forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Diete (http://forum.slabute.ro/diete/)
-   -   Ce alegeti pentru a slabi? (http://forum.slabute.ro/diete/alegeti-slabi-10866.html)

DrIulia2010 04 ian 2012 10:16:09

Ce alegeti pentru a slabi?
 
Slabutelor,ce alegeti pentru a slabi?

1.Alimentatie sanatoasa-dieta hipocalorica

2.Diete deja consacrate ce presupun anumite dezavantaje-South Beach,Weight Watchers,Montignac,Dukan,Disociata.

3.Infometarea-prefer sa slabesc intr-un timp scurt.


Va rog argumentati alegerea.

roxxialexx 04 ian 2012 11:05:19

Re: Ce alegeti pentru a slabi?
 
Eu una nu pot alege din lista ta pentru ca nu mi se potriveste.
Tin o dieta disociata, cu multe legume si fructe proaspete pentru ca le metabolizez foarte bine, cu alimente de la tara (ma refer aici la lactate, carne) cu o limita calorica de maxim 1300 kcal pe zi, sport zilnic, mult mers pe jos, fara nimic din comert (fast-food, sucuri, dulciuri, mezeluri, etc.); apa recunosc ca nu prea beau dar in schimb beau multe tipuri de ceaiuri (fructate, rooibos, cele pentru detoxifiere si tranzit); nu beau cafea ci un fresh de portocale, nu fumez si nu beau alcool (decat f rar).
Alegerea mea pentru dieta disociata rezida in faptul ca metabolizez foarte greu amestecurile de alimente, si am tot cautat pana am gasit ceea ce se potriveste corpului meu. In plus, imi plac mult mai mult vegetalele decat carnea asadar, optiunea mea era evidenta.
Sper ca a ajutat cu ceva comentariul meu.
Te pup!

Zoe 04 ian 2012 11:48:35

Re: Ce alegeti pentru a slabi?
 
Am ales a). Pentru că:
- îmi place să mănânc din toate, deci nu sufăr restricţiile de tipul aia nu şi ailaltă nici atâta, şi nu vreau să-mi schimb metabolismul prin diete, prefer prin sport ;), dacă şi-aşa am probleme tiroidiene
- mi-e lene să învăţ să combin alimente, dar putem să reţinem, de exemplu, că nu prea dau bine carbo cu grăsimi laolaltă etc.
- şi tot de la capitolul "de reţinut": mulţi carbo suprarafinaţi -> rău!, am aflat pe pielea mea de ce m-am umplut de celulită după ce mi-a crescut simţitor aportul de zahăr în dietă
- am văzut cât funcţionează aia cu înfometarea: exact cât înfometarea, cum începi să mănânci normal, cum te ridici la cântar.
Nu mă transform în predicatorul pro hipocalorică, dar după ce înveţi să aproximezi cam din ochi cantităţile (mie nu mi-a luat nici o lună, în plus nu mă tăvălesc pe jos de supărare dacă greşesc cu 50 de grame, sau azi nu nimeresc degresat, ori mai ronţăi un căpeţel de carne de pui într-o seară, la mine totul ţine de aproximare) şi să nu mănânci calorii goale, mie mi s-a părut cea mai simplă metodă de urmat a la long. Pe scurt, nu sunt năzuroasă la alimente, mănânc aproape de toate, dar sunt năzuroasă la a-mi complica viaţa :)

anqutz 04 ian 2012 13:57:37

Re: Ce alegeti pentru a slabi?
 
Pt inceput am ales varianta a 2-a. Pentru ca prefer o dieta care sa ma lase sa mananc cat vreau, chiar daca ii impune sa evit anumite alimente. Cel putin asa a fost SB faza 1. Faza a 2-a e considerabil mai permisiva si mai echilibrata. Dupa un timp am invatat ce trebuie sa mananc si mi-am alcatuit singura o dieta sanatoasa, bazata insa pe indicele glicemic si pe provenienta alimentelor.

Andreyutza123 04 ian 2012 15:00:39

Re: Ce alegeti pentru a slabi?
 
Buna. Eu am slabit 24 de kilograme cu sport si fara mancare dupa ora 18.00. In plus, pentru a-mi pastra energia si tonusul am luat Aloe Vera Integral, un supliment nutritiv cu 99.55% gel pur de Aloe Vera. Cred ca efectele sunt minunate, astfel ca recomand tuturor acest program :)

eva 9 04 ian 2012 15:15:58

Re: Ce alegeti pentru a slabi?
 
Sa-mi fie iertat dar eu nu cred ca "alimentatie sanatoasa=dieta hipocalorica" !

DrIulia2010 04 ian 2012 15:52:35

Re: Ce alegeti pentru a slabi?
 
Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 890038)
Sa-mi fie iertat dar eu nu cred ca "alimentatie sanatoasa=dieta hipocalorica" !

E posibil sa fi fost inteleasa gresit,o dieta hipocalorica poate fi compusa din alimente sanatoase.

margutza 04 ian 2012 16:02:35

Re: Ce alegeti pentru a slabi?
 
Citat:

Anterior postat de Andreyutza123 (Post 890021)
Buna. Eu am slabit 24 de kilograme cu sport si fara mancare dupa ora 18.00. In plus, pentru a-mi pastra energia si tonusul am luat Aloe Vera Integral, un supliment nutritiv cu 99.55% gel pur de Aloe Vera. Cred ca efectele sunt minunate, astfel ca recomand tuturor acest program :)

buna,

Si de unde ai luat Aloe Vera ?

Slabuta 04 ian 2012 16:18:40

Re: Ce alegeti pentru a slabi?
 
Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 890038)
Sa-mi fie iertat dar eu nu cred ca "alimentatie sanatoasa=dieta hipocalorica" !

In viziunea mea, hipocalorice sunt majoritatea dietelor.

Hipocaloric = deficit caloric rezultat dintre consumat si ingerat.

Nu cred ca poti manca 4000 kcal, chiar si din surse 100% sanatoase, asociate/combinate perfect, sa stai toata ziua in pat, deci sa nu le arzi, si cu toate acestea sa slabesti :)

Intr-adevar, multi incearca sa asocieze hipocaloric de infometare sau 1000 kcal/zi. Or, puteti fi de acord ca hipocaloric este si o alimentatie de 2400 kcal pe zi (deci, departe de cei 1000 kcal) si o activitatea fizica intensa. Astfel, minusul rezultat dintre cele 2 de fapt genereaza acel deficit.

Ex: La Montignac, South Beach, etc daca mananci de peste 2000 de kcal, respectand principiile lor la perfectie, cu toate acestea fara nici o activitate fizica, deci, fara a genera un deficit caloric, poti slabi?! Eu nu am reusit aceasta performanta...

ps: cred ca Iulia se referea la faptul ca respecti o alimentatie sanatoasa si ai grija la in-out :)
Chiar de curand s-au publicat concluziile unui studiu interesant realizat pe un esantion mare de oameni, care au respectat mai multe principii din diverse tipuri de alimentatie: low-carb, low-fat... o sa incerc saptamana aceasta sa fac un articol pe aceasta tema... rezultatele erau de asteptat... totul tine de in-out, oricare principii ai alege sa respecti.

ps2: eva ti-am raspuns la subiectul cu detoxifierea, cu o mica intarziere :)

DrIulia2010 04 ian 2012 16:33:17

Re: Ce alegeti pentru a slabi?
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 890094)


In viziunea mea, hipocalorice sunt majoritatea dietelor.

Hipocaloric = deficit caloric rezultat dintre consumat si ingerat.

Nu cred ca poti manca 4000 kcal, chiar si din surse 100% sanatoase, asociate/combinate perfect, sa stai toata ziua in pat, deci sa nu le arzi, si cu toate acestea sa slabesti :)

Intr-adevar, multi incearca sa asocieze hipocaloric de infometare sau 1000 kcal/zi. Or, puteti fi de acord ca hipocaloric este si o alimentatie de 2400 kcal pe zi (deci, departe de cei 1000 kcal) si o activitatea fizica intensa. Astfel, minusul rezultat dintre cele 2 de fapt genereaza acel deficit.

Ex: La Montignac, South Beach, etc daca mananci de peste 2000 de kcal, respectand principiile lui la perfectie, cu toate acestea fara nici o activitate fizica, deci, fara a genera un deficit caloric, poti slabi?! Eu nu am reusit aceasta performanta...

ps: cred ca Iulia se referea la faptul ca respecti o alimentatie sanatoasa si ai grija la in-out :)


Multumesc Slabuta pentru completari,urma sa continui ce am scris in mesajul anterior.

Da,exact la acest fapt ma gandeam,alimentatie sanatoasa in limita calorica a fiecarei persoane,in functie de nivelul de efort fizic pe care il executa,etc.

In opinia mea,cel mai bun rezultat pe termen lung il are alimentatia sanatoasa,slabim cu alimentatie sanatoasa,ne mentinem cu alimentatie sanatoasa.

In legatura cu South Beach sau oricare alta dieta,da,ai dreptate,daca nu urmezi intocmai dieta si lipseste sportul rezultatele nu sunt cele dorite.


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:33:14.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO