forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Diete si alimentatie (http://forum.slabute.ro/diete-alimentatie/)
-   -   Avocado ceafa de porc si dieta de 999 de calorii (http://forum.slabute.ro/diete-alimentatie/avocado-ceafa-porc-dieta-999-calorii-12181.html)

quarc 22 ian 2013 20:06:27

Avocado ceafa de porc si dieta de 999 de calorii
 
Ieri mi-a fost dat sa asist la cumpararea unui singur avocado. Domnisoara cu siguranta era la cura. Era nefiresc de slaba, cu miscari de pseudo felina, foarte constienta de sine si cautand discret din priviri masculii care o sorbeau din priviri. Cum se indrepta spre iesire balansand exagerat soldurile si tinand victorioasa fructul mi-a trezit mila, mila aceea pe care o ai cand vezi un caine subnutrit.
Nu am putut sa nu ma gandesc la diversele diete populare de 999 cal. Eu aveam pe banda o tona de legume, mere, banane, bors, ceapa si ceafa de porc.
M-am simtit foarte ciudat cand mi-am dat seama ca eu consum in trei ore mai bine de 2000 cal., adica cam cat mananca unele slabute in doua zile. Un kilogram de mere se topesc in trei secunde dupa ce am alergat 30km la -3°C.

Cum este mai bine, o dieta bogata si diversificata sau mancat putin ca o vrabiuta?
In cele din urma este o parere personala si daca as avea dubii nu m-as tine de regimul de viata ales. Mie unul imi place sa alerg, cam tot ce imi place sa fac presupune consum de energie, noroc ca imi place si mancarea. Noroc ca pot sa bag in mine in ritmul in care consum deoarece nu imi pot imagina viata fara miscare, miscare din aceea exuberanta cum numai la copii mai vedem.

Voi cum credeti ca este mai bine?

VentoFreddo 22 ian 2013 20:15:34

Re: Avocado ceafa de porc si dieta de 999 de calorii
 
in primul rand..si eu cumpar un singur avocado:">:">la cat costa..dar e drept ca pe banda nu am NUMAI un avocado:))
eu sunt pentru punctul 1::Dadica mancat mult si satios,dar din alimente sanatoase si cu combinatii corecte.nu tu paine cu cartofi sau orez cu carne ..pe mine corpul ma ajuta mult,am arderi bune cand nu mananc ca nesimtita..:">deaia tin Montignac,ca nu pune limita la cantitati,eu trebuie sa ma simt satula..farfuria plina imi da o senzatie de liniste sufleteasca:P nu conteaza ca farfuria e plina cu spanac fiert si ceva proteina alaturi,sau o farfurie plina(chiar 2) cu varza calita si pui ..Si nici un pahar de vin nu-mi lipseste:)Adevarul e ca se slabeste frumos si asa,dar daca nu faci sport nu vei avea niciodata un corp frumos.
Categoric dietele de 1000 cal nu numai ca nu sunt pt mine,dar ma gandesc cu groaza ca nu pot tine la infinit..corpul se obisnuieste asa,cat poti sa rezisti cu 2 frunze de salata si un avocado pe zi..Ce tristete:Pce viata...

Rallara 22 ian 2013 20:26:15

Re: Avocado ceafa de porc si dieta de 999 de calorii
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 1209841)
Ieri mi-a fost dat sa asist la cumpararea unui singur avocado. Domnisoara cu siguranta era la cura. Era nefiresc de slaba, cu miscari de pseudo felina, foarte constienta de sine si cautand discret din priviri masculii care o sorbeau din priviri. Cum se indrepta spre iesire balansand exagerat soldurile si tinand victorioasa fructul mi-a trezit mila, mila aceea pe care o ai cand vezi un caine subnutrit.
Nu am putut sa nu ma gandesc la diversele diete populare de 999 cal. Eu aveam pe banda o tona de legume, mere, banane, bors, ceapa si ceafa de porc.
M-am simtit foarte ciudat cand mi-am dat seama ca eu consum in trei ore mai bine de 2000 cal., adica cam cat mananca unele slabute in doua zile. Un kilogram de mere se topesc in trei secunde dupa ce am alergat 30km la -3°C.

Cum este mai bine, o dieta bogata si diversificata sau mancat putin ca o vrabiuta?
In cele din urma este o parere personala si daca as avea dubii nu m-as tine de regimul de viata ales. Mie unul imi place sa alerg, cam tot ce imi place sa fac presupune consum de energie, noroc ca imi place si mancarea. Noroc ca pot sa bag in mine in ritmul in care consum deoarece nu imi pot imagina viata fara miscare, miscare din aceea exuberanta cum numai la copii mai vedem.

Voi cum credeti ca este mai bine?


Mi-a placut cum ai descris experienta... te-ai exprimat cu haz.:)
Iar referitor la partea cu numarul de calorii/zi... optiunea de meniu sanatos, caloriile provenite din alimente sanatoase intr-un numar potrivit pentru fiecare individ in parte, alaturi de un program de sport va functiona mereu.:) E varianta corecta.
"Balansand exagerat soldurile" - chiar mi-a placut, parca mi-o si inchipui.:))

jessik 23 ian 2013 00:34:01

Re: Avocado ceafa de porc si dieta de 999 de calorii
 
sunt tot feluld e persoane, eu de ex.. nu pot manca mult, dar as manca des.. iar sportul nu ma omor(omoram) sa stau mai mult de o ora, iar alergatul nu imi palce.. maxim 20 de minute.. dar decat deloc.. mai bine balansez, sportul cu dieta''
de obicei barbatilor le place sa manance bine, si sa faca sport, oricum au rezistenta mai mare..
femeile, is mai moderate cu sportul, si mananca mai putin,. nu le poti cere sa manance ca un barbat. eu de cand ma stiu cu sotul, mereu aveam farfurie mica, el mare..( chiar daca eram grasuta, ). nici acum gravida nu pot manca f mult la o masa, iar sport 30 min.. de 2 3 ori pe sapt.. cat sa simt ca ma misc in situatia mea de balenuta
asa ca deopinde cat consuma organismul tau, si cat cere.. nu cred ca exista o regula cum e mai bine.. e mai bine cum simti tu.. daca pe tine te face fericit sa alergi mult si sa mananci mult si de toate( eu as manca de toate cate putin,)
si daca ar fi sa aleg, da nu as refuza ceva bun, si apoi sa fac miscare 30 de minute.. dar nuc red ca merge mereu, asta.. ca am mancat atatea calorii si le-am slabit la sala in atata timp.. la maj nu merge..masinariile alea iti pot arata cat ai consumat, dar nu cred ca e 100%.. depinde de organism.. asa toata lumea ar fi fericita, sa imbine papa bun cu sportul.. si sa nu se ingraseee viseee, paote numai aia slabi care mananca orice si nu se omoara cu slabitul, ca oricum au arderile bune
iar fata aia daca asa a mancat mereu, nu prea poti sa ii bagi pe gat mancare

Kclaudyia 23 ian 2013 11:19:51

Re: Avocado ceafa de porc si dieta de 999 de calorii
 
Pentru mine e evident de mult timp ca omul de-a lungul timpului a devenit un lenesh si un comod (stii povestea cu "muieti is posmagii?") si asta si datorita stiintei care a avansat atat de mult incat nu mai e nevoie sa punem osul la treaba ca avem aparate care fac singura totul ptr noi si ne usureaza munca..

Ma rog nu asta era ideea principala.. Iti dai seama ca pisi de 1.80 si 45 de kilograme prefera sa manance o frunza si un avocado decat sa-si miste fesierii flasci la sport.. Sau daca o face merge si ea ca "gagica" la aerobic, sau da din pedale cu fundul pe bicicleta 30 de min si zice ca a facut sport.. :D


coco23 23 ian 2013 13:02:07

Re: Avocado ceafa de porc si dieta de 999 de calorii
 
Sunt multi cei care mananca putin dar des.
Cunosc si barbati, nu doar femei.

Poate avea nevoie DOAR de avocado, se trezise ca incepuse sa faca salata fara avocado:))

Ma indoiesc totusi ca era la dieta:) avocado e unul dintre cele mai grase fructe, nu e tocmai optiunea ideala pt dieta:)

Oricum, ai fost amuzant:)

WhiteAngel 25 ian 2013 13:40:53

Re: Avocado ceafa de porc si dieta de 999 de calorii
 
si acum vin eu giga contra si zic ca nu`mi place deloc felul in care este abordat acest subiect .. exact asta este lumea in care traim, si de care ne plangem ca nu ne place .. nu inteleg de un ai tras tu concluzia ca acea fata consuma 999 de kcal pe zi si nu face deloc miscare .. o cunosti personal? nu :) exact asta este omul din ziua de azi, te caracterizeaza numai dupa apartente si comenteaza in necunostinta de cauza :)
avocado nu este un fruct prea ieftin, si nici nu prea se mananca ca atare .. se foloseste la sosuri, salate si tot felul de preparate .. iar in general unul singur este suficient :)
poate ca voia sa faca o reteta in care este nevoie de acest aliment, si doar unul singur, nu un kg .. chiar nu mi se pare corect sa o judecam asa aspru pentru acest lucru :-?? in plus, fata nu isi terminase cumparaturile .. poate ca pe parcurs a mai adaugat ceva in cos .. sau daca nu, ma repet, doar de atat avea nevoie in acel moment .. pt ca numai prin supermarketuri il gasesti .. nu vad de ce atata rautate dintr`un lucru banal :)
si eu ma duc de multe ori si imi cumpar din lidl doar 8 iaurturi dinalea mici de 0,1% grasime .. asta pt ca alea imi plac la gust, nu mi se par acre si nu sunt moi, lichide cum sunt altele .. asta inseamna ca eu traiesc zilnic numai cu iaurt? :) nu, dar locuiesc singura si nu am nevoie de cine stie ce cumparaturi zilnice
deci parerea mea este sa nu mai tragem concluzii drastice fara sa cunoastem macar un mic amanunt :)

Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 1210246)
Sunt multi cei care mananca putin dar des.
Cunosc si barbati, nu doar femei.

Poate avea nevoie DOAR de avocado, se trezise ca incepuse sa faca salata fara avocado:))

Ma indoiesc totusi ca era la dieta:) avocado e unul dintre cele mai grase fructe, nu e tocmai optiunea ideala pt dieta:)

Oricum, ai fost amuzant:)

hmm, eu te contrazic ! avocado chiar este un fruct indicat in curele de slabire, pt ca nu se consuma in cantitati enorme si aduce f multe beneficii .. scade colesterolul, reduce inflamatiile din corp si previne absorbtia unor grasimi .. la fel ca si cu oleaginoasele ;)

quarc 26 ian 2013 14:04:35

Re: Avocado ceafa de porc si dieta de 999 de calorii
 
Omul care face sport se recunoaste.

Am colegi care alerga maratoane.
Nu ai idee cum arata o fata care alearga un maraton de 4 ore!

lovelz95 26 ian 2013 14:25:36

Re: Avocado ceafa de porc si dieta de 999 de calorii
 
Sunt de acord cu White Angel. Oamenii tind sa exagereze intinzand coarda spre fantastic.Si de unde pana unde..de la o fata ce isi cumpara un fruct din supermarket pana la sportivi de performanta?Daca fata aceea nu arata precum cineva ce alearga maratoane de 4 ore,de unde stii ca nu este activa? Oamenii obisnuiti fac miscare dupa bunul plac,timp,comfort.Tinzi sa privesti totul doar din punctul tau de vedere,al unui sportiv pasionat.Persoanele difera...

quarc 27 ian 2013 00:42:21

Re: Avocado ceafa de porc si dieta de 999 de calorii
 
1. Maratonul de 4 ore nu este chiar asa de mare performanta. Oricine poate sa faca asa ceva cu putin antrenament.
2. Toata lumea s-a concentrat pe avocado si a ratat comparatia dieta-consum.
3. Revin, cum credeti voi ca e mai bine sa mananci iaurt de 0.001% grasime in speranta ca nu depasesti 1001cal/zi sau mananci iaurt normal si alergi de 2000cal/zi?


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:33:57.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO