forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Diete (http://forum.slabute.ro/diete/)
-   -   Dieta "Calorii Negative" (http://forum.slabute.ro/diete/dieta-calorii-negative-205.html)

Slabuta 11 mar 2009 23:16:04

Dieta "Calorii Negative"
 
Dieta caloriilor negative a devenit faimoasa pentru ca promite pierderea foarte rapida a kilogramelor, prin consumarea unor alimente cu calorii negative. De fapt, aceasta expresie, “alimente cu calorii negative” nu este cea mai potrivita. Pentru ca nu exista alimente care sa nu contina calorii. Toate alimentele contin calorii, unele mai multe altele mai putine.

In acelasi timp, fiecare aliment necesita un anumit numar de calorii pentru a putea fi transformat in energie, de catre corpul uman. Este stiut de altfel, ca digestia consuma calorii. Din pacate, majoritatea alimentelor pe care le mancam azi au foarte multe calorii si numarul de calorii necesar pentru a le digera este mai mic decat cel adus in corp prin alimentul respectiv. Astfel, daca o ciocolata are 600 de kcal, digerarea ei si transformarea ei in energie ar consuma, de exemplu, doar 200 de kcal, ceea ce inseamna ca restul de 400 kcal, daca nu sunt consumate prin miscare, se depun sub forma de grasime.

Din fericire, exista si cateva alimente a caror digestie necesita un numar de calorii mai mare decat continutul lor. Cum se explica asta? Toate mancarurile au un continut de nutrienti (carbohidrati, grasime, proteine), de calorii, de vitamine si minerale. Vitaminele stimuleaza tesuturile vii sa produca enzime care descompun continutul caloric al alimentelor. Mancarurile cu calorii negative contin atat de mult vitamine si minerale incat produc suficiente enzime pentru a descompune nu numai caloriile lor ci si caloriile provenite din alte alimente. Acesta este ceea ce se numeste efectul caloriilor negative.

Aceasta reactie ne ajuta sa slabim in timp ce mancam pentru ca, in mod evident, cu cat consumam mai mult din alimentele cu calorii negative, cu atat slabim mai mult.

Iata care sunt aceste alimente:
  • Legume:
  • Asparagus
  • Broccoli
  • Varza verde
  • Morcov
  • Conopida
  • Telina
  • Ardei iute
  • Castraveti
  • Andive
  • Usturoi
  • Salata verde
  • Ceapa
  • Spanac
  • Napi
  • Sfecla
  • Praz
  • Fenicul
  • Ridichi
  • Fructe:
  • Mere
  • Grepfruit
  • Lamai
  • Mango
  • Ananas
  • Portocale
  • Mandarine
  • Clementine
  • Guava
  • Piersici
  • Caise
  • Pepene rosu
  • Capsune
  • Fructe de padure
  • Papaya

Sakura29 31 mar 2010 20:34:51

Re: Dieta "Calorii Negative"
 
salut. eu am inceput acum un an cred sa incerc sa slabesc fiindca eram cam plinutza shi imi calculam sa iau vreo 1500-1700 kcal/zi. nu mi se pare asha putzin da` a functionat. sh acum ash dori sa mai incerc asha vreo sapt.. ca iar m`am cam ingrashat . dar ash avea o intrebare. sunt acele alimente cu calorii negative ( unele fructe, legume etc) sh ma gandesc ca daca au calorii negative... pe ele nu mai trebuie sa le numar. adica daca la o gustare, de ex , mananc un mar, sa nu`l mai pun la socoteala la nr de kcal. voi ce ziceti?

Slabuta 31 mar 2010 20:37:03

Re: Dieta "Calorii Negative"
 
Citat:

Anterior postat de Sakura29 (Post 134956)
salut. eu am inceput acum un an cred sa incerc sa slabesc fiindca eram cam plinutza shi imi calculam sa iau vreo 1500-1700 kcal/zi. nu mi se pare asha putzin da` a functionat. sh acum ash dori sa mai incerc asha vreo sapt.. ca iar m`am cam ingrashat . dar ash avea o intrebare. sunt acele alimente cu calorii negative ( unele fructe, legume etc) sh ma gandesc ca daca au calorii negative... pe ele nu mai trebuie sa le numar. adica daca la o gustare, de ex , mananc un mar, sa nu`l mai pun la socoteala la nr de kcal. voi ce ziceti?



Uite-l raspunsul la intrebarea ta:
Citat:

Dieta caloriilor negative a devenit faimoasa pentru ca promite pierderea foarte rapida a kilogramelor, prin consumarea unor alimente cu calorii negative. De fapt, aceasta expresie, “alimente cu calorii negative” nu este cea mai potrivita. Pentru ca nu exista alimente care sa nu contina calorii. Toate alimentele contin calorii, unele mai multe altele mai putine.

In acelasi timp, fiecare aliment necesita un anumit numar de calorii pentru a putea fi transformat in energie, de catre corpul uman. Este stiut de altfel, ca digestia consuma calorii. Din pacate, majoritatea alimentelor pe care le mancam azi au foarte multe calorii si numarul de calorii necesar pentru a le digera este mai mic decat cel adus in corp prin alimentul respectiv. Astfel, daca o ciocolata are 600 de kcal, digerarea ei si transformarea ei in energie ar consuma, de exemplu, doar 200 de kcal, ceea ce inseamna ca restul de 400 kcal, daca nu sunt consumate prin miscare, se depun sub forma de grasime.
Si ti-am raspuns si la celalalt subiect: http://forum.slabute.ro/pregatirea-s...tml#post134958


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:13:04.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO