forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Scarsdale (http://forum.slabute.ro/dieta-scarsdale/)
-   -   Regimul Scarsdale Vegetarian (http://forum.slabute.ro/dieta-scarsdale/regimul-scarsdale-vegetarian-2557.html)

Slabuta 02 feb 2010 17:56:02

Regimul Scarsdale Vegetarian
 
Cine le are cu engleza poate ne traduce :)

The Scarsale Vegetarian Diet, though effective, is not as fast a way to lose weight than following the traditional SMD and substituting any meat, poultry, fish, seafood, egg or cheese proteins listed at the bottom of this page.


THE SCARSDALE VEGETARIAN DIET

Observe the basic Scarsdale Diets Basic Rules as they apply to you.

Recipes for dishes marked with an asterisk* appear on the recipe link on the bottom of this page.

VEGETABLES NOT PERMITTED on the SCARSDALE VEGETARIAN DIET
Avocados,
Dry Beans (baked beans, lentilsm dry white beans, red kidney beans, lima beans, chick peas, black-eyed peas, etc; except soybeans, which are permitted in the Vegetarian diet),
Sweet potatoes/Yams

SUBSTITUTE MEALS PERMITTED
Any day, for lunch or dinner, you may substitute for menus in this chapter a hot or cold vegetable plate, any vegetable you like-except for those not permitted, mentioned in the opening of this chapter.
Accompany vegetables with one baked potato sprinkled with salt and chives, if desired.
Or, 1/2 cup boiled rice may be substituted for potato.
Or, 1 slice protein bread, toasted with no-sugar jam or jelly, if desired
Or, you may have 4 oz. cooked soybeans instead (1 ounce uncooked)
On salads, you may use lemon or vinegar or any of the Scarsdale Diet dressings.

BREAKFAST EVERY DAY:
1/2 grapefruit or other fruit in season
1 slice of protein bread, toasted, spread with no-sugar jam or jelly, if desired
Tea/coffee/herb tea (no sugar, cream or milk)

MONDAY

Lunch:
*Watercress (or broccoli) soup
Baked potato with low-fat cottage cheese & chives
OR
1 oz. uncooked/ 4 oz. cooked soybeans
6 halves of walnuts or pecans
*Baked Apple Oscar
Tea/coffee/herb tea

Dinner:
2 slices cheese of your choice on lettuce
*Ratatouille
Artichoke hearts (no oil), cucumbers, radishes
1 slice protein bread, toasted
Canteloupe or watermelon or sliced orange
Tea/coffee/herb tea

TUESDAY

Lunch:
Fruit Salad -as much as you wantany kind of fruit with lettuce, celery
1 slice of protein bread, toasted spread with no-sugar jam or jelly, i desired
Tea/coffee/herb tea

Dinner:
*Apple-Nut Acron Squash
Hot or Cold Vegetables, cauliflower, carrots, tomatoes, all you want
4 olives
Tea/coffee/herb tea

WEDNESDAY

Lunch:
*Stuffed Tomato
Broiled mushrooms, zucchini and carrots
1 slice of protein bread toasted
Tea/coffee/herb tea

Dinner:
*Asparagus (or cauliflower, or broccoli) Au Gratin
*Hawaiian Fruit-Nut Squash
Green salad and tomatoes
1 slice protein bread, toasted
Tea/coffee/herb tea

THURSDAY

Lunch:
Low-fat cottage cheese with sliced scallions, radishes, cucumbers
Olives
1 slice of protein bread toasted
OR
1oz uncooked/4oz cooked soybeans
Apple
Tea/coffee/herb tea

Dinner:
*Scarsdale Eggplant Parmesan
Green salad with choice of Scarsdale Diet low-calorie dressings
Fresh fruit cup with squeeze of lemon or lime, minced mint leaves
Tea/coffee/herb tea

FRIDAY

Lunch:
Assorted cheese slices
Spinach
1 slice protein bread, toasted
Peach or pear
Tea/coffee/herb tea

Dinner:
Onion bouillion, with
*Protein croutons
*Stewed vegetables
No-sugar applesauce with 6 walnuts orpecans
Tea/coffee/herb tea

SATURDAY

Lunch:
Fruit salad, any kind, as much as you want, with low-fat pot cheese or cottage cheese, on lettuce or other greens
1 slice of protein bread, toasted
Tea/coffee/herb tea

Dinner:
*Vegetable Cheese Casserole served with
1/2 cup no-sugar applesauce sprinkled with 1 tablespoon raisins
Sliced Tomatoand lettuce with vinegar and lemon dressing or *Scarsdale Diet dressing
Tea/coffee/herb tea

SUNDAY

Lunch:
*Stuffed tomato (with stuffing #3; no rice, no potato)
Boiled or mashed potato (no butter) with 1 tablespoon low-fat sour cream and chives
OR
1 oz uncooked/ 4 oz cooked soybeans
Stewed fruit; use sugar substitute if desired
Tea/coffee/herb tea

Dinner:
*Chow mein on rice
Salad of lettuce, sliced tomatoes
Sliced pineapple or pineapple chunks ( if canned, packed in its own juice or water- not sugar sweetened syrup)
Tea/coffee/herb tea

SCARSDALE MEDICAL DIET- SUBSTITUTE LUNCH
for any lunch, any day, on the Scarsdale Vegetarian Diet.
1/2 cup low-fatpot cheese or cottage cheese
Sliced fruit, all you want
One tablespoon of low-fat sour cream topping or mixed with the fruit
6 halves of walnuts or pecans, chopped and mixed with or sprinkled over the fruit
Coffee/tea/no-sugar diet soda of any flavor

REPEAT THE DAILY MENUS for your second week on the Scarsdale Vegetarian Diet

AFTER YOUR TWO WEEKS on the Scarsdale Vegetarian Diet, if you still want to lose more pounds to get down to your desired weightm go on two weeks of Keep-Trim Eating, adapting to your regulations. Following that period, return to two more weeks on the vegetarian diet.

drama queen 02 feb 2010 18:03:03

Re: Regimul Scarsdale Vegetarian
 
TRADUCERE


Cine le sunt cu engleza poate ne traduce :)

Scarsale Dieta vegetariană, deşi eficiente, nu este la fel de rapid o modalitate de a pierde în greutate decât după SMD tradiţionale şi înlocuind orice carne, pui, peste, fructe de mare, ouă sau brânză proteine enumerate în partea de jos a acestei pagini.


SCARSDALE VEGETARIAN DIETEI

Se observă de bază Diete Scarsdale normele de bază în care se aplică în cazul dumneavoastră.

Reţete de mâncăruri marcate cu un asterisc * apar pe link-ul reţeta pe partea de jos a acestei pagini.

LEGUME nu sunt permise pe VEGETARIAN DIETA SCARSDALE
Avocado,
Fasole uscate (fasole, lentilsm fasole uscată de culoare albă, boabe de fasole roşie, fasole Lima, năut, negru-Eyed Peas, etc; cu excepţia soia, care sunt permise în dieta vegetariana),
Cartofi dulci / Yams

SUBSTITUIRE MEALS PERMISE
În orice zi, pentru un pranz sau cina, te poate înlocui pentru meniurile în acest capitol, o placă de cald sau prea rece de legume, vegetale orice doriţi-cu excepţia celor care nu sunt permise, menţionate în deschiderea acestui capitol.
Însoþit de legume cu un cartof copt presărat cu sare şi arpagic, dacă doriţi.
Sau, 1 / 2 ceasca orez fiert poate fi înlocuită cu cartofi.
Sau, 1 felie de pâine de proteine, prăjită cu gem fără zahăr sau pe bază de gelatină, dacă se doreşte
Sau, este posibil să aveţi 4 oz boabe de soia fierte în loc (1 uncie negatita)
Pe salate, se poate folosi de lămâie sau de oţet sau la oricare dintre pansamente Scarsdale Dieta.

MIC DEJUN fiecare zi:
1 / 2 grapefruit sau alte fructe, în sezon
1 felie de pâine de proteine, prăjită, răspândit fără gem de zahăr sau pe bază de gelatină, dacă se doreşte
Ceai / cafea / ceai de plante medicinale (fără adaos de zahăr, smântână sau lapte)

Luni

Pranz:
* Năsturel (sau broccoli) supa
Cartofi la cuptor cu low-branza de vaci de grăsime & Arpagic
OR
1 uncie nefierte / 4 oz soia fierte
6 jumatati de nuci sau Nuci de Pecan
* Baked Apple Oscar
Ceai / cafea / ceai de plante medicinale

Cina:
2 felii de brânză, la alegerea dumneavoastră pe salata verde
* Ratatouille
Artichoke Hearts "(fără ulei), castraveti, ridichi
1 felie de pâine de proteine, prăjită
Orange Canteloupe sau pepene verde sau felii
Ceai / cafea / ceai de plante medicinale

Marţi

Pranz:
Salata de fructe-la fel de mult ca tine wantany fel de fructe cu salata verde, telina
1 felie de pâine de proteine, prăjită răspândit fără gem de zahăr sau pe bază de gelatină, am dorit
Ceai / cafea / ceai de plante medicinale

Cina:
* Apple-Nut Acron Squash
Hot sau Legume Rece, conopida, morcovi, rosii, tot ce vrei
4 masline
Ceai / cafea / ceai de plante medicinale

Miercuri

Pranz:
* Umplute de rosii
Fript ciuperci, dovlecel si morcovii
1 felie de pâine prăjită de proteine
Ceai / cafea / ceai de plante medicinale

Cina:
* Sparanghel (sau conopida, sau broccoli) Au gratin
* Fructe Hawaiian-Nut Squash
Salata verde şi tomate
1 felie de pâine de proteine, prăjită
Ceai / cafea / ceai de plante medicinale

Joi

Pranz:
Low-brânză de vaci cu grăsime scallions felii, ridichi, castraveti
Olives
1 felie de pâine prăjită de proteine
OR
1 uncie uncooked/4oz fierte soia
Măr
Ceai / cafea / ceai de plante medicinale

Cina:
* Scarsdale vinete parmesan
Salata verde cu alegerea Scarsdale Dieta low-pansamente calorii
Cană de fructe proaspete, cu stoarce de lămâie sau de tei, frunze de mentă tocate
Ceai / cafea / ceai de plante medicinale

Vineri

Pranz:
Felii de brânză asortate
Spanac
1 felie de pâine de proteine, prăjită
De piersici sau de pere
Ceai / cafea / ceai de plante medicinale

Cina:
Ceapă bouillion, cu
* Crutoane de proteine
* Compot de legume
Nu-suc de mere de zahăr, cu orpecans 6 nuci
Ceai / cafea / ceai de plante medicinale

Sâmbătă

Pranz:
Salata de fructe, orice fel, la fel de mult, după cum doriţi, cu low-brânză de grăsime oala sau brânză de vaci, la salata verde sau alte verdeturi
1 felie de pâine de proteine, prăjită
Ceai / cafea / ceai de plante medicinale

Cina:
* De legume Cascaval caserola servit cu
1 / 2 ceaşcă nu-suc de mere de zahăr presărat cu stafide 1 lingură
Estetic Tomatoand salata verde cu oţet şi sos de lămâie sau * Dieta Scarsdale dressing
Ceai / cafea / ceai de plante medicinale

Duminică

Pranz:
* De roşii umplute (cu umplutură # 3; nici orez, nu cartofi)
Fierte sau piure de cartofi (fara unt), cu 1 linguriţă redus de grăsime acru smântână şi arpagic
OR
1 oz nefierte / 4 oz fierte soia
Compot de fructe; utilizarea de substituţie de zahăr, dacă se doreşte
Ceai / cafea / ceai de plante medicinale

Cina:
* Mein Chow de orez
Salata de salata verde, rosii feliate
Ananas estetic sau de ananas bucăţi (în cazul în conserve, ambalate în suc propriu sau apa-nu îndulcită de sirop de zahăr)
Ceai / cafea / ceai de plante medicinale

SCARSDALE MEDICAL Diet-SUBSTITUIRE PRANZ
pentru orice masa de prânz, orice zi, pe Scarsdale Dieta vegetariana.
1 / 2 ceaşcă low-brânză fatpot sau Branza de vaci
De fructe estetic, tot ce vrei
O lingura de low-crema de grăsime acra topping sau amestecat cu fructe
6 jumatati de nuci sau Nuci de Pecan, tocate şi se amestecă cu sau presarate peste fructe
Cafea / ceai / nu-zahăr sifon dieta de orice gust

REPEAT Meniurile ZILNIC pentru săptămâna de-al doilea pe Scarsdale Dieta vegetariana

DUPĂ DUMNEAVOASTRĂ două săptămâni Vegetariana Dieta Scarsdale, dacă totuşi doriţi să-şi piardă lire sterline mai mult pentru a ajunge în jos pentru a weightm dorită merge pe două săptămâni de Păstraţi-Trim Eating, de adaptare la regulamentele dumneavoastră. După această perioadă, a reveni la două săptămâni mai multe cu privire la dieta vegetariana





nu stiu cam cat este de corect dar sper ca am nimerit-o :D

Slabuta 02 feb 2010 18:04:49

Re: Regimul Scarsdale Vegetarian
 
Trebuie sa intelegem ideea de baza ca dupa intram in detalii :)

Am gasit si retete pentru fiecare tip de scarsdale in parte.

drama queen 05 feb 2010 10:58:37

Re: Regimul Scarsdale Vegetarian
 
slabuta am si eu o intrebare daca vreau sa tin acest regim si scot lactatele din regim (pt ca o sa tin post)
pot sa-ti dau regimul asa cum l-am gandit eu :) si imi spui parerea ta si daca este ok pot sa-l si postez multumesc :)

auraz 15 feb 2010 17:48:21

Re: Regimul Scarsdale Vegetarian
 
Buna ziua tuturor!
Vreau si eu sa tin dieta Scarsdale vegetariana, dar adaptata pt post, adica fara branzeturi si lactate si ma intereseaza dk a-ti gasit niscavai retete fara branzica , parmezan!
Inca nu stiu dk voi reusi sa beau 3 l de apa, pt ca sunt mai mereu in deplasare. Greu imi este sa-mi adaptez programul la orale de mancare , adica 14, resp 18- pt cina- cand eu inca nu ajung acasa!
Si dimineata mi se pare f putin 1/2 de gref mic! Oare se refera la 1/2 de gref urias?????
M-as bucura ca cineva care a tinut aceasta varianta de regim sa imi scrie despre experienta ei!
Se pare ca rezultataele cu dieta vegetariana nu sunt asade senzationale!
Multumesc! AURAZ

Slabuta 18 feb 2010 07:28:26

Re: Regimul Scarsdale Vegetarian
 
Citat:

Anterior postat de auraz (Post 88007)
Buna ziua tuturor!
Vreau si eu sa tin dieta Scarsdale vegetariana, dar adaptata pt post, adica fara branzeturi si lactate si ma intereseaza dk a-ti gasit niscavai retete fara branzica , parmezan!
Inca nu stiu dk voi reusi sa beau 3 l de apa, pt ca sunt mai mereu in deplasare. Greu imi este sa-mi adaptez programul la orale de mancare , adica 14, resp 18- pt cina- cand eu inca nu ajung acasa!
Si dimineata mi se pare f putin 1/2 de gref mic! Oare se refera la 1/2 de gref urias?????
M-as bucura ca cineva care a tinut aceasta varianta de regim sa imi scrie despre experienta ei!
Se pare ca rezultataele cu dieta vegetariana nu sunt asade senzationale!
Multumesc! AURAZ

Buna Auraz si bun venit :)

Eu am gasit retete, dar sunt in engleza, daca te ajuta cu ceva :)

Intr-adevar, micul dejun la Scarsdale e tare "chinuitor" :(

auraz 10 apr 2010 20:10:20

Re: Regimul Scarsdale Vegetarian
 
Hristos a inviat!
Nu am mai avut timp de citit! Am tinut vreo 2 saptamani Scarsdale vegetarian. Cred ca am dat jos atunci vreo 2,5 kg. a fost una din perioadele cele mai stresante pt mine, din cauza schimbarii alimentatiei si a faptului ca mereu trebuia sa fiu cu regimul si retetele in mana. Apoi , cand am inteles principiile, nu am mai putut tine exact, pt ca incepuse postul pastelui si din cauza programului meu mancam micul dejun la pranz, pranzul la cina si cina.....pe la ora 22, deci aiurea.
Cu stilul asta dadusem cam 6 kg in 6 sapt, dar fara foame si mai ales ca nu reuseam sa beau apa,3 l cat mi se recomandase - cantitatea care o consider esentiala pt slabit! Dar pentru asta trebuie sa stai pe langa toaleta sau sa porti pampers! Am mers minim 40 min pe jos, seara, fara ....plase !
Apoi am tinut vreo 3 zile de post total pe sapt, 2-3 sapt si am ajuns la 9 kg minus, dar cred ca de sarbatori am pus vreo 2 kg inapoi. De luni, incep ofensiva, cred ca tot cu scarsdale vegetarian, dar nu mai cred ca o sa ma las terorizata de meniul impus si de un fel de mancare la pranz si alt fel de mancare la cina, mai ales ca eu plec dimineata la ora 6.30 si vin pe la aceeasi ora seara, deci ar trebui sa duc totul cu mine la servici!.Cele mai usoare zile au fost cele in care aveam fructe la pranz sau branza
Dk m-am ingrasat e din cauza dulciurilor, a painii, pe care aproape am reusit sa o reduc la max 2 felii pe zi ,mancatului seara si zic eu a carnii, care in combinatie cu dulciurile au devanit o bomba in stomacul meu!
Deci dk reduc painea, tai mancarea de dupa ora 19 , beau apa si merg 40 de min pe jos/ zilnic in urmatoarele 2 sapt, zic ca ar trebui sa vad rezultate in ciuda varstei mele. Succes tuturor!
Ati aflat careva de rezultate cu AB CIRCLE PRO? Oare e numai reclama, sau chiar e varianta de slabire, pt cel care au deja probleme cu coloana si exercitiile de abdomen o solicita si mai mult?

Slabuta 10 apr 2010 20:16:18

Re: Regimul Scarsdale Vegetarian
 
Citat:

Anterior postat de auraz (Post 144633)
Hristos a inviat!
Nu am mai avut timp de citit! Am tinut vreo 2 saptamani Scarsdale vegetarian. Cred ca am dat jos atunci vreo 2,5 kg. a fost una din perioadele cele mai stresante pt mine, din cauza schimbarii alimentatiei si a faptului ca mereu trebuia sa fiu cu regimul si retetele in mana. Apoi , cand am inteles principiile, nu am mai putut tine exact, pt ca incepuse postul pastelui si din cauza programului meu mancam micul dejun la pranz, pranzul la cina si cina.....pe la ora 22, deci aiurea.
Cu stilul asta dadusem cam 6 kg in 6 sapt, dar fara foame si mai ales ca nu reuseam sa beau apa,3 l cat mi se recomandase - cantitatea care o consider esentiala pt slabit! Dar pentru asta trebuie sa stai pe langa toaleta sau sa porti pampers! Am mers minim 40 min pe jos, seara, fara ....plase !
Apoi am tinut vreo 3 zile de post total pe sapt, 2-3 sapt si am ajuns la 9 kg minus, dar cred ca de sarbatori am pus vreo 2 kg inapoi. De luni, incep ofensiva, cred ca tot cu scarsdale vegetarian, dar nu mai cred ca o sa ma las terorizata de meniul impus si de un fel de mancare la pranz si alt fel de mancare la cina, mai ales ca eu plec dimineata la ora 6.30 si vin pe la aceeasi ora seara, deci ar trebui sa duc totul cu mine la servici!.Cele mai usoare zile au fost cele in care aveam fructe la pranz sau branza
Dk m-am ingrasat e din cauza dulciurilor, a painii, pe care aproape am reusit sa o reduc la max 2 felii pe zi ,mancatului seara si zic eu a carnii, care in combinatie cu dulciurile au devanit o bomba in stomacul meu!
Deci dk reduc painea, tai mancarea de dupa ora 19 , beau apa si merg 40 de min pe jos/ zilnic in urmatoarele 2 sapt, zic ca ar trebui sa vad rezultate in ciuda varstei mele. Succes tuturor!
Ati aflat careva de rezultate cu AB CIRCLE PRO? Oare e numai reclama, sau chiar e varianta de slabire, pt cel care au deja probleme cu coloana si exercitiile de abdomen o solicita si mai mult?


Adevarat a Inviat :)

Woaau, pai ai slabit foarte bine in acest timp, felicitari :) Vad ca a avut rezultate bune Scarsdale :)

Legat de aparatul sau ce este, nu stiu nimic, dar de obicei aparatele comercializate prin teleshopping nu prea sunt bune la ceva.

Nu e obligatoriu sa faci abdomene ;) Poti incerca callaneticsul sau pilatesul sunt usoare si nu solicita spatele. ;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:29:56.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO