forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta, Sportul si Sarcina (http://forum.slabute.ro/dieta-sportul-sarcina/)
-   -   Nasterea in spitalele din Romania (http://forum.slabute.ro/dieta-sportul-sarcina/nasterea-spitalele-romania-2384.html)

ada646 20 ian 2010 20:32:28

Re: cate kg ati pus in timpul sarcinii?
 
Citat:

Anterior postat de lavinuta (Post 68329)
Intr-adevar, nu am fost la o clinica particulara, dar recunosc ca am dat spaga zilnic, de cate ori era nevoie, fiecarei asistente, doctorului, anestezistului...degeaba!!! Asa se purta cu toate! In fine...nu te speria Slabuta, nu peste tot este la fel!:)

la ce spital ai fost lavinuta?

ai dreptate spaga nu functioneaza intotdeauna, in sistemul medical sunt mult prea multi oameni scarbiti de munca lor, dar mai poti sa ai norocul si de oameni sufletisti, eu una am avut noroc sa intalnesc si raritati d-astea.

camynechita 20 ian 2010 23:51:08

Re: cate kg ati pus in timpul sarcinii?
 
Citat:

Anterior postat de ada646 (Post 68245)
chiar nu vreau sa ma angrenez intr-un conflict aiurea, parerea mea este ca ai renuntat la alaptat mai mult din cauza ideilor pe care ti le-ai bagat singura in cap decat din cauza ranilor, nu zic ca n-ai avut rani sau ca n-au fost nasoale. psihicul este f important, probabil ai fost prinsa cu garda jos, stim toate ca dupa nastere poate intervenii depresia si ca ai o stare destul de ciudata de nu stii ce te-a lovit.

nu pot sa zic ca nu se poate sa cresti un copil si cu lapte praf, dar pot sa zic ca e mai bine cu lapte matern, eu una am facut tot posibilul sa alaptez cat mai mult, pt ragade am folosit garmastan, am cumparat si sfarc artificial pe care il foloseam cand simteam ca ma doare f rau, foloseam pompa, faceam bai de aer, am pus si lapte pe rani, in plus cand am vazut ca nu prea mai am lapte am baut ceaiuri si am luat pastile de stimularea lactatiei.

cand am nascut am nimerit in rezerva cu doua tipe care nascusera prematur si stateau de vreo 2 luni in spital si tipele astea la fiecare 3 ore se mulgeau, chiar si mai des uneori pt ca faceau si rezerve pe care le puneau la frigider pentru mesele de noapte. si faceau asta pt ca bebelusii lor erau prea mici pt a putea suge si pt ca laptele matern era cel mai bun lucru cu care ii puteau hrani. eu cred ca ma urcam pe pereti daca eram in locul lor, dar ele erau linistite si se chinuiau pt copii lor, alaptatul e de 1000 de ori mai suportabil decat folositul pompei din punctul meu de vedere. pe mine asta m-a motivat, m-am gandit ca daca ele, care isi vad copii dupa program si stau mai mult cu pompa in mana decat langa bebelusi, pot, trebuie sa pot si eu.

Nici eu nu vreau sa intru in vreun conflict cu tine, Doamne fereste! Tu ai foarte mare dreptate in ceea ce spui. Se prea poate sa fi fost din cauza subconstientului meu.:-s Dar m-a si durut foarte tare. Si am folosit si Garmastan, si laptic, si sfarc artificial. Degeaba. Nu am putut suporta. Pur si simplu plangeam cand alaptam. Apoi am luat pompa si toata ziua ma mulgeam, exact cum zici ca faceau tipele alea, si puneam lapticul la frigider. Si ii dadeam si direct de la mine sa suga (si atunci ma urcam pe pereti de durere). Si am baut la ceaiuri de mi-au iesit pe ochi. Dar laptele se imputina din zi in zi. Asa ca, zic eu, am facut tot ce am putut. Atat am putut eu rezista. Nu m-a condamnat nimeni si sper sa n-o faca nici de acum incolo. Fata este bine sanatoasa si creste frumos. Nu vreau nimic mai mult.
Te pupacesc si sa uitam de conflict (daca se poate numi asa). :-*

camynechita 20 ian 2010 23:58:52

Re: cate kg ati pus in timpul sarcinii?
 
Citat:

Anterior postat de ada646 (Post 68391)
la ce spital ai fost lavinuta?

ai dreptate spaga nu functioneaza intotdeauna, in sistemul medical sunt mult prea multi oameni scarbiti de munca lor, dar mai poti sa ai norocul si de oameni sufletisti, eu una am avut noroc sa intalnesc si raritati d-astea.

Ada are dreptate. Poti avea norocul sa intalnesti si altfel de persoane. Nici eu n-am nascut intr-o clinica particulara, dar cu putini bani s-a rezolvat tot. Am stat si singura in rezerva, veneau de nu stiu cate ori pe zi sa ma intrebe daca sunt bine (am nascut prin cezariana si nu ma puteam misca). Singurul lucru care m-a deranjat foarte tare a fost faptul ca mi-am vazut fetita dupa o zi intreaga, si asta doar datorita unei vecine care lucra la nou-nascuti si mi-a adus-o, ca altfel nu stiu cand aveau de gand sa mi-o aduca. Iar la alaptat mi-au adus-o dupa 2 zile, si atunci abia de 2 ori pe zi. :( In rest a fost foarte ok.

lavinuta 21 ian 2010 08:12:18

Re: cate kg ati pus in timpul sarcinii?
 
Citat:

Anterior postat de ada646 (Post 68391)
la ce spital ai fost lavinuta?

ai dreptate spaga nu functioneaza intotdeauna, in sistemul medical sunt mult prea multi oameni scarbiti de munca lor, dar mai poti sa ai norocul si de oameni sufletisti, eu una am avut noroc sa intalnesc si raritati d-astea.

In Bucuresti sunt mai ulte posibilitati, aici, in Targoviste, este un singur spital, Spitalul Judetean Dambovita...regretau pana si cele venite din orase mai mici, cand au vazut situatia:(
Am avut norocul ca doctorul meu ginecolog este si seful sectiei de obstetrica-ginecologie, si este un doctor si om de nota 10...DAR au fost femei pregatite sa nasca normal(cu o anumita suma:D) dar din cauza complicatiilor aveau nevoie de cezariana si nu erau "pregatite financiar", asa ca au fost lasate, de unii doctori, sa se chinuie pana au venit "taticii" cu restul sumei...deci, nu le pasa ca inima bebelusului nu batea cum trebuie sau era spanzurat cu, cordonul ombilical de gat:(
aaaa, si cand o mamica s-a plans ca au invadat-o furnicile:D, o asistenta i-a raspuns:
" Cum? Ca aici sunt gandaci. Poate a fost patul adus din sala de travaliu cu tot cu furnici, pt ca acolo sunt...":))poftim raspuns de "cadru medical" cu pretentii de spaga:))

In fine, sa revenim la ale noastre...

camynechita 21 ian 2010 12:46:54

Re: cate kg ati pus in timpul sarcinii?
 
Citat:

Anterior postat de lavinuta (Post 68667)
In Bucuresti sunt mai ulte posibilitati, aici, in Targoviste, este un singur spital, Spitalul Judetean Dambovita...regretau pana si cele venite din orase mai mici, cand au vazut situatia:(
Am avut norocul ca doctorul meu ginecolog este si seful sectiei de obstetrica-ginecologie, si este un doctor si om de nota 10...DAR au fost femei pregatite sa nasca normal(cu o anumita suma:D) dar din cauza complicatiilor aveau nevoie de cezariana si nu erau "pregatite financiar", asa ca au fost lasate, de unii doctori, sa se chinuie pana au venit "taticii" cu restul sumei...deci, nu le pasa ca inima bebelusului nu batea cum trebuie sau era spanzurat cu, cordonul ombilical de gat:(
aaaa, si cand o mamica s-a plans ca au invadat-o furnicile:D, o asistenta i-a raspuns:
" Cum? Ca aici sunt gandaci. Poate a fost patul adus din sala de travaliu cu tot cu furnici, pt ca acolo sunt...":))poftim raspuns de "cadru medical" cu pretentii de spaga:))

In fine, sa revenim la ale noastre...

Dumnezeule! Aici, in Focsani n-am auzit totusi de asa ceva. Dar si aici te trateaza ca ultimul om daca nu dai bani. Bine, nu chiar toti medicii, dar majoritatea. Si in special asistentele. x-(

ianna 21 ian 2010 15:52:19

Re: cate kg ati pus in timpul sarcinii?
 
ajung la vorba Slabutei.... chiar ma ingrozesc si zic ...daca ajung in tara un copil imi ajunge ! :))

adevarul e ca multe multe spitale in Romania sunt extrem de murdare si jegoase si ...de toate:((... dar nu inteleg de ce ! ca bani inteleg ca li se aloca...femei de facut curat sunt angajate in toate spitalele...probabil prefera sa stea la barfa si sa manance seminte decat sa faca curat...ca altfel nu-mi inchipui....


cu alte cuvinte fetelor... cand va internati in spital ...aduceti-va prorpiile asternuturi...prosoape etc ..si rugati mama sau o prietena foarte buna...daca iubitul nu e disponibil...sa stea cu voi si peste noapte...sa poata avea grija de bebeu...

cand eram eu in tara si am fost f bolnava mama asa a stat cu mine ...a platit la asistenta sefa cat un pat si a lasat-o sa stea ....

deci sunt convinsa 100% ca Edy n-ar fi supravietzuit in spitalele din Romania la cat de bolnav a fost la nastere....si la cata atentie dau astia ... doamne.... ce nenorociti....pacat...si pacat ca se intampla asta tocmai la niste fiinte mici

lavinuta 21 ian 2010 19:18:16

Re: cate kg ati pus in timpul sarcinii?
 
Tragic este ca aici nu te primeste cu nimic, decat cu prosoape(dar dusuri nu sunt:() si lenjerie intima, hainele si lenjeria de pat nu au voie...:(de persoanele din afara nici nu se pune problema.

Slabuta 21 ian 2010 19:24:14

Re: Nasterea in spitalele din Romania
 
Mamicilor v-am mutat mesajele cu spitalele aici, ca pe subiectul acela deja erau off-topic :)

mishutza 21 ian 2010 19:51:11

Re: Nasterea in spitalele din Romania
 
Lavinuta,felicitari pentru dorinta ta de a alapta copilul si pentru reusita.Nu exista nimic mai bun pe lumea asta decat laptele de mama.
Eu cred ca multe mamici renunta prea devreme la alaptat pentru ca nu sunt destul de informate.Si pentru ca patim exact ca si copii cu dulciurile,reclamele la lapte praf iti dau impresia ca lapticul din sanii tai e nimic pe langa minunea din cutia lucioasa.Multe mamici renunta la alaptat cand copii au puseurile de crestere,cand urla non stop si ar manca non stop si atunci au impresia ca miteteii nu se satura sau ca nu e bun laptele.Cred ca si mamicile tinere sunt la fel de neinformate cum eram eu pana acum vreun an despre slabit,aveam impresia ca o dieta ma va face slaba.Intelegeti ce vreau sa spun,pana nu am citit cu adevarat despre nutritie nu am slabit mai mult de 3 kg.
Eu sper sa ma ajute mintea si Cel de Sus cand o sa am copii sa ii alaptez pana or sa se intarce singuri.Ca la scoala cu tata in gura ma gandesc ca nu or sa ajunga.
Ceea ce mi se pare mie mai groznic e ca lumea inca traieste cu impresia ca laptele praf e mai bun ca laptele de mama.Da,crestem si cu lapte praf,si cu lapte de vaca eventual,din aceleasi motive de necunoastere.Dar daca avem de ales,alegem laptele de mama,nu?Cand nu avem de ales,doar nu o sa ii dam copilului sarmale la 3 luni.
Si ma uit in jurul meu,si vad mamici si tatici tineri,si sincer ca oameni destepti,dar care pur si simplu iau totul de-a gata,fara sa se intrebe,oare e totul adevarat din ceea ce imi spun oamenii astia care se imbogatesc de la cat lapte praf voi cumpara eu?Prietenii mei au un baietel de vreo 2 ani.A fost alaptat exclusiv.....vreo 2 saptamani cred.Apoi i- introdus lapte praf.Fara sa fie nevoie,doar ca sa fie sigura ca e copilul satul.La 6 luni bebele s-a intarcat ,era si normal,cantitatea de laptic de la sani a scazut simtitor.
Si,faza cea mai tare e ca,la o discutie,eu am spus ca daca copilul meu o sa vrea sa suga pana la 3 ani,pe mine or sa ma tina mintile si o sa am lapte eu o sa ii dau sa suga.Iar el incerca sa ma convinga ca laptele praf e mult mai cool,uite,are carbohidrati,lipide,proteine:((:((:((:((:((:((Cool ,nu?
Mai stiu o mamica care a renuntat iar la alaptat la 4 luni,si sincer si pe ea o pot intelege.E cumnata mea si imi povestea ca pur si simplu o termina,i se pare ca ii suge toata energia plus trezirile peste noapte.Si mi se pare ca alaptatul ar trebui sa fie un procedeu placut de ambele parti,iar atata timp cat alaptatul e o corvoada pentru mama,mai bine nu.Un copil are nevoie in primul rand de o mama linistita si sanatoasa,psihic si fizic,nu stresata ca iar vine ora alaptarii.
Deci inca odata aveti toata admiratia si respectul meu pentru mamicile care ati reusit sa treceti peste toate chinurile pentru a alapta micutii.
Slabutule,tu esti mai la centru asa,ai sanse sa nasti in conditii mai normale,sunt sigura.

ema5288 22 ian 2010 13:08:05

Re: Nasterea in spitalele din Romania
 
sunt studenta la medicina si este primul an in care intru in spital!! este foarte adevarat ce spuneti voi!! sistemul sanitar este la pamant in romania, incepand de la mizeria si gandacii din spital si pana la nepasarea medicilor carora chiar nu le pasa de sentimentele si de suferintele oamenilor, desi pt asta sunt pusi acolo!! majoritatea nu au suflet!!

sper sa nu ajung niciodata asa de jos


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:16:01.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO