forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta South Beach (http://forum.slabute.ro/dieta-south-beach/)
-   -   Pareri dieta South Beach (http://forum.slabute.ro/dieta-south-beach/pareri-dieta-south-beach-2881.html)

mishutza 23 feb 2010 16:16:54

Pareri dieta South Beach
 
Iulia,ca te-am gasit aici,pari a avea studii de specialitate,hehehe,adica ar trbeui sa stii mai multe ca noi,si modul in care abordezi probelemele e pe inima mea.
Spune-mi ce crezi despre dieta South Beach.Eu sunt impotriva a orice inseamna dieta pentru ca la toate exista dezavantajele revenirii la modul normal de mancat dupa ce terminam,dar asta mi se pare omeneasca,cam prea omoneasca.Si nu reusesc sa ma decid daca o sa o bag in sacul cu celelalte diete sau sa o pastrez pe cand nu o sa mai slabesc:))

DrIulia2010 23 feb 2010 17:23:16

Re: Pareri dieta South Beach
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 96246)
Iulia,ca te-am gasit aici,pari a avea studii de specialitate,hehehe,adica ar trbeui sa stii mai multe ca noi,si modul in care abordezi probelemele e pe inima mea.
Spune-mi ce crezi despre dieta South Beach.Eu sunt impotriva a orice inseamna dieta pentru ca la toate exista dezavantajele revenirii la modul normal de mancat dupa ce terminam,dar asta mi se pare omeneasca,cam prea omoneasca.Si nu reusesc sa ma decid daca o sa o bag in sacul cu celelalte diete sau sa o pastrez pe cand nu o sa mai slabesc:))


Cu South Beach sunt de-acord(dar nu 100%,cam 60%:D).
Avantajele,pe care banuiesc,ca le stii deja ar fi scaderea colesterolului rau(LDL) ,multe legume,fructe,proteine,cereale integrale care in principiu acopera toate grupele de alimente,dar nu foarte complet.
Daca ai intoleranta la lactoza nu ti-o recomand,nu ai alternative.
Aceasta dieta are rezultate diferite pentru fiecare tip de organism in functie de tipul de metabolism.
Nu stiu ce fel de istoric ai tu cu dietele,cat de repede pierzi surplus,cum asimilezi,ce tip de antrenamente faci,etc.



mishutza 23 feb 2010 17:25:31

Re: Pareri dieta South Beach
 
Merci de raspuns,si mie mi se pare mai acceptabila ca celelalte.De fapt e singura de mi se pare acceptabila dintre diete:))

DrIulia2010 23 feb 2010 17:32:05

Re: Pareri dieta South Beach
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 96303)
Merci de raspuns,si mie mi se pare mai acceptabila ca celelalte.De fapt e singura de mi se pare acceptabila dintre diete:))


Ok,daca te-ai hotarat ,tine SB ,si-apoi mergi pe alimentatie sanatoasa si cat de mult sport.;)

mishutza 23 feb 2010 17:35:49

Re: Pareri dieta South Beach
 
Nu,nu imi puneam problema sa ma tin de ea,sau nu inca,sunt multimita cu ceea ce fac,doar ca ma agitasem si impotriva ei ca si impotriva supei de varza de exemplu.SI dupa ce am citit despre ea nu mi se mai pare asa de groaznica,cu unele exceptii,ca de exemplu folosirea margarinei in locul untului si nici o restrictie la oua.Eu cred ca as manca doar oua fierte non stop,hahahah

DrIulia2010 23 feb 2010 17:37:39

Re: Pareri dieta South Beach
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 96311)
Nu,nu imi puneam problema sa ma tin de ea,sau nu inca,sunt multimita cu ceea ce fac,doar ca ma agitasem si impotriva ei ca si impotriva supei de varza de exemplu.SI dupa ce am citit despre ea nu mi se mai pare asa de groaznica,cu unele exceptii,ca de exemplu folosirea margarinei in locul untului si nici o restrictie la oua.Eu cred ca as manca doar oua fierte non stop,hahahah


Ok,am inteles :).Cu margarina nu sunt de acord deloc!!!!#:-s

mishutza 23 feb 2010 17:40:17

Re: Pareri dieta South Beach
 
Mda,ma intreb de ce mai au voie sa vanda asa ceva.Dar na,banul e mai important ca sanatatea noastra.

Slabuta 23 feb 2010 17:41:41

Re: Pareri dieta South Beach
 
Mishule nu este obligatoriu sa mananci margarina sau multe oua.
Eu am mancat intr-o saptamana 5 oua, si deloc margarina :)

mishutza 23 feb 2010 17:48:11

Re: Pareri dieta South Beach
 
Slabutule,ma gandeam eu ca ar fi bine sa separi subiectele.Pai nu am zis ca e musai sa manci multe,doar ca nu e vreo restrictie.Si asta ar fi cazul meu,as manca numai oua,branza si ardei gras.Ce altceva,carne nu,peste nu,nika nu,hiihih.Cel putin in primele doua saptamani.

anqutz 23 feb 2010 21:59:36

Re: Pareri dieta South Beach
 
SB e structurata in 3 faze. Taman ca sa faci trecerea usor de la faza stricta la un stil de viata. aparent, multa lume cand zice SB se refera doar la faza 1, faza cea mai scurta.

Studiile de specialitate arara ca aceasta dieta scade colesterolul rau, il creste pe cel bun si scade riscul de diabet zaharat.

Crede-ma ca nu am mancat o data margarina cat am tinut SB si nu as manca nici daca era musai. Si nici oua ft multe, cam 5/sapt si stiam ca se recomanda 4/sapt deci nu e mare tragedie. Si oricum ultimele studii au aratat ca oul nu creste colesterolul si ca are nu stiu ce in el care impiedica depunerea de grasimi pe artere.


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:15:46.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO