forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Diete (http://forum.slabute.ro/diete/)
-   -   Atkins/South Beach/Dukan/Catalin Crisan (http://forum.slabute.ro/diete/atkins-south-beach-dukan-catalin-crisan-5868.html)

Poofy Girl 13 aug 2010 06:04:44

Atkins/South Beach/Dukan/Catalin Crisan
 
Nu ştiu dacă deschid bine subiectul aici, dar până la urmă...
Ce diferenţe sunt între dietele Atkins / South Beach / Dukan şi dieta lui Cătălin Crişan?

Părţi bune, părţi rele, care are rezultate mai bune ŞI care e mai recomandat dintre cele 4 şi de ce?

Slabuta 13 aug 2010 17:51:37

Re: Atkins/South Beach/Dukan/Catalin Crisan
 
Citat:

Anterior postat de Poofy Girl (Post 287774)
Nu ştiu dacă deschid bine subiectul aici, dar până la urmă...
Ce diferenţe sunt între dietele Atkins / South Beach / Dukan şi dieta lui Cătălin Crişan?

Părţi bune, părţi rele, care are rezultate mai bune ŞI care e mai recomandat dintre cele 4 şi de ce?

Atkins are 4 etape (Inducerea, Pierderea in greutate, Pre-mentinerea, Mentinerea):
In fiecare zi, din prima etapa, sunt permise doar 20 grame de glucide

Atkins foloseste carbohidrati in functie de incarcatura lor glicemica.

Efecte adverse: dietele extreme low-carb

South Beach are 3 etape:
In fiecare zi, din prima etapa, sunt permise intre 40-50 gr carbohidrati. Deci nu este asa de restrictiva ca Atkins, care limiteaza si cantitatea de legume, lucru care nu se intampla in cazul SB.

South Beach foloseste carbohidrati in functie de indicele lor glicemic.

Efecte adverse: oboseala, scaderea glicemiei, somnolenta, constipatie...

SB limiteaza consumul de grasimi, Atkins nu.

Eu as merge pe SB.


Dukan si Catalin Crisan imi sunt straine. Stiu lucruri generale, nu as putea face o comparatie detaliata.

Tina 13 aug 2010 18:52:24

Re: Atkins/South Beach/Dukan/Catalin Crisan
 
Si mie mi se pare SB cea mai permisiva si nu te lasa oarecum frustrat ca nu mananci si "ceva bun" (asta insemnand lucruri sanatoase)

Ketogenica sau Atkins - stiu ca se obtin rezultate foarte bune daca te tii de treaba, e calea sigura de slabit, dar... daca calci stramb te trage rau in jos pt ca nu mai esti obisnuita cu carbo aproape deloc... plus ca mentinerea de dupa atkins sau keto se adreseaza unui om puternic... e greu sa introduci carbohidratii fara sa dai buzna in ei.

anda44 09 sep 2010 10:42:10

Re: Atkins/South Beach/Dukan/Catalin Crisan
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 288642)
Si mie mi se pare SB cea mai permisiva si nu te lasa oarecum frustrat ca nu mananci si "ceva bun" (asta insemnand lucruri sanatoase)

Ketogenica sau Atkins - stiu ca se obtin rezultate foarte bune daca te tii de treaba, e calea sigura de slabit, dar... daca calci stramb te trage rau in jos pt ca nu mai esti obisnuita cu carbo aproape deloc... plus ca mentinerea de dupa atkins sau keto se adreseaza unui om puternic... e greu sa introduci carbohidratii fara sa dai buzna in ei.

Buna fetelor! De azi am inceput si eu dieta Dukan. Sper sa functioneze!!! Trebuie sa slabesc normal vreo 25 kg. Normal pana in februarie anul viitor ar trebui sa ajung la aceata greutate. Problema este ca nu am destula vointa. Am 1,60 m si .... 89 kg
Poate cu ajutorul vostru o sa reusesc!
O zi buna tuturor!

Tina 09 sep 2010 16:48:25

Re: Atkins/South Beach/Dukan/Catalin Crisan
 
Citat:

Anterior postat de anda44 (Post 321111)
Buna fetelor! De azi am inceput si eu dieta Dukan. Sper sa functioneze!!! Trebuie sa slabesc normal vreo 25 kg. Normal pana in februarie anul viitor ar trebui sa ajung la aceata greutate. Problema este ca nu am destula vointa. Am 1,60 m si .... 89 kg
Poate cu ajutorul vostru o sa reusesc!
O zi buna tuturor!

Spor, ti-ai ales o dieta, zic eu buna.
O sa slabesti repede, avand ceva kg din care sa dai jos.
Mai greu cu ultimele kg...dar mai e pana atunci:)

anda44 10 sep 2010 11:25:36

Re: Atkins/South Beach/Dukan/Catalin Crisan
 
Buna! Mersi mult pentru incurajare! sper sa nu ma dezamagesc .... a nu stiu cata oara! O zi buna tuturor!

iuleaua 10 sep 2010 14:36:42

Re: Atkins/South Beach/Dukan/Catalin Crisan
 
buna anda44 am si eu aceasi problema 25kg de dat jos. ce ne facem sau cum facem?:((

Slabuta 10 sep 2010 14:38:46

Re: Atkins/South Beach/Dukan/Catalin Crisan
 
Citat:

Anterior postat de anda44 (Post 322678)
Buna! Mersi mult pentru incurajare! sper sa nu ma dezamagesc .... a nu stiu cata oara! O zi buna tuturor!

Anda uite aici sunt slabutele care urmeaza dieta Dukan :)
http://forum.slabute.ro/diete/regimu...ighlight=dukan

Slabuta 10 sep 2010 14:39:23

Re: Atkins/South Beach/Dukan/Catalin Crisan
 
Citat:

Anterior postat de iuleaua (Post 323137)
buna anda44 am si eu aceasi problema 25kg de dat jos. ce ne facem sau cum facem?:((

Buna si bine ai venit :)
Te-ai gandit la vreo dieta anume? :)

iuleaua 16 sep 2010 12:52:05

Re: Atkins/South Beach/Dukan/Catalin Crisan
 
buna, din cit am citi pe aici dieta dukan da randament dar nu o am mai detaliata,meniu ptr o saptamina m-ar interesa


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:21:16.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO