forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii pe diverse teme (http://forum.slabute.ro/discutii-diverse-teme/)
-   -   Carti care merita sa fie citite (http://forum.slabute.ro/discutii-diverse-teme/carti-merita-fie-citite-497.html)

Slabuta 30 apr 2009 15:51:22

Carti care merita sa fie citite
 
Daca fac un top 5 al cartilor, dintre cele pe care le-am citit, cred ca ordinea ar fi urmatoarea:

  1. Contele de Monte Cristo, de Alexandre Dumas
  2. Jane Eyre, de Charlotte Bronte
  3. Ciuleandra, de Liviu Rebreanu
  4. Anna Karenina, de Lev Tolstoi
  5. Luni de fiere, de Pascal Bruckner

mishutza 30 apr 2009 16:08:16

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Ma lasi Slabuta,contele si jane sunt pe locul 2 si 3 la preferatele mele,chiar ma gandeam in ce ordine sa le scriu,hihihihi.Ce coincidenta.Le iubesc pe amandoua.
Dar pe locul intai,si cartea mea de capatai e La Medeleni de Ionel Teodoreanu,am citit-o prima oara pe la 9 ani cred,atunci nu am suportat sa citesc capitolul doi.De atunci o citesc constant la 2,3 ani,vara trecuta am citit-o ultima oara.Dar abia dupa ce am implinit vreo 20 de ani am reusit si am vrut sa citesc si capitolul doi,e mult prea trist .

Slabuta 30 apr 2009 16:17:23

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 5510)
Ma lasi Slabuta,contele si jane sunt pe locul 2 si 3 la preferatele mele,chiar ma gandeam in ce ordine sa le scriu,hihihihi.Ce coincidenta.Le iubesc pe amandoua.
Dar pe locul intai,si cartea mea de capatai e La Medeleni de Ionel Teodoreanu,am citit-o prima oara pe la 9 ani cred,atunci nu am suportat sa citesc capitolul doi.De atunci o citesc constant la 2,3 ani,vara trecuta am citit-o ultima oara.Dar abia dupa ce am implinit vreo 20 de ani am reusit si am vrut sa citesc si capitolul doi,e mult prea trist .


Cred ca sunt niste carti pe care le place toata lumea. :D
Eu mam recitit Contele de Monte Cristo de vreo 6 ori si daca ma apuc iar sa il citesc va fi ca pentru prima oara. Foarte tari carti. Cei doi autori sunt niste scriitori adevarati. :)

La Medeleni nu am citit niciodata. ;;) Daca tu o recomanzi chiar o citesc. Eu sunt o lecturomana. :)) Daca am luat cartea in mana nu ma culc pana nu o termin. :D

PS: am uitat, as mai adauga la lista aceea cu carti si romanul "Cel mai iubit dintre pamanteni", Marin Preda, bestial, am stat treaza o noapte si o zi pana nu am terminat cartea. :D

Slabuta 30 apr 2009 16:19:45

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Luni de fiere am citit-o anul trecut, la recomandarea cuiva si intr-adevar este o carte minunata, foarte contemporana, cu problemele contemporane ale unui cuplu. Este foarte incitanta, abia la sfarsit realizezi ca scriitorul se joaca cu tine la fel ca si cu personajele cartii. :)

Slabuta 30 apr 2009 16:22:43

Re: Carti care merita sa fie citite
 
1 ataşament(e)
PS: o am in format pdf, o pun aici, daca vrea cineva sa o citeasca. :)

mishutza 30 apr 2009 16:22:52

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Da ,si eu tot asa fac,ma apuc si nu mai pun cartea jos pana nu termin,oricum imi ia maxim 3 zile sa citesc.La Medeleni e mare,si gros,dar iti garantez ca iti va placea.

danuta 30 apr 2009 20:01:46

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Hai sa va spun si eu care sunt preferatele mele,nu neaparat in ordinea asta
Pe aripile vantului,La rascruce de vanturi,intradevar Jane Eyre ,imi plac toate romanele lui Balzac,si cartea care mi-a marcat adolescenta......Panza de paianjen ,am citit-o de cel putin 5 ori ,imi doresc sa o recitesc,mi-a promis cineva ca mi-o da,a aparut saptamana trecuta cu ziarul Jurnalul national.Dupa ce termin cu sesiunea vreau sa o citesc,sunt curioasa daca mai are acelasi impact asupra mea ca acum 20 de ani.

Slabuta 30 apr 2009 21:15:10

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de danuta (Post 5527)
Hai sa va spun si eu care sunt preferatele mele,nu neaparat in ordinea asta
Pe aripile vantului,La rascruce de vanturi,intradevar Jane Eyre ,imi plac toate romanele lui Balzac,si cartea care mi-a marcat adolescenta......Panza de paianjen ,am citit-o de cel putin 5 ori ,imi doresc sa o recitesc,mi-a promis cineva ca mi-o da,a aparut saptamana trecuta cu ziarul Jurnalul national.Dupa ce termin cu sesiunea vreau sa o citesc,sunt curioasa daca mai are acelasi impact asupra mea ca acum 20 de ani.

Multumim Danuta pentru recomandari. :)

Intr-adevar si Pe aripile vantului si La rascruce de vanturi sunt niste carti foarte bune. :)

Dar Panza de paianjen nu am citit-o, o voi cauta. :) M-ai facut curioasa. :)

Slabuta 30 apr 2009 21:19:38

Re: Carti care merita sa fie citite
 
PS: Am cautat sa vad cine a scris-o, este Cella Serghi, daca mai vrea cineva din fete sa o citeasca. :)

danuta 01 mai 2009 06:29:17

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Da,asa e Cella Serghi......scuze am uitat sa spun cine e autoarea
Mai la vara am sa caut si eu cartea care o recomandai tu Luni de fiere,am vazut ca ai pus-o in format electronic insa eu prefer sa simt cartea in maini
Si mai vreau sa citesc Shogun mi-am luat-o din anticariat dar trebuie sa am timp de ea ca e o carte destul de grea.


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:40:48.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO