forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Diete (http://forum.slabute.ro/diete/)
-   -   Super Dieta (http://forum.slabute.ro/diete/super-dieta-7603.html)

rose rose 03 ian 2011 11:33:48

Super Dieta
 
Nu stiu daca aici trebuie sa postez intrebarea dar as vrea sa stiu daca regimul: Super Dieta a mai fost postat sau nu. Eu am mai tinut acest regim si m-am simtit si bine in urma acestuia iar acum as vrea sa-l reiau si ma gandeam ca e posibil sa-l gasesc si aici dar poate ca e sub alta denumire de nu-l gasesc.. E acel regim cu urmatoarea schema:
Perioada I Perioada II Perioada III
A - 1 sapt. 2 sapt. 3 sapt.
B - 2 sapt. 4 sapt. 6 sapt.

In functie de surplusul existent, schema A garanteaza 5-8%, iar schema B 10-12% scadere in greutate.

Slabuta daca nu este deja postat ai vrea sa deschizi tu un subiect cu aceasta dieta?

danutz2001 03 ian 2011 20:21:18

Re: Super Dieta
 
Buna,

Ce presupune acesta super dieta?

Tks

rose rose 04 ian 2011 07:57:07

Re: Super Dieta
 
Regimul are urmatoarele scheme:

Schema
Perioada I Perioada II Perioada III
A 1 sapt. 2 sapt. 3 sapt.
B 2 sapt. 4 sapt. 6 sapt.

In functie de surplusul existent, schema A garanteaza 5-8%, iar schema B 10-12% scadere in greutate.
Pentru a obtine o pierdere in greutate mai mare, schemele se vor repeta, dupa cum urmeaza:
Schema A: se poate repeta de cel mult 3 ori pe an, la un interval de 4-6 saptamani;
Schema B: se poate repeta de cel mult 2 ori pe an, la un interval de 6-10 saptamani.

Mecanismul de actiune:
Regimul se bazeaza pe teoria conform careia organismul isi creeaza un echilibru propriu prin obisnuinta.
Practic, daca este supra-alimentat in mod consecvent, organismul isi regleaza necesarul alimentar la nivelul dobandit prin supra-alimentatie, astfel ca acesta consuma in mod real necesarul fiziologic si stocheaza surplusul, generand obezitatea.
Regimul actioneaza astfel incat, in perioada I desfiinteaza echilibrul existent, in perioada a II-a coboara nivelul necesarului alimentar, iar in perioada a III-a stabilizeaza necesarul de echilibru la noul nivel creat.

Reguli obligatorii:
In toate perioadele, dimineata, cu o jumatate de ora inainte de masa, se va bea o jumatate de litru de apa!
Cantarirea se va face obligatoriu o singura data pe zi, dimineata, pe stomacul gol, complet dezbracata.
Rezultatul cantaririi se va trece zilnic pe un grafic.

Alimentatia:
Atentie: cafeaua si alcoolul sunt inductori de foame!
Se vor reduce cat mai mult.

Perioada I- 1 saptamana A/ 2 sapt. B

Alimente interzise:
Zahar, miere, alcool, fainoase (paine de orice fel, paste, cereale etc.), lactate, grasimi animale de orice fel, carne de porc, vita si pui, cartofi, fasole, mazare, linte, soia, banane, pepene verde, piersici, nectarine si alte fructe cu continut mare de zaharuri;

Alimente recomandate:
varza, broccoli, conopida, salata, castraveti, lamai, portocale, grapefruit, mere, telina, morcov, masline, ciuperci, porumb, rosii, ardei;

Alimente exceptionale:
oua, carne de peste, fructe de mare, lapte degresat, margarina(100% vedetala), ulei fara colesterol.

-----------------------------------------------------
Perioada II- 2 saptamani A/ 4 sapt. B

Alimente interzise:
Zahar, miere, alcool, fainoase (paine de orice fel, paste etc.), carne de porc si de vita, cartofi, fasole, mazare, linte, soia, banane, pepene verde, piersici, nectarine si alte fructe cu continut mare de zaharuri;

Alimente recomandate:
varza, broccoli, conopida, salata, castraveti, lamai, portocale, grapefruit, mere, telina, morcov, masline, ciuperci, porumb, rosii, ardei, carne de peste, fructe de mare, lapte degresat, oua;

Alimente exceptionale:
carne de pui, branzeturi cu continut scazut de grasimi, cereale, margarina (100%vegetala), ulei fara colesterol.

-----------------------------------------------------
Perioada III- 3 saptamani A/ 6 sapt. B

Alimente interzise:
Zahar, miere, alcool, fainoase (paine de orice fel, paste etc.), carne de porc, banane;

Alimente recomandate:
varza, broccoli, conopida, salata, castraveti, lamai, portocale, grapefruit, mere, telina, morcov, masline, ciuperci, porumb, rosii, ardei, carne de peste si de pui, fructe de mare, lapte degresat, oua, branzeturi cu continut scazut de grasimi, cereale;

Alimente exceptionale:
carne de vita, cartofi, fasole, mazare, margarina (100%vegetala), ulei fara colesterol.
Reguli de alimentatie:


Alimentele recomandate se vor consuma in orice cantitate si in oricate reprize se simte nevoia;
Alimentele exceptionale se vor introduce doar daca se simte nevoia, insa in cantitati ponderate;
Alimentele interzise nu se vor consuma decat in cazuri exceptionale;
Se pot consuma sau evita si alte alimente prin analogie (similitudine) cu cele din grupele prezentate.




Ideea curei e urmatoarea: pe de o parte, noi ne ingrasam datorita obiceiurilor culinare; pe de alta parte, senzatia de foame pe care o ai nu reprezinta necesarul caloric al organismului, ci necesarul habitual (cum esti obisnuit sa mananci). Asadar, daca tu mananci 5 pizza pe zi timp de o luna, chiar daca ti-ar ajunge 1 sau 2, dupa aceea ti-e foame de 5!

Cura de slabire este impartita in trei module: primul in care iti sparge tiparele culinare, cel de-al doilea in care organismul isi gaseste necesarul caloric, iar cea de-a treia (cea mai lunga) de fixare. Exista doua variante, cea de o luna si jumatate, in care dai jos 8-12 kilograme(depinde cate ai) si cea de trei luni, unde dublezi fiecare perioada si dai jos 18-22.

In prima perioada, de 7 zile: mananci numai legume si fructe, oricate, oricand. Evident, nu mazare, fasole, cartofi.
Iar fructe inseamna mere, grapefruit, portocale, nu pere, struguri, banane sau alte„dulceturi”.

In cea de-a doua perioada, de 14 zile, poti adauga lapte degresat, oua si peste.

In cea de-a treia perioada, de 21 zile, adauga cereale, carne de pui, branzeturi degresate.

Nu e bine sa bei alcool sau cafea, acestia fiind inductori de foame.

Inca ceva: dupa doua trei zile se produc urmatoarele doua lucruri:
NU MAI POFTESTI, nu-ti mai e foame in disperare, ca la inceputul oricarei cure, poate si pentru ca mananci la discretie.
Iar cel de-al doilea aspect este ca te simti extraordinar de plin de vitalitate.

Cheia acestei cure este ca, pe toata durata ei (si daca poti si dupa aceea, cu atat mai bine!) TREBUIE, pe stomacul gol, sa bei jumatate de litru de apa (sau ceai), dupa care astepti jumatate de ora inainte de a manca.
Fara asta nu va apucati, nu merita!


Lichide multe, cat de multe.
In orice cura trebuie baute multe lichide, nu numai pentru potentarea efectului, ci si pentru ca rinichii sunt foarte solicitati in cazul schimbarilor alimentare.

rose rose 04 ian 2011 08:15:47

Re: Super Dieta
 
Eu am mai tinut aceasta dieta (prima schema) in paralel cu ceva miscare facuta acasa: bicicleta eliptica si uneori aerobic. Nu era un sport intensiv dar e recomandat sa facem si ceva miscare. Cam in 2 luni slabisem vreo 8 kg; important este ca aceasta dieta nu presupune sa te si infometezi iar includerea altor alimente se va face treptat.
Eu de ieri am inceput. Nu stiu inca ce varianta o sa tin dar spre sfarsitul saptamanii ma voi decide. Perioada de inceput e si de detoxifiere a organismului ceea ce e necesar dupa mesele copioase de sarbatori.

Sper ca se vor mai alatura si alte persoane. >:D<

deadcountess 04 ian 2011 11:44:09

Re: Super Dieta
 
:-s sapte zile de detoxifiere mi se pare cam lung. Ma gandesti ca trebuie sa mananci cantitati industriale din acele fructe si legume ca sa ajungi sa-ti hranesti cat de cat organismul.

rose rose 04 ian 2011 12:06:46

Re: Super Dieta
 
Stai linistita ca nu sunt eu cea care intelege prin dieta ca trebuie sa roada un morcov sau un mar pe zi. >:D< Eu mai mananc la pranz/cina si branza dietetica sau peste/oua care sunt trecute la alimente exceptionale dar in cantitati moderate. Imi mai fac si salate care contin (pe langa broccoli sau ciuperci, ceapa, rosii, morcovi, telina) si peste sau oua...mai fac si ciuperci umplute si sunt gustoase si sanatoase.
Chiar diseara vreau sa fac niste ciuperci umplute; maine voi face si o supa. Incerc sa respect si cele 3 mese pe zi.

De exemplu, ieri am mancat cam asa: fructe cum ar fi vreo 3 portocale, 2 mere, o gutuie; 2 salate cu: varza, masline, morcov si telina rasa, ou, iaurt dietetic si condimente; in loc de otet am folosit zeama de lamaie. Si am avut o pofta nebuna ieri de niste muraturi (erau cam sarate dar am mancat). Eu sunt innebunita dupa acrituri de obicei.

Daca gresesc chiar sunt de acord sa-mi atraga cineva atentia. Eu, in principiu, vreau sa renunt la dulciuri si prajeli.

rose rose 05 ian 2011 10:52:19

Re: Super Dieta
 
O sa mai revin cand o sa am rezultate ... sper eu ca vor fi si bune. M-am hotarat sa tin prima schema de dieta deoarece eu nu vreau sa slabesc mai mult de vreo 8-10 kg....nici nu cred ca voi putea eu sa slabesc mai mult decat atat.

deadcountess 05 ian 2011 11:53:20

Re: Super Dieta
 
M-am linistit. Am crezut ca din alimentele exceptionale mananci doar asa...de Pasti si de Craciun :))

eucamy53 16 mar 2011 11:58:38

Re: Super Dieta
 
Buna ziua, am putin timp de cand sunt pe acest site, va rog sa imi explicati si mie mai detaliat aceasta super dieta( nu inteleg ce inseamna 1 sapt. A, 2sapt. B.......la fiecare perioada).
Multumesc si astept raspunsul vostru.

Lauricius 18 mar 2011 01:03:42

Re: Super Dieta
 
Dumnezeule mare... respectele mele... nici 3 zile n-as putea sa tin dieta asta. :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:59:05.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO