forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Rapida (http://forum.slabute.ro/dieta-rapida/)
-   -   Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare (http://forum.slabute.ro/dieta-rapida/dieta-ciorba-varza-dieta-infometare-213.html)

Slabuta 14 mar 2009 15:58:10

Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Contra

Din pacate, dietele rapide au cea mai mare cautare. Tot din pacate, pe internet, o adolescenta va gasi mai repede o dieta drastica si care promite o slabire rapida decat indici/sfaturi despre cum sa traiesti si slabesti sanatos si sa nu apelezi la astfel de regimuri de infometare.
Kilogramele in plus sunt in primul rand o problema de sanatate. Si, ca in orice problema de sanatate conteaza foarte mult ca “tratamentul aplicat” sa fie indreptat spre rezolvarea problemei si nu spre agravarea ei.
Dietele rapide nu sunt un “tratament” adecvat si recomandat.
Aportul caloric zilnic nu atinge pragul de 1000 calorii, din acest motiv dieta pooate fi incadrata cu succes la capitolul “infometare”.
Aceasta dieta nu poate fi urmata de nici o categorie de varsta.
Aceasta cura drastica poate avea o serie de efecte negative asupra sanatatii tale.
Nu mai conteaza ce alimentatie se urmeaza dupa o saptamana de “ciorba de varza”, conteaza ca in cele 7 zile organismul va fi supus un puternic soc de infometare. Ai grija sa iei deciziile corecte!
Pro

Nu exista nici un aspect pro aceasta dieta.
Cum preparam supa de varza?

Ai nevoie de:
  • varza tocata
  • ceapa
  • rosii
  • ardei gras
  • telina
  • morcovi
  • fasole verde
  • marar, patrunjel
Legumele se pun intr-o oala cu apa, iar cand supa incepe sa fiarba se adauga mararul si patrunjelul, dupa care se lasa la foc mic timp de 10 minute.
Iata ce vei manca in cele sapte zile ale dietei:

Ziua 1
  1. Supa de varza in orice cantitate si oricand apare senzatia de foame
  2. Fructe in orice cantitate, dar fara banana
Ziua 2
  1. Supa de varza in orice cantitate
  2. Legume fierte sau proaspete, in afara de fasole uscata, mazare, porumb
  3. Un cartof copt cu unt, la cina
Ziua 3
  1. Supa de varza in orice cantitate
  2. Fructe si legume in orice cantitate, in afara de cartofi si cele mentionate la zilele 1 si 2
Ziua 4
  • Supa de varza in orice cantitate
  • Banane, cel mult opt
  • Lapte degresat in orice cantitate. Aceasta zi este menita sa-ti potoleasca pofta de dulciuri
Ziua 5
  1. Supa de varza in orice cantitate
  2. 300-500 de grame de carne de vita sau pui (fara piele!) fiarta sau la gratar
Ziua 6
  1. Supa de varza in orice cantitate
  2. Legume, in afara de cele mentionate la ziua 2
  3. 300-500 de grame de carne slaba, fiarta sau la gratar
Ziua 7
  1. Supa de varza in orice cantitate
  2. Legume, in afara de cele mentionate la ziua 2
  3. Orez fiert
Pe tot parcursul dietei se poate bea cafea sau ceai neidulcite sau indulcite cu zaharina. In zilele in care se mananca fructe se pot bea si sucuri naturale din fructe. La fel si in cazul legumelor. Nu se mananca paine, nu se beau sucuri, alcool sau apa minerala carbogazoasa. Este recomandat ca in fiecare zi sa se bea cel putin doi litri de apa plata. Pe parcursul dietei se ia un supliment cu multivitamine.
In saptamanile de dupa dieta se revine la o alimentatie diversificata dar hipocalorica, pentru a inlatura efectul yo-yo.

Cupidon 19 iun 2009 23:19:49

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Aceasta dieta nu merge. Eu si sotul meu am tinut-o o saptamana ( am 54 kg la 1.60) si nu am slabit nici unul dintre noi macar un gram. NU O INCERCATI. Este a 4 oara in viata asta cand am incercat-o. NU MERGE!!!!

Slabuta 19 iun 2009 23:45:17

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Citat:

Anterior postat de Cupidon (Post 12479)
Aceasta dieta nu merge. Eu si sotul meu am tinut-o o saptamana ( am 54 kg la 1.60) si nu am slabit nici unul dintre noi macar un gram. NU O INCERCATI. Este a 4 oara in viata asta cand am incercat-o. NU MERGE!!!!


Buna Cupidon. :)

Acelasi lucru l-am scris si am tinut sa il subliniez si in articolul de pe site :)
Nici la mine nu a iesit nimic bun cu aceasta dieta.

De ce nu ati incercat impreuna cu sotul, ceva mai sanatos? :)

Numai cand imi aduc aminte cum umblam cu "ligheanul" de ciorba prin toata casa, ma apuca groaza, noroc ca mi-a venit mintea la cap #:-s

ianna 20 iun 2009 04:34:33

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
eu cand am tzinut-o eram in liceu clasa a11a..aveam 68 kg si am tinut-o cred ca cca o luna pana am ajuns la 60. DAR m-am anemiat ! ptr ca retzeta mea cu supa de varza suna cam asa: se consuma DOAR lichidul de la supa de varza (fara varza) si nimic altceva decat un gratar de piept de pui din 3 zile si 2-3 fructe din 2 in 2 zile(pe atunci papam mere). Nu am pus la loc ptr ca intre timp mi-am facut prieten care era innebunit dupa plimbari (herastrau si la munte).

Luna 21 iun 2009 13:35:47

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Si eu am tinut-o, asa cum v-am mai spus. :)

Am terminat dieta cu exact aceeasi greutate cu care am inceput-o :D

Cupidon 23 iun 2009 01:05:11

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Nu am slabit de loc. Nici eu si nici sotul meu. Acum tin regimul din 2 in 2 ore. Sa vedem ce iese. Stiu ca in trecut am avut succes cu acest tip de dieta. Va tin la curent.

Creizilup 02 aug 2009 21:55:27

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Am tinut-o anul trecut si am slabit 4kg intr-o saptamana si -din fericire- nu le-am pus inapoi...Nu o recomand celor cu o rezistenta scazuta :)) Nu stiu daca as putea sa o mai incerc din nou >:D<

Cupidon 02 aug 2009 23:11:33

re: Dieta cu ciorba de varza, dieta de infometare
 
Am renuntat la dieta cu ciorba de varza. Am tinut dieta din 2 in 2 ore. Este perfecta pentru cei carora le place sa rontatie. In plus nu este greu de tinut. Si dupa cateva zile te obisnuiesti. Am uitat sa mentionez ca merg la sala de 3-4 ori pe saptamana cate 1 ora. Rezultatul am slabit in 2 luni 3kg. Sportul, fetelor este secretul unei diete sanatoase si mancatul acasa in locul restaurantelor.

marky_84 12 aug 2009 16:15:12

Re: De ce vrei sa slabesti?
 
buna,
sunt si eu noua pe acest site si tot citesc relativ recent am inceput dieta cu varya sunt in prima zi eu vreau sa slabesc deoarece cand eram mica eram foarte slabuta in clasa a 8a aveam 48 kg si inaltimea pe care o am acum. de 1,70
aratam foarte bine
din acel moment indemnata de oameni binevoitori care ziceau ca eram prea slaba si fiind chiar obsedata de acest lucru am inceput sa ma ingras......
dupa care am cazut in cealalta extrema ......... am devenit gurmanda si am inceput sa ma ingras.
de aproximativ o luna jumatate m-am ingrasat brusc de le 63 kg am ajuns la 70 kg:((
de o saptamana nu mai mananc paine si m-am ambitionat sa slabesc dar am o intrebare cum reusesc sa duc la capat aceasta dieta si sa nu calc stramb ptr ca tentatiile sunt multe voi cum faceti
:-/

Slabuta 14 aug 2009 13:34:18

Re: De ce vrei sa slabesti?
 
Citat:

Anterior postat de marky_84 (Post 18597)
buna,
sunt si eu noua pe acest site si tot citesc relativ recent am inceput dieta cu varya sunt in prima zi eu vreau sa slabesc deoarece cand eram mica eram foarte slabuta in clasa a 8a aveam 48 kg si inaltimea pe care o am acum. de 1,70
aratam foarte bine
din acel moment indemnata de oameni binevoitori care ziceau ca eram prea slaba si fiind chiar obsedata de acest lucru am inceput sa ma ingras......
dupa care am cazut in cealalta extrema ......... am devenit gurmanda si am inceput sa ma ingras.
de aproximativ o luna jumatate m-am ingrasat brusc de le 63 kg am ajuns la 70 kg:((
de o saptamana nu mai mananc paine si m-am ambitionat sa slabesc dar am o intrebare cum reusesc sa duc la capat aceasta dieta si sa nu calc stramb ptr ca tentatiile sunt multe voi cum faceti
:-/

Buna Marky si bine ai venit printre noi :)

Si eu am tinut aceasta dieta, cu ciorba de varza, dar nu as putea spune ca am ramas cu mare multumire de pe urma ei :(

Eu nu prea cred sa existe ingrasare brusca, asa din senin, inseamna ca ai avut o alimentatie destul de gresita, 7 kg intr-o luna este destul de mult :(

Si cu aceasta dieta cu ciorba de varza nu vei face altceva decat sa inrautatesti situatia, sa devii mai frustrata si mai obsedata de kg. ;)

Profita de sezonul cald si mananca fructe, legume, renunta la dulciuri si kg singure vor disparea :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:06:45.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO