forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Diete si alimentatie (http://forum.slabute.ro/diete-alimentatie/)
-   -   Masa de seara pana in ora 19- mit sau realitate? (http://forum.slabute.ro/diete-alimentatie/masa-seara-pana-ora-19-mit-sau-realitate-11734.html)

Exp 18 iul 2012 10:59:18

Masa de seara pana in ora 19- mit sau realitate?
 
Buna slabutelor!

Sunt noua aici si foarte bucuroasa ca astazi contul meu a fost activat. Multumesc frumos admin-ului:).

Subiectul deschis de mine se refera la urmatoarea (mea) dilema: chiar are importanta ora la care consumi ultima masa? De ce intreb asta: eu momentan, nu am voie sa fac efort fizic din cauza unei hernii de disc...am de slabit inca vreo 2-3 kg (la recomandarea medicului). Avand in vedere ca nu fac deloc efort fizic, nr maxim de kcal pe care il pot consuma zilnic pentru a slabi este de cca 800. La acest "consum" chiar mai conteaza ora sau ar trebui sa tin cont sa nu depasesc aceasta valoare in 24h? As prefera sa pot consuma inainte de culcare in jur de 2-300 kcal ...altfel nu pot dormi toata noapte de foame...ce parere aveti?

WhiteAngel 18 iul 2012 11:23:53

Re: Masa de seara pana in ora 19- mit sau realitate?
 
Citat:

Anterior postat de Exp (Post 1093859)
Buna slabutelor!

Sunt noua aici si foarte bucuroasa ca astazi contul meu a fost activat. Multumesc frumos admin-ului:).

Subiectul deschis de mine se refera la urmatoarea (mea) dilema: chiar are importanta ora la care consumi ultima masa? De ce intreb asta: eu momentan, nu am voie sa fac efort fizic din cauza unei hernii de disc...am de slabit inca vreo 2-3 kg (la recomandarea medicului). Avand in vedere ca nu fac deloc efort fizic, nr maxim de kcal pe care il pot consuma zilnic pentru a slabi este de cca 800. La acest "consum" chiar mai conteaza ora sau ar trebui sa tin cont sa nu depasesc aceasta valoare in 24h? As prefera sa pot consuma inainte de culcare in jur de 2-300 kcal ...altfel nu pot dormi toata noapte de foame...ce parere aveti?

buna ! dar de unde ai ajuns tu la concluzia ca iti trebuie doar 800 de calorii? :| asta este infometare pura, vei lesina la un moment dat !
nici macar sa faci plimbari nu poti? nu trebuie neaparat sa fie intensitate maxima, miscarea conteaza in orice fel este facuta

legat de intrebarea ta: parerile sunt impartite dupa cate am vazut eu .. unii medici susin ca organismul nostru este mult mai lent in timpul noptii decat pe parcursul zilei, iar daca mancam inainte de culcare, acesta nu va mai putea arde toate caloriile ingerate si le va depozita sub forma de grasime
altii spun totusi ca nu conteaza cand luam ultima masa daca raportul dintre caloriile ingerate si cele consumate este conform obiectivelor noastre .. adica daca vrem sa slabim, ne incradram in nr de calorii astfel incat cele consumate sa fie mai mari

eu zic ca cel mai bine este sa facem un echilibru, si sa mananci macar cu 2 ore inainte de culcare .. aaa, si mai depinde si ceea ce mananci ! este recomandat ca cina sa fie cea mai usoara masa din timpul zilei, slab calorica, cu alimente usor de digerat :)

DianaIulia 18 iul 2012 11:26:48

Re: Masa de seara pana in ora 19- mit sau realitate?
 
Citat:

Anterior postat de Exp (Post 1093859)
Buna slabutelor!

Sunt noua aici si foarte bucuroasa ca astazi contul meu a fost activat. Multumesc frumos admin-ului:).

Subiectul deschis de mine se refera la urmatoarea (mea) dilema: chiar are importanta ora la care consumi ultima masa? De ce intreb asta: eu momentan, nu am voie sa fac efort fizic din cauza unei hernii de disc...am de slabit inca vreo 2-3 kg (la recomandarea medicului). Avand in vedere ca nu fac deloc efort fizic, nr maxim de kcal pe care il pot consuma zilnic pentru a slabi este de cca 800. La acest "consum" chiar mai conteaza ora sau ar trebui sa tin cont sa nu depasesc aceasta valoare in 24h? As prefera sa pot consuma inainte de culcare in jur de 2-300 kcal ...altfel nu pot dormi toata noapte de foame...ce parere aveti?

Ma bucur ca ai intrat aici.Intradevar 800 de calorii este destul de putin.Chiar si eu care am o dieta de 1200 de calorii uneori mi se pare putin.Ma bucur ca ai deschis acest subiect ,sper sa ai mai mult succes cu popularitatea acestuia.Iti urez succes!>:D<

Exp 18 iul 2012 11:46:58

Re: Masa de seara pana in ora 19- mit sau realitate?
 
WhiteAngel multumesc frumos pentru raspuns ! stiu ca este foarte putin 800 kcal insa la mine tb urgent sa le dau jos...cu plimbatul este cam problematic- am niste dureri de coloana imposibil de descris; daca as fi putut sa fac miscare, ar fi fost super! nu am ce face; va trebui interventie chirurgicala si ulterior greutatea mea tb sa fie undeva in jur de 50/51kg pentru a nu forta prea mult; cam asta e.... intr-adevar este horror sa ingerezi max 800; sa speram ca varianta ca nr. total de calorii ingerate sa fie mai mic decat cel al caloriilor consumate sa fie valabila :-)

DianaIulia 18 iul 2012 11:49:57

Re: Masa de seara pana in ora 19- mit sau realitate?
 
da....acum nu stiu nicio solutie:(.Spunemi ai persoane care te sustin in toata aceasta chestie?;;)

Exp 18 iul 2012 11:56:11

Re: Masa de seara pana in ora 19- mit sau realitate?
 
Citat:

Anterior postat de DianaIulia (Post 1093899)
Ma bucur ca ai intrat aici.Intradevar 800 de calorii este destul de putin.Chiar si eu care am o dieta de 1200 de calorii uneori mi se pare putin.Ma bucur ca ai deschis acest subiect ,sper sa ai mai mult succes cu popularitatea acestuia.Iti urez succes!>:D<

Salve DianaIulia,

Sper sa ma lamuresc pana la urma:) Am parcurs si eu "enspe" site-uri si tot felul de alte informatii. Totusi, nu pot sa cred ca daca ma limitez la 800kcal si le ingerez sa spunem...pana in ora 23 as putea sa ma ingras! Ar fi culmea...

DianaIulia 18 iul 2012 11:59:43

Re: Masa de seara pana in ora 19- mit sau realitate?
 
Vino si tu sa-mi vizitezi jurnalul:).Te simt o fata foarte dragalasa.Sper sa mai vorbim

Exp 18 iul 2012 12:05:11

Re: Masa de seara pana in ora 19- mit sau realitate?
 
Citat:

Anterior postat de DianaIulia (Post 1093924)
da....acum nu stiu nicio solutie:(.Spunemi ai persoane care te sustin in toata aceasta chestie?;;)

buna intrebare:D sotul...care "ma sustine" mancand absolut tot ce este delicios si interzis in curele de slabire; dar am o metoda prin care ma apar- nu mai intru in bucatarie atunci cand el mananca si nici atunci cand isi gateste (aici am facut un pact...pentru ca altfel eram chiar masochista) :D

DianaIulia 18 iul 2012 12:10:10

Re: Masa de seara pana in ora 19- mit sau realitate?
 
Si eu am o prietena foarte buna care ma sustine si cum ea arata perfect,cand ma uit la ea stiu ca si eu pot fi slabuta.In plus nici eu nu umblu la frigider.Pentru ca de acolo ma lovesc nu stiu cate ciocolati mezeluri sucuri acidulate mancare gatita(snitele ,friptura)si nici dulapurile din bucatarie nu le deschid :):)ca ma lovesc saratelele ,biscuitii de 100 de feluri.Si mereu accesez paginilor celor de la victoria secret.Ma uit la show-urile acelea si ma ambitionez mai mult.

Exp 18 iul 2012 12:29:09

Re: Masa de seara pana in ora 19- mit sau realitate?
 
@DianaIulia
in legatura cu sustinutul- aici cred ca numai tu trebuie sa te ambitionezi; si eu am avut probleme cu greutatea de mica...pe principiul "sa manance copilul cat doreste ca doar e in crestere" :); ce am facut: am tinut dieta (nu prea sanatoasa in sensul ca era compusa mai mult din carbo si mai putine proteine...insa a functionat); eram cam de varsta ta atunci; dupa ce am ajuns la greutatea dorita, mi-am schimbat absolut toate hainele din sifonier cf noilor masuri; am evitat imbracamintea elastica/larga...de atunci, ori de cate ori simteam ca ma strang fustele sau pantalonii, nu imi cumparam numere mai mari ci ma ambitionam sa incap in ele normal :) ;practic m-am cam sustinut singura... sunt foarte putine persoane care ti-ar spune sincer, de la obraz ca te-ai cam implinit...dar hainele nu mint niciodata!


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:00:32.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO