forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Diete si alimentatie (http://forum.slabute.ro/diete-alimentatie/)
-   -   Ciclizare calorii (http://forum.slabute.ro/diete-alimentatie/ciclizare-calorii-11767.html)

Adina14 05 aug 2012 07:27:57

Ciclizare calorii
 
Buna, slabutelor!
Ati urmat metoda ciclizarii caloriilor pentru a slabi? Daca da, a dat roade?
Am vazut calculatorul de ciclizare calorii de pe site si as fi tentata sa il folosesc dar as vrea sa stiu si parerea voastra mai intai :)

happygirldiana 05 aug 2012 09:53:05

Re: Ciclizare calorii
 
Citat:

Anterior postat de Adina14 (Post 1106660)
Buna, slabutelor!
Ati urmat metoda ciclizarii caloriilor pentru a slabi? Daca da, a dat roade?
Am vazut calculatorul de ciclizare calorii de pe site si as fi tentata sa il folosesc dar as vrea sa stiu si parerea voastra mai intai :)

Buna, Adinutz!>:D<
Eu nu am urmat aceasta metoda....Adica nu constient....Ca asa am avut perioade in care mancam azi mai putin si mai sanatos, maine mult si prost:))
Eu nu am prea mare incredere in aceasta metoda, nu stiu, nu mi se pare sanatoasa, deci de mare ajutor nu iti pot fi....
Sper sa fie vreo slabuta care sa te poata ajuta. Dar de ce vrei sa o adopti, pana la urma?

Exp 05 aug 2012 10:03:35

Re: Ciclizare calorii
 
Citat:

Anterior postat de Adina14 (Post 1106660)
Buna, slabutelor!
Ati urmat metoda ciclizarii caloriilor pentru a slabi? Daca da, a dat roade?
Am vazut calculatorul de ciclizare calorii de pe site si as fi tentata sa il folosesc dar as vrea sa stiu si parerea voastra mai intai :)

Salut!
Din cate am inteles eu, metoda este valabila atunci cand stagnezi... este un "artificiu" prin care obligi metabolismul sa functioneze mai rapid, in cazul in care acul cantarului refuza sa coboare:) Bineinteles, trebuie sa ai activitate fizica, altfel NU functioneaza. Asta am constatat-o pe propria piele...si nu un efort extraordinar...eu de exemplu merg pe jos/plimbare zilnic cca 145min si functioneaza! Succes!

Adina14 05 aug 2012 12:17:06

Re: Ciclizare calorii
 
Citat:

Anterior postat de happygirldiana (Post 1106764)


Buna, Adinutz!>:D<
Eu nu am urmat aceasta metoda....Adica nu constient....Ca asa am avut perioade in care mancam azi mai putin si mai sanatos, maine mult si prost:))
Eu nu am prea mare incredere in aceasta metoda, nu stiu, nu mi se pare sanatoasa, deci de mare ajutor nu iti pot fi....
Sper sa fie vreo slabuta care sa te poata ajuta. Dar de ce vrei sa o adopti, pana la urma?

Am facut o medie pentru cate calorii mi.ar fi recomandate sa mananc in funtie de fiecare zi a saptamanii si rezultatul ar fi 1204., asta pentru o pierdere accelerata a grasimii :-?
Ma bate gandul sa incerc metoda asta pentru ca observ ca stagnez de ceva timp sau slabesc foarte putin desi teoretic nu fac greseli foarte mari.
Iti multumesc pentru ajutor >:D<
Citat:

Anterior postat de Exp (Post 1106776)
Salut!
Din cate am inteles eu, metoda este valabila atunci cand stagnezi... este un "artificiu" prin care obligi metabolismul sa functioneze mai rapid, in cazul in care acul cantarului refuza sa coboare:) Bineinteles, trebuie sa ai activitate fizica, altfel NU functioneaza. Asta am constatat-o pe propria piele...si nu un efort extraordinar...eu de exemplu merg pe jos/plimbare zilnic cca 145min si functioneaza! Succes!

Buna ! >:D<
Hmm..E bine de stiut ca functioneaza.
Ai urmat exact planul dat de calculatorul de pe site sau pur si simplu in unele zile ai mancat mai mult iar in altele mai putin? :-/

Exp 05 aug 2012 13:13:51

Re: Ciclizare calorii
 
Buna ! >:D<
Hmm..E bine de stiut ca functioneaza.
Ai urmat exact planul dat de calculatorul de pe site sau pur si simplu in unele zile ai mancat mai mult iar in altele mai putin? :-/[/SIZE][/COLOR][/FONT][/QUOTE]

Pur si simplu in unele zile am mancat mai mult si in altele mai putin...dar eu nu sunt un exemplu:( Am facut prostia sa tin nenumarate diete aiurea fapt pentru care metabolismul meu a incetinit...acum ma lupt sa-l pun din nou la treaba prin exercitiu fizic (mers- sport momentan nu am voie datorita unor probleme de sanatate) si marirea treptata a caloriilor ingerate- deci: nu lua cazul meu insa, ar fi bine sa urmezi exact planul de pe site. Tot ce pot spune este ca de cand fac asta, chiar daca nu urmez o dieta in mod strict ci fac doar calculul caloriilor ingerate versus calorii consumate, am inceput sa scad:) Ajunsesem sa nu depasesc 750-800kcal si sa stagnez.... de aceea repet pentru ca este f.f,. important: urmeaza exact planul dat de calculator si vei obtine rezultate. Nu reduce caloriile mai mult pentru ca vei pati ca mine:( Spor!

Adina14 05 aug 2012 13:52:50

Re: Ciclizare calorii
 

Am inteles. Iti multumesc pentru sfaturi >:D< Nu as putea sa scad sub 1000 de calorii pentru ca in primul rand sunt in adevaratul sens al cuvantului o mancacioasa iar apoi stiu foarte bine la ce riscuri m.as expune. Practic sport destul de des, sunt in crestere si trebuie astfel sa ma hranesc corespunzator :)

Slabuta 05 aug 2012 20:55:59

Re: Ciclizare calorii
 
Citat:

Anterior postat de Adina14 (Post 1106660)
Buna, slabutelor!
Ati urmat metoda ciclizarii caloriilor pentru a slabi? Daca da, a dat roade?
Am vazut calculatorul de ciclizare calorii de pe site si as fi tentata sa il folosesc dar as vrea sa stiu si parerea voastra mai intai :)

Buna Adina :)

Iti recomand aceste articole, unde am explicat in detaliu metoda ciclizarii, cand trebuie folosita, ce implica, care sunt rezultatele, etc. :)

Daca ai intrebari te rog sa le scrii :)

Ciclizare calorii / calorii zig-zag - Slabute.ro
Ciclizare calorii – informatii suplimentare - Slabute.ro


Ciclizare calorii, o altfel de abordare - Slabuta.ro

Adina14 06 aug 2012 06:30:52

Re: Ciclizare calorii
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1107080)


Buna Adina :)

Iti recomand aceste articole, unde am explicat in detaliu metoda ciclizarii, cand trebuie folosita, ce implica, care sunt rezultatele, etc. :)

Daca ai intrebari te rog sa le scrii :)

Ciclizare calorii / calorii zig-zag - Slabute.ro
Ciclizare calorii – informatii suplimentare - Slabute.ro


Ciclizare calorii, o altfel de abordare - Slabuta.ro

Buna, Marina! >:D<
Iti multumesc frumos pentru ca mi.ai aratat articolele.
Da, as avea totusi cateva intrebari :">
Pentru cat timp ar trebui sa urmez aceasta metoda de slabire? Doar pentru o saptamana sau pana cand voi ajunge la greutatea dorita?
Atunci cand o voi sfarsi perioada de ciclizare a caloriilor, va trebui sa inger media caloriilor pe saptamana?
Cand am slabit prima data mancam doar in jur de 1000-1050 de calorii dar acum m.am tinut undeva pe la 1100-1250, poate chiar si mai mult in unele zile. Ma bucur sa aflu ca am facut bine asa deoarece conform calculatorului, ar trebui sa inger minim 1204 calorii, pentru a pierde grasime intr.un mod accelerat.Cealalta metoda nu o pot urma pentru ca media calorica este de 1600 de calorii, destul de mult fata de nr de calorii cu care m.am obisnuit pana acum.Ar mai trebui sa mai astept putin sa ajung pana acolo, lucru pe care nu as fi prea incantata sa il fac :)) :">
Cu toate acestea am si o zi in care ar trebui sa consum doar 963 de calorii.Este mult prea putin? Pana acum nu cred ca am scazut vreodata sub 1000 dar o zi pe saptamana nu cred ca mi.ar fi atat de greu.

Slabuta 06 aug 2012 15:20:47

Re: Ciclizare calorii
 
Buna Adina, :)

In primul si in primul rand, te rog sa imi descrii activitatea ta fizica.
Ca sa stabilim necesarul, trebuie sa vedem care este nivelul de activitate fizica, dupa cum ai observat in functie de acest parametru variaza foarte mult necesarul caloric zilnic.
Nivel de activitate fizica - Slabute.ro

Adina14 06 aug 2012 17:24:19

Re: Ciclizare calorii
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1107588)
Buna Adina, :)

In primul si in primul rand, te rog sa imi descrii activitatea ta fizica.
Ca sa stabilim necesarul, trebuie sa vedem care este nivelul de activitate fizica, dupa cum ai observat in functie de acest parametru variaza foarte mult necesarul caloric zilnic.
Nivel de activitate fizica - Slabute.ro

Da, asa este . Cred ca ma incadrez la activitate fizica moderata. Practic pilates de 5 ori pe saptamana, in jur de 45-60 min si Insanity, dupa calendar. Sunt totusi zile in care nu iau pauza doar duminica( sau zile in care fac doar pilates sau doar cardio) si nu sunt foarte activa in restul zilei de obicei.


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:27:06.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO