forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Diete si alimentatie (http://forum.slabute.ro/diete-alimentatie/)
-   -   Chia seeds- Semintele Chia! (http://forum.slabute.ro/diete-alimentatie/chia-seeds-semintele-chia-11668.html)

Adina14 22 iun 2012 16:36:39

Chia seeds- Semintele Chia!
 
Buna, slabutelor!
Acum ceva timp am dat peste cateva video-uri pe youtube cu diverse retete in care se puteau folosi semintele chia.Pana atunci nu mai auzisem de ele asa ca m-am documentat si am aflat cate ceva despre aceste minunatii pe care natura ni le-a oferit!Pe forum nu am gasit informatii despre semintele chia - imi cer scuze daca sunt si am facut eu o greseala :"> - si de aceea am vrut sa deschid acest subiect nou si sa vorbim despre beneficiile consumului de seminte chiiiaaa ( ador numele! ) .Daca le-ati incercat pana acum, va astept cu cat mai multe pareri.

aussie_girl 22 iun 2012 16:57:42

Re: Chia seeds- Semintele Chia!
 
eu folosesc chia de cam un an..on and off. In general le mananc dimineata cu cereale. Le-am combinat cu hrisca si cu cirese uscate la soare (fara indulcitor). Puse in iaurt sau chiar si lapte de migdale sunt o nebunie. Am cumparat pungile separat, le-am combinat si le-am pus intr-un container in frigider. Mi se intampla sa mananc cate o saptamana zi de zi la rand si sa ma plictisesc, sa vreau si altceva.
La noi se mai gasesc in amestecuri cu alte cereale (semintele chia fiind preponderente) si cerealele se cheama "Holly Crap". Le-am incercat si pe astea si sunt suuuper. Mie imi place combinatia facuta de mine acasa. Folosesc 3 linguri la un borcanel cu iaurt si este un mic dejun foarte consistent.

Succes sa gasesti in Romania.

Adina14 22 iun 2012 17:08:25

Re: Chia seeds- Semintele Chia!
 
Super :x Si crezi ca te-au ajutat sa slabesti sau cel putin, sa te simti full pentru o perioada mai lunga de timp decat de obicei? Pe youtube am vazut ca majoritatea le apreciaza pentru ca au efectul asta. Imi place aspectul lor foarte mult, mai ales in stare de gel desi mamei nu ii plac deloooc, ci chiar i se par scarboase :)) :-??

Sand 22 iun 2012 17:35:47

Re: Chia seeds- Semintele Chia!
 
Sunt bune, mi le-a recomandat un amic acum vreo luna si am inceput sa iau diminetile, eu le pun in smoothie si au gust bun. Dau senzatie de satietate, te simti mai plin mai mult timp si sunt extrem de bune pentru excretie. Doza recomandata pe cutia mea e de o lingurita (o masura speciala, care vine in cutie, cred ca e spre o lingura de fapt) pe zi.

aussie_girl 22 iun 2012 17:46:03

Re: Chia seeds- Semintele Chia!
 
Citat:

Anterior postat de Adina14 (Post 1074830)
Super :x Si crezi ca te-au ajutat sa slabesti sau cel putin, sa te simti full pentru o perioada mai lunga de timp decat de obicei? Pe youtube am vazut ca majoritatea le apreciaza pentru ca au efectul asta. Imi place aspectul lor foarte mult, mai ales in stare de gel desi mamei nu ii plac deloooc, ci chiar i se par scarboase :)) :-??

da, sunt foarte satioase. Daca le combini cum ti-am zis mai sus ai sa poti folosi linistita 3 linguri din combinatia respectiva pe zi. Nu simti nici consistenta gelatinoasa pentru ca in amestecu cu hrisca iese excelent. Da, te simti full cam 4 ore..Cel putin asa este pentru mine. Incearca combinand nu simplu..simplu ai impresia ca le inghiti ca pe un medicament..in combinatie se considera a fi "cereale" si parca e o alta idee.

Adina14 23 iun 2012 10:22:31

Re: Chia seeds- Semintele Chia!
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 1074856)
Sunt bune, mi le-a recomandat un amic acum vreo luna si am inceput sa iau diminetile, eu le pun in smoothie si au gust bun. Dau senzatie de satietate, te simti mai plin mai mult timp si sunt extrem de bune pentru excretie. Doza recomandata pe cutia mea e de o lingurita (o masura speciala, care vine in cutie, cred ca e spre o lingura de fapt) pe zi.

Citat:

Anterior postat de aussie_girl (Post 1074867)
da, sunt foarte satioase. Daca le combini cum ti-am zis mai sus ai sa poti folosi linistita 3 linguri din combinatia respectiva pe zi. Nu simti nici consistenta gelatinoasa pentru ca in amestecu cu hrisca iese excelent. Da, te simti full cam 4 ore..Cel putin asa este pentru mine. Incearca combinand nu simplu..simplu ai impresia ca le inghiti ca pe un medicament..in combinatie se considera a fi "cereale" si parca e o alta idee.

O sa vin cu pareri dupa ce le voi incerca. Credeti ca merg si cu fulgi de ovaz? Desi imi ofera o satietate destul de mare, mi.ar placea sa le maresc volumul ! ;))
Multumesc pentru sfaturi!

Polux 25 iun 2012 10:22:25

Re: Chia seeds- Semintele Chia!
 
Citat:

Anterior postat de Adina14 (Post 1074789)
Buna, slabutelor!
Acum ceva timp am dat peste cateva video-uri pe youtube cu diverse retete in care se puteau folosi semintele chia.Pana atunci nu mai auzisem de ele asa ca m-am documentat si am aflat cate ceva despre aceste minunatii pe care natura ni le-a oferit!Pe forum nu am gasit informatii despre semintele chia - imi cer scuze daca sunt si am facut eu o greseala :"> - si de aceea am vrut sa deschid acest subiect nou si sa vorbim despre beneficiile consumului de seminte chiiiaaa ( ador numele! ) .Daca le-ati incercat pana acum, va astept cu cat mai multe pareri.


Buna, Adina!>:D<

Eu sunt mare fan chia, eu le consum intr-un supliment natural care contine seminte de chia, ginseng si vitamina C.

Eu nu stiam de efectul de slabire, ci de cel energizant si iti da o stare de foarte bine! Esti optimista, increzatoare! Mama ma a luat tot supliment de asta cand a suferit de depresie si a ajutat-o mult.

Eu nu am vazut pana acum chia simpla de vanzare, ca mi-as lua!

Adina14 25 iun 2012 13:30:59

Re: Chia seeds- Semintele Chia!
 
Citat:

Anterior postat de Polux (Post 1076569)
Buna, Adina!>:D<

Eu sunt mare fan chia, eu le consum intr-un supliment natural care contine seminte de chia, ginseng si vitamina C.

Eu nu stiam de efectul de slabire, ci de cel energizant si iti da o stare de foarte bine! Esti optimista, increzatoare! Mama ma a luat tot supliment de asta cand a suferit de depresie si a ajutat-o mult.

Eu nu am vazut pana acum chia simpla de vanzare, ca mi-as lua!

Buna! >:D<
Vaiii, atunci e clar ca trebuie sa mi le iau cat de curand! Eu le-am gasit astfel insa doar pe net.Daca vrei, iti pot trimite un mesaj privat de unde sa iti cumperi, ca sa nu il pun aici link.ul sa se considere o reclama.Saptamana aceasta mai ajung prin oras si o sa mai caut si pe aici fiindca eu stau la tara :)

aussie_girl 25 iun 2012 19:27:28

Re: Chia seeds- Semintele Chia!
 
Citat:

Anterior postat de Adina14 (Post 1075353)



O sa vin cu pareri dupa ce le voi incerca. Credeti ca merg si cu fulgi de ovaz? Desi imi ofera o satietate destul de mare, mi.ar placea sa le maresc volumul ! ;))
Multumesc pentru sfaturi!

Cred ca le poti combina cu ce doresti tu. Ideea combinarii cu hrisca a fost ca hrisc anu se face asa o pasta pe cand chia stii cum se face..deci combinang mai ia din senzatia aia de "lipiceala" si le poti manca cu placere nu ca si pe medicament: "inghiti lingura de seminte pe ziua de zi" si ai scapat.. Manaci dimineata in cereale si le savurezi.

Succes in a le gasi. Cu siguranta or sa apara si pe piata romaneasca. La noi piata e invadata de semintele chia, de hemp seeds (semintele de canepa) care iar aduc o serie de benefits organismului.

Adina14 03 iul 2012 13:17:14

Re: Chia seeds- Semintele Chia!
 
Citat:

Anterior postat de aussie_girl (Post 1077086)
Cred ca le poti combina cu ce doresti tu. Ideea combinarii cu hrisca a fost ca hrisc anu se face asa o pasta pe cand chia stii cum se face..deci combinang mai ia din senzatia aia de "lipiceala" si le poti manca cu placere nu ca si pe medicament: "inghiti lingura de seminte pe ziua de zi" si ai scapat.. Manaci dimineata in cereale si le savurezi.

Succes in a le gasi. Cu siguranta or sa apara si pe piata romaneasca. La noi piata e invadata de semintele chia, de hemp seeds (semintele de canepa) care iar aduc o serie de benefits organismului.

Le.am gasit! :x
Astazi le.am si incercat pentru prima data si mi.au placut foarte mult! La inceput ma speriasem fiindca nu se umflau dar le.am lasat in jur de 20 min si s.a facut imediat si gelul.Am facut fulgii de ovaz apoi am pus gelul peste + miere. A iesit o minunatie! Seriously, chiar nu.mi venea sa cred dupa vreo cateva ore ca nu imi venise foame.


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:45:08.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO