forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Diete si alimentatie (http://forum.slabute.ro/diete-alimentatie/)
-   -   Regim propus de nutriţionist (http://forum.slabute.ro/diete-alimentatie/regim-propus-nutria-ionist-12642.html)

mihaela022005 13 feb 2015 11:15:46

Regim propus de nutriţionist
 
Salutare! Vă urmăresc de multă vreme şi am aflat foarte multe informaţii utile. Am încercat să îmi reorganizez regimul alimentar, dar nu am reusit şi atunci am apelat la un nutriţionist. Mi-a propus un regim care e ok, imi place şi nu mi se pare imposibil de urmat, însă am o singura problemă: mi-a dat peste cap tranzitul. Adică eu aveam zilnic şi acum, deşi beau apă (aprox. 3 L), plus ceai verde şi nu reuşesc sa-mi reglez tranzitul. Problema a apărut în cele 4 zile în care am avut de mâncat doar 500 ml. compot de fructe fara zahăr la micul dejun si 80 gr. branza (urdă am ales eu) cu 250 gr legume fierte/gratar (brocoli, conopidă, dovlecel sau ciuperci) şi seara nimic. E normal? Vi s-a întâmplat? Să nu mai spun ca in cele 4 zile am pus 800 gr, ceea ce nu mi se pare normal.

Sabine_28 13 feb 2015 12:27:21

Re: Regim propus de nutriţionist
 
Buna, regimul îmi suna f cunoscut, e cumva de la Dr Veronica Bratu? Eu am avut mari probleme, mi-a fost rău, mi-a venit ciclul cu 2 sapt mai devreme, asa ca am renuntat.Nu e normal sa mănânci atat de puțin,gândește -te ca după ce renunti vei pune dublu, ca doar nu vei rezista cu atât de putina mâncare toata viata.
Tu procedezi cum consideri, însă eu una nu as mai tine asa ceva.
Succes:*

mihaela022005 13 feb 2015 17:12:22

Re: Regim propus de nutriţionist
 
Da! E vorba de d.na Bratu. Acele 4 zile au fost ultimile dintr-o serie de 12 in care a trebuit sa mananc doar anumite alimente (am slabit 6 kg în 12 zile). Apoi am trecut la 3 mese pe zi cu anumite alimente si gramaj fix. Nu m-a deranjat, dar cand am vazut ca mananc compot si legume cu branza si nu am scaun decat f putin la 2 zile si cand am mai vazut ca in loc sa scad, pun, am realizat ca ceva nu e ok. Eu nu mananc carne si alimentatia mea e bazata pe peste+lactate+oua si legume. Ieri am facut o ciorbita de peste si am mancat la prânz+ peste cu legume, desi trebuia sa mananc doar peste cu legume. Simţeam nevoia de o ciorbă şi am facut-o fara ulei şi a mers perfect! Ce am schimbat în alimentatia mea de când am început: mic dejun intre 7-8, pranz la 13-13.30 si cina la 6. Pot spune ca imi e bine cu acest program, dar simt ca nu mi se potriveşte în totalitate regimul stabilit. AAAA şi fructele le am doar la micul dejun, ceea ce iar nu imi convine. Simt nevoia de ceva dulce mai ales în partea a II-a a zilei şi seara.

gily 13 feb 2015 18:12:54

Re: Regim propus de nutriţionist
 
Ai slabit destul de bine pentru inceput. Cred ca ar trebui sa-i spui nutritionistului la ce alimente simti lipsa si poate compensa la urmatoarea perioada.Presupun ca mergi periodic la el si iti monitorizeaza evolutia.
Ai scaun putin pentru ca mananci putin.
Banuiesc ca atunci cand ai ales sa mergi la nutritionist ai avut determinare.Nu ti-o pierde indiferent cat de greu este.Organismul e destept, stie ca l-ai trecut la regim si te va sabota .Mergi mai departe . Succes.

mihaela022005 13 feb 2015 18:27:33

Re: Regim propus de nutriţionist
 
Am avut! Stiu o persoana care a slabit cu acest nutritionist de la 107 kg la 75 kg in 4 luni, dar acea persoana are 20 de ani si ma gandesc ca organismul a raspuns mai repede la regim. Eu am 31 de ani si nu mai slabesc aşa uşor cum o făceam la 20-21 de ani. Problema mea a aparut în acele 4 zile si persista si astazi, la 1 saptamana de alimentatie normala, adica cu 3 mese pe zi. Nu voi renunţa la regim, doar ca încerc să găsesc soluţii! Fac şi sport acasă în fiecare zi şi sper să trec de acest prag în care stagnez. Adevărul e că e frustrant să văd ca nu scad deloc la cântar. Ms. tuturor de încurajări!

jessik 13 feb 2015 19:27:34

Re: Regim propus de nutriţionist
 
cred ca la orice regim, organismul sufera putin,. eu tin rina(nu perfect) dar am avut si eu simptome. ma gandesc ca face parte din dieta,dar totusi vezi cum te simti pe parcurs. bea multa apa. si nu sta mult timp flamanda.
si eu mananc fructe numai dim. si nu am avut probleme.
dar la pranz mananc consistent. si seara mai tarziu pe la 8.
totusi 6 kg in 12 zile, parca e putin cam rapid. dar probabil, ca ai mai mult de slabit
dar eu zic sa o iei usor

mihaela022005 13 feb 2015 21:16:36

Re: Regim propus de nutriţionist
 
1 ataşament(e)
Nutriţionista spunea 25 KG, eu aş vrea mai mult. Dar să ajung eu să slăbesc 25 şi apoi să îmi fac plan pe mai departe.

jessik 13 feb 2015 21:26:41

Re: Regim propus de nutriţionist
 
a si cate zile repeti? vai ce aiurea suna regimul, adica ff monoton. si vb aia, e f drastic, si e posibil sa pui la loc . nu stiu ce sa zic. si dc te grabesti sa scazi 25 de kg in cat timp?
normal daca scazi mai moderat nu pui asa repede la loc. si sa nu se lase pielea. sa faci sport.

mihaela022005 13 feb 2015 21:33:25

Re: Regim propus de nutriţionist
 
in primul tabel am 12 zile si apoi partea de jos cu mic dejun, pranz si cina timp de 20 de zile. ea mi-a spus ca vrea sa dau jos 10 kg dupa prima luna. eu mi-am propus sa le slabesc in min. 3 luni. mi-ar place sa merg la sala, dar nu-mi permite programul (lucrez de la 8-16) şi cand termin cu serviciul, ma asteapta acasa alte "servicii" :D, dar încerc acasă să fac 30-40 minute sport. să vedem!

anqutz 16 feb 2015 13:12:33

Re: Regim propus de nutriţionist
 
E absolut normal sa pui dupa un asemenea regim. Inca suntem setati ca dupa foamete sa acumulam grasime, in cazul in care revine foametea. Stii ce face un asemenea regim? Te face skinny fat! Mai exact, corpul arde masa musculara, pt ca e de calitate, apoi arde grasime. Tu incepi sa mananci normal, te ingrasi = pui grasime. Si tot asa.

Sper sa nu te mai chinui cu un asemenea regim.


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:40:56.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO