de legume???
 
Citat:

Anterior postat de Sarita (Post 693399)
De curand am aflat ca o cunostinta a slabit cu o dieta asemanatoare celei cu supa de varza numai ca a inlocuit acea supa cu o ciorba ce contine rosii,morcovi,telina si putin orez. Si se pare ca se mentine;;)
In prima zi, pe langa supa mai ai voie sa mananci fructe cat de multe doresti (in afara de banane)si sa bei foarte multa apa plata.
A doua zi combini supa cu legume si apa plata, dar ai grija sa eviti legumele precum fasolea, mazarea, cartoful si porumbul.
A treia zi ai voie atat fructe cat si legume. Si bineintels multa supa si apa.
A patra zi mananci 3 banane si supa.
A cincea zi poti servi 800 de grame de carne de vita sau pui cu supa si multa apa.
In cea de sasea zi poti manca orez fiert pe langa supa cu care te-aiobisnuit deja.
In ce-a de-a saptea zi si ultima de altfel poti manca peste pe gratarsi multa supa.

Intrebarea mea e : In caz ca tin aceasta dieta 7 zile iar apoi revin treptat la un regim sanatos, crescand nr caloriilor cu 50kcal/saptamana exista sansa sa pun inapoi kg slabite sau chiar mai multe?:-/


Cred ca doar tu poti stii raspunsu
eu zic ca difera de la organism la organism,si eu am tinut o dieta asemanatoare si am reusit sa ma mentin dupa,pe cand dupa disociata n'am reusit
depinde si de ce papi dupa ce termini cura asta,daca te mentii tot la alimente sanatoase si calorii oki nu cred ca te ingrasi
ar trebui sa calculezi caloriile,sa vezi cam cat papi in sapt asta de dieta,apoi sa papi sanatos tot de aceleasi calorii crescand cum ai spus sapt cu 50:)

Sarita 19 iun 2011 15:32:36

Re: Dieta cu ciorba de legume???
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 693481)
Cred ca doar tu poti stii raspunsu
eu zic ca difera de la organism la organism,si eu am tinut o dieta asemanatoare si am reusit sa ma mentin dupa,pe cand dupa disociata n'am reusit
depinde si de ce papi dupa ce termini cura asta,daca te mentii tot la alimente sanatoase si calorii oki nu cred ca te ingrasi
ar trebui sa calculezi caloriile,sa vezi cam cat papi in sapt asta de dieta,apoi sa papi sanatos tot de aceleasi calorii crescand cum ai spus sapt cu 50:)

Merci de raspuns dar cred ca totusi nu voi incerca diete rapide ci voi continua cu hipocalorica :D

LicuriciColorat 19 iun 2011 18:37:03

Re: Dieta cu ciorba de legume???
 
Citat:

Anterior postat de Sarita (Post 693929)
Merci de raspuns dar cred ca totusi nu voi incerca diete rapide ci voi continua cu hipocalorica :D


asta e cel mai bine:),dietele astea sunt pt persoane care slabesc foarte greu,cum as fii eu:)),de mentinut ma mentin,de slabit mie ft greu din pacate

Sarita 19 iun 2011 18:43:04

Re: Dieta cu ciorba de legume???
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 694058)
asta e cel mai bine:),dietele astea sunt pt persoane care slabesc foarte greu,cum as fii eu:)),de mentinut ma mentin,de slabit mie ft greu din pacate

mie-mi spui?:))
si eu mananc sanatos, fac miscare insa slabesc ff greu...dietele si-au pus amprenta pe mine si pe metabolismul meu:P

LicuriciColorat 19 iun 2011 18:46:22

Re: Dieta cu ciorba de legume???
 
Citat:

Anterior postat de Sarita (Post 694063)
mie-mi spui?:))
si eu mananc sanatos, fac miscare insa slabesc ff greu...dietele si-au pus amprenta pe mine si pe metabolismul meu:P

:)) nu esti singura,din pacate traiesc intr'o mare dilema:ce sa fac sa slabesc?
sper doar ca sportu si alimentatia sanatoasa sa'mi fie de ajutor,sper si tot sper:)))

Sarita 19 iun 2011 18:51:50

Re: Dieta cu ciorba de legume???
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 694067)
:)) nu esti singura,din pacate traiesc intr'o mare dilema:ce sa fac sa slabesc?
sper doar ca sportu si alimentatia sanatoasa sa'mi fie de ajutor,sper si tot sper:)))

si eu la fel :)) cea mai mare problema e ca suntem tinere ..ce vom face atunci cand vom avea 40 de ani? ne vom ingrasa de la 400 kcal/zi?:))

LicuriciColorat 19 iun 2011 19:16:17

Re: Dieta cu ciorba de legume???
 
Citat:

Anterior postat de Sarita (Post 694070)
si eu la fel :)) cea mai mare problema e ca suntem tinere ..ce vom face atunci cand vom avea 40 de ani? ne vom ingrasa de la 400 kcal/zi?:))

:))) sper sa nu
oricum se mai schimba metabolismu in ani
eu ma bazez pe faptu ca asa era si tata pana pe la 21-22 ani mai bine facut,apoi a slabit slabit,de a fost mult prea slab desi baga in el ca porcusoru,el mi'a zis'stai sa muncesti si ai sa vezi cum slabesti de nu'ti mai traba sala'=))) sper sa fie asa:D,insa de sport nu ma las

Mihaela1006 20 iun 2011 11:11:15

Re: Dieta cu ciorba de legume???
 
Citat:

Anterior postat de Sarita (Post 694070)
si eu la fel :)) cea mai mare problema e ca suntem tinere ..ce vom face atunci cand vom avea 40 de ani? ne vom ingrasa de la 400 kcal/zi?:))

Fetelor, ma bucur ca va ganditi si asa... la 40 de ani nu ma ingras nici la 3000 de calorii daca am facut o exceptie si am o medie de 1500-1800 de calorii zilnic, mancand cat pot de complet. Mai fac si excese (prajituri) dar incerc sa le fac constient si ca exceptii, mai uit de sport mai ales din lipsa de timp, dar nu uit sa mananc de 5 ori pe zi ca sa nu ajung sa mananc prea mult la o masa, imi pastrez deci un anumit volum al stomacului ca sa nu mai ajung sa mananc mai mult decat are nevoie organismul...
Studiati-va, cititi cat mai multe din ce se scrie despre diete, personalizati ce cititi si luati varsta ca aliat, pentru voi e mult mai usor daca va reechilibrati sa va mentineti :)
Mult spor!

iar "supa minune" v-o puteti face zilnic, sa o mancati ca fel I la pranz, sau la cina, doar din legumele pe care le aveti in frigider, fara cartofi, orez si fara paste sau alte adaosuri, doar legumele fierte si nici alea prea fierte, 10 minute ajung, condimentata cu verdeturi de sezon si putin ulei presat la rece care se adauga dupa ce se stinge focul. Lasati-o sa se raceasca si pe caldurile astea, imbogatita cu iaurt sau smantana, e foarte gustoasa ;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:11:40.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO