forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Rina 90's (http://forum.slabute.ro/dieta-rina-90s/)
-   -   Rina 90"s (etaj XVI) (http://forum.slabute.ro/dieta-rina-90s/rina-90-s-etaj-xvi-12225.html)

anamaria petreus 05 ian 2014 16:51:31

Re: Rina 90"s (etaj XVI)
 
Citat:

Anterior postat de costina89 (Post 1319646)
acum intrebarea e,nu putem sa combinam proteinele intre ele pentru ca nu o sa slabim la fel de repede sau pentru ca nu e bine pur si simplu?.....nu de alta dar mie imi place omleta cu branza :D

Din ambele motive costina. Stiu, si mie imi plac multe lucruri combinate,dar nu avem voie. O sa vezi dupa cateva zile ti se va obisnui organismul cu stilul asta de viata si dupa ce o sa o dai in bara o data,adica sa le combini total aiurea (ex. proteine+amidon,etc) o sa te simti foarte rau,umflata la stomac si cu multe gaze,ceea ce inseamna ca dieta functioneaza ;)
eu de ex inainte de prima tura de rina beam cafeaua cu zahar si lapte,iar acuma nu o mai beau decat daca este simpla,fara nimic in ea. noi educam gusturile,nu ele pe noi :D

Citat:

Anterior postat de soggy (Post 1319681)
Am uitat sa va salut fetelor....
Buna la toate
Eu sunt la ziua de vitamine si tocmai ce am luat o mana de nuci ca imi era prea foame>:D<>:D<>:D<

Sa iti fie de bine. eu maine sunt la vitamine si acuma caut niste retete de vitaminizare pe net ;)

mihastef 05 ian 2014 18:35:11

Re: Rina 90"s (etaj XVI)
 
Buna seara tuturor! >:D<

Citat:

Anterior postat de anamaria petreus (Post 1319625)
bafta Costina!




Serios? Ma bucur ca suntem in aceeasi zi. la carbo ce ai mancat azi? Eu mi-am facut o pizza vegetala cu rosii,ciuperci,castraveti murati ,ardei iute si putin cascaval vegetal . Diseara am in plan niste briose ca mi-au ramas de la Craciun si le-am congelat special pt ziua de carbo si 4 patratele de cioco cu 85% cacao. Am o pofta de dulce :">. Si aseara as fi mancat cioco dar am zis ca nu meritra sa imi stric dieta pt o simpla pofta ,asa ca bravo mie \m/

Anamaria eu azi am mancat la pranz spagete cu sos de rosii,ardei si morcov si acum la cina 1 feliuta tort amandina cu 1 lingura inghetata de cacao si 2 patratele mici ciocolata neagra.

Citat:

Anterior postat de costina89 (Post 1319636)
buna fetelor>:D<
Am citit cartea aseara,am remarcat faptul ca nu se combina proteinele intre ele,eu mancam carne ,oua si lactate la aceiasi masa...va spun sincer ca la prima vedere e un fel de hipocalorica,bn in carte nu specifica cantitatea dar na cata mancare poate sa manace un om la o masa,uite eu in ziua de legume am avut fasole verde mi-am pus vreo 3 daca nu chiar 4 spatule pline,aveam un castron cu mot,l-am papat pe tot si tot foame mi-a fost.....voi tine rina dar imi voi calcula portiile macar asa in rpima saptamana ca sa nu cumva sa scad sub 1200calorii.Ma supara ca nu pot sa iau gustare pentru ca mi-e foarte foame:(,stiu ca se va obisnui corpul la un moment dat dar pana atunci...e mai greu.
In ziua de proteine si carbo sigur imi fac caloriile dar nu stiu cand am legume si fructe ce o sa fac:-s.
Asa pr total pare ok,atat imi e ca nu cumva sa am sub 1200cal.
Astazi am zi de fructe am papat dimineata in mare graba o banana(10:00) peste 2 ore un mar maricel si o banana la 14 trebuie sa pap iar,cred ca imi fac o salata de morcovi cu telina si ridiche,mi-e cam foame.

Si pe mine ma supara rau treaba asta cu gustarile,ca nu e voie si mai ales ca nu e voie anumite combinatii,care mie imi plac.Dar daca Rina zice ca nu e normal si sanatos asa o fi.

Citat:

Anterior postat de soggy (Post 1319679)
Ai putea sa mananci nuci si seminte...sunt mai calorice si mai satioase....
Din cate retineam eu ai voie 100g pe care le imparti in 4 gustari mici si astfel nu iti mai este asa de foame.>:D<>:D<

Eu stiu ca ai voie doar 25g nuci,seminte pe zi.Asa am citit eu in carte.

soggy 05 ian 2014 18:37:31

Re: Rina 90"s (etaj XVI)
 
Citat:

Anterior postat de anamaria petreus (Post 1319702)
Din ambele motive costina. Stiu, si mie imi plac multe lucruri combinate,dar nu avem voie. O sa vezi dupa cateva zile ti se va obisnui organismul cu stilul asta de viata si dupa ce o sa o dai in bara o data,adica sa le combini total aiurea (ex. proteine+amidon,etc) o sa te simti foarte rau,umflata la stomac si cu multe gaze,ceea ce inseamna ca dieta functioneaza ;)
eu de ex inainte de prima tura de rina beam cafeaua cu zahar si lapte,iar acuma nu o mai beau decat daca este simpla,fara nimic in ea. noi educam gusturile,nu ele pe noi :D



Sa iti fie de bine. eu maine sunt la vitamine si acuma caut niste retete de vitaminizare pe net ;)

multumesc Ana Maria....nu am mai cautat retete Rina pana acum pe net.
Voi proceda so EU LA fel ceva mai incolo. Acum sa ma obisnuiesc cu dieta.
...si astazi am avut mici abateri.:">

soggy 05 ian 2014 18:45:32

Re: Rina 90"s (etaj XVI)
 
mihaela EU ASA stiam ca e LA ziua due vitamin. dar e drept can EU am tinut o cu ceva timp in urma

mihastef 05 ian 2014 19:06:26

Re: Rina 90"s (etaj XVI)
 
soggy nu te contrazic,poate asa o fi,cred ca anamaria stie mai bine,caci vad ca ea e mai informata.
Am si eu o intrebare,cacao e permis in ziua de vitamine,pt ca am gasit o reteta interesanta pe net cu banane,nuca de cocos,nuci si cacao.
Anamaria tu ce zici?

moni30 05 ian 2014 19:44:59

Re: Rina 90"s (etaj XVI)
 
Citat:

Anterior postat de mihastef (Post 1319735)
soggy nu te contrazic,poate asa o fi,cred ca anamaria stie mai bine,caci vad ca ea e mai informata.
Am si eu o intrebare,cacao e permis in ziua de vitamine,pt ca am gasit o reteta interesanta pe net cu banane,nuca de cocos,nuci si cacao.
Anamaria tu ce zici?

ai voie cacao, dar fara zahar, nici indulcitor
la vitamine, puteti face mere coapte, umplute cu nuci si scortisoara, un deliciu
legume/ ciuperci pe grill, abur, sau in punga de copt
cel mai indicat e consumul fructelor/ legumelor in stare cruda...insa...nu la toata lumea cade bine, eu de ex, daca nu mamanc o masa calda, mi-e tot foame, si daca bag numai fructe imi fac acid....asa ca sunt si alternative...clar si ciorba de legume, de care s-a mai vb...insa, fara ulei, carne (unele mai ziceau ca scot carnea sau cartof:-o, si manaca fara, nu e corect nici asa)

mihastef 05 ian 2014 20:21:31

Re: Rina 90"s (etaj XVI)
 
Citat:

Anterior postat de moni30 (Post 1319741)
ai voie cacao, dar fara zahar, nici indulcitor
la vitamine, puteti face mere coapte, umplute cu nuci si scortisoara, un deliciu
legume/ ciuperci pe grill, abur, sau in punga de copt
cel mai indicat e consumul fructelor/ legumelor in stare cruda...insa...nu la toata lumea cade bine, eu de ex, daca nu mamanc o masa calda, mi-e tot foame, si daca bag numai fructe imi fac acid....asa ca sunt si alternative...clar si ciorba de legume, de care s-a mai vb...insa, fara ulei, carne (unele mai ziceau ca scot carnea sau cartof:-o, si manaca fara, nu e corect nici asa)

Merci moni de informatie,imi este foarte utila.Pe mine acum m-a izbit o foame crunta,de-mi tremura picioarele.n-am mai avut aceasta stare de foate mult timp.O sa-mi mai fac un ceai si cred ca ma culc si eu dupa ce adorm copii.
Va pup pe toate :-*

moni30 05 ian 2014 20:50:06

Re: Rina 90"s (etaj XVI)
 
Citat:

Anterior postat de mihastef (Post 1319759)
Merci moni de informatie,imi este foarte utila.Pe mine acum m-a izbit o foame crunta,de-mi tremura picioarele.n-am mai avut aceasta stare de foate mult timp.O sa-mi mai fac un ceai si cred ca ma culc si eu dupa ce adorm copii.
Va pup pe toate :-*

rezista!!! strange din dinti! merita!
maine cantarul iti va zambi :):):), noapte buna>:D<

mihastef 05 ian 2014 21:03:33

Re: Rina 90"s (etaj XVI)
 
Strang Moni,strang cat pot.Stiu ca merita.Merita sa-mi recapat increderea in mine si fericirea.
Din pacate cantar nu mai am ca i-am pierdut bateria si nu stiu de care sa-i mai iau,peste vreo 2 sapt imi cumpar altul.Atunci va sochez,cu kg pierdute.:))

Fetelor dar peste afumat se poate manca la dieta asta,in ziua de proteine,ca afuma socrul meu niste macrou demential de bun si imi da si mie oare merge ca nu vad ce ar fi impotriva,este doar condimentat si afumat.

moni30 05 ian 2014 21:45:56

Re: Rina 90"s (etaj XVI)
 
Citat:

Anterior postat de mihastef (Post 1319788)
Strang Moni,strang cat pot.Stiu ca merita.Merita sa-mi recapat increderea in mine si fericirea.
Din pacate cantar nu mai am ca i-am pierdut bateria si nu stiu de care sa-i mai iau,peste vreo 2 sapt imi cumpar altul.Atunci va sochez,cu kg pierdute.:))

Fetelor dar peste afumat se poate manca la dieta asta,in ziua de proteine,ca afuma socrul meu niste macrou demential de bun si imi da si mie oare merge ca nu vad ce ar fi impotriva,este doar condimentat si afumat.

merge Miha, merge pestele afumat, yyyamyy, mai putin cel in conserva in sos tomat, contine zahar
asa sa faci, sa ne sochezi, sunt convinsa ca v-ei reusi, multa bafta>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:38:52.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO