forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Diete si alimentatie (http://forum.slabute.ro/diete-alimentatie/)
-   -   Dieta alcalina (http://forum.slabute.ro/diete-alimentatie/dieta-alcalina-11375.html)

kutya 10 apr 2012 09:24:03

Dieta alcalina
 
Buna

A tinut cineva dieta alcalina?
Internetul este plin de articole dar pana acum n-am gasit pe cineva care sa spuna ca a tinut-o si ce rezultate a avut.

O zi buna!

Anca

valeriaheres 14 apr 2012 07:37:10

Re: Dieta alcalina
 
Nu am auzit si nici nu stiu in ce consta! spune mai multe despre ce ai citit.

kasty 23 apr 2012 15:56:45

Re: Dieta alcalina
 
Citat:

Anterior postat de kutya (Post 1010447)
Buna

A tinut cineva dieta alcalina?
Internetul este plin de articole dar pana acum n-am gasit pe cineva care sa spuna ca a tinut-o si ce rezultate a avut.

O zi buna!

Anca

draga mea nu cred sa fie o fata aici care sa fii tinut dieta alcalina
dar dupa cum ai observat dieta alcalina este un gen de dieta vegetariana f stricta pt ca nu ai voie nici lactate, peste si ou, plus ca toate alimentele trecute in alimentatia alcalina nu prea fac parte din bucataria romaneasca
crezi ca poti schimba complet stilul de alimentatie?
tu stii cel mai bine, oricum bafta multa si cat mai mult succes

kasty 23 apr 2012 15:58:04

Re: Dieta alcalina
 
uite ce am aflat eu
ALIMENTE ACIDE (interzise):
-carnea de porc, vita, pui, oaie, curcan, crustacee;
-lapte, iaurt, branza, frisca, inghetata, oua;
-fructe: toate cu exceptia celor alcaline;
-bauturile carbogazoase, cafea, ceai (cu exceptia ceaiului din plante medicinale), alcool, indulcitori sintetici, zahar, prajiturile si tot ce contine zahar (zaharul este puternic acid), sucurile asa-zis naturale din magazine;
-otet, uleiul rafinat, orezul alb, painea, biscuitii, alunele, sosurile de soia, maioneza, pastele, mancarea preparata la microunde, mancarea tip fast food, ciocolata, supele instant, margarina de orice fel, untul, fisticul, porumbul (contine multi fungi), cerealele integrale, mamaliga, muraturile (extrem de acide), faina procesata (faina alba, folositi pe cat posibil faina integrala).

ALIMENTE ALCALINE(permise):
-castraveti, salata verde, ceapa, usturoi, conopida, broccoli, spanac, fasole verde, mazare verde, telina, varza, praz, morcovi, dovlecei, napi, ridichi, patrunjel, marar, ardei, rosii, si tot ce este verde (bogat in clorofila);
-lamai, lime, avocado, grapefruit, rubarba, pepene verde, nuca de cocos (atentie, nuca de cocos intreaga, nu macinata), soia, fasolea, hrisca, quinoa, kamut, mei;
-apa pura, apa cu lamaie, ceai de plante medicinale, sucuri proaspete stoarse din legume, lapte de soia sau migdale, supa de legume;
-ulei de masline presat la rece, uleiul de rapita, in general orice ulei care este presat la rece, ulei de catina, ulei de seminte de struguri.

mice69 05 aug 2012 14:53:11

Re: Dieta alcalina
 
Buna. Tocmai ce am citit si eu despre aceasta dieta si mi se pare destul de greu de tinut. Ideea de a consuma numai o anumita categorie de alimente mi se pare usor absurd,mai ales ca organismul nostru are nevoie de toate tipurile de alimente, de la vitaminele din plante pana la hormonii animali.
mi s-a parut o idee de dieta...dar una destul de greu de abordat... daca a adoptat cineva acest stil de alimentatie, il/o rugam sa ne spuna ce efecte a avut asupra organismului lui/ei si cum s-a descurcat... asta daca inainte a avut o dieta care continea si carne :P :)

florramo 16 oct 2012 10:48:20

Re: Dieta alcalina
 
Ciau!
Ma bag si eu in seama, ca tocmai ma documentez despre dieta asta.
E o dieta pentru cei cu hiperaciditate, care altfel nu pot sa reduca stratul de grasime care s-a format tocmai ca un scut de aparare al organismului impotriva aciditatii.
Eu ma chinui de ceva vreme - mai exact vreo 4 ani sa reduc grasimea si am fost si la nutritionist si la proceduri de genul impachetari, LPG. Si nici un rezultat. Toti ziceau ca manac prea mult, mai exact sa am grija ce bag in gura!
Eu nu manac prajit, nu manac in oras ca e prea sarata pentru mine mancarea etc.
Si mai fac si sport de 4-5 ori pe saptamana. Si nimic!
Pana cand am ajuns la unu' ce m-a analizat cu biorezonanta. Si ce da Domnu'! Fara sa ii zic la ala ca eu ma lupt cu kg de sute de ani, vine si imi zice: buba e hiperaciditatea care mi-a stricat si colul uterin (adevarat, am o cauterizare la activ) si rinichii (nisip la ambii rinichi) si oboseala cronica (ma trezesc si de 4 ori pe noapte) si infectii repetate (vesnic am fie infectie la tractul urinar, fie la urechi si caile respiratorii)!
M-a lovit in plin direct!
Acum incerc sa reduc cat pot consumul de alimente acide, dar sa nu credeti ca am scos de tot produsele animale - carnea de pui si pestele, ouale si mozarella - dar le combin cu foarte multe verdeturi.
Sper sa dea rezultate!

kutya 19 oct 2012 13:13:36

Re: Dieta alcalina
 
Buna,
si eu sunt tot asa - merg la aerobic de 4-5 ori pe saptamana, alerg in fiecare zi, sunt atenta la ce mananc dar rezultatele vin foarte, foarte greu.
Ma gandeam de ceva vreme ca poate exista un alt motiv pentru care nu am rezultatele asteptate.
Mi-ai dat o idee ft buna controlul!
multumesc frumos! :)

Anca

florramo 09 nov 2012 13:14:19

Re: Dieta alcalina
 
Buna Anca!

Sa ne tii la curent, te rog, daca ai rezulate la investigatii. Pe mine ma bate gandul sa ma duc si la endocrinolog sa vedem daca zice si el ceva de genul. Desi asa nu am incredere in ce zic doctorii de la noi ... Mi se par asa de habarnisti si de inchisi la minte ...

Bafta!
Ramona


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:51:50.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO