forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Rapida (http://forum.slabute.ro/dieta-rapida/)
-   -   Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare (http://forum.slabute.ro/dieta-rapida/dieta-ciorba-varza-dieta-infometare-213.html)

marky_84 16 aug 2009 14:27:06

Re: De ce vrei sa slabesti?
 
Citat:

Buna Marky si bine ai venit printre noi :)

Si eu am tinut aceasta dieta, cu ciorba de varza, dar nu as putea spune ca am ramas cu mare multumire de pe urma ei :(

Eu nu prea cred sa existe ingrasare brusca, asa din senin, inseamna ca ai avut o alimentatie destul de gresita, 7 kg intr-o luna este destul de mult :(

Si cu aceasta dieta cu ciorba de varza nu vei face altceva decat sa inrautatesti situatia, sa devii mai frustrata si mai obsedata de kg. ;)

Profita de sezonul cald si mananca fructe, legume, renunta la dulciuri si kg singure vor disparea :)
multumesc mult pentru ca m-ati primit atat de calduros
este adevarat m-am ingrasat 7 kg pentru ca am avut un regim de viata haotic
vreau sa slabesc pentru mine
in primul rand eu nu am tinut o dieta intreaga in viata mea adica le incepeam dar nu le terminam niciodata de slabit am slabit am ajuns odata chiar la 57 kg imediat dupa licenta
locuiam sg si nu prea aveam pofta de mancare
problema mea si cred ca a multora este ca sunt gurmanda
dc va vine sa credeti eu orice mananc chiar si ciorba de varza imi face placere sa o mananc
dieta aceasta o tin ptr ca mi se parea accesibila
si vreau sa o tin pana la capat ptr ca sa imi arat mie ca orice lucru chiar si el prost trebuie terminat.
nu consum multe dulciuri insa mananc seara(doar atunci am timp):(
culmea ironiei e ca in timpul dietei mi-am dat seama ca m-am ingrasat brusc dar kg care le-am pus repede se duc atat de greu
mai am 3 zile de dieta si o viata intreaga de regim de viata insa nu vreau sa ma mai ingras ptr ca sunt predispusa la acest lucru
spre exemplu ieri am facut de mancare ptr toata familia mea mancaruri bune si sanatoase insa am reusit sa ma abtin
ptr mine acest lucru inseamna foarte mult imi demonstreaza mie ca pot dar mai ales ma ambitioneaza in continuare
va urez mult succes tuturor in lupta contra kg si va multumesc ca existati :-*

Slabuta 18 aug 2009 21:05:07

Re: De ce vrei sa slabesti?
 
Citat:

Anterior postat de marky_84 (Post 19318)
multumesc mult pentru ca m-ati primit atat de calduros
este adevarat m-am ingrasat 7 kg pentru ca am avut un regim de viata haotic
vreau sa slabesc pentru mine
in primul rand eu nu am tinut o dieta intreaga in viata mea adica le incepeam dar nu le terminam niciodata de slabit am slabit am ajuns odata chiar la 57 kg imediat dupa licenta
locuiam sg si nu prea aveam pofta de mancare
problema mea si cred ca a multora este ca sunt gurmanda
dc va vine sa credeti eu orice mananc chiar si ciorba de varza imi face placere sa o mananc
dieta aceasta o tin ptr ca mi se parea accesibila
si vreau sa o tin pana la capat ptr ca sa imi arat mie ca orice lucru chiar si el prost trebuie terminat.
nu consum multe dulciuri insa mananc seara(doar atunci am timp):(
culmea ironiei e ca in timpul dietei mi-am dat seama ca m-am ingrasat brusc dar kg care le-am pus repede se duc atat de greu
mai am 3 zile de dieta si o viata intreaga de regim de viata insa nu vreau sa ma mai ingras ptr ca sunt predispusa la acest lucru
spre exemplu ieri am facut de mancare ptr toata familia mea mancaruri bune si sanatoase insa am reusit sa ma abtin
ptr mine acest lucru inseamna foarte mult imi demonstreaza mie ca pot dar mai ales ma ambitioneaza in continuare
va urez mult succes tuturor in lupta contra kg si va multumesc ca existati :-*

Hello Marky, scuze ca raspund mai tarziu, dar am avut ceva treaba :)

Este bine ca vrei sa lsabesti pentru tine, pentru corpul tau, pentru sanatatea ta, astea sunt motive foarte bune dar si motivationale, gandeste-te cat de bine iti va sta in fustita scurta :D

Nu trebuie sa tii multe diete, trebuie una si buna si care sa mentina efectul pe o perioada lunga de timp ;) Multe diete nu fac altceva decat "seaca" organismul de toate substantele nutritive, de tot ce este mai bun, dar grasimea tot e acolo ;)

Pacat ca ai un regim de viata care nu iti permite sa ai mese regulate. :(
Asta este unul din motivele pentru care se slabeste greu, mancand o data pe zi pui corpul in garda si asimileaza tot ce bagi. Cand, corect este sa papi de cel putin 3 ori pe zi, nu mai spun de cele 2 gustari.

Ma bucur ca ai reusit sa te abtii, este un pas mare inainte :) Vezi ca se poate?! :)
Eu zic ca vei reusi, ai putina rabdare, inarmeaza-te cu vointa si gandeste pozitiv, ;) este foarte important.

Sa ne auzim cu vesti bune :)>:D<

marky_84 19 aug 2009 08:29:51

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Am tinut aceasta cura ad literam
si am slabit 3 kg
in primele zile
dupa asta nimic
oricum e bine 3 kg intr-o saptamana
acum incep o noua cura de slabire care e facuta de un nutritionist sper sa slabesc

Frezya 20 oct 2009 15:53:42

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 1508)
Dieta cu ciorba de varza

Dieta cu supa de varza este deja faimoasa printre amatorii dietelor. Un motiv ar fi acela ca este chiar eficienta. Putinele sunt persoanele care au tinut acest regim si nu au slabit. Este o metoda de dezintoxicare a organismului si de slabire rapida.

Regimul nu trebuie sa dureze mai mult de sapte zile, pentru ca este unul hipocaloric ce poate provoca diverse carente in organism. Unele persoane se pot simti slabite, nervoase si lipsite de energie. Daca aceste simptome sunt grave trebuie renuntat la dieta si revenit la o alimentatie normala.

Cum preparam supa de varza?



Ai nevoie de:
  • varza tocata
  • ceapa
  • rosii
  • ardei gras
  • telina
  • morcovi
  • fasole verde
  • marar, patrunjel
Legumele se pun intr-o oala cu apa, iar cand supa incepe sa fiarba se adauga mararul si patrunjelul, dupa care se lasa la foc mic timp de 10 minute.
Iata ce vei manca in cele sapte zile ale dietei:

Ziua 1
Supa de varza in orice cantitate si oricand apare senzatia de foame
Fructe in orice cantitate, dar fara banana
Ziua 2
Supa de varza in orice cantitate
Legume fierte sau proaspete, in afara de fasole uscata, mazare, porumb
Un cartof copt cu unt, la cina
Ziua 3
Supa de varza in orice cantitate
Fructe si legume in orice cantitate, in afara de cartofi si cele mentionate la zilele 1 si 2
Ziua 4
Supa de varza in orice cantitate
Banane, cel mult opt
Lapte degresat in orice cantitate. Aceasta zi este menita sa-ti potoleasca pofta de dulciuri
Ziua 5
Supa de varza in orice cantitate
300-500 de grame de carne de vita sau pui (fara piele!) fiarta sau la gratar
Ziua 6
Supa de varza in orice cantitate
Legume, in afara de cele mentionate la ziua 2
300-500 de grame de carne slaba, fiarta sau la gratar
Ziua 7
Supa de varza in orice cantitate
Legume, in afara de cele mentionate la ziua 2
Orez fiert

Pe tot parcursul dietei se poate bea cafea sau ceai neidulcite sau indulcite cu zaharina. In zilele in care se mananca fructe se pot bea si sucuri naturale din fructe. La fel si in cazul legumelor. Nu se mananca paine, nu se beau sucuri, alcool sau apa minerala carbogazoasa. Este recomandat ca in fiecare zi sa se bea cel putin doi litri de apa plata. Pe parcursul dietei se ia un supliment cu multivitamine.

In saptamanile de dupa dieta se revine la o alimentatie diversificata dar hipocalorica, pentru a inlatura efectul yo-yo.

Buna! Multumesc pt informatii. Am inceput de azi aceasta dieta si sper sa fiu multumita, desi e controversata. Va scriu dupa cateva zile, in cazul in care am fost serioasa si am ceva de spus. Succes tuturor slabutelor in devenire!

simona-simonica 25 oct 2009 23:32:53

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Eu am incercat dieta cu ciorba de varza am tinut-o o saptamana dupa care am dat jos cca. 4kg. Nu m-am anemiat si nici nu am pus la loc pt ca am continuat sa mananc moderat nu am facut excese. As mai incerca-o sunt f multumita de ea singura problema e ca sotul mananca de toate ( alte mancaruri, fripturi, pizza, prajituri etc) si mi-e atat de greu sa ma abtin!!!!!!!!!!! Cred ca mai incerc odata prin noiembrie ;;)

Frezya 26 oct 2009 09:38:06

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
:)Buna, fetelor!
Am inceput dieta aceasta miercuri, azi e a6a zi si sunt multumita.Cu exceptia cate unui biscuite simplu mic sau a unei bomboane fara zahar, pot zice ca am respectat-o....mai putin ieri cand am mancat ditamai gogoasa. Dar merg in continuare...si nu doar 7 zile, ci cat mai multe.
Ma simt excelent, zilnic iau cate o tableta eurovita multiminerale, beau 2 cani/zi ceai verde, o cafea, 1,5-2 l apa/ceai de fructe de padure, totul neindulcit. Precizez ca de ani de zile eu sufar de constipatie, iar aceasta dieta m-a ajutat, fara sa-mi faca pb...am un singur scaun zilnic, nicidecum nu fac drumuri dese la toaleta.
In ziua a4a am facut si ceva ex fizice, ieri nu s-a putut, dar de azi reiau.
In fine, am slabit 2 kg, poate dc nu trisam erau mai multe kg pierdute, dar eu sunt multumita si ma bucur k ma simt bine si am putere sa continuu.
Saptamana asta merg la o cununie, cealalta la o nunta si sper sa-mi imbrac hainele care-mi plac dar nu-mi vin demult.
Va pup, va doresc tuturor succes si promit sa va tin la curent. Astept de asemenea sa scrieti cum va merge.:-*

oann 08 dec 2009 13:41:58

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
salutare slabutele!!!!;;)
hop si eu printre voi....de ieri m-am hotarat sa lupt din nou

pe scurt povestea mea:
martie 2008 - 93 kg:-o
martie 2009- 65 kg;)( cu dieta Atkins)
decembrie 2009- 75 kg:((

de Atkins sa nici nu mai aud,asa ca am zis,hai sa o dau pe ciorba de varza,mai ales ca acum inainte de Sarbatori imi detoxific un picutz organismul...


pana acum mi-e bine,rezist cu stoicism tentatiilor :D

roseadria 08 dec 2009 14:25:42

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
buna, zi-ne de ce nu mai vrei Atkins si mai zi-ne cite kg vrei sa slabesti acum.
te asteptam.

roseadria 08 dec 2009 14:31:06

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
si v-as mai spune ceva : primele 3-4 kg din prima sapt sau de la inceputul oricarei diete de fapt nu sunt kg slabite. E foarte multa apa, curatarea stomacului si a colonului si cam atit. Nu va zic sa va descurajez, e o realitate verificata.

Red_Rose 08 dec 2009 14:49:08

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Citat:

Anterior postat de roseadria (Post 55571)
si v-as mai spune ceva : primele 3-4 kg din prima sapt sau de la inceputul oricarei diete de fapt nu sunt kg slabite. E foarte multa apa, curatarea stomacului si a colonului si cam atit. Nu va zic sa va descurajez, e o realitate verificata.

e corect asta dar oricum iata eu am dat jos 2 kg in 2 sapt si 2 zile si sincer sa zic chiar osberv pe burtica mea ca s-a micsorat si nu doar imi pare pt ca scurta sta mai dreapta la burta acum.Nu ma mai simt balonata,probabil de la pierderea de apa asta dar e bine cind maninci pe saturate si sanatos si inca vezi ca kg dispar,indiferent ca e apa sau grasime.Oricum daca o tii tot asa mai mult dispar si kg de grasime :) E inevitabil in curs de slabire sa nu pierzi si apa.Asa ca sa nu va descurajati daca stiti ca ati pierdut mai intii apa :P Succes tuturor.
dar daca totusi aici e tema despre dieta cu supa de varza vreau sa mentionez ceva,dupa cite am auzit si chiar odata am incercat-o si eu cu o prietena si n-am tinut-o mai mult de 2 zile.Huu ma bucur ca doar atit a fost ca deja mi-era greata de supa aia fara gust si mai ales zilele cind doar varza trebuie de mincat erau urite pt ca ma limitam chiar la orice dar cind e vorba de ziua doar cu supa si fructe la sigur vrei doar fructele sa le papi dar stim bine ca multe fructe tot nu e bine.Fetelor,tinet-i un regim sanatos mai bine.Da rezultate pe mult timp si va simtit libere in ce priveste alimentele.Pur si simplu faceti excluderi la alimente nesanatoase si prajit si ve-ti reusi mai bine decit cu dieta du varza.


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:27:35.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO