forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta, Sportul si Sarcina (http://forum.slabute.ro/dieta-sportul-sarcina/)
-   -   Obezitatea si sarcina (http://forum.slabute.ro/dieta-sportul-sarcina/obezitatea-sarcina-7307.html)

suchardine 01 dec 2010 14:23:34

Obezitatea si sarcina
 
Pe 10 mai 2010 aveam 115 Kg (impresionant, nu?). Si simteam nevoia stringenta sa slabesc. Dar nu stiam ca o sa pot slabi pana in acest moment 17 Kg:). Cu ajutorul slabutelor, am reusit... Multumesc!:">
Acum incep o noua etapa din viata mea... mai trebuie sa slabesc inca 18 Kg sau poate doar 8Kg si apoi sa raman insarcinata. Eu am deja o fetita de 5 ani si ar fi cazul sa aiba un fratior sau poate gemeni.
Nu am suficiente informatii despre complicatiile ce pot apare in cursul sarcinii si nasterii, atat pentru copil, cat si pentru mama. Adica, pe net gasim multe discutii generale, dar as vrea sa aflu de la persoane care au trecut direct prin acesta experienta. Ce se intampla si ce se poate intampla...
Astept raspunsurile voastre... incurajari sau, din contra, descurajari...

claudiam 01 dec 2010 14:44:25

Re: Obezitatea si sarcina
 
Citat:

Anterior postat de suchardine (Post 423073)
Pe 10 mai 2010 aveam 115 Kg (impresionant, nu?). Si simteam nevoia stringenta sa slabesc. Dar nu stiam ca o sa pot slabi pana in acest moment 17 Kg:). Cu ajutorul slabutelor, am reusit... Multumesc!:">
Acum incep o noua etapa din viata mea... mai trebuie sa slabesc inca 18 Kg sau poate doar 8Kg si apoi sa raman insarcinata. Eu am deja o fetita de 5 ani si ar fi cazul sa aiba un fratior sau poate gemeni.
Nu am suficiente informatii despre complicatiile ce pot apare in cursul sarcinii si nasterii, atat pentru copil, cat si pentru mama. Adica, pe net gasim multe discutii generale, dar as vrea sa aflu de la persoane care au trecut direct prin acesta experienta. Ce se intampla si ce se poate intampla...
Astept raspunsurile voastre... incurajari sau, din contra, descurajari...

Din experienta mea pot sa-ti spun ca am facut tensiune pe sarcina adica 140/100 si peste uneori, tensiune care a deranjat-o mult pe doctorita mea si imi zicea mereu de preeclamsie.
Apoi cred ca am avut si glicemia mare la sfarsitul sarcinii si bebe a avut fluctuatii de glicemie si a necesitat urmarire si perfuzii cateva zile la terapie intensiva. nimic grav dar pentru mine ca mamica a fost groaznic sa -l stiu acolo si ma invinovateam ca am mancat prea mult. dar a trecut totul cu bine.>:D<

DrIulia2010 01 dec 2010 15:00:47

Re: Obezitatea si sarcina
 
Citat:

Anterior postat de suchardine (Post 423073)
Pe 10 mai 2010 aveam 115 Kg (impresionant, nu?). Si simteam nevoia stringenta sa slabesc. Dar nu stiam ca o sa pot slabi pana in acest moment 17 Kg:). Cu ajutorul slabutelor, am reusit... Multumesc!:">
Acum incep o noua etapa din viata mea... mai trebuie sa slabesc inca 18 Kg sau poate doar 8Kg si apoi sa raman insarcinata. Eu am deja o fetita de 5 ani si ar fi cazul sa aiba un fratior sau poate gemeni.
Nu am suficiente informatii despre complicatiile ce pot apare in cursul sarcinii si nasterii, atat pentru copil, cat si pentru mama. Adica, pe net gasim multe discutii generale, dar as vrea sa aflu de la persoane care au trecut direct prin acesta experienta. Ce se intampla si ce se poate intampla...
Astept raspunsurile voastre... incurajari sau, din contra, descurajari...


Buna

Riscurile unei sarcini purtate de o persoana obeza sunt multe si difera de la o persoana la cealalta.Depinde de fiecare organism in parte si de evolutia sarcinii,cert e ca trebuie daca iti doresti sa ai o sarcina fara riscuri mari si un bebe sanatos sa incerci sa ajungi la o greutate normala.

iti voi enumera mai jos o parte din riscuri,dar nu cu scopul de a te speria ci mai degraba de a constientiza de ce e important sa elimini din kg.:)

-diabetul gestational, preeclampsia(proteinurie, edeme difuze)eclampsia( toxemie gravidica)risc crescut de malformatii congenitale cel mai frecvent spina bifida(hidrocefalie)tromboembolism, hipertensiune indusa de sarcina, macrosomie fetala,prelungirea travaliului.

iirriinnuuccaa 03 dec 2010 16:08:57

Re: Obezitatea si sarcina
 
Buna SUCHARDINE!

Felicitari pentru decizia corecta de a avea o greutate normala inainte de a concepe un bb!


Eu , din pacate nu am reusit acest lucru inainte de sarcina. :(
Din fericire, desi eram cu obezitate morbida, sarcina si nasterea au decurs absolut normal si fara complicatii. Bb a fost si el perfect ( Apgar 10 la 4180gr si 54 cm)
Dar sa nu faci ca mine!
E mult mai sigur si sanatos sa slabesti inainte >:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:13:13.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO